Nesmiřitelní

Unforgiven

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

William Munny (Clint Eastwood), který už 11 let nevystřelil a snaží se zapomenout na svoji minulost, se stará o svoje děti a vede poklidný život. Jednoho dne ho navštíví Schofield Kid, kterého zlákala odměna za zabití dvou mužů, kteří zjizvili prostitutku. William chvíli váhá, ale nakonec přijme a na cestu vezme svého bývalého parťáka Neda Logana (Morgan Freeman), který též odložil zbraně již před lety. Ve městě kam jedou, ale vládne drsný šerif (Gene Hackman), který nemá rád, když jsou v jeho městě zbraně..... Clint Eastwood natočil solidní western, který se místy trochu vymiká zajetým kolejím, ale rozhodně to není taková bomba jakou jsem čekal. Gene Hackman v roli šerifa podavá slušný výkon a Oscar budiž tomu důkazem. Ale s Oscary za nejlepší film bych ruku do ohně opravdu nedal, taková Vůně ženy je rozhodně lepší snímek.......(15.1.2008)

Určitě lahůdka pro všechny westernové fajšmekry. Pěkný originální příběh, příjemná atmosféra a hlavně výborné herecké výkony dávají dohromady silné a poměrně neortodoxní westernové drama, ve kterém souboje muže proti muži nebo šíleně drsní hrdinové nejsou tím hlavním účelem nebo spíše lákadlem. Hodně je tu vše postavené na charakterech a vztazích jednotlivých postav, což se samozřejmě všem nelíbí a ostatně i já jsem měl v průběhu snímku dost rozpačité pocity. Skvělá závěrečná část, kdy se Clint Eastwood hnán touhou po pomstě konečně v toho drsného chlapíka se zatraceně rychlými reakcemi promění, však vymetla téměř všechny pochyby z mé mysli a ukázala mi pravou sílu tohoto žánru.(16.9.2011)

Některé "superrealistické" scénky snad Eastwood ani nemohl myslet vážně. Třicetkrát pád z koně při pokusu o nasednutí? Co? Sleduji snad nějakou parodii? Jestli to mělo být "hard real", tak ostřílený zabiják lidí určitě nezapomene nasedat na koně po deseti letech (jak se pravidelně dostával do města?). Jen kroutím hlavou nad výroky některých uživatelů a rozzářenými komentáři, že "takhle to určitě bylo a je to pravda". Pokud vím o tématu kulový, tak se nevyjadřuji - zásadně. Je zde někomu 130 let? Pro me to byl vcelku oddychový výlet do westernového světa s několika bezvadnými charaktery, i když vžitému symptomu western = nuda jsem se zdaleka nevyhnul, tj. usínačka byla. Holt patřím k mládencům, kterým není žánr po chuti. Zmatený dojem z kriticky mírně nadprůměrného snímku naštěstí napravuje závěrečná čtvrthodinka, a ta nakonec i mírně zvedá hodnocení. A Oscar? Heh.(14.1.2010)

Eastwoodovo životní dílo. Skvělá demýtizace Divokého západu, kde zabíjet je dřina a ještě větší dřina je umírat. Clintova tlumená režie s důrazem na realističnost dociluje sugestivního účinku. Pomáhají mu skvělí herci hlavně Gene Hackman (spousta různých cen včetně Oscara) a Morgan Freeman - sám ale také hraje výborně. Moc se mi líbila konfrontace toho co vyprávěl Harris pisálkovi s tím, co zažil Hackman.(27.7.2003)

[6/10] (Malpaso, Warner Bros.) (Technicolor /// Produkce: Clint Eastwood /// Scénář: David Webb Peoples /// Kamera: Jack N. Green /// Hudba: Clint Eastwood, Lennie Niehaus /// Oscar: Clint Eastwood (nejlepší film), Clint Eastwood (režie), Gene Hackman (herec ve vedlejší roli), Joel Cox (střih) /// Nominace na Oscara: David Webb Peoples (scénář), Clint Eastwood (herec), Henry Bumstead, Janice Blackie-Goodine (výprava), Jack N. Green (kamera), Les Fresholtz, Vern Poore, Rick Alexander, Rob Young (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](5.7.2009)

• - Matka Clinta Eastwooda se účastnila natáčení jako kompars - nastupovala do vlaku. Clint však scénu později vystřihl s omluvou, že film je “příliš dlouhý a něco musí jít pryč“. Vše bylo odpuštěno, když matku osobně přivedl na vyhlašování Cen Akademie a při přebírání sošek jí před všemi poděkoval. (džanik)

• - Scénář koloval Hollywoodem nějakých 20 let, během kterých ho četl a zavrhl mj. i Gene Hackman. (džanik)

• - William Munny (Clint Eastwood) byl inspirací pro vytvoření postavy Svatého zabijáka v komiksové sérii "Preacher" od Gartha Ennise. (Buhehe)