Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Čtyřmi Oscary oceněný snímek herce a režiséra Clinta Eastwooda není klasickým westernem. Jeho hrdinové, pistolníci ze „starých časů“ Divokého západu, jsou okolnostmi donuceni vrátit se ke své původní profesi. Pistole Williama Munnyho mlčí již jedenáct let, zatímco se stárnoucí muž snaží po smrti milované ženy starat o dvě děti a farmu. Právě tak jeho bývalý parťák a přítel Ned Logan žije spořádaným životem. Jednoho dne je však ve vzdáleném městečku pořezána prostitutka. Pachateli jsou dva kovbojové, kteří jsou místním šerifem Daggettem, rovněž mužem ze staré školy, „odsouzeni“ pouze k zaplacení pokuty. Ostatní děvčata se však složí na odměnu za likvidaci obou kovbojů. Slíbená částka spojí dohromady tři muže, mladého a rádoby drsného mladíka s přezdívkou Kůzle a pak Williama a Neda, kteří si tak na chvíli zavzpomínají na bývalý způsob života. Pouze místní šerif chce přestárlé pistolníky odradit od vykonání pomsty. Ti však už jsou na stopě… (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (708)

Superpero 

všechny recenze uživatele

Clint Eastwood to prostě s westernama umí, i když tentokrát to vzal z naprosto odlišného konce. Místo super neporazitelného pistolníka bez bázně a hany tady máme bývalého super neporazitelného pistolníka co zabíjel ženy i děti a kterému na stará kolena dělá problémy i taková samozřejmost jako nasednout na koně. Oceňuji hlavně takovou tu realističnost. Zabít člověka tu není tak jednoduché viz. scéna "zabil jsem ho když sral." Navíc tu vlastně není ani žádnej vyloženě "hlavní hajzl" protože postava Genea Hackmana jen dělá svou práci a na divokym západě jí musíte dělat trochu drsnějšim způsobem. Finální přestřelka je taková třešnička na dortu na konec. ()

woody 

všechny recenze uživatele

Clint zabil poslední naděje, že by se vrátil western ve své dávné kráse. Už tu nejsou padouši v černém a hrdinové v bílém a nebo když už, tak sympatičtí zloduši v šedém. Šerif je bastrd, hlavní hrdina je vrah a všichni kolem ustrašení ubožáci. Kurvy nejsou ctnostné panny, ale kurvy. Já si všechny kovbojky protrpěl. Ať to bylo Sedm statečných, Mayovky a různé další. Jedna vyjímka tu však byla - Eastwoodovky (ne, Leonovky - Tenkrát na západě mě nudilo) ... Je tedy příznačné aby zrovna tenhle pán zničil veškeré chlapecké ideály o divokém západě. A já mu za to děkuji. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

No tak dobrá...Eastwoodovo životní dílo, říkáte...tak s tím se ztotožnit nemůžu, a s těmi Oscary taky ne...možná je to film skvěle demýtizující Divoký Západ se všemi těmi kovbojskými hrdiny, ale to by byl každý western o starých psech unavených životem. Pokud by někdo měl odvahu ho natočit, říkáte? Odvaha bude, až někdo natočí životopisný příběh Charlese Mansona. Tohle je jen povzdech starého barda nad vlastní kariérou. Jinak nic proti Eastwoodovi nebo westernům nemám;) Na to jak málo se ve filmu uděje, je až neúměrně dlouhý, i když výstup Richarda Harrise za to do jisté míry stojí...tedy až do setkání s jistým šerifem, který je sice úžasná postava balancující kdesi mezi spravedlností a bezprávím, ale přišel mi jakoby vytržený z kontextu. Postava spisovatele je sice pro režijní záměr nezbytná, ale ve mně osobně vzbuzovala jen dojem komické figurky, a ve scénách kdy mu Gene Hackman vysvětluje jak to opravdu chodí na tom slavném Divokém Západě (což musí oddané fanoušky Vinnetoua opravdu překvapit:)), způsobil jen to, že jsem si pomyslel - na to snad není nikdo zvědavej. A mám dojem, že by na to přišel i pan spisovatel, potom co by svůj rukopis předložil vydavateli:) Jediný herecký výkon, který si na Nesmiřitelných cením, je ten, který předvádí Morgan Freeman. Clint Eastwood naštěstí kryje před zraky diváka patetické scény, ve kterých vyjde najevo jak hluboké občas bylo přátelství kumpánů jakými byli třeba Ned Logan a William Munny. Když Divoký Západ bez příkras, tak teda bez příkras;) Ohledně hudby bych jen podotknul, že Lennie Niehaus, který odvedl pořádný kus práce na Eastwoodově Dokonalém Světě, se tady zrovna dvakrát nepředvedl, což je trochu paradoxně vzato kolem a kolem ku prospěchu atmosféry Nesmiřitelných. Ale Unforgiven od Metallicy jsou podstatně lepší než od Eastwooda;) ()

