Chaloupka na vršku (TV seriál)

Chalúpka na vŕšku

Loutkový / Pohádka

Česko, 2006–2013, 2 h 20 min (Minutáž: 7 min)

Krásný večerníček z dob našich pra-pra-...-rodičů. Pro mě jakési "zjevení" mezi večerníčky z poslední doby. Animace myslím vhodně zvolená vzhledem k době, o které se pojednává. Pro předškolní děti úžasné propojení s rokem v přírodě a s různými jeho svátky i s lidovými písněmi. Navíc krásné příběhy: obyčejné starosti a radosti obyčejných dětí i dospělých a snaha o jejich řešení... Nové díly z roku 2013 se mi líbily snad ještě víc než ty původní, až na ten poslední. Bez ohledu na to, co si myslíte, o "vydlabávání tykví" a Halloweenu, zde tedy tvůrci šlápli vedle: naši pra-pra-...-rodiče neznali ani jedno, ani druhé. Naopak nejvíc se mi líbil díl "Jak se Honzík postavil čelem". Situace, se kterou se dříve nebo později setká každé dítě (i dospělý), je podána velice prostě a didakticky jen nenápadně. Tyto příběhy rozhodně stojí za vidění - pro děti i pro rodiče a České televizi i všem tvůrcům za ně patří můj dík. Na seriál volně navazují "Vánoční koledy", kde převažuje hudební stránka a které jsou výborné pro dobu vánoční. Zajímavé komentáře: triatlet, Teya, Hanecek, 4sAd, Tejca.(29.11.2013)

Úvodní kýčovité sluníčko vem čert - tohle je po všech těch ohavnostech, které u nás v posledních letech hojně vznikaly, konečně milý, vkusný a po výtvarné stránce překrásný večerníček. Opravdu jedna z mála pohádek, kterou můžu dítěti pustit s klidným svědomím, aniž bych se musela obávat o její duševní zdraví. Tvůrcům tleskám a děkuji za tak milou podívanou.(2.1.2011)

Výborný večerníček, dnes i můj nejoblíbenější. Výborně zobrazuje nejen život v minulosti, ale i zdravé rodinné a mezigenerační vztahy, což je nadčasové. Roztomilý, výchovný a děti moc bací. A na rozdíl od celé řady předrevolučních, které jsou pro spoustu lidí nedotknutelné i dnes, není prolezlý ideologickou propagandou (jako např. Krkonošské pohádky, první série Jáji a Páji, Rumcajs atd.).(6.11.2017)

Asi nejlepší, co jsem v tomto žánru viděl! Naprosto skvělý děj, fantastická animace, dokonalé povahy postav - kdysi jsem k tomu řekl: "V tomto světě bych chtěl žít!". Setkal jsem se tam i s křesťanskými zvyky, ale prezentovanými tak, že to neodrazuje, jako třeba Broučci či Kája Mařík. Děti jsou tam dětmi, dospělí jsou hodní, tolerantní. Není to dílo plné dramatických "osudů", ale příběhů, které stojí za to vidět. Trochu jako Jiří Trnka, ale bez trochu temné strašidelnosti. Příběhy postrádají "intelektuální nabubřelost", takže jsou pochopitelné. Mnoho současných večerníčků jsem díky textu téměř nepochopil (Krysáci), nebo jsem musel vnučkám neustále něco vysvětlovat. Některé večerníčky byly svým zpracováním až hnusné - tento je krásný. Hvězdiček bych dal i deset, ale to tu, žel, nejde!(11.7.2011)

Tenhle večerníček je jeden z nejvydařenějších poslední doby. Tohle pusťte dětem a třeba se nám někdy podaří vyhnat ty moderní kreslené stupidity z televize :) Neříkám, že jsou hrozné všechny, ale většina. Naproti tomu tohle má pro děti hlavu a patu a navíc je hezké, že by i v budoucnu mohly vědet, jaké tradice se u nás dodržovaly / dodržují. Kouzelná loutková animace, jsem ráda, že tohle vidím :)(5.4.2013)