Bílý lovec, černé srdce

• slovenský

Biely lovec, čierne srdce

Dobrodružný / Drama / Akční

USA, 1990, 108 min

Ja by som to nazvala- Každý lovec černé srdce. Je smutné, že zvieratá majú viac rozumu a dokážu sa zachovať lepšie, ako človek. Stále hľadám ten dovod, ktorý mnohých vedie k tomu, že sme viac, ako oni, ale ešte do dnes som žiadny nenašla. Eastwoodove filmy, hlavne tie, ktoré aj režíroval sú dosť mačistické, preto dokážu uspokojiť predovšetkým mužského diváka, ale musím uznať, že nesú určité morálne posolstvo a vyzdvihujú česť a odvahu urobiť správnu vec. Konkrétne tento odsudzuje hrabivosť, bezcitnosť a hlúposť belochov, ktorí v Afrike a aj inde na svete vystupujú, ako stelesnenie moci. Vykresľuje ľudskú sebestrednosť a stratu kuráže bojovať za svoje ideály, ako najvačšie nedostatky ľudí. Absolútne súhlasím.(8.5.2015)

Aneb jak jeden sebestředný režisér dostal v srdci Afriky životní lekci. Zpočátku trochu nudné a nezáživné, ale s přesunutím děje na černý kontinent stále lepší a lepší. Clint opět nezklamal, jak po herecké, tak i po režijní stránce. Z celého filmu je cítit duch Hemingwayových afrických příběhů. Takový nenápadný snímek v Eastwoodově filmografii, ale v žádném případě špatný. "Action..."(5.2.2011)

• dobytek

Nudnej film o jednom podivnym režisérovi, kterej natáčí nějakej film v Africe a jeho největšim snem je zastřelit slona. Myslel jsem si, že to snad ani nedokoukám, ale byl jsem zvědavej, jak to dopadne. No dejme tomu, že scéna z lovu slona úplně na konci filmu si zaslouží 1 hvězdičku. Druhou hvězdičku dávám za prostředí, kde se natáčelo. Jinak je ten film ztráta času. Od Clinta Eastwooda bych něco podobnýho nečekal. Je to podobnej "úlet" jako třeba Madisonský mosty.30%(17.11.2010)

Opravdu dobré, zejména Clint Eastwood boduje na všech frontách. Hlavní roli si pořádně užil, a já se nebojím napsat, že tenhle film stojí zejména na jeho bravurním výkonu a režii. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych se cítil až tak moc součástí filmu. Když naši hrdinové letí letadlem a nesympatický pilot se otočí o 360 stupňů, pořádně se mi zamotala hlava. Podobný pocit jsem měl i ve scéně, kdy začalo pršet, najednou jsemp ocítil nějakou zimu. Zajímavé...(6.4.2007)

"Vieš sme bohovia Pete, protivní, malí bohovia čo kontrolujú život ľudí ktorých stvorili. Rozhodujeme o živote a smrti, podľa toho čo sa im stane na kotúči jedna, dva, tri a tak ďalej." Takéto výstižne prirovnanie použil Clint Eastwood v úlohe režiséra Johna, ktorého vynikajúco stvárnil sám Clint. Znova ukázal svoju jednoduchosť a priamočiarosť, keď bez zábran použil vo filme vulgarizmy, ktoré boli na mieste a tým zvýraznili jednotlivé momenty. Aj tu ožíva nezastaviteľný a nezlomný duch, človeka ktorý v Clintovi drieme a ktorý kráča za svojím cieľom do vtedy kým ho nedosiahne. Tiež mi celkom chutil aj jeho ironický zmysel pre humor, ktorý tiež bol zakotvený v tomto love na slonieho kráľa. Film poukazuje na rôzne udalosti a postoje ako ľudská rovnocennosť, či v niektorých častiach sledovanie ľudskej povahy a popri tom dobre podaný nebezpečný lov, inokedy nahliadnutie do filmovej brandže, takže si môžte vybrať čo vás osloví najviac.Prepojenie všetkých motívov je bez výrazných rozdielov a celé to pôsobí plynulo a uhladene. Film je už trocha starší kvalita obrazu zaostáva, ale pre mňa to bol zážitok a tak dávam 70%.(28.11.2012)

• - Než začal Eastwood s natáčením, podíval se znovu na všechny filmy Johna Hustona a přečetl si jeho autobiografii. Poslouchal také záznamy z Hustonových vystoupeních, díky čemuž se mu podařilo perfektně zvládnout jeho typická gesta a způsob projevu. (ClintEastwood)

• - Natáčení probíhalo v Anglii. (reich)

• - Zfilmování Viertelova románu se dostalo do kin tři roky po Hustonově smrti (ClintEastwood)