81. Annual Academy Awards (TV pořad)

81st Annual Academy Awards, The

Publicistický

USA, 2009, 195 min

Hugh Jackman, Steve Martin, Tina Fey, Queen Latifah, Eva Marie Saint, Tilda Swinton, Whoopi Goldberg, Goldie Hawn, Anjelica Huston, Jennifer Aniston, Jack Black, Penélope Cruz, Anne Hathaway, Kate Winslet, Sarah Jessica Parker, Daniel Craig, Angelina Jolie, Brad Pitt, Sean Penn, Frank Langella, Robert Downey Jr., Taraji P. Henson, Amanda Seyfried, Robert Pattinson, Marisa Tomei, Natalie Portman, Ben Stiller, Viola Davis, Amy Adams, Seth Rogen, James Franco, Janusz Kamiński, Beyoncé Knowles, Zac Efron, Vanessa Hudgens, Dominic Cooper, Baz Luhrmann, Joel Grey, Alan Arkin, Christopher Walken, Kevin Kline, Cuba Gooding Jr., Philip Seymour Hoffman, Josh Brolin, Diane Lane, Michael Shannon, Werner Herzog, Will Smith, Eddie Murphy, Alicia Keys, Anthony Hopkins, Steven Spielberg, Sophia Loren, Mickey Rooney, Miley Cyrus, Danny Boyle, Bill Maher, Marion Cotillard, Nicole Kidman, Shirley MacLaine, Halle Berry, Adrien Brody, Michael Douglas, Robert De Niro, Ben Kingsley, Liam Neeson, Freida Pinto, Reese Witherspoon, Richard Jenkins, Mickey Rourke, Robin Wright, Meryl Streep, David Fincher, Stephen Daldry, Ron Howard, Gus Van Sant, Mike Leigh, Courtney Hunt, Melissa Leo, Dev Patel, Evan Rachel Wood, Heidi Klum, Robert Downey Sr., Jessica Biel, Leslie Mann, Danny Glover, Michael Sheen, Emile Hirsch, Bridget Fonda, Joey Fatone, Lisa Rinna, Virginia Madsen, Nancy O'Dell, Louis Gossett Jr., Martin McDonagh, Matthew Broderick, Ricky Schroder, Judd Apatow, Danny Elfman, John Legend, Chris Menges, Peter Morgan, James Newton Howard, Alexandre Desplat, Thomas Newman, Jim Reardon, Peter Gabriel, Simon Beaufoy, Trevor Donovan, Dustin Lance Black, Kunio Kató, Amy Bailey, James Marsh, Lee Smith, Christian Colson, Vampira (a.z.)

Laurence Mark

Můj druhý Oscarový přenos. Dojmy? Ale jo, šlo to, jenže loňská stávka scénaristů nám potvrdila, že méně je někdy více. HUGH JE BOŽAN! Škoda, že ho potom uklidili do pozadí. Nejlepší byl potom asi Apatowův sestřih. Jinak docela zklamání, vedené Hudbou a Písní, následované Milkem, neoceněním Mickeyho Rourka, atd... Jistě, že si to příští rok dám zase, ale doufám, že to bude lepší, navíc když si Akademie otestovala Hugha, tak doufám že ho tam kdyžtak prcne častěji. Podle mě nezklamal, a na jeho INTRO se bude vzpomínat ještě dlouhá léta. PS.: TrueBlood maximálně zklamalo. Loňská Californication byla o mnohem lepší(23.2.2009)

Nepřišlo mně to až tak dobré. Na můj vkus to bylo pojato až příliš pietně a komorně. Našly se i trapné chvilky. V okamžiku předávání sošek za Nejlepší mužskou a ženskou roli přicházeli na podium k nominovaným promlouvat již dříve ocenění herci a herečky. Následné proslovy či spíše zbytečné bláboly směrem k nominovaným byly tak neskutečně trapné že jsem to měl chut vypnout. Nejslabším článkem průměrného gala večera byl moderátor Hugh Jackman, kterému role moderátora vůbec nesedla. Mně osobně nejvíc zaujaly závistivé výrazy neoceněných herců a místy uvolněná atmosféra. Bavil jsem se ale čekal jsem víc.(24.2.2009)

