Ztracené město Z

The Lost City of Z

Stratené mesto Z

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

USA, 2016, 141 min

Jsem upřímně překvapen, že v současné hollywoodské kinematografii mohl vzniknout snímek jako Ztracené město Z, který krom překvapivé významové hry přichází především s odvážně vybudovaným vyprávěním s neklasickou osnovou, v níž soustavně staví vyvolávaná žánrová očekávání do nečekaného nesouladu s tím, kam se následně vydá. Nepropásněte je v kině, neboť jde o jedno z těch děl, která si žádají temný sál s mihotáním světla z projektoru na plátně nikoli kvůli smysly takříkajíc dráždícím požitkům, nýbrž kvůli intimitě divácké zkušenosti. Více zase po čase na Poznámkách(23.4.2017)

Škoda biednej charakterizácie hlavnej postavy. Odkiaľ sa v ňom v tej dobe zobrala ohľaduplnosť voči pôvodným obyvateľom? U Angličana-vojaka tej doby?! Jeho prejav v Kráľovskej geografickej spoločnosti by pôsobil nepatrične aj s nejakým výstižným a šikovne nakrúteným prológom, bez neho je to na chytanie sa za hlavu. Škoda, pretože s pomalším tempom som nemal najmenší problém a finále bolo zvolené prvotriedne. Pritom, ako som si dodatočne prečítal, tu samozrejme priestor bol: otec narodený v Indii, brat nadšenec východných okultistických náuk a autor dobrodružných románov... a Fawcett sám veľký rojko, snívajúci o dávno stratených civilizáciách... nie, nesmiali sa a nerozumeli mu nie len kvôli "Stratenému mestu Z". Takže čo sa iným historickým postavám v rozpore so skutočnosťou pridáva, aby boli ich životy atraktívnejšie, tu sa ubralo, aby sa vytvorila legenda o serióznom bádateľovi, ktorý predbehol svoju dobu, namiesto toho, aby s nadhľadom natočili film o zasnenom dobrodruhovi, ktorého fantázie ale predsa len poslúžili svojmu účelu a priniesli výsledky. To prečo takto?(11.9.2017)

Film, ktorý má spoločného viac s Herzogovými eposmi o posadnutosti uprostred džungle a prekvapivo s tohtoročným Mlčaním, ako s akčnými, kvázi exotickými hollywoodskymi dobrodružstvami. Grayov scenár ide proti klasickej dramaturgickej výstavbe, založenej na gradácii a nesnaží sa strhnúť dejom, ale pohltiť atmosférou a hĺbkou toho, že prostredníctvom jeho filmu začneme premýšľať nad našou civilizáciou. Kto je v rámci vývoja ľudstva tým konečným zetkom, necháva na divákovi a po filme o tom môžete filozofovať, koľko chcete. Ale radšej sa vyberte do džungle a pokiaľ tam okrem krokodílov a hadov nikoho nestretnete, určite spoznáte samých seba a aj svet viac, ako pri monotónnom mestskom živote.(24.4.2017)

Komorné a pútavé. Gray nenatočil spektákel ale civilný film o jednom sne a jednom človeku. Hunnam ukazuje herecké zručnosti a možnosti s každou svojou ďalšou postavou. Miller mu skvelo sekunduje. Ale aj napriek ambíciam je škoda, že sa nestretneme ani s jednou veľkou scénou. Či už prvá svetová vojna, konflikt v rodine, strety s domorodcami, útok piraní a iné sú podané bez emócií a bez výraznejšej podpory či už hudby, alebo kompozície. Celé to pôsobí dokumentárne, hoci to nie je výtka. Koniec aj napriek vyššie uvedenému, prekvapivo spirituálny. Nie je to dokonalé. A prechody z jedného prostredia do druhého sú stále v rovnakej farebnej atmosfére, ale ubehlo mi to ako voda.(6.8.2017)

