Sudden Impact

• slovenský

Náhly úder

Akční / Krimi / Drama

USA, 1983, 112 min

Sudden Impact je nezvykle tragická, depresivní podívaná. Naštěstí je Harry pořád králem sarkasmu a jeho způsob trávení dovolené se svým psem nerozesměje málokoho. Mezi tradičně odpudivými záporáky zaujme zvrácená vulgární Vlasta Parkanová, která naštěstí dopadne tak, jak by se to mělo stát i v reálu. Pořád přemýšlím, jestli jí taky ustřelili koule. :-)(16.7.2012)

Me se to libilo spise jako dalsi film s Calahanem. Nicmene je fascinujici ta formalni ornamentalnost, jiz jsem si v predchozich dilech serie nevsiml - treba ten zaber na Harryho s tou supr pistoli proti svetlu v zaverecnem zuctovani. Jinak to ma vsechny parametry serie - predevsim tu zhoubnou ideologii zbrane - neni sice spravne zabijet, ale kdyz mi nekdo leze na zahradku, tak toho motherfuckera ochranuj samo peklo...!!! Tady je to navic posveceno tim, ze dilema je uz konstituovano nejen postavou Drsnyho Harryho, ale je rozklenuty i na jeho blondatou partnerku (prominte ten lehky spoiler). No nevim, holt to byla "jista tendence hollywodskeho filmu" te doby. Pozoruhodna je i mira filmove historicke sebereflexivity, kdyz Harryho oznacuji jeho nadrizeni jako "dinosaura", ktery do dnesni doby (ctete - zacinajicich osmdesatych let s jejich obnovenou virou v system) nepatri, a je to pritom nakonec prave on, kdo triumfuje (ne nahodou mimo sve tradicni pusobiste SF v nejakem okolnim vystrkove).(8.9.2007)

Můj žebříček série o Dirty Harrym: 1. Magnum Force, 2. Dirty Harry, 3. The Dead Pool, 4. Enforcer, 5. Sudden Impact.(9.7.2010)

Se čtvrtým dílem série poprvé trošku ztrácí dech (byť skutečně minimálně). Přechod do osmdesátých let se na Harrym projevil, přitvrdilo se na akci i hláškách, ovšem zároveň i na jednoduchosti příběhu, ale to je moment, který klidně pominu. Hlavně, když mám na očích toho neuvěřitelně drsného Clinta. Jak bylo řečeno oproti prvním třem filmům o Dirty Harrym lehoučký pokles, ale i tak silný zážitek. Přeci jen si přiznejme, že v dnešní naleštěné době by už hrdina jako je Clint uspěl jen stěží. 75%(15.10.2011)

Podstatně lepší, než Enforcer. Harry má konečně zase koule, byť pěkných pár týpků tu o ně přijde. Co se týče Harryho přesunutí na burákov to není zase tak špatný, protože tady je Harry opět zase ten starý, hláškující a konečně se taky pořádně bitkující drsoň s kvérem proklatě vysoko. Kdo nevidí markantní rozdíl mezi Enforcerem a Sudden Impact, tak nikdy tuhle sérii nepochopil. Místní hodnocení? Směšná.(3.10.2010)

• - Pro natáčení bylo vybráno město Santa Cruz. (ClintEastwood)

• - I přes úspěch předchozího dílu z roku 1976 Eastwood několikrát uvedl, že postava detektiva Callahana je už vyčerpána, na začátku osmdesátých let však diváci chtěli další díl a v hlavní roli opět vidět Clinta Eastwooda. (ClintEastwood)

• - Jediný díl ze série o Harry Callahanovi, který režíroval sám Eastwood. (ClintEastwood)