poster

Nebe a Vincek (TV film)

Pohádka

Česko, 2008, 59 min

 • Mariin
  *

  Rádoby pohádka, jejíž tvůrci si zvolili křesťanský námět, snad jakýsi pokus o variaci na Strachův "Anděl Páně". Námět by mohl být zajímavý, ale musel by jej natočit někdo jiný. Zde je vše obhroublé, pokřivené a zpitvořené. Rozeřvaná Zuzana Bydžovská, kterou dle mého názoru nelze angažovat jinam než do role Xantipy nebo čarodějnice, tu hraje starostlivou matku (mimochodem opakovaně zde bere jméno Boží nadarmo). Vinckova hříšnost tu nevyplývá pouze z lidské slabosti, ale je tu ukázána jako aktivní Zlo. Andělé jsou v podstatě nehezké, potřeštěné kreatury. Starší anděl (Bohumil Klepl) je na úrovni primitivního pivního žoku atd. Tento produkt Petra Zahrádky považuji za jeden z nejošklivějších, které Česká televize kdy ukázala, a to na Boží hod vánoční 25. 12. 2008...(25.12.2008)

 • Medea86
  *

  Podle mě teda moc nešlo o výchovnou pohádku. To napravování hříšníka vzali jen tak, aby se neřeklo. Vlastně se Vincek zase tolik snažit nemusel, aby se nedostal do pekla. Víceméně to za něj udělali ostatní a on pak dostal princeznu. Takže to je spíš realita než pohádka: jeden se dře a nic z toho nemá, druhý za sebe nechá dělat ostatní a pak líže smetanu.(26.11.2012)

 • Radek.SCH
  **

  Proč už Češi neumí točit pohádky, potažmo filmy vůbec? Před 89-tým to šlo, tak proč ne teď? Jednoduše proto, že v Česku pro dobré filmy není odbytiště. Sice se tu najde pár filmových fajnšmekrů, ale to mainstreamového diváka nezajímá. A možná je to komunismem. Ti co v něm vyrůstali, nebo žili většinu života, tak jsou svým způsobem "poznamenaní" na zbytek svého života. Prostě ten pohodlný způsob života ze sebe nedostanou, ani kdyby chtěli. Údajně je tu neskutečný bordel, ale copak tu ale nebyl i předtím? Dřív jste ale (to si samozřejmě většina škarohlídů nikdy nepřizná) o tom bordelu nemohli veřejně mluvit. A že by se odposlechy dostaly do novin? u t o p i e. Takže: až se začnou u nás točit dobré filmy, tak v ten okamžik se dostaneme ze škatulky "postkomunistická země" na "Západ". A to platí i naopak: Pokud se lidé změní, změní se i filmy. Tak se možná jednou v budoucnu dočkám i druhé nové vlny. (Nebo přinejhorším počkáme, až vymřou ti, co se narodily před rokem 80 ;->(25.12.2009)

 • otík
  *

  Jestli tohle mělo být něco jako Anděl Páně, tak se to HRUBĚ nepovedlo. Naprosto trapná snaha o pohádku naráží od začátku na tragický herecký výkon všech zúčastněných kromě Boba Klepla, na nepohádkový scénář a na neumětelství režiséra to vše dát do kupy. Neustálé stmívačky během hodinové pohádky jsou výsměch, nápad že princezna sbírá zvířátka a tak se jí do klece dostane zlý vesničan převlečený za yettyho je zcela absurdní a ubohý, Lábus jako král je okoukaný a princezna je tak blbá, až to bučí nahoře ve věži. Nebýt finální pasáže s "drakem", byl by to totální odpad. Něco tak hrozného se často nevidí. PS: jestliže dělám pohádku s anděly a křesťanskou tematikou a jedna z postav bere Boží jméno nadarmo, asi tu něco neštymuje(5.4.2015)

 • Mertax
  **

  Začíná to tak slibně! J.Budař se na roli věčného anděla-propadlíka, který se učí na nebeské zkoušky, skvělo hodí díky svým plavým vlasů a obočí – navíc má ještě vlnitou paruku s malými zapletenými copánky. Vypadá dobromyslně, lidumilsky, laskavě - zkrátka andělsky. Mírně otylý vrchní anděl (sympaticky B. Klepl) se snaží s andělskou trpělivostí napravit neblahé důsledky, které způsobí žák svými netradičnými metodami, jak napravit smrtelníka. Sem tam je tu nějaký ten vtip, který si utahuje z české úředničiny (předávací protokol ) nebo češtiny (jak honit bycha?), jenže to je tak vše. Příběh je strašně nudný, Vincek jako divý muž Bahňák trapný, princezna se tváří jak guma, a ani král ztvárněný pohádkovým veteránem J. Lábus finální dojem nezlepší. Kostýmy jsou chudší než obvykle, andělé mají nasazovací křídla, panovník vypadá zchudle. Většina se odehrává buď v lese nebo v trůnním sále, který je však asi z jednoho našeho existujícího hradu/zámku. Minimálně externí záběry na hradbu a věž totiž jsou - a to zvedá úroveň pohádky o úroveň výš. Ovšem na Anděla páně to nemá ani náhodou (nejde jen o rozpočet) a na Boží hod bych se to jakožto programová ředitelka styděla vysílat.(16.1.2011)

 • - Natáčelo se na zámku Červený Hrádek u Sedlčan. (rakovnik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace