Nesmiřitelní

Unforgiven

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

William Munny (Clint Eastwood), který už 11 let nevystřelil a snaží se zapomenout na svoji minulost, se stará o svoje děti a vede poklidný život. Jednoho dne ho navštíví Schofield Kid, kterého zlákala odměna za zabití dvou mužů, kteří zjizvili prostitutku. William chvíli váhá, ale nakonec přijme a na cestu vezme svého bývalého parťáka Neda Logana (Morgan Freeman), který též odložil zbraně již před lety. Ve městě kam jedou, ale vládne drsný šerif (Gene Hackman), který nemá rád, když jsou v jeho městě zbraně..... Clint Eastwood natočil solidní western, který se místy trochu vymiká zajetým kolejím, ale rozhodně to není taková bomba jakou jsem čekal. Gene Hackman v roli šerifa podavá slušný výkon a Oscar budiž tomu důkazem. Ale s Oscary za nejlepší film bych ruku do ohně opravdu nedal, taková Vůně ženy je rozhodně lepší snímek.......(15.1.2008)

Až po dlouhých letech jsem se dostal k Eastwoodově opusu, který si říká o přízvisko anti-western 90. let minulého století. Do prachu země zašlapal ideály o americkém Západě, žánrová pravidla odsunul na vedlejší kolej a vtisknul nám realisticky nehostinné prostředí bez pozlátka. Odvaha mu skutečně nescházela. Na druhou stranu ale natočil místy opravdu nenápaditou story s výrazně vleklým dějem – proto si myslím, že Eastwoodova režie dozrála až docela nedávno!! A Oscar se měl tehdy hřát rozhodně v jiných dlaních.. Drsné, melancholické, ale žádná klasika.(1.7.2007)

Clint Eastwood se zase jednou vytáhl. Sedl si na režisérskou stoličku, schrastil něco peněz, vzal do ruky kolt, jenž se 11 let povaloval kdesi v koutě a jal se dávat své spravedlnosti za dost. Jeden z mých nejoblíbenějších westernů. Někomu by se mohl zdát trošku komornější a nudnější, ale zdání klame. Starý bídák William Munny, jinak také nelítostný vrah žen a dětí je ideální postava pro Clinta. Tento film by jistě utáhl i sám, ale vzal si na pomoc dva osvědčené pardály, kterým to s bouchačkou u pasu neméně sluší. PS: Závěrečná řežba v knajpě je hotovou třešničkou na dortu! 85%(2.6.2007)

Zas a znova ma Eastwood presviedča o tom, že sa prakticky ani nedá posúdiť, či je lepším hercom alebo režisérom. Jeho nespochybniteľný talent sa naplno ukazuje aj v tomto na mňa až trochu príliš realistickým westernom zobrazujúcim pomery na "Divokom západe" ako ho poznáme v neskorších rokoch. Dramatický príbeh o dvoch lumpoch, zjazvenej "spoločníčke", brutálnom šerifovi, bývalom vrahovi a jeho starnúcom priateľovi a jednom mladom a neskúsenom kovbojovi, ktorý si chce zarobiť, sa môže pýšiť tým, že je skutočne prudko realistický a jeho prístup nemusí každému sadnúť. Clintovova herecká symfónia s hosťujúcimi menami ako Morgan Freeman, Gene Hackman a Richard Harris ponúka nezabudnuteľný westernový zážitok, ktorý je však potrebné dokonale stráviť. Čo sa nepodarí každému.(23.12.2012)

Pěkně po staru natočený western, který vešel do dějin jako vůbec jeden z nejopravdovějších a nejsyrovějších v daném žánru. Clint Eastwood a Morgan Freeman podávají životní výkony. Zdatně (Oscar) sekunduje brutální Gene Hackman. K tomu všemu ještě perfektní kamera, brilantní střih a závěrečný epilog v západu slunce.(8.11.2003)

• - Když Clint Eastwood nabízel telefonicky Richardu Harrisovi roli English Boba, díval se prý zrovna Harris v televizi na Tuláka z širých plání (1973). (džanik)

• - Matka Clinta Eastwooda se účastnila natáčení jako kompars - nastupovala do vlaku. Clint však scénu později vystřihl s omluvou, že film je “příliš dlouhý a něco musí jít pryč“. Vše bylo odpuštěno, když matku osobně přivedl na vyhlašování Cen Akademie a při přebírání sošek jí před všemi poděkoval. (džanik)

• - Munnyho děti se jmenují Will a Penny. Jde zřejmě o odkaz na western Will Penny (1968), ve kterém kovboj-pistolník (Charlton Heston) pomůže vdově s dětmi. Také jména některých dalších postav vycházejí z dřívějších filmů. (džanik)