Nebe a Vincek (TV film)

Pohádka

Česko, 2008, 59 min

• Mertax

Začíná to tak slibně! J.Budař se na roli věčného anděla-propadlíka, který se učí na nebeské zkoušky, skvělo hodí díky svým plavým vlasů a obočí – navíc má ještě vlnitou paruku s malými zapletenými copánky. Vypadá dobromyslně, lidumilsky, laskavě - zkrátka andělsky. Mírně otylý vrchní anděl (sympaticky B. Klepl) se snaží s andělskou trpělivostí napravit neblahé důsledky, které způsobí žák svými netradičnými metodami, jak napravit smrtelníka. Sem tam je tu nějaký ten vtip, který si utahuje z české úředničiny (předávací protokol ) nebo češtiny (jak honit bycha?), jenže to je tak vše. Příběh je strašně nudný, Vincek jako divý muž Bahňák trapný, princezna se tváří jak guma, a ani král ztvárněný pohádkovým veteránem J. Lábus finální dojem nezlepší. Kostýmy jsou chudší než obvykle, andělé mají nasazovací křídla, panovník vypadá zchudle. Většina se odehrává buď v lese nebo v trůnním sále, který je však asi z jednoho našeho existujícího hradu/zámku. Minimálně externí záběry na hradbu a věž totiž jsou - a to zvedá úroveň pohádky o úroveň výš. Ovšem na Anděla páně to nemá ani náhodou (nejde jen o rozpočet) a na Boží hod bych se to jakožto programová ředitelka styděla vysílat.(16.1.2011)

• DarkoCohen

No potěš koště. Vincek ve stylu líného Honzy, král lovící v Africe divokou zvěř, princezna milující zvířata v klec, opičí muž Bahňák, krokodrak, chechtající se zelenina...No nestačím se divit. K takovému scénáři je potřeba hóódně bujná fantazie. Být mi o pár let míň, tak z toho mám tutově noční můry. A nezachránil by to ani J. Budař jako anděl popleta, který byl to jediné, na co se v této pohádce dalo koukat. Již nikdy více. 30%(31.12.2010)

Variace na Anděl Páně (a to i s Kajnarovou), kterou, řekl bych, si Budař nechal napsat pro sebe, protože zde nejenom hraje, ale je i autorem hudby. Jinak jako snaživý, ale pitomý anděl mi přijde, že právě Budař nejvíce přehrává. A hned po něm právě Kajnarová. Lábus jako král hraje svůj zmatený standard, rádce v podání Jana Vondráčka jsem poněkud nepochopil, ta postava je buď špatně napsaná, nebo zbytečně homosexuálně pojatá, netuším, každopádně je přehnaná i na pohádku až přepříliš, a Troškův žvatlající čertík je vedle toho veledílo. Snad jen Klepl s jeho vášní pro buchty je správně sarkastický (nejlepší scéna IMHO je, když si nakonec sebere celý pekáč buchet a matka to bere jako halucinaci), Plesl vlastně nemá co hrát, ale postavu nepříjemného lenocha hraje dobře - jeho přerod v zamilovaného je pak ale poněkud diskutabilní, neb se zdá, že princezna je spíše zoofil, než že by byla na mládence.(12.11.2017)

