Legenda o Vánocích

Joulutarina

Christmas Story

Rodinný / Fantasy / Drama

Finsko, 2007, 77 min

Nádhera. Tento film mám odložený už dobrých pár mesiacov, ale nechával som si ho práve na štedrý deň. Celé to úchvatné prostredie, atmosféra, a v podstate celý príbeh o vzniku vianočnej tradície darčekov a sv. Mikuláša (alias Ježiška, resp. Santa Clausa). No paráda takéto niečo vytvoriť. Až mi je ľúto, že takýto krásny film s obrovským posolstvom skromnosti, vianočného potešenia a oddanosťou tradícii sa do televízii nemá šancu dostať - lebo je to asi "pod úroveň" televízneho vysielania. Ja osobne som veľmi očarený a toto bude jeden z tých vianočných filmov, na ktoré veru nikdy nezabudnem (a určite si ho rád pripomeniem). To krásne fínske prostredie, zasnežená príroda, maličké dedinky pri jazerách a aj pekná hudba - to všetko tomu dodalo to pravé čaro Vianoc. VĎAKA!(24.12.2013)

• dragoliz

Začína sa to výborne, no s pribúdajúcimi minútami sa Joulutarina mení na čoraz väčšiu umelinu upadajúcu do nestráviteľnej gýčovosti. Celý čas som si prial, aby snaha filmu byť strašne emotívny nevyšla navnivoč alebo sa aspoň trochu skrývala... nevyšlo, nevadí. Dosť ma tento vianočný príbeh sklamal, preto mu dávam 1 hviezdu + 1 za úžasnú fínsku prírodu. :)(11.1.2015)

1239. hodnocený film: Tohle je film, na který jsem se díval již před více než rokem a náhodou jsem si všiml, že jsem jej zapomně ohodnotit. Nicméně mohu říci, že se jedná o pěknou pohádku na téma Vánoc a jejich původu, kdy se nám dostává příběh o malém Nikolasovi, který je sirotkem, a tak jej osud vždy zavane k některé rodině ve vesnici vždy na jeden rok. Když se však dostane ke starému tesaři, který je velice nevrlý a zapšklý, nastanou mu těžká léta. Filmu dávám 4* a můžu jej jenom doporučit rodičům a jejich dětem, aby si i ony uvědomily, že není nic zadarmo. 4*(25.6.2012)

Vánoce nemám zrovna dvakrát v lásce, ale jako svátek je to skutečně hezký a co všechno za tradice Vánoce provází a nejen v naší republice. Film mě hodně upoutal (a to upozorňuji, že zrovna neni ani zima, natož vánoční svátky), příběh Nicolase se mi moc líbil, i jak postupně rostl a rozdával dárky, ty dřevěné hračky byly víc než nádherné..(12.8.2011)

Velmi pěkné. Nápad ukotvit legendu o Santa Clausovi jakoby do reality a sledovat, jak obyčejně to všechno vzniklo, je výborný. Do toho romantické scenérie historického severského venkova a nádherná zasněžená krajina. Pohladilo po duši. Jen prkenné herecké výkony mě občas vadily, ale na atmosféře to nijak neubírá. Dobrá volba pro vánoční čas. P. S. Ten oficiální text distributora v obsahu je teda fakt dobrý blábol, který s dějem filmu nemá téměř nic společného. Děsný...(13.12.2014)

• - Lisakki Järvenpää byl ve skutečnosti slavný finský nožíř. Žil na přelomu 20. století a založil nožířskou firmu, která funguje dodnes. (Facillitant)