Ježíš je normální!

• Slovensko Ježiš je normálny! (více)
všechny plakáty
Česko / Slovensko, 2008, 67 min

Dokumentární film, který klade otázky související s tématem víry, manipulace a výchovy dětí v kontroverzních křesťanských skupinách. Režisérka fimu, Tereza Nvotová jako malé dítě chodila do bilingvální "Školy budoucnosti".

Byla tam vychovávána americkými misionáři, kteří patřili do charismatického křesťanského Hnutí víry. Děti se v této škole kromě angličtiny učily uzdravovat, mluvit s Ježíšem, zpívat s rukama nahoře a patřit do elity "vítězů" nad ďáblem. Když Tereza po deseti letech procházela prostranstvím u pražského metra Anděl, někdo na ni znenadání začal křičet, že ji Ježíš miluje. Byli to členové církve "Triumfální centrum víry" uprostřed své pouliční evangelizace. Tereza se tehdy zarazila, vzpomněla si na své dětství a na příští shromáždění církve se zašla podívat.Po dvou letech sledování této skupiny vznikl film. Potkáme v něm Tereziny bývalé spolužáky ze "Školy budoucnosti" s jejich třídním učitelem a dozvíme se, jak na své dětství pohlíží dnes. Zároveň budeme mít šanci shlédnout unikátní záběry zevnitř kontroverzního křesťanského společenství. Kromě dospělých se setkáme i s dětmi členů církve a absolvujeme s nimi „dětskou konferenci“, kterou „navštívil Ježíš.“Dokument si neklade za cíl odpovídat na složité otázky víry. Chce otevřít dveře diskusi, kde končí hranice svobody a začíná manipulace. (oficiální text distributora)

corax8

Už dlouho si říkám, že na neštěstí lidí se dají vydělat peníze a založení sekty není nic jiného, než zneužití slabích jedinců. Jako příručka jak manipulovat s davem a reklamu povýšit nad vlastní produkt je to dokonalý. Trochu se mi nechce věřit, že lidé reagují pouze na reklamní slogany, které nic neříkají. Mám dojem, že by pod tímto povrchem mělo být ukázáno i něco dalšího. Pokud tam nic dalšího, hlubšího není je film o to smutnější. Pokud se pořádně zamyslíte nad slogyny zde vykřikovanými zjistíte, že jsou naprosto nesmyslné a bez obsahu. Jo a ještě je mi líto těch pár dětí, já být jejich spolužákem dost jim to dám sežrat. ()

Isaac

No ty krávo! Manipulace, sugesce, davové jednání řídící se primitivními impulsy, rituální jednání, dogmatismus, hysterie, fanatismus, primitivismus, substituce omamných látek a pokusy o hypnózu. U některých jedinců může jít o zneužívání vnitřního strachu ze samoty a jejich nízkého sebevědomí. Určitě jsem ještě na něco zapomněl.. Rodiče těch malých dětí by zasloužili pořádnou nakládačku, tohle není fér! :( ()

Svratkin

Na prvotinu opravdu dobrý dokument, ve kterém se krásně prolínají dvě linie - bývalá třída nábožensky ne docela korektní školy a fanatické členstvo triumfálního centra víry. Děj by sice mohl mít větší spád a ukazovat na manipulaci ještě hlouběji, ale nedělá to a možná právě touto nevtíravostí se mi tak líbí. I když se nesnaží nijak šokovat a zveličovat, tak je asi každému jasné, jak to asi s "vírou" v takovýchto organizacích bude.. Chvilkama jsem byl naštvanej, chvilkama se mi dělalo špatně (hlavně když se opravdu nechutně manipulovalo s dětma, který mají malou obranyschopnost proti vymívání mozků), chvilkama jsem se musel smát absurditě lidského chování.. Dobrej dokument! ()

