Příběh je vyprávěn ve dvou časových pásmech a z počátku je trošku zamotanej, ale nezoufej a vydrž, prťka, vydrž, protože jak se příběh rozmotává, tak z něj vykvetá nádherná romantika v politicky drsnejch časech. Skvělá hudba dokonale vykresluje strach, paranoiu a všude přítomnej politickej magořinec konce šedesátých let o kterým my, čechoslováci víme své, ostatně několik narážek na okupaci ČSSR v roce 1968 ve filmu nelze přehlídnout a pro českýho diváka tak dělaj příběh ještě zajímavějším. Poláci maj fakt výborný umělce, kamera s hudbou krásně ukázala syrovost doby, scénarista a herci dali příběhu reálnost a režisér přesně věděl kdy, čím a jak udeřit na divákovi emoce.(22.9.2014)

Film Malá Moskva je založený na skutočnom príbehu. Dodatočná hodnota filmu je jasná, jednoznačne ide o historické pozadie, kde je vzťah medzi týmito dvoma národmi, zobrazený veľmi zdržanlivo. Nebudeme zasahovať do hlbokej minulosti a tak sa budeme držať 20. storočia, snahou je trocha upresniť ich úplnú nevraživosť. Hneď na začiatok Poľsko sovietska vojna (1919-1921), ktorá bola ukončená porážkou Červenej armády a Poliaci získali časť Ukrajiny a Bielorusko. (Celkovo bolo zajatých 157 000 Červenoarmejcov, okolo 45 000 zahynulo v zajatí). Po násilne zabraté územie si išla Červená armáda dňa 17.9.1939 z východu a na demarkačnej čiare Narew – Visla – San sa stretli s Nemeckým Wehrmachtom. Červená armáda zajala okolo 150 000 Poliakov, v marci začala likvidácia vyselektovanej poľskej elity a okolo 21 857 až 26 000 ich bolo popravených v Katyňskom lese práve orgánmi sovietskej NKVD. Nasledovalo oslobodzovanie Poľska Červenou armádou, čo bolo proti vôli dočasnej Poľskej vlády a tak po vypuknutí Varšavského povstania (1.8.1944 – 3.10.1944) sovietske ozbrojené sily nezasiahli na pomoc Armiji krajovej. Od roku 1944 až do roku 1990 bola Sovietska armáda trvale prítomná v Poľsku. Film je príkladným filmom o význame oslobodenia poľskej identity a k tomuto cieľu slúži aj milostný príbeh medzi poľským dôstojníkom a manželkou sovietskeho vojaka.(19.3.2017)

RIVER FILM FEST - Festival nad řekou 2009 - NEW FILMS FROM VISEGRAD - Novinky Visegradu - Opravdu už je úplnou samozřejmostí, že film aby zaujal a hlavně aby zanechal v člověku vzpomínky nemůže skončit dobře. Dnes na festivalu druhý snímek (první Hraniční hlídka) s téměř totožnou tématikou - hlavní hrdinka za zády svého muže zamiluje do někoho jiného a ten ji lásku opětuje, ale není jim přána a vždy skončí hrozně tragicky smrtí Věry (popř. "Pasiče" manželky - jméno ?) za kterou vždy může ten její nový milý - nesrozumitelně napsáno... Velice dojemný film s úžasnou mladičkou Svetlanou Khodchenkovou (bez odkazu)... - 90%(6.8.2009)

Výborné romantické drama z doby, která této lásce nepřála. Sice jsem dlouho nechápal, proč je to vyprávěné z odstupu třiceti let, ale nakonec to do sebe zapadlo. Světlana Chodčenková je skutečně krásná a díky tomu, že zde vytváří dvojroli, točí se to vše kolem ní. Poláci jsou prostě dál. Když si u nás ve stejném roce vzpomněli na srpen '68, tak do scénáře dali jednoho sovětského zběha. Tady je vlastně jediná polská postava, zbytek jsou ruští herci hrající sovětské vojáky a jejich rodiny. Takže polský film málem komplet v ruštině. Konec se možná snaží zbytečně tlačit na pilu, ale zase ne tolik, aby to zkazilo dojem.(16.4.2010)

Romantické drama s polsko-ruským politickým podtextem zajímavé tím, že Poláky natočený polský Romeo byl libový hezounek podstatně nesympatičtější než oklamaný Rus.(17.11.2013)