poster

Starověké objevy (TV seriál)

 • Česko

  Antické odkazy

 • Česko

  Vynálezy dávnověku

 • Česko

  Objevy starověku

 • Velká Británie

  Ancient Discoveries

 • Slovensko

  Staroveké objavy

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2003–2009, 29 h 24 min (Minutáž: 42 min)

Režie:

Ben Mole

Scénář:

Justin Pollard

Hrají:

Mike Loades
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • morena.jea
  *****

  TV program väčšinou vyzerá takto nejako: Panelák, Ordinácia v ružovej záhrade, Modré z neba, Pošta pre teba, Sultán, Starověké objevy. Ďakujem všetkým komerčným staniciam že mi každý večer uľahčujú výber.(16.3.2012)

 • jenik71
  ****

  Díky této sérii dokumentů jsem s úžasem zjistil, že technické znalosti našich předků rozhodně nebyly na nějaké primitivní úrovni. A to se týká mnoha oborů. Již před mnoha staletími přišly na svět vynálezy, které jsme v současné době pouze vylepšili, avšak princip zůstává stále stejný. Císař Caligula stavěl obří lodě, Heron Alexandrijský vymyslel např. automatické dveře, chirurgové používali velice podobné nástroje a postupy jako dnes, římská armáda používala smrtící zbraně v podobě plamenometů a dávní předkové důmyslně využívali i sílu vody. Že už tenkrát fungovaly vodní pumpy na principu pístů, to jsem opravdu netušil. V této sérii je toho ale mnohem víc a tak nezbývá než žasnout.(9.7.2011)

 • honajz
  *****

  Seriál mne dokonale dostal. O mnohých vynálezech jsem neměl ani tušení, a až mi někdo bude říkat, že naši předkové byli nevzdělaní primitivové, můžu ho odkázat na tento seriál. Přišlo mi škoda, že na Archimédovy vynálezy nebylo tolik času jako třeba díl celý věnovaný Herónovi, ale na každý pád seriál jednoduše a jasně, dokonce i pomocí rekonstrukcí, přináší zajímavé informace a pohledy. ---- EDIT: Nové díly série se soustředí na mrtvé a na válečnictví a zbraně, a přijdou mi neskutečně nudné a ukecané.(7.3.2014)

 • Vavča
  ****

  Úžasný seriál, který i přes svoje relativní stáří k dnešnímu datu roku 2010 přináší velmi podnětné informace o technologiích starověku, antika nebyla pouhou dobou otroků, levné pracovní síly, neustálého válčení a dost mnohdy prázdných filozofických ideálů. Seriál mapuje jak svět Helénů v helénistickém období(4-1 stol. př Kristem), tak poté následující hegemonii Říma, který taky přišel se zajímavými věcmi, byť je mi z dějinného hlediska krajně nesympatická jeho nadvláda ve Středomoří a úloha v dějinách vůbec. Tvůrci objeli různá pracoviště rekonstruční archeologie a místá nálezů. Uvidíte skutečné lahůdky zejména přímé testy rekonstruovaných artefaktů stojí za to. Česká verze má mizerný překlad, jelikož to dělal někdo silně neinformovaný o dané problematice nebo mu to bylo jedno, ale naštěstí je tu původní stopa a hlavně tato série shrnuje dosavadní stav poznání. Po shlédnutí všech dílů budete vědět velmi mnoho, jelikož literatura na dané téma moc není a v češtině už skoro vůbec.(20.1.2010)

 • IsaacNewton
  ****

  Naprosto neuvěřitelné, co vše ti lidé uměli a dokázali! Vyléčit šedý zákal, zachránit mnoho vojáků, uzdravit zraněné atlety, že mohli zase sportovat... Úžasné bylo srovnání starověkých a současných nástrojů k operacím: byly prakticky stejné, až na to, že starověké byly ještě krásně zdobené, s úžasnou rukojetí, kterou vyráběli lidé na zakázky. A to je právě ono. Když tohle vidím, říkám si, že bych raději žila tam, ve starověku, v době krásy, rozkvětu vědění, nebála bych se, protože zvěrstva a hrůzy se dějí i dnes, možná někdy i horší...(14.12.2011)