Trillian

nikdo asi nepochybuje o tom, ze se nejedna o nic jineho nez lacinou napodobeninu snimku JESUS CAMP... TCV je natolik kontroverzni spolecenstvi, ze se o nem nezajimavy a nesokujici film zkratka natocit neda. na druhou stranu je dobre ceskemu cloveku, ktery nema o nasi nabozenske scene skoro zadne povedomi, ukazat, kdo ze to na andelu kazdy patek vyrvava, jak nas jezis totalne miluje, to jiste... :) zajimave ale je, ze na besede s Kozohorskym na ETF UK vyslo najevo, ze autorka zverejnila sceny, ke kterym nemela souhlas a nekolika lidem z tohoto spolecenstni tak dost zkomplikovala zivot. ()

vyhnalek

Potřebný dokument, který chtěl nahlédnout do zákulisí charismatických církví. Jakákoliv závislost je špatná, ale tento dokument je zoufale amatérsky natočen. Některé momenty by potřebovaly vysvětlující komentář. Člověka, který není věřící nebo se v církevním prostředí nepohybuje, bude možná šokovat, ale bohužel také nepochopí. Daleko zajímavější byla možná následná debata mezi studenty dvou gymnázií, která ukazuje daleko nenápadnější formu budování fanatismu. Celkově tedy asi 50 %, ale kvůli tématu se přikloním ke kladnému hodnocení. ()

Dr.Thuray odpad!

Pseudodokument jednej pseudo reziserky,ktory divakovi nic neydeli len ukaye bandu "nenormalnych" fanatikov.Proste hnus...0% ()

Petr_Rea

Dobře!musím se vyjádřit!A to často nedělám:D Pokud to budu hodnotit filmařsky, chápu začínající slečnu Nvotovou jako jistý potenciál, i když v tomto díle působila lehce zmateně a vlastně nám ani jaksi nedala žádné vodítko jak to chápat..O to horší je můj pocit z toho, i když banda studentíků a jejich učitel působili ještě nejnormálněji, ovšem to další..Ten bullshit jménem triumfální centrum víry???Na facku.To jsou ti lidé opravdu tak hloupí nebo tak lehce zmanipulovatelní?strašný psycho, kdyby na mě někdo takhle řval,že Ježíš je fakt hustej týpek, tak ho zřejmě nacpu Valiem a uteču..Strašný!A největší prasárna je to prznění dětí, které potom zmateně pobíhají, popřípadě brečí na podlaze jak se jim zjevil Bůh.Proti křestanství nic nemám, proti šílencům ano.Kdo to dotuje?Kdo to podporuje?A není to nelegální?Asi takové byli moje pocity, když jsem viděla třepající se lidi a toho slizouna, který se jim snaží vnutit plky o tom jak budou jeho mocnou dlaní uzdraveni.Kdyby mi zbýval poslední den života, tak ho vytáhnu z té jeho vily , kterou mu zaplatili všichni ti důvěřivci "dobrovolnými sbírkami", někam ho zavřu a jediný čeho by se mu ode mě dostalo, by bylo CD na kterém by od rána do večera jelo pořád dokola slovo Haleluja,protože toto opravdu nemá obdoby!Opravdu se poslední dobou utvrzuji v tom, že lidé jsou tak hrozně hloupí, naivní a důvěřiví, že se nedivím, že s nimi každý mává zprava doleva! ()

litllewitch

Myslím, že většina tu ztratila objektivní názor. Spíš tu nadáváte na to, co ve fillmu vidíte, protože nesouhlasíte s těmito sektami, ale už nehodnotíte, kvalitu dokumentu. Já si myslím, že to není špatný, ale úplně super taky ne. Takovej střed. Myslím, že nějakej výraznější komentář autorky by nezaškodil. Dokument uričtě otvírá otázky ohledně ovlivňování dětí. Ani já s těmito sektami zrovna úplně nesouhlasím. Pokud si takhle mezi sebou vyřvávají dospělí lidé, že Ježíš je super, tak ať. Ale s těmi dětmi to není úlně košér. ()

