"JO, ZABÍJEL JSEM ŽENY A DĚTI. ZABÍJEL JSEM VŠECHNO, CO CHODILO NEBO SE PLAZILO. A TEĎ ZABIJU TEBE." Pouhé dva roky po TANCI S VLKY jsme se dočkali dalšího oscarového westernu, což není zrovna žánr, který by Oscary sbíral. Jakkoli to bude znít ohraně a pateticky, párkrát jsem se u NESMIŘITELNÝCH přistihl, že nedýchám. Ten film vás neuvěřitelně vtáhne a pak si s vámi dělá co chce a přitom je to navenek ošuntělá, komorní, realistická záležitost, důvtipně, dojemně a zatraceně napínavě demýtizující westernové legendy. Obzvlášť pobaví postava spisovatele rodokapsů, která se vždy nalepí na nějakého pistolníka a sepisuje jeho paměti, dokud pistolníka někdo nezastřelí a pak se spisovatel zase nalepí na toho, kdo ho zastřelil. Fantastický je závěr, ve kterém se zúročí všechny ty historky o činech Eastwoodovy postavy a starý chcípák to pořádně rozbalí. Hackmana jsem sice nikdy neměl moc v oblibě, ale z jeho brutálního šerifa mi běhal mráz po zádech. Dedicated to Sergio (Leone) and Don (Siegel).(23.1.2008)

Clint zabil poslední naděje, že by se vrátil western ve své dávné kráse. Už tu nejsou padouši v černém a hrdinové v bílém a nebo když už, tak sympatičtí zloduši v šedém. Šerif je bastrd, hlavní hrdina je vrah a všichni kolem ustrašení ubožáci. Kurvy nejsou ctnostné panny, ale kurvy. Já si všechny kovbojky protrpěl. Ať to bylo Sedm statečných, Mayovky a různé další. Jedna vyjímka tu však byla - Eastwoodovky (ne, Leonovky - Tenkrát na západě mě nudilo) ... Je tedy příznačné aby zrovna tenhle pán zničil veškeré chlapecké ideály o divokém západě. A já mu za to děkuji.(9.4.2006)

Clint Eastwood se stal vedle své hvězdné herecké dráhy i jedním z nejuznávanějších amerických režisérů nikoliv proto, že by na filmových festivalech fascinoval svým experimentováním a oslovoval úzkou obec filmových kritiků a odborníků, ale proto, že byl a stále je v tom nejlepším smyslu slova špičkovým řemeslníkem filmového plátna. V první řadě mu vždycky šlo o diváka a předkládal mu filmy se silným příběhem a zajímavými postavami, které vždy tak trochu překračovaly mantinely daného žánru, ale zároveň ho nikdy neopustily, takže na své si přišli jak tradiční žánroví fandové, tak i ti, kteří chtěli filmové hrdiny a jejich skutky vidět o něco realističtěji nebo řekněme trochu jinak. A právě to do detailu platí i pro Nesmiřitelné. Eastwood sice částečně legendy divokého západu demýtizuje, ale zároveň používá všechny nezbytné žánrové rekvizity, takže vychází vstříc jak divákům tradičního westernu, tak i těm, kteří jeho zákony považují za naivní a zastaralé nebo neodpovídající historické realitě. Po řemeslné stránce se filmu nic podstatného vytknout nedá, v té době už byl Eastwood tak známý a uznávaný filmař, že mohl bez problémů oslovit kteréhokoliv špičkového herce. Navíc měl u producentů otevřené dveře, protože byl ukázněný a dodržoval rozpočet a jeho filmy byly obvykle vysoce ziskové. Tak, jak tradiční western moc nemusím, Nesmiřitelní mi udělali radost a s nejvyšším hodnocením nemám problém. Kvalitní, profesionální, překvapivé a atmosférické. Celkový dojem: 95 %.(18.6.2011)

Co na to říct. Prostě pecka!! Naprosto ostré, tvrdé a nesmiřitelné. Divoký západ bez pozlátka a příkras. Který se samozřejmně nemusí všem líbit. Tahle věc dokáže provázet člověka po celý život. Já osobně jsem to během 15. let vyděl cca.5.x. a pokaždé mám stejně skvělé pocity,a věřím že se to v budoucnu nezmění.(11.6.2011)

Umím točit první ligu s koltem na nasliněném prstě, ale picnout někoho přesně mezi oči mi zatím činí jisté problémy. Možná by mou mušku mohl poněkud vylepšit pravidelný kontakt lihoviny s mými játry, ale stejně se obávám, že by ve mně žádné munnyovské ďábly neprobudil. Takže střílení nechám na těch přesnějších a v klidu si podumám o tom, zda smradlavý, slepý a černý mají morální právo dělat díry do takřka nevinných kovbojů, zda může šerif překračovat zákon při udržování pořádku či zda není poněkud potupné nechat se zastřelit na suchém hajzlíku. A když mi konečně dojde, že je to vlastně jedno, tak s jistou námahou přehlédnu westernový nezvyk, že kulky občas zmateně hledají správný směr a přiznám se, že mne to celkem bavilo.(9.10.2012)

• - Ve scéně, kde jeden ze šerifových poskoků prohledává kabelu spisovatele Bosana a následně vytáhne knihu, kterou ukazuje Malému Bilovi (Gene Hackman), je vidět, že ji z pohledu kamery na jeho záda drží za dolní roh, ale jakmile se scéna prostřihne na pohled zepředu, drží ve stejnou chvíli knihu za horní roh. (MartinM)

• - Scénář si Eastwood uschoval, protože chtěl, aby hlavní hrdina byl o něco starší. Tak scénář čekal na své zfilmování dalších devět let. (ClintEastwood)

• - Spoiler: Když William Munny (Clint Eastwood) na konci filmu v saloonu u "Greelyho" střílí po zástupci šerifa, na jeho těle je patrný zásah po kulce ještě před tím, než tam měl být. (Chuppa)