Legenda o Vánocích

Joulutarina

Christmas Story

Rodinný / Fantasy / Drama

Finsko, 2007, 77 min

Film naplněný nenucenou naivitou a pozitivní energií v tom nejlepším slova smyslu. Nespojujte si to však s americkými snímky, které naprosto nezvládají balancovat na této tenké hranici a jejich děj se vždy zvrhne do neúnosných mezí patolízalství. Zde nikoli. Příběh o Nikolasovi je tak krásný, svěží a dojemný, až vás to na konci donutí k zamyšlení, jestli Vám nějak nezměkl mozek. Nezměkl, film se zkrátka velmi povedl. Těším se, až si jej na Vánoce zopakuji, našel jsem nového favorita na štědrovečerní nostalgii. 90% = 4+/5(16.1.2016)

Koukám koukám a najednou si začínám říkat, že to dává smysl, že to takhle vlastně klidně mohlo být. Jeden z hrstky filmů o vánocích, které jsou při troše víry uvěřitelné. Film ukazuje lidské postavy(obzvláště lisakkiho jsem si ihned oblíbil), realné problémy a racionální uvažování nad jejich řešením. Jsem rád, že se tvůrci oprostili(Až na poslední scénu, která se do filmu opravdu nehodila) od jakéhokoliv nadpřirozena a poskytli nám střízlivý pohled na tento svátek.(25.12.2008)

Pre mňa najkrajší vianočný film ktorý som videl.Aj prostredie fínskej krajiny vytvára krásnu zimnú atmosféru.Viem si predstaviť,že presne takto vznikla legenda o Vianociach.Začalo to tak,že Nicolas stratil rodičov aj sestru na Štedrý deň,na vianočný film to nezačalo šťastne ale taký je život,nie vždy je šťastný.Potom každý rok bol v inej rodine,až ked sa nedostal k samotárskemu a hlavne zlému Lisakkimu.Smutný príbeh ale vzápati krásny.(8.12.2013)

Nejkrásnější a nejdojemnější vánoční film. Krásná hudba jak z Icewind Dale, plno pravé severské zimy a výbornej příběh. Stejně jako může být pěkná ručně vyřezávaná hračka hezčí dárek než tuny blbostí ze supermarketu, tak i tenhle nenápadnej finskej filmeček je lepší než hektický americký vánoční komedie. Čekal jsem, že by se mně film mohl líbit, ale stejně jsem moc příjemně překvapenej. 85%(26.12.2009)

Opravdu krásný příběh pro ty, kteří v Santu nevěří (tedy dospělí a starší děti), protože ostatním by mohl Vánoce pokazit. Filmek je ze začátku spíš drsnějšího zrna a k jistým postavám člověk najde cestu až později v ději. Filmek krásně ukazuje cit hlavního hrdiny k dětem a Vánocím a určitě s ním bude většina rodičů soucítit. Jako doprovod filmu slouží krásná kulisa finské přírody, která filmu dodává mrazivou krásu. Hudební doprovod také potěší, i když za mě by mohl být ještě více emotivnější. I když já na ty Vánoce zas tak nejsem, tak se mi tato legenda, jak vše mohlo vzniknout, hodně líbila a beru jí jako jednu z nejpovedenějších co jsem viděl. Za mě 100% :)(15.8.2014)