Bílý lovec, černé srdce

• slovenský

Biely lovec, čierne srdce

Dobrodružný / Drama / Akční

USA, 1990, 108 min

Možnože realita nemala ďaleko od filmovej fikcie a sen hlavného predstaviteľa nemal ďaleko od skutočného Eastwoodovho. Tento film sa totiž vymyká všetkým dovtedajším a nasledujúcim Clintovým počinom. Je jednoducho nudný. Má síce dobrú režiu, hercov aj hudbu, ale príbeh sa zadrhol niekde v polovici. Chcelo to viac dobrodružstva, napätia, trošku citovej drámy, jednoducho niečo, čo by ho viac okorenilo a diváka by tak záver trošku viac strhol. 60%.(28.6.2011)

Jestli má Clint nějaký režisérský vzor, hádám, že John Huston, podaný zde jako misogynní egomaniak, to nebude. Čím tahle pozvolná, několika silně subjektivními scénami oživená výprava do srdce temnoty fascinuje, je Eastwoodova sebereflexivní snaha podívat se z odstupu na role, jež dříve ztvárňoval. Než, stejně jako Huston v závěru, prozřel a uvědomil si, že být (vše)mocný bílý mačo s sebou nese také stinné stránky. 75%(10.4.2011)

"Vieš sme bohovia Pete, protivní, malí bohovia čo kontrolujú život ľudí ktorých stvorili. Rozhodujeme o živote a smrti, podľa toho čo sa im stane na kotúči jedna, dva, tri a tak ďalej." Takéto výstižne prirovnanie použil Clint Eastwood v úlohe režiséra Johna, ktorého vynikajúco stvárnil sám Clint. Znova ukázal svoju jednoduchosť a priamočiarosť, keď bez zábran použil vo filme vulgarizmy, ktoré boli na mieste a tým zvýraznili jednotlivé momenty. Aj tu ožíva nezastaviteľný a nezlomný duch, človeka ktorý v Clintovi drieme a ktorý kráča za svojím cieľom do vtedy kým ho nedosiahne. Tiež mi celkom chutil aj jeho ironický zmysel pre humor, ktorý tiež bol zakotvený v tomto love na slonieho kráľa. Film poukazuje na rôzne udalosti a postoje ako ľudská rovnocennosť, či v niektorých častiach sledovanie ľudskej povahy a popri tom dobre podaný nebezpečný lov, inokedy nahliadnutie do filmovej brandže, takže si môžte vybrať čo vás osloví najviac.Prepojenie všetkých motívov je bez výrazných rozdielov a celé to pôsobí plynulo a uhladene. Film je už trocha starší kvalita obrazu zaostáva, ale pre mňa to bol zážitok a tak dávam 70%.(28.11.2012)

Opravdu dobré, zejména Clint Eastwood boduje na všech frontách. Hlavní roli si pořádně užil, a já se nebojím napsat, že tenhle film stojí zejména na jeho bravurním výkonu a režii. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych se cítil až tak moc součástí filmu. Když naši hrdinové letí letadlem a nesympatický pilot se otočí o 360 stupňů, pořádně se mi zamotala hlava. Podobný pocit jsem měl i ve scéně, kdy začalo pršet, najednou jsemp ocítil nějakou zimu. Zajímavé...(6.4.2007)

„Hráli jsme kvalifikaci za židáky, teď budeme hrát hlavní zápas za černochy.“ Občas se ke mně úplně náhodou dostanou filmy, o nichž nemám ani páru, že existují, a v daný okamžik, kdy si je pouštím, o nich nevím vůbec nic a kdybych o nich něco věděl, asi bych se na ně vůbec nepodíval, nebo je pořád odsouval, až na ně budu mít lepší náladu. A zpravidla jsem pak u těchto filmů rád, že jsem je nakonec viděl. Kdyby v tomhle nehrál Clint Eastwood, asi by mě zcela minul. Bílý lovec, černé srdce je poměrně zajímavý film o jednom protivném režisérovi a jeho touze při africkém natáčení sejmout lva. Na Clinta trošku netradiční role, nečekejte žádného drsného Harryho ani jiného jeho drsného policajta. Přesto Clint dokázal tomuto režisérovi vtisknout něco ze svých rolí, ač je to zemitej protivnej týpek, který dělá jen to, co chce on a tehdy, když to chce on, má i své světlé stránky, dokáže se zastat místních černochů a nechat si kvůli tomu rozbít hubu a naprosto úžasně odpálkuje jednu bílou (blbou a civilizovanou) slečinku s jejími antisemitskými kecy. Docela jsem byl zvědavý, co se z filmu vyvine a ač se dal závěr trochu vytušit, je to zajímavý příběh o natáčení jednoho filmu v Africe ale hlavně o jednom tvrdohlavém režisérovi. Nádherná africká krajina a dobré herecké výkony jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu. Není to teda klasický Clintův kasaštyk, ale trochu to předjímá jeho pozdější role a filmový směr.... 3,5*(26.12.2009)

• - Než začal Eastwood s natáčením, podíval se znovu na všechny filmy Johna Hustona a přečetl si jeho autobiografii. Poslouchal také záznamy z Hustonových vystoupeních, díky čemuž se mu podařilo perfektně zvládnout jeho typická gesta a způsob projevu. (ClintEastwood)

• - Filmová postava Johna Wilsona je inspirována osobou slavného režiséra Johna Hustona. (ClintEastwood)

• - Zfilmování Viertelova románu se dostalo do kin tři roky po Hustonově smrti (ClintEastwood)