Nebe a Vincek (TV film)

Pohádka

Česko, 2008, 59 min

• otík

Jestli tohle mělo být něco jako Anděl Páně, tak se to HRUBĚ nepovedlo. Naprosto trapná snaha o pohádku naráží od začátku na tragický herecký výkon všech zúčastněných kromě Boba Klepla, na nepohádkový scénář a na neumětelství režiséra to vše dát do kupy. Neustálé stmívačky během hodinové pohádky jsou výsměch, nápad že princezna sbírá zvířátka a tak se jí do klece dostane zlý vesničan převlečený za yettyho je zcela absurdní a ubohý, Lábus jako král je okoukaný a princezna je tak blbá, až to bučí nahoře ve věži. Nebýt finální pasáže s "drakem", byl by to totální odpad. Něco tak hrozného se často nevidí. PS: jestliže dělám pohádku s anděly a křesťanskou tematikou a jedna z postav bere Boží jméno nadarmo, asi tu něco neštymuje(5.4.2015)

• Tommassi3

"A co zkoušky ?? Bojíte se ??" - "Tak zase propadnu, no !! Hlavně že to s Amálkou a Vinckem dobře dopadlo !!" Zatímco Troufalka mluví o rozporuplných pocitech, já naopak zápasil s naprostým znechucením, když v naprosto ubohé televizní pohádce s pitomým názvem nefunguje opravdu zhola nic, čemuž se však lze jen těžko divit, vždyť ji taky točil slabý režisér tragických tuzemských, především těch nejobludnějších primáckých, seriálů pro diváky, kterým stačí, že se ty vobrázky hejbou, Petr "kozel zahradníkem" Zahrádka !! Zdá se mi jasně patrné, že Zahrádka dává otřískaným hereckým bardům, kteří však až na výjimky rozhodně neoplývají darem improvizace, i těm mladým docela volné ruce, což má však jednu jedinou výhodu, totiž že je na většině zúčastněných vidět, jak je natáčení podobné žánrovky těší, což mě osobně rozhodně nestačí !! Scénáristka Blanka Josephová-Luňáková rozhodně nezapře své divadelní kořeny, především ty loutkodivadelní, což vysvětluje ty silně karikované charaktery, navíc tu její křečovitou a hloupou snahu o nastavovaný pokus o opsání, rozuměj naprosto bezskrupulózní vykrádání, poetiky Anděla Páně, myslím, že Jirka Strach s Lucií Konášovou se museli za břicho popadat, dokonce včetně polidštěných rekvizit, prostě nemůžu vnímat jinak něž negativně jako totální zvěrstvo, když s ní nakonec, no spíš s těmi jejími střípky, vytírá podlahu hloupě se snažíc ji ozvláštnit či zamaskovat spoustou dalších známých motivů vykapsovaných z mnoha jiných legendárních pohádek v čele s Kráskou a zvířetem či Šíleně smutnou princeznou, což nejlépe dokumentuje především finální scéna s biřici, která měla zřejmě dát vzpomenout na souboj v blátě dvou generálů intrikánů ze závěru již zmiňované Šíleně smutné princezny !! Stejně jako filmu fatálně schází jakákoliv nosnější zápletka, tak i naprosté většině scén schází hravost, o kterou se očividně tvůrci nejvíce snažili, přesná objednávka z (Kr)Kavčích hor na zábavnou vánoční pohádku přímo bije do očí, tak i vhodný timing !! Vše navíc korunuje zhovadilý casting, když jako jedni z mála obstojí snad jen Jan Budař jako naivní Angelo Žáček, tomu se zase příliš nepovedl ten hudební motiv, a Jan Vondráček s Jiřím Lábusem, zato uřvaná Zuzana Bydžovská jako matka, odporně zoufalý Bob Klepl jako andělský profesor, ten hlavně v té poloze staré cikánky, či buď jalový nebo přehrávající Jaroslav Plesl v hlavní roli Vincka působí velmi špatně, samozřejmě v duchu Troškou nastolené stylizace (ne)pohádkových postav !! A to se raději ani nebudu zamýšlet nad nesmyslností scénáře, který například pro peklo typické kouzelné předměty přisuzuje naopak nebi, což by se dalo považovat za záměr, když zde andělé rozhodně nejednají jako svatí, právě naopak, osobně se spíš domnívám, že se to tentokrát Josephové-Luňákové parádně vymklo z ruky, a bez kvalitního scénáře prostě dobrou pohádku neuděláte, když sice přichází s vtipnou kritikou nebe, úřednického šimla i dalších věcí, sama si však často protiřečí a její snaha tak nemá ani hlavu ani patu, jako by sama spadla z oblakov, ale přímo na hlavu !! A tak se tahle vánoční televizní pohádka s nebeským, a rozhodně i nehezkým, názvem stává naopak učebnicovým žánrovým peklem, přičemž tam, kde zde mnozí píší o civilnosti a odlehčenosti, cítím spíš nezkušenost, přízemnost a lacinost..(17.4.2014)

