Nesmiřitelní

• Československo

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

Clint Eastwood se stal vedle své hvězdné herecké dráhy i jedním z nejuznávanějších amerických režisérů nikoliv proto, že by na filmových festivalech fascinoval svým experimentováním a oslovoval úzkou obec filmových kritiků a odborníků, ale proto, že byl a stále je v tom nejlepším smyslu slova špičkovým řemeslníkem filmového plátna. V první řadě mu vždycky šlo o diváka a předkládal mu filmy se silným příběhem a zajímavými postavami, které vždy tak trochu překračovaly mantinely daného žánru, ale zároveň ho nikdy neopustily, takže na své si přišli jak tradiční žánroví fandové, tak i ti, kteří chtěli filmové hrdiny a jejich skutky vidět o něco realističtěji nebo řekněme trochu jinak. A právě to do detailu platí i pro Nesmiřitelné. Eastwood sice částečně legendy divokého západu demýtizuje, ale zároveň používá všechny nezbytné žánrové rekvizity, takže vychází vstříc jak divákům tradičního westernu, tak i těm, kteří jeho zákony považují za naivní a zastaralé nebo neodpovídající historické realitě. Po řemeslné stránce se filmu nic podstatného vytknout nedá, v té době už byl Eastwood tak známý a uznávaný filmař, že mohl bez problémů oslovit kteréhokoliv špičkového herce. Navíc měl u producentů otevřené dveře, protože byl ukázněný a dodržoval rozpočet a jeho filmy byly obvykle vysoce ziskové. Tak, jak tradiční western moc nemusím, Nesmiřitelní mi udělali radost a s nejvyšším hodnocením nemám problém. Kvalitní, profesionální, překvapivé a atmosférické. Celkový dojem: 95 %.(18.6.2011)

Co na to říct. Prostě pecka!! Naprosto ostré, tvrdé a nesmiřitelné. Divoký západ bez pozlátka a příkras. Který se samozřejmně nemusí všem líbit. Tahle věc dokáže provázet člověka po celý život. Já osobně jsem to během 15. let vyděl cca.5.x. a pokaždé mám stejně skvělé pocity,a věřím že se to v budoucnu nezmění.(11.6.2011)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Vynikající realistický "noir" western v režii Clinta Eastwooda, k tomu v hlavních rolích Hackman, Eastwood, Freeman - a ještě Richard Harris jako Anglický Bob. Je tam všechno z westernů - zbraně, zabíjení, pomsta,... Jen romantika zmizela a zůstal strach a boj o holé existence. Třem nájemným zabijákům je ze střílení lidí na blití, každého vedou jiné důvody. K tomu Hackmanův sadistický šerif, anglickou královnou i zbraněmi provokující Bob a zbabělý pisálek. Temná atmosféra je všudypřítomná, ostatně děj začíná v ohradě s prasaty, dál to není lepší. Trailer: http://www.sms.cz/film/nesmiritelni/ukazka(18.9.2009)

Rozpočet $14,4miliónaTržby USA $101,157,447Tržby Celosvetovo $159,157,447║ Prichádza ošuntelí pištoľník vo výslužbe, ktorý má problém aj niečo trafiť pokiaľ si troška neuhne. Komornejší Eastwood sa pomaly ale isto dopracováva do vytúženého finále, kde ho poriadne naserú a tak im to aj patrične nechá zlíznuť. /80%/(31.5.2005)

No tak dobrá...Eastwoodovo životní dílo, říkáte...tak s tím se ztotožnit nemůžu, a s těmi Oscary taky ne...možná je to film skvěle demýtizující Divoký Západ se všemi těmi kovbojskými hrdiny, ale to by byl každý western o starých psech unavených životem. Pokud by někdo měl odvahu ho natočit, říkáte? Odvaha bude, až někdo natočí životopisný příběh Charlese Mansona. Tohle je jen povzdech starého barda nad vlastní kariérou. Jinak nic proti Eastwoodovi nebo westernům nemám;) Na to jak málo se ve filmu uděje, je až neúměrně dlouhý, i když výstup Richarda Harrise za to do jisté míry stojí...tedy až do setkání s jistým šerifem, který je sice úžasná postava balancující kdesi mezi spravedlností a bezprávím, ale přišel mi jakoby vytržený z kontextu. Postava spisovatele je sice pro režijní záměr nezbytná, ale ve mně osobně vzbuzovala jen dojem komické figurky, a ve scénách kdy mu Gene Hackman vysvětluje jak to opravdu chodí na tom slavném Divokém Západě (což musí oddané fanoušky Vinnetoua opravdu překvapit:)), způsobil jen to, že jsem si pomyslel - na to snad není nikdo zvědavej. A mám dojem, že by na to přišel i pan spisovatel, potom co by svůj rukopis předložil vydavateli:) Jediný herecký výkon, který si na Nesmiřitelných cením, je ten, který předvádí Morgan Freeman. Clint Eastwood naštěstí kryje před zraky diváka patetické scény, ve kterých vyjde najevo jak hluboké občas bylo přátelství kumpánů jakými byli třeba Ned Logan a William Munny. Když Divoký Západ bez příkras, tak teda bez příkras;) Ohledně hudby bych jen podotknul, že Lennie Niehaus, který odvedl pořádný kus práce na Eastwoodově Dokonalém Světě, se tady zrovna dvakrát nepředvedl, což je trochu paradoxně vzato kolem a kolem ku prospěchu atmosféry Nesmiřitelných. Ale Unforgiven od Metallicy jsou podstatně lepší než od Eastwooda;)(11.11.2004)

• - Scénář koloval Hollywoodem nějakých 20 let, během kterých ho četl a zavrhl mj. i Gene Hackman. (džanik)

• - Spoiler: Když William Munny (Clint Eastwood) na konci filmu v saloonu u "Greelyho" střílí po zástupci šerifa, na jeho těle je patrný zásah po kulce ještě před tím, než tam měl být. (Chuppa)

• - Clintu Eastwoodovi trvalo několik let, než si skutečně pročetl scénář, ke kterému vlastnil práva. Jeho scénáristický korektor mu totiž dříve řekl, že není moc dobrý. (džanik)