Zatímco v kinech řádí Toretto a jeho parta rychlých šípů, tak v tichosti do kin, vstoupil film který ve mně vyvolal krásné vzpomínky na filmy jako Poklad Aztéků, Pyramida boha slunce a podobně laděné filmy, které sou zapomenuty. A když píšu v tichosti, tak opravdu v tichosti, to že tenhle film existuje sem se vlastně dozvěděl včera a včera i viděl, film nemá žádnou velkou propagaci a diváků moc nenalákal. A je to chyba, zatímco Rychlí zběsilci co během natáčení, pijí a konzumují, pouze a jen Red Bully, podle toho taky ten film vypadá, ode mně dostal čtyřku, tak tenhle si zaslouží čistou pětku. Proč ? Protože je to asi jeden z nejlepších dobrodružných filmů, co se za poslední dobu objevil, ale nejlepší na tom, že se tenhle nesnaží být cool, in a hrdinové dělají selfíčka po staru. Dobrodružný žánr tak jako fantasy žánr, tak nějak patří do starobince, takže tenhle film je dělán s láskou a s fanouškovským zápalem. Tenhle film cílí, na podobně smýšlející lidi a pokuď máte rádi čistě dobrodružný film, kde nejsou věci co teď frčí, tak tenhle film je přesně pro vás. Navíc Robert Pattinson, podává nejlepší herecký výkon za celou svou kariéru. jo a je ještě zajímavé, ta závěrečná pointa, která docvakla po skončení filmu a lze na to aplikovat i jedno přísloví.(26.4.2017)

• Luboshmir

nebavilo(29.7.2017)

• katasta

Prozatím největší zklamání roku 2017. Z traileru to vypadalo na dobrou akci a dobrodružství. Film ale nabízí jenom roztahané nezáživné scény bez větší hloubky a smyslu. Kdyby to sestříhali tak na polovinu, mělo by to hned hvězdičku navíc. Takhle to byla jenom nuda, u které si přejete brzký konec.(26.7.2017)

• spaceboyCZ

To si snad delate pr**l? Jako vazne? 130 minut natahnute zvejkacky, aby to skoncilo..no..vlastne neskoncilo?! WTF? Jako! Haloooo! Tohle fakt ne. Nehlede na to, ze celej film prohnany nejakym stupidnim tmavym filtrem, ze ve dne se na to neda koukat, protoze clovek jednoduse nic nevidi.(30.8.2017)

Filmy Jamese Graye vznikají v sympatické zóně, kde sice ještě vládnou hollywoodské představy o tom, jak má dnes vypadat divácký film, ale neuplatňují se tak docela. Filmový příběh skutečné postavy, objevitele Percyho Fawcetta, vede Gray překvapivými zákruty - Fawcett nejprve nikam nechce, ale hned na prvním průzkumu Jižní Ameriky připomínající halucinační výpravu z Apokalypsy nečekaně uspěje. Podruhé se na výpravu vydává s nadšením a neuspěje. Následuje na hraně parodie usazená část z první světové války a v závěru se Percy vydává na cestu naposledy a jeho cesta znovu končí překvapením. Kromě nečekaných zvratů však na tomhle Grayově filmu moc dalšího není, příběh se ze všeho zdůrazňuje progresivní, antišovinistické uvažování ústřední dvojice, které ale podává zoufale povrchně a stereotypně. Život na svoji dobu odvážné Mrs Fawcett, i Percyho rozpor mezi touhou odjíždět a zůstávat s rodinou a jeho spory s geografickou společností film zvládá zobrazovat jen ve schematických, doslovných, dialogicky místy až směšných scénách. Percyho hádky s neschopným, ale mocným členem geografické společnosti, který v Jižní Americe otravuje celou výpravu skučením, že má smrt na jazyku, jsou na Jamese Graye překvapivý lol. Charlie Hunnam je tu po Králi Artušovi podruhé za krátkou dobu v hlavní roli filmu aspirujícího na cosi výjimečného, oba jsou ale nakonec zklamáním - přesto, že je Hunnam táhne nahoru. Hlubší vyprávění o Percym Fawcettovi se dá najít v textu, který Grayův film inspiroval: http://www.newyorker.com/magazine/2005/09/19/the-lost-city-of-z(31.7.2017)