• Radek.SCH

Proč už Češi neumí točit pohádky, potažmo filmy vůbec? Před 89-tým to šlo, tak proč ne teď? Jednoduše proto, že v Česku pro dobré filmy není odbytiště. Sice se tu najde pár filmových fajnšmekrů, ale to mainstreamového diváka nezajímá. A možná je to komunismem. Ti co v něm vyrůstali, nebo žili většinu života, tak jsou svým způsobem "poznamenaní" na zbytek svého života. Prostě ten pohodlný způsob života ze sebe nedostanou, ani kdyby chtěli. Údajně je tu neskutečný bordel, ale copak tu ale nebyl i předtím? Dřív jste ale (to si samozřejmě většina škarohlídů nikdy nepřizná) o tom bordelu nemohli veřejně mluvit. A že by se odposlechy dostaly do novin? u t o p i e. Takže: až se začnou u nás točit dobré filmy, tak v ten okamžik se dostaneme ze škatulky "postkomunistická země" na "Západ". A to platí i naopak: Pokud se lidé změní, změní se i filmy. Tak se možná jednou v budoucnu dočkám i druhé nové vlny. (Nebo přinejhorším počkáme, až vymřou ti, co se narodily před rokem 80 ;->(25.12.2009)

• triatlet

Příběh stoprocentně moralistický, ale pohádkových prvků pomálu. Přitom začátek byl nadějný, poškolák Angelo Žáček (Budař) a Mistr (Klepl) pozorují z nebeské školy pozemský svět. Jejich počínání na zemi je už ale nudné a zápletka kolem líného a povýšeného Vincka je předvídatelná. Škoda, Budař s Kleplem výborní, ale při tak pomotaném scénáři příběh zapadne mezi ty méně povedené. Budař složil i hudbu.(26.12.2008)

• Mariin

Rádoby pohádka, jejíž tvůrci si zvolili křesťanský námět, snad jakýsi pokus o variaci na Strachův "Anděl Páně". Námět by mohl být zajímavý, ale musel by jej natočit někdo jiný. Zde je vše obhroublé, pokřivené a zpitvořené. Rozeřvaná Zuzana Bydžovská, kterou dle mého názoru nelze angažovat jinam než do role Xantipy nebo čarodějnice, tu hraje starostlivou matku (mimochodem opakovaně zde bere jméno Boží nadarmo). Vinckova hříšnost tu nevyplývá pouze z lidské slabosti, ale je tu ukázána jako aktivní Zlo. Andělé jsou v podstatě nehezké, potřeštěné kreatury. Starší anděl (Bohumil Klepl) je na úrovni primitivního pivního žoku atd. Tento produkt Petra Zahrádky považuji za jeden z nejošklivějších, které Česká televize kdy ukázala, a to na Boží hod vánoční 25. 12. 2008...(25.12.2008)

• - Natáčelo se na zámku Červený Hrádek u Sedlčan. (rakovnik)