81. Annual Academy Awards (TV pořad)

81st Annual Academy Awards, The

Publicistický

USA, 2009, 195 min

Hugh Jackman, Steve Martin, Tina Fey, Queen Latifah, Eva Marie Saint, Tilda Swinton, Whoopi Goldberg, Goldie Hawn, Anjelica Huston, Jennifer Aniston, Jack Black, Penélope Cruz, Anne Hathaway, Kate Winslet, Sarah Jessica Parker, Daniel Craig, Angelina Jolie, Brad Pitt, Sean Penn, Frank Langella, Robert Downey Jr., Taraji P. Henson, Amanda Seyfried, Robert Pattinson, Marisa Tomei, Natalie Portman, Ben Stiller, Viola Davis, Amy Adams, Seth Rogen, James Franco, Janusz Kamiński, Beyoncé Knowles, Zac Efron, Vanessa Hudgens, Dominic Cooper, Baz Luhrmann, Joel Grey, Alan Arkin, Christopher Walken, Kevin Kline, Cuba Gooding Jr., Philip Seymour Hoffman, Josh Brolin, Diane Lane, Michael Shannon, Werner Herzog, Will Smith, Eddie Murphy, Alicia Keys, Anthony Hopkins, Steven Spielberg, Sophia Loren, Mickey Rooney, Miley Cyrus, Danny Boyle, Bill Maher, Marion Cotillard, Nicole Kidman, Shirley MacLaine, Halle Berry, Adrien Brody, Michael Douglas, Robert De Niro, Ben Kingsley, Liam Neeson, Freida Pinto, Reese Witherspoon, Richard Jenkins, Mickey Rourke, Robin Wright, Meryl Streep, David Fincher, Stephen Daldry, Ron Howard, Gus Van Sant, Mike Leigh, Courtney Hunt, Melissa Leo, Dev Patel, Evan Rachel Wood, Heidi Klum, Robert Downey Sr., Jessica Biel, Leslie Mann, Danny Glover, Michael Sheen, Emile Hirsch, Bridget Fonda, Joey Fatone, Lisa Rinna, Virginia Madsen, Nancy O'Dell, Louis Gossett Jr., Martin McDonagh, Matthew Broderick, Ricky Schroder, Judd Apatow, Danny Elfman, John Legend, Chris Menges, Peter Morgan, James Newton Howard, Alexandre Desplat, Thomas Newman, Jim Reardon, Peter Gabriel, Simon Beaufoy, Trevor Donovan, Dustin Lance Black, Kunio Kató, Amy Bailey, James Marsh, Lee Smith, Christian Colson, Vampira (a.z.)

Laurence Mark

Celé předávání bylo letos o hodně svižnější, s příjemnější atmosférou. Člověk měl pocit, že si to ti herci opravdu vzájemně přejí a ne, že je to jen tlupa kolegů. Předávání cen hercům provedli zajímavě, jen bych příště vybírala herce, kteří mají k nominovaným nějaký vztah a nemají to předem naučené. Nejupřímněji na mě působila Shirley McClaine, která si k Anne Hathaway (tu holku nejde nemilovat), přidala osobní postřehy. Anne umí zpívat! A hlavně mi chyběly ukázky, protože upřímně, kdo viděl ty filmy všechny a ví, jak tam ti herci hráli? Trochu mi taky vadilo to bollywoodské pojetí, kdy zazpívali jen kusy nominovaných písní, které se tam imo úplně ztratily. Těch pár minut navíc už by tomu neškodilo, kdyby ty písně zahráli normálně. Zpívané In memoriam byl pěkný nápad, jen bych využila celé plátno a ne takhle sestříhané po různých úhlech, kdy jména často ani nebyla k přečtení. Cena pro Ledgera se netopila v slzách, ale byla to taková pěkná vzpomínka. Pěkně důstojná, kdy lidi byli dojatí, ale nebylo to nucené. Ty reklamy začaly pak být otravné, a hlavně odsunutí Jackmana do pozadí, kdy pak jen párkrát řekl "uvítejte toho a toho", což je obrovská škoda. V poslední půlhodině to pak dost ztratilo tempo (dost možná i kvůli páté hodině ranní, kdy už jsem to sotva vnímala). Pobavil Stiller (pro pochopení vtipu člověk musí vědět, co, resp. koho parodoval ;-)) a bavily mě ty medailonky žánrů. To muzikálové číslo nebylo špatné, jen bych oželela ty "populární" mladé herce, protože beztak to všechno odzpíval Jackman a Beyoncé (na kterou z nějakého důvodu lidi nadávají, mně se líbila). Možná bych příští rok místo toho dala víc prostoru Jackmanovi samotnému nebo pořádné prezentaci právě těch písní. A míň střihů na Brada a Angelinu, kteří se tvářili postupem večera čím dál víc kysele (hlavně když mluvila Jennifer Aniston, ty střihy na Angelinu byly hodně nevhodné). Každopádně se mi to líbilo o hodně víc, než loni. Doufám, že takhle budou pokračovat a že příští rok to zase bude uvádět Hugh Jackman. Ještě poznámka - Robert Pattison je dřevo nejen před kamerou, ale i na jevišti, když má odříkat připravený text :-)(24.2.2009)