Od Jamese Graye jsem, zatím, viděla pouze film Milenci, a sice se jedná o naprosto odlišný žánr, jedno mají tyto dva filmy společné. Jsou nenucené. U Ztraceného města Z je příběh poutavý sám o sobě a tak nepotřebuje tlačit na pilu. Mnohým se jeho vyprávění může zdát zdlouhavé, ale proč spěchat? Ať je divák stejně napjatý a chtivý po objevení jako sami badatelé. Nikdy jsem nepochybovala o tom, že je Pattinson dobrý herec, akorát se mu nenaskytl žádný výraznější charakter. Ovšem zde byl prvotřídní. Spolu s Charliem, který zažívá přelomový rok, tvořili uvěřitelnou dvojici přátel.(4.7.2017)

• MartinezZ

No... tak...Heath Ledger, který se z nějakého důvodu přejmenoval na "Hunnam" nechává neustále doma manželku s dětmi, ne proto, aby očistil nějaké jméno rodu, či co, ale protože je to bláznivý dobrodruh a snaží se světu (tedy zaprděným Anglánům) otevřít oči a přesvědčit je o existenci prastarých civilizací. Aby z toho ale divák měl naprosté minimum, tak je všechno ve tmě či v šeru, takže toho moc vidět není. A pokud nekoukáte v naprosto zatemnělé místnosti, kašlete na obraz a jděte u té "rozhlasové hry" klidně žehlit, neuvidíte vůbec nic. No, a pan badatel objeví, co chtěl, a vezme při tom na smrt i svého syna, aniž by to jeho mámu nějak trápilo, že s sebou bere syna "na smrt". Navíc to je celé děsně utahané, rozvláčné, skoro dvě a půl hodiny, takže to evidentně neuhlídali ani autoři a nedostali se někam na snesitelnou hodinu a půl. Docela nuda. Zase další ukázka toho, že stejný režisér i scénárista není nejlepší řešení, chybí tomu nadhled cizího oka, když ho už nemá dramaturgie.(3.9.2017)

To, že hlavní postavy podnikají tři různé expedice je možná historický fakt, ale v rámci filmu to působí mírně stereotypně a zdlouhavě. No a očekávané vyústění chtě nechtě zklame, byť se dá vzhledem k celkovému realistickému pojetí filmu dá očekávat. The Lost City of Z rozhodně není špatný film. Je to hodně poctivá podívaná se skvělou kamerou, trochu staromilskou režií a kvalitními hereckými výkony, ale diváka bažícího po dobrodružné senzaci to musí zákonitě zklamat. Není to ani tak film o dobrodružství samotném, ale o lidech, kteří po výpravách za bájnými městy toužili a podnikali je.(19.3.2018)

Maják poctivého filmařského řemesla. Fascinující odtažitost a důraz na autenticitu. Film, jakých dnes v Hollywoodu moc nevzniká.(22.4.2017)

Slušně odsýpající dobrodružný film o Percym Fawcettovi, jehož víra ve ztracenou civilizaci ve městě Z předčila i četné posměšky a předsudky jeho kolegů z Královské společnosti. The Lost City of Z nabídne okrem silného příběhu i úchvatných reálií amazonského pralesa, což je rovněž protkáno solidními hereckými výkony v čele s Charliem Hunnamem a překvapivě, i Robertem Pattinsonem. Snímek mapuje vcelku široké spektrum Fawcettova života, počínaje první menší výpravou a bitvou v zákopech První světové války. Jediným atributem, který mi na tomto díle příliš nesednul, byla jeho neúměrná stopáž, na které se i tento zajímavý životní příběh začal lehce "natahovat". Až na tento detail je The Lost City of Z povedenou dobrodružnou jednohubkou na nedělní odpoledne, která svým zpracováním lehce evokuje legendární tetralogii "Indiana Jones". „To dream to seek the unknown. To look for what is beautiful is its own reward. A man's reach should exceed his grasp, or what's a heaven for?“(2.7.2017)

