Pod maskou (festivalový název)

Behind the Mask

Behind the Mask: The Story Of The People Who Risk Everything To Save Animals

Dokumentární

USA, 2006, 72 min

• Maiken Algren

Nechutná jednostranne zameraná propaganda. Verím že môže vohnať slzy do očí 15-ročných zasnených dievčat čo chodia pomáhať na vianoce do útulku lebo aj bíglíci majú právo na pekné sviatky, ale inak výpovedná hodnota blížiaca sa nule práve pre brainwashing metódu ktorou príbeh podali. Takže, aj keď verím že minimálne sčasti majú aktivisti pravdu obdivujem ich idealizmus a obetavosť, film ako taký bol údesný a veľmi, veľmi zle natočený. A len tak mimo, jedna vec by ma zaujímala: čo potom tí aktivisti robia s tými mačičkami, sliepočkami a opičkami keď ich vyslobodia? Vyfotia sa s nimi ako ich hladkajú, možno niekde za rohom si pomasturbujú ako zachránili svet, a čo potom? Ako sliepočku na ktorej robili celý život pokusy vypustia do lesa aby žila v harmónii s ostatnými zvieratkami?(20.12.2011)

Každé hnutie za sociálnu spravodlivosť v dejinách pozostávalo z ľudí, ktorí boli ochotní porušiť zákon, obetovať svoju slobodu a život pre dobro veci. "Those who make peaceful revolution impossible will make violent revolution inevitable." - John F. Kennedy | Animal Liberation Front, nie je žiadna organizácia, ale obyčajní ľudia, ktorí majú spoločné iba jedno - vyslobodiť všetky zvieratá. Doposiaľ nezabili ani jedného človeka či zviera, no napriek tomu sú vyšetrovaní FBI, ktorá ich označila za teroristov č.1, pár z nich boli políciou zabití a veľa z nich odsúdení na niekoľko rokov za mrežami. Dokument zaznamenáva dobrovoľníkov ALF pri vyslobodzovaní zvierat z laboratórií, kožuchových fabrík, veľkochovov. Vidíme ich utrpenie, ale aj radosť z vyslobodenia. Taktiež dokument prináša, že pokusy na zvieratách pre medicínu sú úplne zbytočné, pretože zvieratá a ľudia majú odlišný metabolizmus a fyziológiu, a teda odlišne reagujú na testovacie lieky. Bolo zaznamenané, že iba nepatrné percento testovacích liekov uspeje aj u ľudí. Experimentovanie na zvieratách je nie len kruté, neefektívne, ale strácame tým aj drahocenný čas na záchranu ľudí. Pričom vedci to veľmi dobre vedia, vedia, že sú k dispozícií lepšie praktiky na testovanie nových liekov, ale vedome zatracujú iné metódy pre väčší zisk, ktorý dostanú práve pokusmi na zvieratách, a farmaceutický priemysel je v plnom švihu, pretože liek na chorobu sa nenájde, ale dokolečka sa budú liečiť iba symptómy, ku ktorým pribudnú nežiadúce účinky z liekov.(28.8.2014)

Vynikající dokument se spoustou smutných záběrů, které vám vženou slzy do očí. Stále nechápu negativní komentáře viz co budou dělat poškozená zvířata volně vypuštěná? Kdybych měl bejt celej svůj život někde zavřenej v laboratoři, tak radši jeden jedinej den prožiju svobodnej, puštěnej někde v přirodě a roztrhanej nějakým zvířetem. Ti co tu komentují negativně a negativně hodnotí, nechápou princip tohohle dokumentu. Neberu jim to, ale stačí se mi podívat na jejich profily a už z toho usuzuju co to je asi za hlupáky. Je to nefér hodnotit toto na úrovni jiných skvělých filmů, ale po stránce sdělovací a po stránce šokující mi tohle dalo 100x víc než jakýkoliv jiný film. Navíc sledovat šokující záběry týrání zvířat s krásnou hudbou, je něco co člověk nikdy nezapomene.(25.11.2013)

Keď "zodpovední" ignorujú realitu utrpenia, keď k nej sami prispievajú, keď namiesto empatického prístupu volia jej využitie pre svoje obohatenie, je logické, že prichádza na rad čin zvaný "priama akcia", ako už niekoľkokrát v histórii osloboditeľských hnutí. Existujú ľudia, ktorým nie je ľahostajné čo sa deje za dverami laboratórií, veľkochovov a iných zariadení slúžiacich k udržovaniu speciecistického statusu quo v spoločnosti. S maskou, či bez nej, do týchto objektov vstupujú, aby zachránili zmarené životy, alebo z nich aspoň vyniesli obraz krutej skutočnosti. Ako výslužku za narušenie zabehaného spoločenského poriadku dostanú nálepku "ekoteroristi" a "domáca hrozba č. 1", ktorá je v drvivej väčšine prípadov zavádzajúca. Behind the Mask je výpoveďou tohto typu "teroristov".(12.7.2014)

Skvělý dokument o organizaci ALF, která brání práva zvířat. Spousta odborníků, dokonce i bývalých doktorů, kteří dělali pokusy na zvířatech a kteří se v dokumentu vyskytují, říká, že drtivou většinu všech testů nikdo nikdy na člověku nevyužije. Fyziologie zvířat je od člověka velmi odlišná a testy jsou tedy často zbytečné, finančně nepředstavitelně nákladné a bez vypovídající hodnoty. Má člověk právo, pokud žije v demokratickém státě, svobodně zjistit a informovat o tom, co se za zdmi těchto laboratoří skutečně děje? Proč se lidé nemohou k těmto laboratořím přiblížit, natož něco dokumentovat, když peníze na výzkum jdou i z veřejných peněz?(4.1.2013)