Komentáře uživatelů k TV pořadu (7)

V jednom z dílů jsem poprvé spatřila Jiřího X. Doležala a byla překvapena, že ten člověk se vyjadřuje jako prase! Další z řady pořadů, na které se dívám pouze po půlnoci, protože to k nim patří.(4.5.2010)

Necelá štvrťhodinka poinformuje o autorovi, knihe aj predstavujúcom. Rozdielne režisérske prístupy zaručia, že sa cyklus neokuká (ako sa stalo napr. pri niektorých epizódach Šumných miest). Objavil som tu zopár zaujímavých tipov aj autorov. No nielen to - zároveň ide o selektívnu pomôcku, umožňujúcu vyhnúť sa knihám a spisovateľom, ktorí seba aj tvorbu predstavia tak dokonale, že tých trinásť minút venovaných ich osobe predstavuje znesiteľné maximum. Poznámky k niektorým častiam: a) Na spustnutej ochodze futbalového štadiónu spevák skupiny Katapult Olda Říha predstavuje knihu Vladimíra Körnera Údolí včel. Z predstavujúceho sa postupne stáva predstavovaný, Říha zoširoka komentuje dej knihy, polemizuje, ku koncu už autorovi takmer nedáva slovo, tak ho zaujali vlastné perly. Spieva úryvky vlastných piesní, zrejme ako znamenie mimovoľne múdreho glosovania knihy samotnej, zoširoka gestikuluje, zatieňuje spisovateľa so sklonenou hlavou. Ten v závere nemo úžasnutý, občas nesúhlasne zatočí hlavou, keďže k reči nie je pripustený. Veď koniec koncov načo, dá sa nesúhlasiť s touto vetou?: Říha (zhruba citujem): "O knihách je třeba přemýšlet. Na to jsou napsaný." Réžia Jan Gogola ml.(16.12.2008)

Čtení je nutnost patřící k našim životům.(30.3.2010)

Hodnotím díl s prof. Komárkem, který mě hodně bavil. Myslím, že tenhle "Čtenářský deník" je formát šitý na míru přesně lidem jako jsem já.(15.12.2011)

Didakticky upotřebitelný pořad lze zhlédnout v archívu ČT. Např. charakteristika "temného příběhu" Radky Denemarkové "Peníze od Hitlera" i v podání předčítajícího Karola Sidona je výstižná, navíc autorka zajímavě vypráví o genezi ilustračních fotografií k textu. Pro nezasvěceného diváka jsou některé díly hůře pochopitelné - viz Cempírkovo "přiznání" autorské mystifikace přichází až po cca 7 minutách, to znamená ve 2/3 pořadu...(17.11.2010)

• ghatos

Alternativní podívaná, která mě fascinovala svou intelektuálností...., jako nikomu neberu jeho kulturní potravu, ale bylo to zvláštní... :)...spolubydlící na kolejích byl z toho úplně vyřízený!(9.3.2010)

Velmi rozdílná úroveň jednotlivých dílů.(23.12.2012)