Nesmiřitelní

• Československo

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

Clint Eastwood to prostě s westernama umí, i když tentokrát to vzal z naprosto odlišného konce. Místo super neporazitelného pistolníka bez bázně a hany tady máme bývalého super neporazitelného pistolníka co zabíjel ženy i děti a kterému na stará kolena dělá problémy i taková samozřejmost jako nasednout na koně. Oceňuji hlavně takovou tu realističnost. Zabít člověka tu není tak jednoduché viz. scéna "zabil jsem ho když sral." Navíc tu vlastně není ani žádnej vyloženě "hlavní hajzl" protože postava Genea Hackmana jen dělá svou práci a na divokym západě jí musíte dělat trochu drsnějšim způsobem. Finální přestřelka je taková třešnička na dortu na konec.(18.12.2005)

"To je pravda. Zabíjel jsem ženy a děti. Zabíjel jsem skoro všechno, co chodilo nebo lezlo. A teď jsem tady, abych zabil tebe, Malej Bille, za to cos udělal Nedovi." Temná westernová nostalgie, jejíž pochroumaní a neatraktivní hrdinové vrávorají někde mezi zatracením a nezvratným vytahováním starých démonů ze skříně. Jistá jízda k nejistému konci vrcholí ultimativním bad-ass výjevem v baru, jehož infernální atmosféru podtrhuje hřmění bouřky po každé drsné hlášce, kterou Munny procedí mezi zuby (aniž by to bylo byť jen na zlomek sekundy směšné). Paráda.(29.12.2014)

Eastwood plný odvahy spálil všechny mýty o divokém západě a dostal za to Oscara. SLušný to počin, konečně otevřel oči všem, kteří brali westernovou dobu jako pohodovou a milou, kde hrdinové vždycky vítězí, padouší jsou podle práva potrestání a šerif je slušný jako kněz v bleděmodrém! Ani omylem, Clint to naporcoval trošičku jinak. Film se sice nesl pomalým tempem, ale mi osobně utekl poměrně rychle, silných okamžiků je dost a těch drsných ještě víc, i na mně to byla občas silná dávka. Takhle tvrdý western jsem ještě neviděl a doufám, že už nikdy neuvidím. Já měl ty mýty docela rád.(18.5.2008)

Až po dlouhých letech jsem se dostal k Eastwoodově opusu, který si říká o přízvisko anti-western 90. let minulého století. Do prachu země zašlapal ideály o americkém Západě, žánrová pravidla odsunul na vedlejší kolej a vtisknul nám realisticky nehostinné prostředí bez pozlátka. Odvaha mu skutečně nescházela. Na druhou stranu ale natočil místy opravdu nenápaditou story s výrazně vleklým dějem – proto si myslím, že Eastwoodova režie dozrála až docela nedávno!! A Oscar se měl tehdy hřát rozhodně v jiných dlaních.. Drsné, melancholické, ale žádná klasika.(1.7.2007)

Filmové veledílo, natočené s naprostou suverenitou. Clint Eastwood celou svou kariérou spoluvytvářel image divokého západu coby romantického kolbiště, různých neomylných střelců, fanatických mstitelů a neohrožených hrdinů. A v Nesmiřitelných vše, co za dlohá léta budoval, rozmetal na kusy. Střelci nejsou až tak neomylní, hrdinové nejsou až zase tak stateční a vůbec ono ani není tak jednoduché nasednout na koně. Tuhle revizi žánru western natočil Eastwood fenomenálně, bez zaváhání. Ale velkou zásluhu na filmu má geniální scénář, v němž snad každá scéna popírá vizi hrdinského divokého západu. Klíčovou je postava spisovatele brakových románů, jehož postava je náhle konfrontována a šedou realitou, jež není až zase tak bylštivá, jak by si leckdo přál. Namísto toho je plná šťastných náhod, zbabělých vražd a nejednoznačně vyhraněných charakterů.(1.8.2011)

• - Hudbu složil Lennie Niehaus, hlavní motiv napsal ale sám Clint Eastwood. (džanik)

• - Vlakové sekvence se točily v kalifornské Sonoře, kde je dodnes funkční úzkorozchodná trať. (džanik)

• - Aby se zdůraznila autentická atmosféra, nesměla na scénu městečka Big Whiskey žádná motorová vozidla. (džanik)