Nesmiřitelní

• Československo

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

William Munny (Clint Eastwood), který už 11 let nevystřelil a snaží se zapomenout na svoji minulost, se stará o svoje děti a vede poklidný život. Jednoho dne ho navštíví Schofield Kid, kterého zlákala odměna za zabití dvou mužů, kteří zjizvili prostitutku. William chvíli váhá, ale nakonec přijme a na cestu vezme svého bývalého parťáka Neda Logana (Morgan Freeman), který též odložil zbraně již před lety. Ve městě kam jedou, ale vládne drsný šerif (Gene Hackman), který nemá rád, když jsou v jeho městě zbraně..... Clint Eastwood natočil solidní western, který se místy trochu vymiká zajetým kolejím, ale rozhodně to není taková bomba jakou jsem čekal. Gene Hackman v roli šerifa podavá slušný výkon a Oscar budiž tomu důkazem. Ale s Oscary za nejlepší film bych ruku do ohně opravdu nedal, taková Vůně ženy je rozhodně lepší snímek.......(15.1.2008)

Pěkně po staru natočený western, který vešel do dějin jako vůbec jeden z nejopravdovějších a nejsyrovějších v daném žánru. Clint Eastwood a Morgan Freeman podávají životní výkony. Zdatně (Oscar) sekunduje brutální Gene Hackman. K tomu všemu ještě perfektní kamera, brilantní střih a závěrečný epilog v západu slunce.(8.11.2003)

Já jsem věděl, proč jsem tohle 20 let přehlížel. Takto si teda dokonalý western, jak by se dalo podle hodnocení usuzovat, rozhodně nepředstavuju. Hlavní herecká trojice je výborná, což o to, ale film je emocionálně absolutně nevyvážený, navíc je studený jako psí čumák. Celé to pramení z už tak přihlouplé zápletky, ze které jsem byl rozčarovaný již na začátku, ale doufal jsem, že příběh dostane v průběhu nějakou razantní točku, no nestalo se. Opravdu nebudu hodnotit ze slušnosti, takže tenhle oskarovej biják má ode mě 60% s odřenýma koulema. Zklamání.(27.11.2013)

Po 40 rokoch vo filmovom priemysle sa Clint Eastwood vďaka tomuto strhujúcemu westernu dočkal oscarového uznania. Návratom k morálnym a tematickým koreňom žánru, ktorý ho preslávil, vdýchol tento herec-veterán westernu nový život. Film je venovaný „Sergiovi a Donovi“, režisérom nízkorozpočtových westernov Sergiovi Leonemu a Donovi Siegelovi, ktorí boli Eastwoodovými najväčšími vzormi. Napriek tomu snímka Unforgiven vďačí zrejme oveľa viac Johnovi Fordovi ako im. Film na jednej strane skúma temnejšiu stránku mýtov o starom Západe a zároveň je pozoruhodný ochotou porovnávať dôsledky násilia na tých, čo ho páchajú, a tých, čo ním značne trpia. Pre Eastwooda neexistujú hrdinovia, pretože aj tí dobrí sú schopní zla. Film rozbíja ilúzie o hrdinstve tým, že zobrazuje ohavnosť a bolesť, ktoré spôsobuje násilie. Eastwood podľa vlastných slov v Unforgiven „zhrnul všetky svoje pocity o westerne, kde sa ponaučenie týka streľby“. 70%(13.6.2010)

Možno sa urazia všetci milovníci westernov, no tento je moja osobná westernová bestovka, dokonca sa mi páčil oveľa viac, než Leoneho skvosty, čomu prispela hlavne vecná, dramatická línia a nemenej aj ohromná dávka herectva z predstavenia hlavných hrdinov. Super! Škoda, že westerny už nie sú to, čo bývali. Teda už nie sú skoro vôbec. 100%.(11.11.2006)

• - Designér Henry Bumstead postavil městečko Big Whiskey za pouhý měsíc (32 dnů). Nikdy předtím nic nepostavil tak rychle. (džanik)

• - Když Clint Eastwood nabízel telefonicky Richardu Harrisovi roli English Boba, díval se prý zrovna Harris v televizi na Tuláka z širých plání (1973). (džanik)

• - 68. největší film všech dob podle Amerického filmového institutu (2007). (džanik)