Legenda o Vánocích

Joulutarina

Christmas Story

Rodinný / Fantasy / Drama

Finsko, 2007, 77 min

Kdo říká, že skandinávské národy jsou studení čumáci, především o Finech se to s oblibou říká, tak by se měl podívat na tenhle vánoční příběh, který stvořili právě oni. Krásně odvyprávěli legendu o Nikolasovi. Při sledování doporučuju mít po ruce nachystane papírové kapesníčky. Budou se hodit. Brečela jsem od začátku do konce a zcela dobrovolně. Ten konec se ale mohl nést v tom samém duchu jako celý film. Ještě štěstí, že Finové jsou Evropani a ne Američani. Nechci ani tušit jak by v jejich rukách tenhle příběh dopadl.(12.12.2016)

Len málo vianočných príbehov dokáže tak silno udrieť na emočnú strunu. Prenádherný príbeh, nabitý emóciami a okorenený peknou fínskou prírodou. Na konci všetko vyvrcholí krásne hrejivým spôsobom. 85/100(28.12.2014)

1. prosince, 1. adventní neděle, 1. čokoládka z kalendáře (btw. úplně hnusná, musím si koupit vlastní adventní kalendář, babičky holt nekoukají na obsah čokolády).... tak mě napadlo, dám si nějaký vánoční filmík. Uvařila jsem si mléko, do toho nasypala veškerou tu hnusnou čokoládu ze zbylých 23 dnů (vážně, zítra musím jít koupit nový, na tenhle nehraju) a sedla si k tomuto malému zázraku. Nebudu tu komentovat otřesné herecké výkony, ani jakýkoliv nedostatek. Jedno je totiž důležitější, a to jak na mě film zapůsobil. Je to naprosto nádherná legenda/pohádka/fantasy (nazvěte si to jak chcete), která mě několikrát dohnala k slzám svou upřímností a lidskostí. Vypotřebovala jsem víc kapesníků než u Father and daugher a že jsem u toho bulela jak malá. Na nic si nehraje, je procítěná, s příjemnou atmosférou severských oblastí - ty záběry krajiny.. wau. Vánoční atmosféra na vás taky dýchne, ale spíš než to, tak vás to zahřeje u srdce svou lehkostí a prostotou lidské lásky. Tohle je bezesporu jeden z nejkrásnějších vánočních filmů, co jsem kdy viděla a také nejméně tradičních (aneb kdo začne pohádku o Vánocích, tím že se malému klukovi utopila celá rodina?). Překrásné, plný počet a kdyby šlo víc, tak je tu klidně i 50*.(1.12.2013)

Uznávám, že Finové Američanům natrhli řiťku. Leč, i tak je to blablamina o vousatém staříkovi. Miluju české Vánoce, všechny naše zvyky a obyčeje. Jsem tím vším odmalička natolik ovlivněn, že mi dělá potíž přijmout jakoukoli jinou kulturu těchto svátků. Ať někdo natočí životopisný snímek českého Ježíška, pak se můžeme bavit o plném hodnocení vánočního filmu...:-)(26.12.2009)

Vánočně kouzelný příběh, jako by se vyprávěl sám. Absoluitní dobrota soustředěná navždy do postavy St. Nicholase musí vyvěrat z utrpení, takový už je náš svět. Proto vyprávění začíná tou nejdrastičtější tragédií - ztrátou obou rodičů a malé sestry, aby v pozdějším životě vypravěči mohli rozvinout příběh o neředěné dobrotě. Prostě dokonalá stavba, která pak unese humor i slzy a dojetí.(1.1.2011)