Hugh Jackman byl sice skvělý, neměla jsem tušení, že umí takto zpívat, ale koukala jsem se na HBO, kde mi to velice kazilo tlumočení "těch dvou", jejichž jména naštěstí neznám. To bylo strašné! Nejen, že překládali 20% toho, co tam řekli, ale za jejich "Tilda Swintonová", "Sarah Jessica Parkerová" apod. bych vraždila. Výsledný dojem proto rozhodně není nejlepší. Jinak šel přenos svižně, vesele a uvolněně. Not bad.(24.2.2009)

Výborná šou, která neznala klišé, ale jen originalitu, lesk a slávu. Byl to nádherný zážitek v kině Světozor. Bohužel nevyhrál nikdo komu jsem to přál, takže vyhlašuji svoje Oscary. Nej film: Frost/Nixon *** Nej herec v HR: Frank Langella *** Nej herečka v HR: Angelina Jolie *** Nej herec ve VR: Heath Ledger *** Nej herečka ve VR: Amy Adams *** Nej režie: Ron Howard.(23.2.2009)

Klobúk dolu!!!Po slabom odvare vlaňajšieho galavečera tentokrát tvorcovia vytiahli pár svojich tromfov.Dychberúca scéna - architekti...čo dodať..vau jednoducho:-))Pre veľa ľudí riskantný ťah obsadiť do úlohy moderátora Hugha Jackmana vyšiel na 110%, Hugh bol skvelý.Charizmatický, vtipný, prirodzený, slušný spevák & tanečník navyše:-))Jedine, čo mi trošku prekážalo, bol príliš veľký výskyt teen hviezdičiek na meter štvorcový, darmo, že sú teraz populárni, ale na ocenenia takého formátu taký "herecký (zatiaľ) odpad" podľa mňa jednoducho nepatrí...Čo sa týka ocenení, tak tie ma neuveriteľne potešili, lebo skoro všetci moji favoriti si ich odniesli domov na poličky, kde na ne bude pomaličky môcť prach padať:-))Aj keď možno bez prekvapení (pre mňa bolo naj prekvapenie ocenenie zahraničného filmu a Seana Penna), avšak o to srdečnejšie...Skvelý neuveriteľne nákazlivo optimistický Slumdog Milionaire, strhujúci Sean Penn, ktorému som neuveriteľne fandila, smutný moment pre Heatha Ledgera & všetkých, čo nás vlani opustili, Ben Stiller s ružovou žuvačkou, Hugh Jackamn na batmobile v úžasnej úvodnej pesničke, Sophia Loren presvedčená, že má maximálne 30, šťastná Kate & Penelope, precenený & nakoniec nedocenený Benjamin Button (keď premenil 3 z 13), trošku uši píliaci aj keď zaujímavo farebný remix Down to Earth a Jai Ho...to sú momenty Oscar 2009...Už sa neviem dočkať ďalšieho:-))(23.2.2009)

"What a show, what a show!," sa zdá nehodí iba pre Miliónára z chatrče.....´) Bravó jej tvorcom, bravó!!! Je mi ľúto, že nemám s čím porovnávať(!), nóó a to by som ozaj nepovedala, že by mi niečo podobné mohlo byť ľúto... Tak skvostná 81-tka bola. Jednoznačné max, nie pre zaujatosť moderátorom:-) ani preto, že je to moje "prvýkrát", ale iba preto, aké svieže, odľahčené a krásne to je. Super.(6.3.2009)

• - Janusz Kaminski se stal prvním kameramenem, který byl předávajícím. (jezurka42)

• - Film Pochyby (2008) byl prvním filmem od muzikálu Chicago (2002), který získal všechny 4 nominace v hereckých kategoriích. Neproměnil však ani jednu. (jezurka42)

• - Heath Ledger se stal druhým hercem, který získal Oscara posmrtně. Prvním byl Peter Finch za film Network (1976). (jezurka42)