Legenda o Vánocích

• Finsko

Joulutarina

Christmas Story

Rodinný / Fantasy / Drama

Finsko, 2007, 81 min (Alternativní: 77 min)

Tento vánoční příběh pro mě bude tak trochu symbolem Vánoc 2016. Dívali jsme se na něj společně s manželkou a starší dcerou. A vyvolal v nás takovou tu klidnou vánoční atmosféru. Příběh je to zpočátku smutný, postupem času ale dodávající naději. A o tom Vánoce jsou - o naději. Jinak je to příběh ve finském podání o tom, jak "vznikl" Santa Claus. Je opravdu pěkný a určitě stojí za alespoň vánoční zhlédnutí.(2.5.2016)

Hrejivý príbeh, ktorý po dlhých rokoch prináša niečo nové, než tradičné tuzemské rozprávky niekoľkokrát reprízované počas vianočných prázdnin. Napriek tomu, že miestami je cítiť televízne spracovanie, tak nápadistosť tvorcov, nádherná atmosféra, krásne scenárie a úžasný detailizmus sa podpísali pod sympatický dojem. Nie je to zbytočne presladené, necítiť z toho afekt hollywoodskeho animáku, na druhej strane je to (na severanov) prekvapivo srdečné, takže niečo presne pre mňa. Trošku mi vadil ten fantasy záver, mohlo to ostať pri civilnejšom a reálnejšom ukončení, ale je to vec názoru. Aj takto by mohol vyzerať zrod legendy o bradatom mužovi v červenom háve, ktorý na Vianoce obdarúval ratolesti. Ja si tento snímok každopádne pridávam do zbierky každoročných vianočných must-see. 85%.(28.1.2014)

Možná jsem příliš velký realista a při troše méně pozornosti by to byl krásný příběh malého kluka , co vytvořil tradici Vánoc , ale hned na samém začátku mě zarazilo když rodiče odešli z dcerkou k doktorovy , že si to zkrátí přes jezero . Jedna věc byla , že bylo až příliš okaté , co se s nimi stane a druhá věc byla , když druhý den přišli do domu lidi k z vesnice , že našli stopy jeho rodičů vedoucí do díry v jezeře v tuhle chvíli jsem nedokázala být za ně smutná , ale musela jsem se upřímně smát . Poznat čí stopy ve sněhu tam vedou by nedokázal ani Sherlok Holmes , kdyby chlapec seděl doma a nehledal je , Jak zjistili , že to byli právě oni mi do teď nedá spát :D Druhá věc byla , když chlapec šel jako 6-tiletý k řezbářovy a ten mu vykládal příběh o svých synech , kteří vyrostli a opustili ho , když pro něj pak ve staří přijeli a byli ve věku chlapce který byl evidentně jinak tak o 20 let mladší , tak mě dorazili nedomyšleností příběhu , ale jinak měl příběh kouzlo i pohádkový děj , který se na Vánoce bude jistě líbit . Viděno v rámci Výzva 2015 od Tonach(23.11.2015)

Vcelku zajímavý příběh, který ukazuje civilní verzi vzniku vánočních dárků. Trochu tomu chybělo to, že Nikolas neměl žádnou svou rodinu - ženu, dítě - která by civilně a v podstatě reálně pokračovala v jeho snu. Konec to trochu snížil na obyčejný vánoční film, který už tu realitu odsunuje jinam. Líbil by se mi trochu jíný závěr, ve kterém by v Nikolasově snu, pokarčovala Áda, s manželem. Příjemný Finský pohled na to, jak to celé vlastně bylo ( pokud by se nekonal závěr v podobě létajících saní, tak by se tomu klidně dalo i věřit ) Ze začátku je to spíše drsné drama, které se v průběhu stane pohodovou pohádkou.(17.12.2014)

Moju vianočno-filmovú nádielku tohto roku odštartovala krásna rozprávka s názvom "Legenda o Vánocích". Najmä v teraz, v chladných časoch, kedy teplomer nehlási viac než - 5°C, má Wuolijokiho snímok schopnosť veľmi výdatne zahriať pri srdiečku. Realistické spracovanie "ako to vlastne bolo" ala Santa Claus bez žiadnych čári-máry lietajúcich sobov (SPOILER: Ak nerátame záver KONIEC). Navyše ste pozvaní na vstup do neodolateľnej krajiny zasneženého i nezasneženého Fínska, ktorá Vás zaručene uchváti. __ Pane Troško, tahkle se točej pohádky!(5.12.2010)

• - Lisakki Järvenpää byl ve skutečnosti slavný finský nožíř. Žil na přelomu 20. století a založil nožířskou firmu, která funguje dodnes. (Facillitant)