Josef Kardinál Beran

(TV film)
Československo, 1992, 41 min

Životopisný portrét významného katolického intelektuála, humanisty, kardinála a politického vězně. Josef Beran (*29. 12. 1888 – †17. 5. 1969) se zařadil mezi nejvýznamnější duchovní představitele naší země. Pohnutý osud, který jej na léta zbavil svobody, nakonec Berana dovedl až do Vatikánu, kde před smrtí působil jako kardinál. Kvůli vyhnanství z vlastního domova spočinul po boku papežů v kryptě svatopetrské baziliky. Josef Beran působil od roku 1932 po dosažení titulu profesora teologie jako rektor pražského arcibiskupského kněžského semináře, v období heydrichiády byl zatčen a vězněn v koncentračních táborech. Po konci druhé světové války byl papežem jmenován do úřadu pražského arcibiskupa, ale po únoru 1948 se ocitl v prudkém sporu s komunistickou mocí, proti jejíž snaze podrobit si církev rezolutně vystupoval. Za svůj neústupný postoj byl v letech 1949–1963 protiprávně internován na různých místech Československa a neustále vystavován hrozbě kompromitace. V roce 1965 jej papež jmenoval kardinálem, nicméně při odjezdu do Říma na slavnostní ceremonii Beran netušil, že mu bude znemožněn návrat domů. V Římě aktivně vystupoval na podporu křesťanů pronásledovaných totalitními režimy a založil zde České náboženské středisko Velehrad. Zemřel po dlouhé nemoci v roce 1969 bez možnosti spatřit znovu svou vlast. Jeho ostatky byly do Prahy převezeny až v roce 2018 a uloženy v kapli sv. Anežky České v katedrále sv. Víta. Proces kardinálova blahořečení byl započat v roce 1998. (Česká televize)

otík

Silný a přitom jednoduše natočený dokument o mimořádné osobnosti katolické církve v poválečném a komunistickém Československu. Spousta archivních materiálů i autentické nahrávky jen umocňují jednu z mnoha ostudných kapitol komunismu. Hudební režie: Josef Spitzer ()