Před rokem jsem se díval na předávání Českých lvů a málem jsem se poblil, když jsem o této mega ubohosti vyprávěl kamarádovi, řekl a teď se pro srovnávání koukni na předávání Oscarů. No a rok se s rokem sešel a já vidím na HBO v programu záznam s předávání těchto cen. Musím se přiznat, že mě to moc nelákalo, protože mě je úplně jedno co kdo vyhraje, ale řekl jsem si, inu co, buď pochopím co mě kámoš chtěl říci a nebo alespoň uvidím všechny ty krásné herečky v nádherných šatech. Brzo jsem, ale pochopil ten zásadní rozdíl mezi Lvem a Oscarem. Je to v lidech. Zatímco u nás přijdou do sálu polootravený český celebrity s výrazem "tak co předvedeš moderátore, když jsme se sem uráčili přijít" v Americe přijdou herecký celebrity s jiskrou v očích s cílem si ten "svůj" večer co nejvíce užít. Rozhodně je mě milejší spontální potlesk při vyhlašování nominací než potlesk z povinnosti pro vítěze, rozhodně jsou mě milejší slzy v očích než děkování sponozrům, rozhodně je mě milejší nenucenost a přirozenost v moderování než humor za každou cenu, rozhodně jě mě milejší americké spontální děkování svým blízkým či pracovním kolegům než ono české děkovaní, parodující ono americké děkování. Ovšem především a hlavně jsem viděl v očích zahraničních herců respekt a úctu ke svým kolegům a ne českou závist a nepřejícnost, kterou jsem viděl v mnoha očích na loňském Českém lvu. Možná je to jen náhoda těchto dvou přenosů, možná našim celebritám ve srovnání s těmi americkými křivdím, ale píšu o tom, co jsem viděl a jak jsem to cítil a ne o možná. Bylo nádherné vidět ty upřimné pohledy, když ti z podia mluvili o konkrétním herci v podiu a přitom si celou dobu vzájmně hleděli do očí, bylo překrásné slyšet DeNira "Dneska je možná důležité být velkým hercem, ale v životě je důležité být hlavně velkým člověkem, slyšet Seana Penna "Ať lidé odsuzující homosexuály se nad sebou zamyslí, aby se za ně jednou jejich děti nemuseli styděť." Nepamatuji si sice kdo co vyhrál a je mě to vlastně úplně šumák, ale budu si pamatovat, že jsem strávil svůj čas ve společností lidí, kteří se umí bavit, dokážou říci svoje názory, ale především, kteří se nestydí za svoje city. Za tuhle dávku zábavy a upřimnosti moc dík.(24.2.2009)

• Shimitz

Kdo by byl čekal, že loňský ročník, prý bez jakéhokoli scénáře, jasně převálcuje letošní, který bylo do puntíku secvičený, dlouhý a nudný? Vraťte nám prosím Stewarta, Jackman sice jako zpěvák špatný není, ale komik to rozhodně není vůbec a nechápu jeho blahořečení. Vrcholem bylo předávání hereckých kategorií a buzerantská agitka.(24.2.2009)

Po absolutně famózním rozjezdu se s vynikajícím Hughem začala vytrácet i zábavnost a někde za polovinou zábava bohužel klesla na úroveň nadprůměrné návštěvy u zubaře. Samotná ocenění radši nekomentovat, Boyleovi to přeju za jeho předchozí tvorbu, průměrným pohádkovým Slumdogem mě opravdu neokouzlil a oproti skvělému Buttonovi to bylo sotva poloviční. Kategorii nejlepší píseň je lepší rovnou bojkotovat, když dva nejlepší songy - Wrestler a především Gran Torino - se nedostali ani do nominací. Vítězství Slumdoga rozhodně nepřekvapilo a nepřekvapilo ani to, že mě nikterak nepotěšilo podobně jako Pennův překvapivý triumf na úkor Rourkea. Dál to radši nebudu rozebírat, ale po úžasném Wolvieho vystoupení jsem čekal rozhodně mnohem víc, nakonec je to ale ještě horší ceremoniál než ten loňský. Velká škoda... 60 %(23.2.2009)

• - Janusz Kaminski se stal prvním kameramenem, který byl předávajícím. (jezurka42)

• - Heath Ledger se stal druhým hercem, který získal Oscara posmrtně. Prvním byl Peter Finch za film Network (1976). (jezurka42)

• - Film Pochyby (2008) byl prvním filmem od muzikálu Chicago (2002), který získal všechny 4 nominace v hereckých kategoriích. Neproměnil však ani jednu. (jezurka42)