Nesmiřitelní

Unforgiven

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

Naozaj neviem, čo na tomto westerne všetci vidia. Nie je to úplne zlé, ale ani som nenadskakoval na stoličke. Hlavné postavy aj s ich charaktermi sú vybrané dobre, ale tá zápletka teda, povedzme si na rovinu, nestojí za veľa. Traja kovboji idú zabiť dvoch darebákov, čo porezali jednu prostitútku. V meste panuje tvrdou rukou jeden šerif, čo nemá rád zbrane a tak mu ich všetci po príchode do mesta musia odovzdať. Pochopiteľne im chce v plánovanej spravodlivej odplate zabrániť, pretože on už spomínaným obom hriešnikom dal pokutu. Ako vidno, zápletka je hodne slaboduchá a už vo svojej podstate veští nudu, a tá veru prišla. Dej sa vliekol ako slimák po trojdňovej opici, neskutočne pomalé tempo. Mať tak slabý príbeh, tak aspoň zvolím svižnejší a energickejší prístup. Alebo aspoň film obohatím dialógmi, nad ktorými by mohol divák počas nudnejších scénok popremýšľať. Nehovorím, našli sa aj svetlé chvíľky, ale nebolo ich veľa. Koniec svojou atmosférou troška celkový dojem napravil, škoda ale, že to prišlo tak neskoro. 60/100(29.4.2014)

"Postwesternová" variace na klasický žánr westernu. Krvavá, špinavá, odheroizovaná verze mýtů z divokého západu. Eastwood se jako režisér i jako herec vyrovnává nejen s žánrem jako takovým, ale také se svým statutem jedné z nejzářivějších zvězd tohoto žánru. Jeho cesta westernovým žánrem je cestou od bezejmenného pistolníka Joea z filmu Pro pár dolarů pro "prasečkáře" Willa Munnyho z Nesmiřitelných. Důležitým faktorem je stárnutí - tento motiv spojuje Nesmiřitelné s Million dollar baby. V obou filmech hrají Eastwood a Freeman bývalé mistry svého řemesla, kteří se (sešlí věkem) ještě jednou vrátí.(18.12.2005)

Já jsem věděl, proč jsem tohle 20 let přehlížel. Takto si teda dokonalý western, jak by se dalo podle hodnocení usuzovat, rozhodně nepředstavuju. Hlavní herecká trojice je výborná, což o to, ale film je emocionálně absolutně nevyvážený, navíc je studený jako psí čumák. Celé to pramení z už tak přihlouplé zápletky, ze které jsem byl rozčarovaný již na začátku, ale doufal jsem, že příběh dostane v průběhu nějakou razantní točku, no nestalo se. Opravdu nebudu hodnotit ze slušnosti, takže tenhle oskarovej biják má ode mě 60% s odřenýma koulema. Zklamání.(27.11.2013)

Clint Eastwood se zase jednou vytáhl. Sedl si na režisérskou stoličku, schrastil něco peněz, vzal do ruky kolt, jenž se 11 let povaloval kdesi v koutě a jal se dávat své spravedlnosti za dost. Jeden z mých nejoblíbenějších westernů. Někomu by se mohl zdát trošku komornější a nudnější, ale zdání klame. Starý bídák William Munny, jinak také nelítostný vrah žen a dětí je ideální postava pro Clinta. Tento film by jistě utáhl i sám, ale vzal si na pomoc dva osvědčené pardály, kterým to s bouchačkou u pasu neméně sluší. PS: Závěrečná řežba v knajpě je hotovou třešničkou na dortu! 85%(2.6.2007)

Drsný westernový snímek v režii Clinta Eastwooda. Přesto, že westerny moc nemusím, tohle mě zaujalo. Především je tu i kvalitní obsazení. Eastwood a Morgan Freeman jsou nerozlučná dvojka. Příběh je plný bezpráví a toho, jak mu zabránit. Šerif terorizující toho malé město nemůže zůstat nepotrestán. Sice je to příběh o pomstě, ale i tak mi jeho stavba přijde trochu nekonvenční. Určitě stojí za vidění. "Nech si svýho prašivýho koně!"(25.9.2018)

• - William Munny (Clint Eastwood) byl inspirací pro vytvoření postavy Svatého zabijáka v komiksové sérii "Preacher" od Gartha Ennise. (Buhehe)

• - Designér Henry Bumstead postavil městečko Big Whiskey za pouhý měsíc (32 dnů). Nikdy předtím nic nepostavil tak rychle. (džanik)

• - Vlakové sekvence se točily v kalifornské Sonoře, kde je dodnes funkční úzkorozchodná trať. (džanik)