Nesmiřitelní

Unforgiven

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

Clint zabil poslední naděje, že by se vrátil western ve své dávné kráse. Už tu nejsou padouši v černém a hrdinové v bílém a nebo když už, tak sympatičtí zloduši v šedém. Šerif je bastrd, hlavní hrdina je vrah a všichni kolem ustrašení ubožáci. Kurvy nejsou ctnostné panny, ale kurvy. Já si všechny kovbojky protrpěl. Ať to bylo Sedm statečných, Mayovky a různé další. Jedna vyjímka tu však byla - Eastwoodovky (ne, Leonovky - Tenkrát na západě mě nudilo) ... Je tedy příznačné aby zrovna tenhle pán zničil veškeré chlapecké ideály o divokém západě. A já mu za to děkuji.(9.4.2006)

Eastwood plný odvahy spálil všechny mýty o divokém západě a dostal za to Oscara. SLušný to počin, konečně otevřel oči všem, kteří brali westernovou dobu jako pohodovou a milou, kde hrdinové vždycky vítězí, padouší jsou podle práva potrestání a šerif je slušný jako kněz v bleděmodrém! Ani omylem, Clint to naporcoval trošičku jinak. Film se sice nesl pomalým tempem, ale mi osobně utekl poměrně rychle, silných okamžiků je dost a těch drsných ještě víc, i na mně to byla občas silná dávka. Takhle tvrdý western jsem ještě neviděl a doufám, že už nikdy neuvidím. Já měl ty mýty docela rád.(18.5.2008)

"To je pravda. Zabíjel jsem ženy a děti. Zabíjel jsem skoro všechno, co chodilo nebo lezlo. A teď jsem tady, abych zabil tebe, Malej Bille, za to cos udělal Nedovi." Temná westernová nostalgie, jejíž pochroumaní a neatraktivní hrdinové vrávorají někde mezi zatracením a nezvratným vytahováním starých démonů ze skříně. Jistá jízda k nejistému konci vrcholí ultimativním bad-ass výjevem v baru, jehož infernální atmosféru podtrhuje hřmění bouřky po každé drsné hlášce, kterou Munny procedí mezi zuby (aniž by to bylo byť jen na zlomek sekundy směšné). Paráda.(29.12.2014)

Až po dlouhých letech jsem se dostal k Eastwoodově opusu, který si říká o přízvisko anti-western 90. let minulého století. Do prachu země zašlapal ideály o americkém Západě, žánrová pravidla odsunul na vedlejší kolej a vtisknul nám realisticky nehostinné prostředí bez pozlátka. Odvaha mu skutečně nescházela. Na druhou stranu ale natočil místy opravdu nenápaditou story s výrazně vleklým dějem – proto si myslím, že Eastwoodova režie dozrála až docela nedávno!! A Oscar se měl tehdy hřát rozhodně v jiných dlaních.. Drsné, melancholické, ale žádná klasika.(1.7.2007)

• flanker.27

Nevím proč, ale osud nájemného zabijáka s velkým srdcem Clinta Eastwooda, který přes své povolání nájemného zabijáka je vlastně hrozně citlivý, mi nějak slzy do očí nenahnal. Nota bene když minimálně ten první kovboj v tom byl naprosto nevinně. Prostředí je sice vylíčeno dobře, ale tradiční problém Eastwoodovek, tedy dost podivný zvrat na konci, celý ten jakoby realismus naprosto shazuje. Celkové vyznění je díky tomu takové nijaké a divné. Ne že bych shlédnutí filmu nějak litoval, ale výjimečný zážitek to teda nebyl.(29.10.2008)

• - Ve scéně, kde jeden ze šerifových poskoků prohledává kabelu spisovatele Bosana a následně vytáhne knihu, kterou ukazuje Malému Bilovi (Gene Hackman), je vidět, že ji z pohledu kamery na jeho záda drží za dolní roh, ale jakmile se scéna prostřihne na pohled zepředu, drží ve stejnou chvíli knihu za horní roh. (MartinM)

• - 68. největší film všech dob podle Amerického filmového institutu (2007). (džanik)

• - Americký Time Magazine nazval tento film jako "Clintessence", což má má znamenat kvintesenci všeho, co Clint Eastwood v tomto žánru představoval. (SeanBean)