Nesmiřitelní

• Československo

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

A pak si, Munny, jednu nedej, když už tě nouze dožene do Big Whiskey ve Wyomingu... Už podle názvu nelze mít žádná přemrštěná očekávání, co se místních týče, takže násilnický parchant s šerifskou hvězdou na prsou a poslušným stádem chrapounů za zadkem tak zhruba odpovídá, a ač rozhodně nehýří noblesou, jako třeba Anglický Bob, v Hackmanově hypnotizujícím podání se stává nevyzpytatelným ztělesněním neomezené moci a s ní spojeného zla. Navzdory nepříznivému prvotnímu dojmu pobavil i Schofield "Patrona" Kid a stárnoucí pistolník Munny potvrdil výjimku z pravidla o pověsti, která nás předchází... tentokrát se jednoznačně vyplatila ta špatná, a to i samotnému famóznímu zakončení, vzbuzujícímu až posvátný respekt. Inu, Divoký západ je Divoký západ... zvláštní, protože se jedná o western se svědomím. Tak mě napadá, čert ví, kde bych skončila, narodit se ve špatnou chvíli na špatném stejnojmenném místě - moc možností asi není, což? Každopádně bych si dávala zatracenej pozor, komu se vysměju ohledně zakrnělýho nádobíčka :-). Viděno v rámci Season Challenge Tour - týden s westernem.(15.12.2015)

Clint Eastwood to prostě s westernama umí, i když tentokrát to vzal z naprosto odlišného konce. Místo super neporazitelného pistolníka bez bázně a hany tady máme bývalého super neporazitelného pistolníka co zabíjel ženy i děti a kterému na stará kolena dělá problémy i taková samozřejmost jako nasednout na koně. Oceňuji hlavně takovou tu realističnost. Zabít člověka tu není tak jednoduché viz. scéna "zabil jsem ho když sral." Navíc tu vlastně není ani žádnej vyloženě "hlavní hajzl" protože postava Genea Hackmana jen dělá svou práci a na divokym západě jí musíte dělat trochu drsnějšim způsobem. Finální přestřelka je taková třešnička na dortu na konec.(18.12.2005)

• Zeck

Zatraceně průměrný western, ve kterém už značně životem unavený Eastwood zkrátka postrádá své dřívější pistolnické koule. Celou dobu mu dělá parťáka černoch, jenž ztvárňuje bývalého banditu a lovce odměn, což bylo v 19. století v USA asi stejně běžné jako Freemanův počet výstřelů za celý film. Přestřelka v tomto westernu není v podstatě žádná, samotný závěr je sice celkově "nejakčnější", ale aby člověk sledoval dvě hodiny film a ten se ukončil bez většího výstřelu, to je na kousek s Eastwoodem nesmírné zklamání. Film je dost nadhodnocen, protože se v něm v podstatě nic pořádného nestane a všechny postavy jsou neskutečně ploché, nezajímavě podané a nudné. Pokud někdo označuje film za nesmírně realistický a syrový jen proto, že Eastwood vzpomíná u ohně jak před deseti lety sejmul pár týpků, tak mám zřejmě jiné měřítko pro syrovost a drsnost v žánru western. Naopak, scénka v kaňonu, kde to dostal jeden kovboj do břicha, byla svojí trapností až směšná. 40%(11.7.2012)

Eastwoodův (možná nejen) režisérský vrchol a westernové cítění dovedené do dokonalosti. Pochmurná, lehce melancholická atmosféra, šedivé charaktery, na potkání se rozhodně nezabíjí a když už, pak to nejsou přestřelky, ale bohapusté vraždění. William Munny Clinta Eastwooda, bývalý zloděj, vrah a notorický alkoholik, coby nejkladnější postava celého filmu. Šerif Malý Bill (výborný Gene Hackman) je surový bezcharakterní hajzl, ze kterého by jistě mnoho ochránců lidských práv mělo osypky (spolu s Fondovým Frankem a Wallachovým Calverou nejkultovnější westernový záporák). Závěr mě vždycky dostane. Zřejmě labutí píseň opravdového westernu. 100%.(6.2.2005)

Špinavý, surový, bezohledný. Takový je Divoký západ v téměř depresivně syrovém westernu Clinta Eastwooda, kde dostávají mýtizovaní hrdinové pořádně přes hubu, umírání je bolestivé a zabíjení v sobě v nemá nic romanticky chlapáckého. Spíš smutné než zábavné, spíš hořké drama než epos, brilantně vystavěné i natočené, opírajcí se o skvělé herecké výkony. A přestože po celou dobu boří mýtus o bleskurychlých pistolnících s kolty proklatě nízko, nakonec ten starý, unavený, zbitý muž dokáže dokonalým závěrem mýtus westernového hrdiny navzdory všemu udržet při životě, aniž by přitom popřel vše, co dosud odvyprávěl. Eastwood zvládl vedení herců skvěle, své postavě Munnyho vdechl skutečný život, stejně jako Morgan Freeman postavě Neda. Jeden z těch westernů, na které se nezapomíná.(21.8.2011)

• - 4. nejlepší western z deseti podle Amerického filmového institutu (2008). (džanik)

• - Scénář, který pro tento film vytvořil David Webb Peoples, nesl název Podřezaná prostitutka. (ClintEastwood)

• - Clintu Eastwoodovi trvalo několik let, než si skutečně pročetl scénář, ke kterému vlastnil práva. Jeho scénáristický korektor mu totiž dříve řekl, že není moc dobrý. (džanik)