P/\/EL

import z Ameriky :) jo, ikdyž to bude asi ukázka z toho Jesus campu (ďábelský Harry Potter apod.), s originalitou je to těžké :) http://www.youtube.com/watch?v=RSwZJ55g80Q&feature=related sekty jsou vtipný, celý rodiny to sežere, příspěvky se platí :) , líbilo se mi tam to vyrovnávání se vlastní minulostí (zároveń trošku zviditeňování se :), ale jako u nás toho je docela, na Slovensku prej asi víc (Jehovistů apod.), je jasný, že sáhla prostě po něčem, co bylo blízko a dál se ani jít nedalo, je třeba brát ohled na to, že ta holka ještě nebyla ani na FAMU, jako debut velmi slušný a ještě se to dostalo do kin, řada lidí netušila, že tohle u nás taky je, já teda trochu ano, babička občas dostávala nějaký ty legrační knížky, Strážný věže a měla nějakou divnou kamarádku, která mě už jako malýmu jednou (když byla u ní návštěvě, naštěstí víckrát jsem se nesetkal :), totiž, bylo mi docela málo, tak 11, nevim, už do mě něco hustilo, akorát, že už tehdy mi to nějak nezaujalo, nedávalo mi to smysl, byl jsem dítě, které vyrůstalo s encyklopediemi (těmi modernějšími :), ale o to nejde. Vidim, jak tady řada lidí hodnotí dokument jako odpad, protože se jim podobné spolky hnusí, no, to přece nejde, že jo, takto hodnotit, to přece není náborové video, ty církve to nepropaguje. Jinak jistě, je to hlavně záznam nějakého bizarního setkání, o celkovém stavu v ČR to nevypovídá, nejednalo se o profíky, kteří by měli moc velké prostředky, ikdyž holka je z rodiny herecké, takže asi kontaktů využila, je škoda, že v ČR se takto dělá spousta dokumentů, vždy se jen něco nakousne a moc se nesrovnává. Dokážu docenit, že se jim podařilo získat svolení na něčem takovém natáčet, ti lidé si totiž neuvědomují, že by dělali něco divného :), že kazí nebohá děcka :), jinak zase, ono je to těžké, sekty jsou sekty, někdy velmi uzavřené, takže něco o nich točit není vůbec snadné, proniknout tam, podat svědectví.......tady je teda problém, že se třeba může jednat nakonec o docela ojedinělou záležitost, která jinde neni, ikdyž lidem se vymejvaj hlavy všude možně - spíše těm dospělým (Amway apod., :), politické strany, u těch Jehovistů to třeba nemusí být až tak agresivní, naštěstí zas až tak lidí tam není, ale je fakt, že média tyhle věci celkem přehlížej, teda řešil se Parsifal, ale to byla bizarnost, pak je tu spousta méně nápadných organizací, které mají větší počet členů.....................jinak hodnotim nízko, páč je to hodně založeno na tom, že předkládaj zajmavou bizarní věc (senzace chtivost doby.....nejvíc prostoru prostě dali těm pár debi*ům, zase se neví, kolik jich je a tak...vůbec....většina asi taková nebude), která hned zaujme (trošku samoúčelné), ale může zavádějící......PS: Jasně, Vítejte v KLDR, to je taky....sice nápad s cestovkou je fajn, ale taky v KLDR už se toho nafotilo, natočilo a šlo to víc hloubky, vítejte v KLDR, to je takový prostě, kam jim dovolí, trošku někde škvírou, ale nějaký rozsáhlejší fakt skrytý kamerky dlouhodobější, prostě.....jako jo, ale zároveň....je třeba si přiznat, že to neni nic moc objevnýho....ale jako nápady tam jsou potencionální, jen to zpracování... () (méně) (více)

Mirešák

Kdysi byli lidé unešeni z tónů varhan, nyní jsou unešeni z rockových koncertů. Je to snad špatně křesťanství zmodernizovat? Jestli ono není špatně samotné křesťanství... A ještě jedno mě film naučil: na "Ježiši kriste!" odpovědět "haleluja :-)". ()

macclain

Film, ktorý ponúka mimoriadne atraktívnu tému a silné scény. Škoda že ich nevie zasadiť do zmysluplného rámca. ()

1990Jirik odpad!

Odpad dávám né kvůli pocitu ,že dokument stál za hovno, ale odpad proto, jelikož něco tak otřesného jako vymívání mozků už i malým dětem je doslova odporný a pevně doufám, že někde nahoře je bůh a všechny tyhle zmr*y , kteří se na něj odkazují potrestá divokým hněvem a mocným mečem!.... ()