Nesmiřitelní

• Československo

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

(1001) Dobrý film (ale dobrý je za tři! než bys řek švec), ale pořád tak nějak musím přemýšlet nad těmi přívlastky "realistický, nemilosrdný, bez příkras" a podobně. Některé části byly drsnější, ale mlácení hrdinů i řezání prostitutek už tady bylo i předtím. A zbytek mi stejně přišel velmi silně "ideologicky", rozuměj eastwoodovsky zabarven. Romantické záběry na vlahou tvář pořezané kurvy, která se zřejmě marně zamilovává do stárnoucího kovboje? Hrdlo prdlo. Krátkozraký křehký mladík, který se schovává za slupku chladnokrevného zabijáka? Hajzl z povolání v důchodu, který při pohledu na sviňskou "slušnou" společnost rezignuje na snahu vymanit se z dřívějších škatulek? Šerif drsňák-dobrák, podle toho s kým zrovna mluví? Pokud tohle nejsou typická příkrasová schémata, tak co to je? Nejvíc se mi líbily scény, ve kterých se hlavní protagonisté vůbec nevyskytovali, nebo byli jaksi postaveni mimo střed zájmu - zabití v lomu/písku/co-to-bylo (postava Roba Campbella mi vůbec byla sympatická, ten jeho jeliman mi asi jediný přirostl k srdci) nebo třeba krystalický strach v očích šerifových pohůnků, když se připravují na příjezd nájemného zabijáka.(26.12.2009)

Naozaj neviem, čo na tomto westerne všetci vidia. Nie je to úplne zlé, ale ani som nenadskakoval na stoličke. Hlavné postavy aj s ich charaktermi sú vybrané dobre, ale tá zápletka teda, povedzme si na rovinu, nestojí za veľa. Traja kovboji idú zabiť dvoch darebákov, čo porezali jednu prostitútku. V meste panuje tvrdou rukou jeden šerif, čo nemá rád zbrane a tak mu ich všetci po príchode do mesta musia odovzdať. Pochopiteľne im chce v plánovanej spravodlivej odplate zabrániť, pretože on už spomínaným obom hriešnikom dal pokutu. Ako vidno, zápletka je hodne slaboduchá a už vo svojej podstate veští nudu, a tá veru prišla. Dej sa vliekol ako slimák po trojdňovej opici, neskutočne pomalé tempo. Mať tak slabý príbeh, tak aspoň zvolím svižnejší a energickejší prístup. Alebo aspoň film obohatím dialógmi, nad ktorými by mohol divák počas nudnejších scénok popremýšľať. Nehovorím, našli sa aj svetlé chvíľky, ale nebolo ich veľa. Koniec svojou atmosférou troška celkový dojem napravil, škoda ale, že to prišlo tak neskoro. 60/100(29.4.2014)

Filmové veledílo, natočené s naprostou suverenitou. Clint Eastwood celou svou kariérou spoluvytvářel image divokého západu coby romantického kolbiště, různých neomylných střelců, fanatických mstitelů a neohrožených hrdinů. A v Nesmiřitelných vše, co za dlohá léta budoval, rozmetal na kusy. Střelci nejsou až tak neomylní, hrdinové nejsou až zase tak stateční a vůbec ono ani není tak jednoduché nasednout na koně. Tuhle revizi žánru western natočil Eastwood fenomenálně, bez zaváhání. Ale velkou zásluhu na filmu má geniální scénář, v němž snad každá scéna popírá vizi hrdinského divokého západu. Klíčovou je postava spisovatele brakových románů, jehož postava je náhle konfrontována a šedou realitou, jež není až zase tak bylštivá, jak by si leckdo přál. Namísto toho je plná šťastných náhod, zbabělých vražd a nejednoznačně vyhraněných charakterů.(1.8.2011)

Clint Eastwood se stal vedle své hvězdné herecké dráhy i jedním z nejuznávanějších amerických režisérů nikoliv proto, že by na filmových festivalech fascinoval svým experimentováním a oslovoval úzkou obec filmových kritiků a odborníků, ale proto, že byl a stále je v tom nejlepším smyslu slova špičkovým řemeslníkem filmového plátna. V první řadě mu vždycky šlo o diváka a předkládal mu filmy se silným příběhem a zajímavými postavami, které vždy tak trochu překračovaly mantinely daného žánru, ale zároveň ho nikdy neopustily, takže na své si přišli jak tradiční žánroví fandové, tak i ti, kteří chtěli filmové hrdiny a jejich skutky vidět o něco realističtěji nebo řekněme trochu jinak. A právě to do detailu platí i pro Nesmiřitelné. Eastwood sice částečně legendy divokého západu demýtizuje, ale zároveň používá všechny nezbytné žánrové rekvizity, takže vychází vstříc jak divákům tradičního westernu, tak i těm, kteří jeho zákony považují za naivní a zastaralé nebo neodpovídající historické realitě. Po řemeslné stránce se filmu nic podstatného vytknout nedá, v té době už byl Eastwood tak známý a uznávaný filmař, že mohl bez problémů oslovit kteréhokoliv špičkového herce. Navíc měl u producentů otevřené dveře, protože byl ukázněný a dodržoval rozpočet a jeho filmy byly obvykle vysoce ziskové. Tak, jak tradiční western moc nemusím, Nesmiřitelní mi udělali radost a s nejvyšším hodnocením nemám problém. Kvalitní, profesionální, překvapivé a atmosférické. Celkový dojem: 95 %.(18.6.2011)

Clint Eastwood se zase jednou vytáhl. Sedl si na režisérskou stoličku, schrastil něco peněz, vzal do ruky kolt, jenž se 11 let povaloval kdesi v koutě a jal se dávat své spravedlnosti za dost. Jeden z mých nejoblíbenějších westernů. Někomu by se mohl zdát trošku komornější a nudnější, ale zdání klame. Starý bídák William Munny, jinak také nelítostný vrah žen a dětí je ideální postava pro Clinta. Tento film by jistě utáhl i sám, ale vzal si na pomoc dva osvědčené pardály, kterým to s bouchačkou u pasu neméně sluší. PS: Závěrečná řežba v knajpě je hotovou třešničkou na dortu!(2.6.2007)

• - Film se natočil za 39 dní (o 4 dny tím "předběhl" plán). (džanik)

• - V závěrečných titulcích čteme, "Dedicated to Sergio and Don" (Věnováno Sergiovi a Donovi). Eastwood tímto děkuje svým velkým učitelům, kterými byli režiséři Sergio Leone a Don Siegel. (džanik)

• - Scénáristu Davida Webba Peoplese ovlinily hlavně Scorseseho snímek Taxikář (1976) a román Glendona Swarthouta "Střelec" (zfilmován roku 1976 Donem Siegelem). (džanik)