Nepřítelem osudu

Dokumentární / Krátkometrážní / Životopisný

Česko, 2008, 34 min

Ondřej Krejcar

Noční nálety, věž zadního střelce, noční obloha, hvězdy, jiskření v atmosféře, zvuk motorů, německý flak, záře reflektorů, skřípání Wellingtonu... Ten příběh mi byl hned povědomý. Jsem rád, že někdo vynaložil úsilí na vznik takového dokumentu. Klidně by jich mohlo být víc, na škodu by to nebylo. Cením si tvůrců, kteří svým dílem udržují v povědomí osudy těch, jež riskovali úplně všechno pro národ, který jim místo ovací nabídl pobyt v pracovních táborech, opovržení a zapomnění.(2.11.2014)

ale lítat teda moc neuměl(29.10.2010)

Františku Truhlářovi patří velká poklona a dík, stejně jako všem, kteří za nás během II.světové války bojovali. Podobný dokument ase asi nedá ocenit jinak, než absolutně a bylo by tomu i bez vzpomínek pamětníků či citlivým průvodním slovem v podání Zdeň Svěráka. V závěru jsem musel souhlasit s jedním z aktérů, že František Truhlář měl se svou smrtí vlastně štěstí v neštěstí, protože komunista by mu udělal ze život ještě větší peklo, než kterým dosud prošel. 100%(7.3.2015)

Nežil veľa, ale zažil veľa a z toho veľa utrpenia a zaslúžil sa o veľa a aj keď je toto krátky dokument, tak hovorí o veľa veciach dosť dobre výpovedne. Niekde je to až dojemné, 5 hviezd právom.(8.9.2014)

Jeho příběh je nejen obdivuhodný, ale zaslouží i nejvyšší ocenění. Čeští letci se vždycky uměli obětavě zapojit do leteckých bojů na všech frontách, a že pomáhali spravedlivé věci, o tom nemůže být pochyb, jak dokládá tento film. Děkuji také vřele tvůrci Ondřeji Krejcarovi za dojemný vzpomínkový dokument o statečném Františku Truhláři, jehož hlavní zásluha byla boj za svobodu. Zbylo po něm sice jen pár fotografií a řády s vyznamenáním, ale taky mnoho vzpomínek, těch, kteří ho měli rádi. Ostatně tento velký frajer válečného nebe by byl skvělou látkou, která by určitě zajímala filmového diváka. Vždyť kdo by nebyl zvědavý na život skutečného hrdiny rodáka z Podkrkonoší. Teď by měla přijít tečka. Co říci tedy závěrem. Jedno je zajímavé, kdyby se narodil v USA, tak je to určitě národní hrdina a minimálně už by o něm byl natočen alespoň film. Na otázku proč tomu tak není u nás lze odpovědět zcela jasně. Nu což, nejsou přeci peníze, že….. Hlavně že jsou na hlouposti.(24.10.2010)

• - Ocenění na soutěžích amatérského filmu: 2011: Krajské kolo CSNFT ČR Hradec Králové - 1.cena; 2011: Celostátní soutěž NFT ČR Český Videosalon - 1.cena (Rosana)