• Tommassi3

"A co zkoušky ?? Bojíte se ??" - "Tak zase propadnu, no !! Hlavně že to s Amálkou a Vinckem dobře dopadlo !!" Zatímco Troufalka mluví o rozporuplných pocitech, já naopak zápasil s naprostým znechucením, když v naprosto ubohé televizní pohádce s pitomým názvem nefunguje opravdu zhola nic, čemuž se však lze jen těžko divit, vždyť ji taky točil slabý režisér tragických tuzemských, především těch nejobludnějších primáckých, seriálů pro diváky, kterým stačí, že se ty vobrázky hejbou, Petr "kozel zahradníkem" Zahrádka !! Zdá se mi jasně patrné, že Zahrádka dává otřískaným hereckým bardům, kteří však až na výjimky rozhodně neoplývají darem improvizace, i těm mladým docela volné ruce, což má však jednu jedinou výhodu, totiž že je na většině zúčastněných vidět, jak je natáčení podobné žánrovky těší, což mě osobně rozhodně nestačí !! Scénáristka Blanka Josephová-Luňáková rozhodně nezapře své divadelní kořeny, především ty loutkodivadelní, což vysvětluje ty silně karikované charaktery, navíc tu její křečovitou a hloupou snahu o nastavovaný pokus o opsání, rozuměj naprosto bezskrupulózní vykrádání, poetiky Anděla Páně, myslím, že Jirka Strach s Lucií Konášovou se museli za břicho popadat, dokonce včetně polidštěných rekvizit, prostě nemůžu vnímat jinak něž negativně jako totální zvěrstvo, když s ní nakonec, no spíš s těmi jejími střípky, vytírá podlahu hloupě se snažíc ji ozvláštnit či zamaskovat spoustou dalších známých motivů vykapsovaných z mnoha jiných legendárních pohádek v čele s Kráskou a zvířetem či Šíleně smutnou princeznou, což nejlépe dokumentuje především finální scéna s biřici, která měla zřejmě dát vzpomenout na souboj v blátě dvou generálů intrikánů ze závěru již zmiňované Šíleně smutné princezny !! Stejně jako filmu fatálně schází jakákoliv nosnější zápletka, tak i naprosté většině scén schází hravost, o kterou se očividně tvůrci nejvíce snažili, přesná objednávka z (Kr)Kavčích hor na zábavnou vánoční pohádku přímo bije do očí, tak i vhodný timing !! Vše navíc korunuje zhovadilý casting, když jako jedni z mála obstojí snad jen Jan Budař jako naivní Angelo Žáček, tomu se zase příliš nepovedl ten hudební motiv, a Jan Vondráček s Jiřím Lábusem, zato uřvaná Zuzana Bydžovská jako matka, odporně zoufalý Bob Klepl jako andělský profesor, ten hlavně v té poloze staré cikánky, či buď jalový nebo přehrávající Jaroslav Plesl v hlavní roli Vincka působí velmi špatně, samozřejmě v duchu Troškou nastolené stylizace (ne)pohádkových postav !! A to se raději ani nebudu zamýšlet nad nesmyslností scénáře, který například pro peklo typické kouzelné předměty přisuzuje naopak nebi, což by se dalo považovat za záměr, když zde andělé rozhodně nejednají jako svatí, právě naopak, osobně se spíš domnívám, že se to tentokrát Josephové-Luňákové parádně vymklo z ruky, a bez kvalitního scénáře prostě dobrou pohádku neuděláte, když sice přichází s vtipnou kritikou nebe, úřednického šimla i dalších věcí, sama si však často protiřečí a její snaha tak nemá ani hlavu ani patu, jako by sama spadla z oblakov, ale přímo na hlavu !! A tak se tahle vánoční televizní pohádka s nebeským, a rozhodně i nehezkým, názvem stává naopak učebnicovým žánrovým peklem, přičemž tam, kde zde mnozí píší o civilnosti a odlehčenosti, cítím spíš nezkušenost, přízemnost a lacinost..(17.4.2014)

• Radek.SCH

Proč už Češi neumí točit pohádky, potažmo filmy vůbec? Před 89-tým to šlo, tak proč ne teď? Jednoduše proto, že v Česku pro dobré filmy není odbytiště. Sice se tu najde pár filmových fajnšmekrů, ale to mainstreamového diváka nezajímá. A možná je to komunismem. Ti co v něm vyrůstali, nebo žili většinu života, tak jsou svým způsobem "poznamenaní" na zbytek svého života. Prostě ten pohodlný způsob života ze sebe nedostanou, ani kdyby chtěli. Údajně je tu neskutečný bordel, ale copak tu ale nebyl i předtím? Dřív jste ale (to si samozřejmě většina škarohlídů nikdy nepřizná) o tom bordelu nemohli veřejně mluvit. A že by se odposlechy dostaly do novin? u t o p i e. Takže: až se začnou u nás točit dobré filmy, tak v ten okamžik se dostaneme ze škatulky "postkomunistická země" na "Západ". A to platí i naopak: Pokud se lidé změní, změní se i filmy. Tak se možná jednou v budoucnu dočkám i druhé nové vlny. (Nebo přinejhorším počkáme, až vymřou ti, co se narodily před rokem 80 ;->(25.12.2009)

• - Natáčelo se na zámku Červený Hrádek u Sedlčan. (rakovnik)