Nesmiřitelní

Unforgiven

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

Myslím, že čím větší je člověk fanda/znalec westernů, tím více si tento film užije, platí to však i naopak a to je spíše můj případ. Ke klasickému westernu o divokém západě a pistolníky s kolty proklatě nízko mají totiž Nesmiřitelní dost daleko, těží ze zajetých předpokladů a diváckých očekávání z klasických westernů a následně elegantně boří jejich mýty. Hrdinové jsou nedokonalí, zabít člověka není jen tak, ať už co do vnitřních výčitek a pochyb, tak leckdy i střeleckých schopností. Přerod Eastwoodovy postavy je úžasný po stránce osobnostní, ale náhlý zisk bojového skillu už je poněkud záhadný. Režie Nesmiřitelných je trochu pomalejší, ale plynulá, jaksi "jemná", zkrátka vychytaná... Těžko to vyjádřit, Oscar jsem schopen pochopit, ale místy jsem se nudil. 7/10(4.2.2009)

Tento film v sebe nesie stopy najvacsich westernovych legiend, rozprava vsak umiernenejsim, skoro as komornym sposobom. To vsak neznamena ze nema hlbku. Prave naopak. Je drsnejsi, ludskejsi a o to aj posobivejsi. Peniaze tu neznamenaju tuzbu po bohatstve, ale otazku zivota a smrti. Ludia niesu rozdeleny podla toho ake maju povolanie = zly zabijak a dobry serif, ale podla toho aky naozaj ludia su. Prave preto zabijak je ten ktory je v tomto filme pomyselnou rukou spravedlnosti a serif ktory svoju pravomoc zneuziva je preto zaporak. Istotou nieje kolt namiereny z velkej vzdialenosti ale dvojhlavnova brokovnica prilozena k nepriatelovej hlave. Eastwood vlozil do tohto filmu vsetko co zo svojej znalosti westernu a filmarskej zrucnosti. Postavu si doslova napisal na telo a treba povedat ze si na jeho mieste nedokazem predstavit nikoho ineho. Jeho filmova premena v zavere je jedna z najposobivejsich vobec. To iste plati aj o diabolskom serifovi Genovi Hackmanovi a Mannyho partnerovi Nedovi - Morgenovi Freemanovi. Eastwood tymto filmo zakoncil svoju westernovu etapu ultimatnym sposobom. Filmom, ktory v sebe skriva cistu esenciu westernu ale aj dramu neobvyklych ludskych rozmerov. See you in hell...(10/10)(15.6.2007)

Anti-hrdinský temný western o stárnoucích legendách a nesmyslnosti mnoha mýtů spojených s divokým západem. Co mě zaujalo, že se to odehrávalo kolem Kansasu, ale celý natáčelo v Kanadě - krajinky to byly moc pěkný. V celku podívaná přesně co jsem si od stárnoucího Eastwooda sliboval. Charaktery baví, stejně tak stín co si táhne hlavní hrdina, v závěru pěkný drsný zúčtování. [2. projekce - 4K Alamo Drafthouse 8/2017](24.9.2016)

"To je pravda. Zabíjel jsem ženy a děti. Zabíjel jsem skoro všechno, co chodilo nebo lezlo. A teď jsem tady, abych zabil tebe, Malej Bille, za to cos udělal Nedovi." Temná westernová nostalgie, jejíž pochroumaní a neatraktivní hrdinové vrávorají někde mezi zatracením a nezvratným vytahováním starých démonů ze skříně. Jistá jízda k nejistému konci vrcholí ultimativním bad-ass výjevem v baru, jehož infernální atmosféru podtrhuje hřmění bouřky po každé drsné hlášce, kterou Munny procedí mezi zuby (aniž by to bylo byť jen na zlomek sekundy směšné). Paráda.(29.12.2014)

Určitě lahůdka pro všechny westernové fajšmekry. Pěkný originální příběh, příjemná atmosféra a hlavně výborné herecké výkony dávají dohromady silné a poměrně neortodoxní westernové drama, ve kterém souboje muže proti muži nebo šíleně drsní hrdinové nejsou tím hlavním účelem nebo spíše lákadlem. Hodně je tu vše postavené na charakterech a vztazích jednotlivých postav, což se samozřejmě všem nelíbí a ostatně i já jsem měl v průběhu snímku dost rozpačité pocity. Skvělá závěrečná část, kdy se Clint Eastwood hnán touhou po pomstě konečně v toho drsného chlapíka se zatraceně rychlými reakcemi promění, však vymetla téměř všechny pochyby z mé mysli a ukázala mi pravou sílu tohoto žánru.(16.9.2011)

• - Hudbu složil Lennie Niehaus, hlavní motiv napsal ale sám Clint Eastwood. (džanik)

• - Ve scéně, kde jeden ze šerifových poskoků prohledává kabelu spisovatele Bosana a následně vytáhne knihu, kterou ukazuje Malému Bilovi (Gene Hackman), je vidět, že ji z pohledu kamery na jeho záda drží za dolní roh, ale jakmile se scéna prostřihne na pohled zepředu, drží ve stejnou chvíli knihu za horní roh. (MartinM)

• - Clint Eastwood poprosil Gene Hackmana, aby si za vzor pro svoji postavu Little Billa Daggetta vzal tehdejšího náčelníka losangelské policie, Daryla Gatese. (džanik)