Nesmiřitelní

• Československo

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

Některé "superrealistické" scénky snad Eastwood ani nemohl myslet vážně. Třicetkrát pád z koně při pokusu o nasednutí? Co? Sleduji snad nějakou parodii? Jestli to mělo být "hard real", tak ostřílený zabiják lidí určitě nezapomene nasedat na koně po deseti letech (jak se pravidelně dostával do města?). Jen kroutím hlavou nad výroky některých uživatelů a rozzářenými komentáři, že "takhle to určitě bylo a je to pravda". Pokud vím o tématu kulový, tak se nevyjadřuji - zásadně. Je zde někomu 130 let? Pro me to byl vcelku oddychový výlet do westernového světa s několika bezvadnými charaktery, i když vžitému symptomu western = nuda jsem se zdaleka nevyhnul, tj. usínačka byla. Holt patřím k mládencům, kterým není žánr po chuti. Zmatený dojem z kriticky mírně nadprůměrného snímku naštěstí napravuje závěrečná čtvrthodinka, a ta nakonec i mírně zvedá hodnocení. A Oscar? Heh.(14.1.2010)

Snad protože jsem tento film viděl v telce v českém dabingu a pár věcí ve scénáři mi nesedlo, nehodnotím plným počtem. Závěr je ovšem velkolepý - záběr na řádně nasranýho Clinta ve dveřích s bouchačkou v ruce je dokonalý, stejně jako následná přestřelka. Celkově mi Nesmiřitelní přijdou jsou dobrý film s výtečným obsazením, hezkou hudbou a strhujícím závěrem, dokonalosti nejlepších westernů historie zde ale dosaženo nebylo, alespoň pokud mohu srovnávat. Silné čtyři hvězdy.(23.12.2012)

"Postwesternová" variace na klasický žánr westernu. Krvavá, špinavá, odheroizovaná verze mýtů z divokého západu. Eastwood se jako režisér i jako herec vyrovnává nejen s žánrem jako takovým, ale také se svým statutem jedné z nejzářivějších zvězd tohoto žánru. Jeho cesta westernovým žánrem je cestou od bezejmenného pistolníka Joea z filmu Pro pár dolarů pro "prasečkáře" Willa Munnyho z Nesmiřitelných. Důležitým faktorem je stárnutí - tento motiv spojuje Nesmiřitelné s Million dollar baby. V obou filmech hrají Eastwood a Freeman bývalé mistry svého řemesla, kteří se (sešlí věkem) ještě jednou vrátí.(18.12.2005)

Po zohavení jednej z prostitútok zvrhlým kovbojom, skupinka žien zo salóna berie spravodlivosť do "vlastných" rúk. Dáva dokopy všetky svoje úspory a vypisuje odmenu na dolapenie danej osoby 1000 dolárov. Bývalí vrah Villy Munny sa po spoznaní svojej milujúcej partnerky a narodení dvoch detí zaprisahal, že s danými "vecami" už skončil. No ako sa hovorí, "Človek nikdy nevie". Na odpor sa mu stavia nejeden pištoľník, bažiaci po odmene, ale aj samotný šerif, ktorý chce krviprelievanie stoj čo stoj zastaviť. Takmer vyše hodiny som počúval pomerne nudné dialógy bez akcie. S názorom, že tento snímok je najlepším Eastwood-ovím dielom sa môžu stotožniť len zarytí fanúšikovia westernu. Zrejme boli moje očakávanie priveľké.(8.12.2013)

Brilantní satira. Herecký koncert Clinta Eastwooda a Genea Hackmana, ale nesmím zapomenut na výborný výkon Morgana Freemana, co velmi pasoval ve dvojici s Clintem v drsném prostředí Divokého Západu dotáhnutý do detailu. Clint opět potvrdil mistra v oboru a stále potvrzuje pozici prvotřídního režiséra, který mě dokáže dojemně překvapit s vyprávěním, filmařským citem, který mi hladí po duši. Nechal jsem se vtáhnout v ruku v ruce s Clintem, který nám představil drsnější Západ než jen ráj na zemi.(15.1.2012)

• - Ve scéně, kde jeden ze šerifových poskoků prohledává kabelu spisovatele Bosana a následně vytáhne knihu, kterou ukazuje Malému Bilovi (Gene Hackman), je vidět, že ji z pohledu kamery na jeho záda drží za dolní roh, ale jakmile se scéna prostřihne na pohled zepředu, drží ve stejnou chvíli knihu za horní roh. (MartinM)

• - Snímek je již 15. westernem Clinta Eastwooda. (vyfuk)

• - Designér Henry Bumstead postavil městečko Big Whiskey za pouhý měsíc (32 dnů). Nikdy předtím nic nepostavil tak rychle. (džanik)