Válečníci: Richard Lví Srdce

(TV film)
  • Česko Nesmrtelní válečníci 4: Richard Lví Srdce (více)
Dokumentární / Drama / Životopisný / Válečný / Historický
Velká Británie, 2008, 50 min

Příběh anglického krále Richarda Lví Srdce, jehož jméno se stalo synonymem rytířství a chrabrosti. Proslulý anglický král, jehož jméno se stalo synonymem rytířství a chrabrosti. Brzy po své korunovaci vytáhl na křížovou výpravu a podařilo se mu porazit sultána Saladina i dobýt přístav Jaffa. Poté se zapojil do anglicko-francouzské války a roku 1199 byl smrtelně zraněn při obléhání hradu Chalus. Své přízvisko získal až po smrti: při balzamování jeho těla bylo zjištěno, že jeho srdce má opravdu velké míry – odtud tedy Lví srdce. (Česká televize)

mm13

Nemám rád toto "synonymum rytierstva a chrabrosti" (hahahahaha) Tento dokument ho našťastie ale nijako zvlášť neidealizuje a síce uvádza hlavne to málo pozitívneho, čo sa o tomto lúpežníkovi (áno, je to "villain" nie "hero") dá uviesť, je tu aj nemalý priestor na čítanie medzi riadkami. Zo série každopádne najmenej záslužný počin. ()

Shakers

Keď križiaci stratili Jeruzalém, ktorý sa znova dostal do rúk Saladina (tak ako to vidíme aj vo filme kráľovstvo nebeské), príde ďalšia krížová výprava, ktorú vedie Richard the Lionheart. Dokument nie je zlý, mám pocit, že podstatu tam vystihli, ale dalo sa o tomto období povedať ešte niečo navyše. Takto mi to prišlo trošku chudobné. 85% - 4* ()

liquido26

Nemám srovnání s dalšími díly seriálu a hrané dokumenty rozhodně nevyhledávám, ale Richard se mi docela líbil. Pěkné davové a bojové scény. Na příblížení tématiky křížových výprav žákům sedmé třídy v pátek šestou hodinu určitě super záležitost. Nicméně mě šíleně iritovalo to, jak byli jednotlivé postavy nadabované. (Pavel Soukup coby vypravěč byl naopak v pohodě.) ()

Orlau32

Průměrný dokumentární film. Co bylo pro mě zajímavé, byla ta okolnost, že už v r.1192 byla anglickým králem Richardem provedena invaze z moře, aby dobyli přístav Jaffu, která úplně muslimy vykolejila. Takový útok dosud neznali. No a o 752 let později byla - OMAHA ! Vojevůdci se stále učí jeden od druhého... ()

Big Bear

Na BBC to je skoro slabota. Křižákům není co vytknout, zbraním a Saracénům také, ale smrdí to nedostatkem peněz. Některá klíčová střetnutní křesťanského vojska s muslimským tak působí velmi komorně.... Nicméně, toto je primárně o Richardovi a jeho vedoucí účast ve třetí křížové výpravě byla znázorněna dostatečně. Richard I. je skutečná osobnost, rytíř a král se vším co tento titul obnáší. Byl schopen v čele vojska masakrovat šiky muslimů. Jeden z jeho oblíbených nástrojů byla sekera. ,, -- Pak král Richard I. přikázal, dříve než odjel z Anglie, aby mu udělali sekeru na nevěřící aby mohl sekat saracénské kosti. Čepel byla vykuta pěkně do oblouku, bylo na ni třeba dvacet liber (9 kg) oceli, a když přijel na Kypr, držel tu železnou sekeru v ruce.. " -- Je škoda, že se dokument věnuje jen ,, jeho kariéře " ve Svaté zemi. Neméně zajímavá a dobrodružná byla i jeho cesta zpět. Jeho loď napadli piráti a zajali jej. V bouři loď ztroskotala a on posléze padl do rukou svého nepřítele Leopolda Rakouského. Ten jej za obrovské výkupné propustil a tak se teprve slavný král a již živoucí legenda vrátil udělat pořádek po svém vládychtivém bratrovi do Anglie.... To v dokumentu však nenajdete. Ale už jen za ten námět a za ten vzor rytířství, které Richard reprezentuje dávám tři zlaté lvy . * * * ()

• V dokumentu se mluví o důležitosti „špitálníku“, dnes ale málokdo ví o koho se jednalo. Řád maltézských rytířů je jedním z velkých mezinárodních rytířských duchovních řádů, který vznikl v 11. století na území křesťanského Jeruzalémského království ve Svaté zemi jako Řád rytířů špitálu svatého Jana v Jeruzalémě neboli Řád johanitů či hospitalitů. (sator)