Válečníci: Richard Lví Srdce (TV film)

• Česko

Nesmrtelní válečníci 4: Richard Lví Srdce

Heroes and Villains: Richard the Lionheart

Dokumentární / Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie, 2008, 50 min

Nick Green

James Wood

Simon Holland

Tento díl pohladil, ale nenadchl. Z mého pohledu, zde byl Richard (alias Řiťopich, jak mu Saracéni říkali) až moc idelicky vylíčen. Jinak se tento díl na rozdíl od předchozích liší nižším použitím digitalizace, ale i přesto si zachovává jistou působivost, předevší díky dobovému vzhledu Franků. Začíná být patrné, že každý díl točil jiný režisér.(18.12.2008)

Válčit se dá z mnoha důvodů. Křížové výpravy bojovali ve jménu toho správného boha a v jeho jménu se vraždilo a dobývalo nejedno území. Umný rétor dokáže správným slovem vydolovat v davu kuráž a pravou inspiraci, která je k tomuto druhu válčení zapotřebí. A pokud je odměnou to nejdůležitější, tedy posmrtný nebeský život a nějaký ten žold k tomu, je základ postaven. Samozřejmě se občas stane, že se cesta i důvod zvrhne v něco vedlejšího a je pleněno něco jiného. Ale vše jen v dobré víře získat prostředky na žold a ve jménu správného boha. Richard Lví srdce (Steven Waddington) dokázal pomocí omezených prostředků způsobit velké nepříjemnosti jinověrcům. Jak bláhové je ohánět se božím jménem ve prospěch získání území, moci či své spravedlnosti. Jak pokrytecké a přízemní. Ve jménu boha se prolilo a bude stále prolévat moře a oceány krve. Amen.(28.9.2014)

• mm13

Nemám rád toto "synonymum rytierstva a chrabrosti" (hahahahaha) Tento dokument ho našťastie ale nijako zvlášť neidealizuje a síce uvádza hlavne to málo pozitívneho, čo sa o tomto lúpežníkovi (áno, je to "villain" nie "hero") dá uviesť, je tu aj nemalý priestor na čítanie medzi riadkami. Zo série každopádne najmenej záslužný počin.(15.2.2009)

• Radiq

Aha, tak Lví srdce muže za to, že muslimové jsou pořád tak nasraní. Určitě pořád dnešní útoky berou jako odplatu za to, co tam tenkrát spáchal... Filmařsky docela pěknej historickej kousek, kde opět nepřestává být vidět televizní rozpočet, ale i přesto z něho asi vydolovali každou minci. Nenudil jsem se, ale něco mi k tomu chybělo... možná lepší atmosféra, možná lahváč...(9.7.2013)

Nemám srovnání s dalšími díly seriálu a hrané dokumenty rozhodně nevyhledávám, ale Richard se mi docela líbil. Pěkné davové a bojové scény. Na příblížení tématiky křížových výprav žákům sedmé třídy v pátek šestou hodinu určitě super záležitost. Nicméně mě šíleně iritovalo to, jak byli jednotlivé postavy nadabované. (Pavel Soukup coby vypravěč byl naopak v pohodě.)(7.3.2015)