Anthony 

všechny recenze uživatele

Eastwoodovo životní dílo. Skvělá demýtizace Divokého západu, kde zabíjet je dřina a ještě větší dřina je umírat. Clintova tlumená režie s důrazem na realističnost dociluje sugestivního účinku. Pomáhají mu skvělí herci hlavně Gene Hackman (spousta různých cen včetně Oscara) a Morgan Freeman - sám ale také hraje výborně. Moc se mi líbila konfrontace toho co vyprávěl Harris pisálkovi s tím, co zažil Hackman. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $14,4miliónaTržby USA $101,157,447Tržby Celosvetovo $159,157,447║ Prichádza ošuntelí pištoľník vo výslužbe, ktorý má problém aj niečo trafiť pokiaľ si troška neuhne. Komornejší Eastwood sa pomaly ale isto dopracováva do vytúženého finále, kde ho poriadne naserú a tak im to aj patrične nechá zlíznuť. /80%/ ()

Galerie (78)

Zajímavosti (33)

  • Munnyho (Clint Eastwood) děti se jmenují Will a Penny. Jde o odkaz na western Will Penny (1967), ve kterém kovboj-pistolník (Charlton Heston) pomůže vdově s dětmi. Také jména některých dalších postav vycházejí z dřívějších filmů. (džanik)
  • Když Clint Eastwood později hledal nového scenáristu pro nový projekt studia Malpaso, byl mu doporučen David Webb Peoples. Eastwood požádal o ukázku z jeho tvorby a Peoplesův agent mu poslal scénář s názvem „Vraždy Williama Munnyho“. Jednalo se o ten samý scénář, který byl už Malpasem odmítnut, pouze pod jiným názvem. (ClintEastwood)
  • Scénograf Henry Bumstead postavil městečko Big Whiskey za pouhých 32 dnů. Nikdy předtím nic nepostavil tak rychle. (džanik)

Související novinky

Poslední Wolverine bude westernový?

Poslední Wolverine bude westernový?

15.07.2015

Hugh Jackman se stále drží rozhodnutí, že bude třetí Wolverine jeho posledním mutantím filmem. Příští rok se ještě mihne v X-Men: Apocalypse, aby mohl tvrdit, že nevynechal ani jeden díl úspěšné ságy…

Nesmiřitelný Artuš

Nesmiřitelný Artuš

20.03.2015

Guy Ritchie (Sherlock Holmes) právě začal natáčet Rytíře kulatého stolu. Jeho nový film nám představí krále Artuše a spol. hezky od začátku, takže není zas takový problém, že se objevil konkurenční…

Rambo bude párat Mexičany

Rambo bude párat Mexičany

24.06.2014

Vietnamský veterán John Rambo ještě nevytrhnul svůj poslední ohryzek. Od filmového debutu akční legendy uplynulo 32 let a opět se před námi začíná rýsovat její páté dobrodružství. Na relativně…

Rambo se přesouvá do televize

Rambo se přesouvá do televize

22.08.2013

Rambo: Do pekla a zpět z roku 2008 nebyl žádný komerční trhák, ale fanoušci akce ocenili jeho žánrovou čistotu a snímek si pamatujeme jako důstojný návrate Slye do slavné role. Dlouho se mluvilo o…

Reklama

Reklama