Nesmiřitelní

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

• flanker.27

Nevím proč, ale osud nájemného zabijáka s velkým srdcem Clinta Eastwooda, který přes své povolání nájemného zabijáka je vlastně hrozně citlivý, mi nějak slzy do očí nenahnal. Nota bene když minimálně ten první kovboj v tom byl naprosto nevinně. Prostředí je sice vylíčeno dobře, ale tradiční problém Eastwoodovek, tedy dost podivný zvrat na konci, celý ten jakoby realismus naprosto shazuje. Celkové vyznění je díky tomu takové nijaké a divné. Ne že bych shlédnutí filmu nějak litoval, ale výjimečný zážitek to teda nebyl.(29.10.2008)

Přestože mám „Leonovky“ poměrně rád a Once Upon a time in the West mám v osobní Topce, za tuhle demítizaci divokého západu jsem neskonale vděčen. A jsem nesmírně rád, že to byl právě Eastwood (dvorní to herec Sergia), který se o ni postaral. Ať přemýšlím sebevíc, nenapadá mě nějaká konkrétní (opodstatněná) výtka. Tak toho přemýšlení raději nechám......93%(20.2.2012)

Tento film v sebe nesie stopy najvacsich westernovych legiend, rozprava vsak umiernenejsim, skoro as komornym sposobom. To vsak neznamena ze nema hlbku. Prave naopak. Je drsnejsi, ludskejsi a o to aj posobivejsi. Peniaze tu neznamenaju tuzbu po bohatstve, ale otazku zivota a smrti. Ludia niesu rozdeleny podla toho ake maju povolanie = zly zabijak a dobry serif, ale podla toho aky naozaj ludia su. Prave preto zabijak je ten ktory je v tomto filme pomyselnou rukou spravedlnosti a serif ktory svoju pravomoc zneuziva je preto zaporak. Istotou nieje kolt namiereny z velkej vzdialenosti ale dvojhlavnova brokovnica prilozena k nepriatelovej hlave. Eastwood vlozil do tohto filmu vsetko co zo svojej znalosti westernu a filmarskej zrucnosti. Postavu si doslova napisal na telo a treba povedat ze si na jeho mieste nedokazem predstavit nikoho ineho. Jeho filmova premena v zavere je jedna z najposobivejsich vobec. To iste plati aj o diabolskom serifovi Genovi Hackmanovi a Mannyho partnerovi Nedovi - Morgenovi Freemanovi. Eastwood tymto filmo zakoncil svoju westernovu etapu ultimatnym sposobom. Filmom, ktory v sebe skriva cistu esenciu westernu ale aj dramu neobvyklych ludskych rozmerov. See you in hell...(10/10)(15.6.2007)

[6/10] (Malpaso, Warner Bros.) (Technicolor /// Produkce: Clint Eastwood /// Scénář: David Webb Peoples /// Kamera: Jack N. Green /// Hudba: Clint Eastwood, Lennie Niehaus /// Oscar: Clint Eastwood (nejlepší film), Clint Eastwood (režie), Gene Hackman (herec ve vedlejší roli), Joel Cox (střih) /// Nominace na Oscara: David Webb Peoples (scénář), Clint Eastwood (herec), Henry Bumstead, Janice Blackie-Goodine (výprava), Jack N. Green (kamera), Les Fresholtz, Vern Poore, Rick Alexander, Rob Young (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](5.7.2009)

• Zeck

Zatraceně průměrný western, ve kterém už značně životem unavený Eastwood zkrátka postrádá své dřívější pistolnické koule. Celou dobu mu dělá parťáka černoch, jenž ztvárňuje bývalého banditu a lovce odměn, což bylo v 19. století v USA asi stejně běžné jako Freemanův počet výstřelů za celý film. Přestřelka v tomto westernu není v podstatě žádná, samotný závěr je sice celkově "nejakčnější", ale aby člověk sledoval dvě hodiny film a ten se ukončil bez většího výstřelu, to je na kousek s Eastwoodem nesmírné zklamání. Film je dost nadhodnocen, protože se v něm v podstatě nic pořádného nestane a všechny postavy jsou neskutečně ploché, nezajímavě podané a nudné. Pokud někdo označuje film za nesmírně realistický a syrový jen proto, že Eastwood vzpomíná u ohně jak před deseti lety sejmul pár týpků, tak mám zřejmě jiné měřítko pro syrovost a drsnost v žánru western. Naopak, scénka v kaňonu, kde to dostal jeden kovboj do břicha, byla svojí trapností až směšná. 40%(11.7.2012)

• - Scénář si Eastwood uschoval, protože chtěl, aby hlavní hrdina byl o něco starší. Tak scénář čekal na své zfilmování dalších devět let. (ClintEastwood)

• - Spoiler: Když William Munny (Clint Eastwood) na konci filmu v saloonu u "Greelyho" střílí po zástupci šerifa, na jeho těle je patrný zásah po kulce ještě před tím, než tam měl být. (Chuppa)

• - Film se natočil za 39 dní (o 4 dny tím "předběhl" plán). (džanik)