Nesmiřitelní

• Československo

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

Tohle je zase návrat k vynikajícím westernům jako byly od sergia Leoneho nebo dolarová trilogie, ale i tak jsem se neubránil pocitu, že na správnej western je tam až moc málo přestřelek, je sice pravda, že pár se jich tam najde, ale nijak zvlášť mě neoslnily, většinou postrádaly napětí a moc se mi nelíbilo zpracování, ale na konci to naštěstí Clint Eastwood vynahradí vynikající přestřelkou v bordelu. Co se týká nějaký originality příběhu, tak ta se filmu nedá v mnoha ohledech upřít, ale nic geniálního to samozřejmě neni a závěr už je zase ta stará dobrá zápletka. Jenže podle mě největším kladem filmu jsou jednoznačně herci, ať už to byl oscarem ohodnocený Gene Hackman nebo neznámej Jaimz Woolvett v roli Kida, tak byli všichni dokonalý. Samozřejmě byl nejvíc vidět Clint Eastwood, taky aby ne, když to režíroval. Je tady sice už trochu sešlej, ale pořád skvělej, zvlášť v poslední půlhodince mu to jde. Jediny co mi vadilo u hercu bylo, ze nedostal mnohem vic prostoru Richard Harris, vypadal hodně drsně. Jako režisér dokázal Eastwood vykouzlit pěknou westernovskou atmosféru, ale už sem viděl několik lepších wasternů.(27.6.2006)

Špinavý, surový, bezohledný. Takový je Divoký západ v téměř depresivně syrovém westernu Clinta Eastwooda, kde dostávají mýtizovaní hrdinové pořádně přes hubu, umírání je bolestivé a zabíjení v sobě v nemá nic romanticky chlapáckého. Spíš smutné než zábavné, spíš hořké drama než epos, brilantně vystavěné i natočené, opírajcí se o skvělé herecké výkony. A přestože po celou dobu boří mýtus o bleskurychlých pistolnících s kolty proklatě nízko, nakonec ten starý, unavený, zbitý muž dokáže dokonalým závěrem mýtus westernového hrdiny navzdory všemu udržet při životě, aniž by přitom popřel vše, co dosud odvyprávěl. Eastwood zvládl vedení herců skvěle, své postavě Munnyho vdechl skutečný život, stejně jako Morgan Freeman postavě Neda. Jeden z těch westernů, na které se nezapomíná.(21.8.2011)

• flanker.27

Nevím proč, ale osud nájemného zabijáka s velkým srdcem Clinta Eastwooda, který přes své povolání nájemného zabijáka je vlastně hrozně citlivý, mi nějak slzy do očí nenahnal. Nota bene když minimálně ten první kovboj v tom byl naprosto nevinně. Prostředí je sice vylíčeno dobře, ale tradiční problém Eastwoodovek, tedy dost podivný zvrat na konci, celý ten jakoby realismus naprosto shazuje. Celkové vyznění je díky tomu takové nijaké a divné. Ne že bych shlédnutí filmu nějak litoval, ale výjimečný zážitek to teda nebyl.(29.10.2008)

Zas a znova ma Eastwood presviedča o tom, že sa prakticky ani nedá posúdiť, či je lepším hercom alebo režisérom. Jeho nespochybniteľný talent sa naplno ukazuje aj v tomto na mňa až trochu príliš realistickým westernom zobrazujúcim pomery na "Divokom západe" ako ho poznáme v neskorších rokoch. Dramatický príbeh o dvoch lumpoch, zjazvenej "spoločníčke", brutálnom šerifovi, bývalom vrahovi a jeho starnúcom priateľovi a jednom mladom a neskúsenom kovbojovi, ktorý si chce zarobiť, sa môže pýšiť tým, že je skutočne prudko realistický a jeho prístup nemusí každému sadnúť. Clintovova herecká symfónia s hosťujúcimi menami ako Morgan Freeman, Gene Hackman a Richard Harris ponúka nezabudnuteľný westernový zážitok, ktorý je však potrebné dokonale stráviť. Čo sa nepodarí každému.(23.12.2012)

Clint Eastwood se stal vedle své hvězdné herecké dráhy i jedním z nejuznávanějších amerických režisérů nikoliv proto, že by na filmových festivalech fascinoval svým experimentováním a oslovoval úzkou obec filmových kritiků a odborníků, ale proto, že byl a stále je v tom nejlepším smyslu slova špičkovým řemeslníkem filmového plátna. V první řadě mu vždycky šlo o diváka a předkládal mu filmy se silným příběhem a zajímavými postavami, které vždy tak trochu překračovaly mantinely daného žánru, ale zároveň ho nikdy neopustily, takže na své si přišli jak tradiční žánroví fandové, tak i ti, kteří chtěli filmové hrdiny a jejich skutky vidět o něco realističtěji nebo řekněme trochu jinak. A právě to do detailu platí i pro Nesmiřitelné. Eastwood sice částečně legendy divokého západu demýtizuje, ale zároveň používá všechny nezbytné žánrové rekvizity, takže vychází vstříc jak divákům tradičního westernu, tak i těm, kteří jeho zákony považují za naivní a zastaralé nebo neodpovídající historické realitě. Po řemeslné stránce se filmu nic podstatného vytknout nedá, v té době už byl Eastwood tak známý a uznávaný filmař, že mohl bez problémů oslovit kteréhokoliv špičkového herce. Navíc měl u producentů otevřené dveře, protože byl ukázněný a dodržoval rozpočet a jeho filmy byly obvykle vysoce ziskové. Tak, jak tradiční western moc nemusím, Nesmiřitelní mi udělali radost a s nejvyšším hodnocením nemám problém. Kvalitní, profesionální, překvapivé a atmosférické. Celkový dojem: 95 %.(18.6.2011)

• - Už na konci 70. let si scénář našel cestu do studia Malpaso a ke Clintu Eastwoodovi, tam ale narazil na odpor Soni Chernusové, která ho pro přemrštěné násilí zamítla. Chernusová sama se podílela například na scénáři k filmu Psanec Josey Wales (1976) a také seznámila Eastwooda s producenty k seriálu Rawhide. Eastwood proto dal na její rady. Práva na natáčení však v té době vlastnil Francis Ford Coppola. Na Eastwooda scénář udělal dojem a poté, co ho Coppola odmítl realizovat, získal Eastwood v roce 1983 práva na jeho zfilmování. (ClintEastwood)

• - Gene Hackman si dělal starosti s vyobrazením násilí ve filmu. Poukazoval na vzrůstající násilí za použití zbraní v amerických městech. Clint Eastwood, dlouholetý zastánce kontroly držení zbraní, souhlasil s tvorbou filmu co možná nejvíce “protizbraňového“ (anti-gun). (džanik)

• - Designér Henry Bumstead postavil městečko Big Whiskey za pouhý měsíc (32 dnů). Nikdy předtím nic nepostavil tak rychle. (džanik)