Chaloupka na vršku (TV seriál)

Chalúpka na vŕšku

Loutkový / Pohádka

Česko, 2006, 20x8 min

Petr Skoumal

Lucie Haladová

Tenhle večerníček je jeden z nejvydařenějších poslední doby. Tohle pusťte dětem a třeba se nám někdy podaří vyhnat ty moderní kreslené stupidity z televize :) Neříkám, že jsou hrozné všechny, ale většina. Naproti tomu tohle má pro děti hlavu a patu a navíc je hezké, že by i v budoucnu mohly vědet, jaké tradice se u nás dodržovaly / dodržují. Kouzelná loutková animace, jsem ráda, že tohle vidím :)(5.4.2013)

Návrat ke kořenům. Na nic si to nehraje. Jen mi trochu vadí ta trhaná animace. Co se týče náboženských reálií - inu, dříve se tak žilo... Či snad jde o vyhovění společenské objednávky pro upevnění vědomí vlastních kořenů v rámci boje s ISIS a vymezení se vůči nepůvodním vlivům...? Tomu se ovšem ani samotní autoři neubránili, když popletli Dušičky a Halloween. Teď už jenom čekám soby a Santu;)(2.10.2016)

Milé zachycení života na vesnici v 19. stol. Písničky, pranostiky okořeněné mravním poučením, lidové zvyky svázané s církevním rokem. Přes občasné úlety nelze tvůrcům upřít dobrou vůli. Věřte nevěřte, ale naši předci na Dušičky dýně nedlabali. Chtít po tvůrcích věrné zobrazení náboženského života a církevních obřadů by asi bylo trochu moc, ovšem označit sv. Josefa za tatínka Pána Ježíše, to vyžaduje notnou dávku nevzdělanosti. Kvůli pohanům, kteří tu skřehotají o jakési křesťanské propagandě, jsem zvažoval pět hvězdiček – ale seriál není bez chyb.(5.1.2014)

Neobyčejně půvabná poetika obyčejného života z poloviny 19. století, která připomíná lidové obyčeje. Dokonalé propojení jednotlivých dílů s písničkami je běžné, ale když ve vánočním díle oživne i betlém, tak to je zázrak. Propojení s Vánočními koledami je patrné.(7.3.2010)

• Stejšn

Dávám odpad. Co k tomu říct, když všichni ostatní dávají od tří do pěti hvězdiček? Také jsem původně chtěl dát podobné hodnocení, celé je to totiž naprosto nádherně udělané, výtvarná, animační i zvuková stránka na výbornou. Seděl jsem se svým tříletým synkem před televizí, užíval si večerníčku, až jsem se do toho zaposlouchal a tu náhle jsem se zhrozil: "chvalme pána našeho Ježíše Krista"? "Ježíš se za nás obětoval...", "Jidáš zradil našeho pána..." COŽE?!!! Tuhle hnusnou křesťanskou propagandu že veřejnoprávní televize chrlí na ty, kteří jsou nejzranitelnější? Tak to teda ne, takovoudle odpornou agitku jinak než odpadem hodnotit nemůžu, za tu podlost. A může být v sebekrásnějším pozlátku.(18.12.2011)