• Frajer42

Obsah snímku zní opravdu skvěle a dost jsem se před zhlédnutím podivoval nad nízkým hodnocení. Po zhlédnutí se podivuji nad hodnocením taktéž. S tím rozdílem, že snímek považuji za lehce nadhodnocený. Jedná se bezesporu o hodnotnou výpověď, která divákům dokáže nastínit, kterak probíhaly dříve dobrodružné výpravy a kolik nástrah se vázalo ke zmapování neprobádaného území. Filmem diváky provází příjemný hlas Hunnama, a dokonce jsem zahlédl první roli Parkinsona, kdy jsem neměl chuť si během filmu podřezat žíly. Na snímku mi nejvíce překážel střih, absolutně to za celou stopáž nikam negraduje a nikam se neposouvá. Zcela chybí jakýkoli záznam cesty. Hrdinové se někde objeví, chvíli tam pobudou a zase se vrátí do nudné civilizace. S absencí veškerých emocí. Celé je to spíše o nepříliš zajímavých společenských poměrech v Británii, než o cestách samotných, které mohly ze snímku udělat vynikající záležitost. Velké zklamání a hodně slabé dvě hvězdy.(10.7.2017)

• JJ.Gibson

Vlastně nechápu, jak z výpravy do jungle a hledáním ztraceného města ze zlata, někdo může udělat něco tak děsně nezáživného a nudného. Upřímně strašně mi vadil Charlie Hunnam, jakože ho mám normálně rád, ale tady byl nesnesitelnej, stejně tak Robert Patyzón a vůbec celý casting byl tak nějak mimo. Podle mě se tahle příšerně dlouhá výprava za ničim vážně nepovedla!!! Jsem opravdu zklamaný a měl jsem to vypnout po minutách, co jsem bohužel neudělal...(26.3.2018)

Ze začátku poutavý, zajímavý a dobrodružný příběh se ale svou příliš přehnanou délkou postupem času stal celkem nudným.(30.7.2017)

Velice zvláštní, ale zajímavý film s netradiční výstavbou děje. Příběh mě zaujal stejně jako kamera a výtvarná stylizace snímku, přesto to bylo dílo odtažité a kapku dlouhé, takže nemůžu jít s hodnocením výše než na tři hvězdy.(4.8.2017)

• stuntmanMIKE

Takto to dopadne, ked sa zobere namet jaxvina, vsetko zaujimave sa z neho vyskrta a natoci sa vsetko to nudne nezazivne klise. Kurva sak Fawcett je pojem !!! kde su vsetky tie giganticke anakondy, ktore pri objavovani Amazonie videl a znacil ? kde su vsetky tie kryptozoologicke monstra, ktore boli popisane v jeho dennikoch ? Leda hovno... Ked konecne nabehnu indiani a clovek sa zacne tesit na nejake to "anglicke" raznici nad pahrebou, tak ono nie !!! Oni sa proste skamaratia... fakanovi da privesok...daju sebe banany a sicko v poriadku... Proste je to nudna kokotina, ktora ma od dobrodruznej popcornovky daleko ako Dirty Anal Whores 5 od romantickeho filmu. Na taketo nasrat...(11.7.2017)

• Axis

Nuda nudoucí, naprosto neplynoucí.(5.7.2017)

Ztraceně město Z je hluboce podmanivým cestopisem. Na každém rohu vás překvapují úchvatné scenérie rodné hroudy, nebo úchvatného amazonského pralesa. Divokost tomu dodává Hunnam se svým typickým divokým hlasem (hlavně toho chlapa neholte, protože pak to není ono). Překvapivě dobrou práci odvádí i Pattinson v roli Costina. Film nikam nespěchá a umocňuje tím v divákovi pocit beznaděje, když se výprava znovu nedostane k cíli. Ve finále film láká na cestu otce se synem. Vtip je však v tom, že tato cesta zabere absolutní minimum filmu. Po tomto filmu bych opravdu rád zjistil, kde ten Fawcett zmizel...(4.9.2017)