Chaloupka na vršku (TV seriál)

Chalúpka na vŕšku

Loutkový / Pohádka

Česko, 2006–2013, 2 h 20 min (Minutáž: 20x7 min)

Pro předškolní děti naprosto perfektní večerníček. Jednoduché příběhy ze života na vesnici někdy v (a teď hodně tipuju) z poloviny 19. století, které kromě povedené animace mají i spoustu lidových písniček. Každý díl je jeden měsíc, ve kterém se děje něco pro dané období typického - v lednu tři králové, na podzim pečení kaštanů.... Z toho, co jsem měl možnost vidět to patří mezi vůbec nejlepší věci, které se tu po revoluci pro děti natočily.(22.11.2011)

Tenhle večerníček je jeden z nejvydařenějších poslední doby. Tohle pusťte dětem a třeba se nám někdy podaří vyhnat ty moderní kreslené stupidity z televize :) Neříkám, že jsou hrozné všechny, ale většina. Naproti tomu tohle má pro děti hlavu a patu a navíc je hezké, že by i v budoucnu mohly vědet, jaké tradice se u nás dodržovaly / dodržují. Kouzelná loutková animace, jsem ráda, že tohle vidím :)(5.4.2013)

Asi nejlepší, co jsem v tomto žánru viděl! Naprosto skvělý děj, fantastická animace, dokonalé povahy postav - kdysi jsem k tomu řekl: "V tomto světě bych chtěl žít!". Setkal jsem se tam i s křesťanskými zvyky, ale prezentovanými tak, že to neodrazuje, jako třeba Broučci či Kája Mařík. Děti jsou tam dětmi, dospělí jsou hodní, tolerantní. Není to dílo plné dramatických "osudů", ale příběhů, které stojí za to vidět. Trochu jako Jiří Trnka, ale bez trochu temné strašidelnosti. Příběhy postrádají "intelektuální nabubřelost", takže jsou pochopitelné. Mnoho současných večerníčků jsem díky textu téměř nepochopil (Krysáci), nebo jsem musel vnučkám neustále něco vysvětlovat. Některé večerníčky byly svým zpracováním až hnusné - tento je krásný. Hvězdiček bych dal i deset, ale to tu, žel, nejde!(11.7.2011)

Výborný večerníček, dnes i můj nejoblíbenější. Výborně zobrazuje nejen život v minulosti, ale i zdravé rodinné a mezigenerační vztahy, což je nadčasové. Roztomilý, výchovný a děti moc bací. A na rozdíl od celé řady předrevolučních, které jsou pro spoustu lidí nedotknutelné i dnes, není prolezlý ideologickou propagandou (jako např. Krkonošské pohádky, první série Jáji a Páji, Rumcajs atd.).(6.11.2017)

Milé zachycení života na vesnici v 19. stol. Písničky, pranostiky okořeněné mravním poučením, lidové zvyky svázané s církevním rokem. Přes občasné úlety nelze tvůrcům upřít dobrou vůli. Věřte nevěřte, ale naši předci na Dušičky dýně nedlabali. Chtít po tvůrcích věrné zobrazení náboženského života a církevních obřadů by asi bylo trochu moc, ovšem označit sv. Josefa za tatínka Pána Ježíše, to vyžaduje notnou dávku nevzdělanosti. Kvůli pohanům, kteří tu skřehotají o jakési křesťanské propagandě, jsem zvažoval pět hvězdiček – ale seriál není bez chyb.(5.1.2014)