Pod maskou (festivalový název)

Behind the Mask

Behind the Mask: The Story Of The People Who Risk Everything To Save Animals

Dokumentární

USA, 2006, 72 min

Vynikající dokument se spoustou smutných záběrů, které vám vženou slzy do očí. Stále nechápu negativní komentáře viz co budou dělat poškozená zvířata volně vypuštěná? Kdybych měl bejt celej svůj život někde zavřenej v laboratoři, tak radši jeden jedinej den prožiju svobodnej, puštěnej někde v přirodě a roztrhanej nějakým zvířetem. Ti co tu komentují negativně a negativně hodnotí, nechápou princip tohohle dokumentu. Neberu jim to, ale stačí se mi podívat na jejich profily a už z toho usuzuju co to je asi za hlupáky. Je to nefér hodnotit toto na úrovni jiných skvělých filmů, ale po stránce sdělovací a po stránce šokující mi tohle dalo 100x víc než jakýkoliv jiný film. Navíc sledovat šokující záběry týrání zvířat s krásnou hudbou, je něco co člověk nikdy nezapomene.(25.11.2013)

Jak typické! Keď niekto za zavrenými dvermi, či už v laboratóriách, alebo na jatkách surovo mrzačí bezbranné zvieratá, tak je to v poriadku. Nad všetkým sa dajú prižmúriť oči. Keď však niekto, kto je emocionálne na vyššej úrovni, než ojazdená pneumatika vysloví nahlas svoj nesúhlas a odváži sa protestovať, alebo snáď niečo podniknúť na vlastnú päsť, pretože nenašiel silu na boj s byrokraciou a spoločnosťami, ktoré z toho majú vysoký finančný zisk-tak je to terorista a extrémistický radikál. Tento dokument nie je filmový ani umelecký skvost, teda určite tak nebol mienený, mal otvoriť oči tým, ktorí majú trochu zdravého rozumu a citu. Mnoho ľudí netuší o týchto brutálnych praktikách, niektorých to nezaujíma, tak sú ponorený do svojich malicherných životov, no a niektorí sa nad ním možno aj zamyslia. Nikdy neviete kedy malá iskrička zažehne plamienok z ktorého by mohol byť aj poriadny oheň. Kiež by bolo takýchto dokumentov viac a kiež by bolo viac ľudí, ktorí nie sú ľahostajní k osudom nemých tvárí, ak totiž zvieratá nemôžu hovoriť, je na nás, aby sme boli ich hlasmi a musíme kričať naozaj z plného hrdla!(6.10.2013)

Každé hnutie za sociálnu spravodlivosť v dejinách pozostávalo z ľudí, ktorí boli ochotní porušiť zákon, obetovať svoju slobodu a život pre dobro veci. "Those who make peaceful revolution impossible will make violent revolution inevitable." - John F. Kennedy | Animal Liberation Front, nie je žiadna organizácia, ale obyčajní ľudia, ktorí majú spoločné iba jedno - vyslobodiť všetky zvieratá. Doposiaľ nezabili ani jedného človeka či zviera, no napriek tomu sú vyšetrovaní FBI, ktorá ich označila za teroristov č.1, pár z nich boli políciou zabití a veľa z nich odsúdení na niekoľko rokov za mrežami. Dokument zaznamenáva dobrovoľníkov ALF pri vyslobodzovaní zvierat z laboratórií, kožuchových fabrík, veľkochovov. Vidíme ich utrpenie, ale aj radosť z vyslobodenia. Taktiež dokument prináša, že pokusy na zvieratách pre medicínu sú úplne zbytočné, pretože zvieratá a ľudia majú odlišný metabolizmus a fyziológiu, a teda odlišne reagujú na testovacie lieky. Bolo zaznamenané, že iba nepatrné percento testovacích liekov uspeje aj u ľudí. Experimentovanie na zvieratách je nie len kruté, neefektívne, ale strácame tým aj drahocenný čas na záchranu ľudí. Pričom vedci to veľmi dobre vedia, vedia, že sú k dispozícií lepšie praktiky na testovanie nových liekov, ale vedome zatracujú iné metódy pre väčší zisk, ktorý dostanú práve pokusmi na zvieratách, a farmaceutický priemysel je v plnom švihu, pretože liek na chorobu sa nenájde, ale dokolečka sa budú liečiť iba symptómy, ku ktorým pribudnú nežiadúce účinky z liekov.(28.8.2014)

Keď "zodpovední" ignorujú realitu utrpenia, keď k nej sami prispievajú, keď namiesto empatického prístupu volia jej využitie pre svoje obohatenie, je logické, že prichádza na rad čin zvaný "priama akcia", ako už niekoľkokrát v histórii osloboditeľských hnutí. Existujú ľudia, ktorým nie je ľahostajné čo sa deje za dverami laboratórií, veľkochovov a iných zariadení slúžiacich k udržovaniu speciecistického statusu quo v spoločnosti. S maskou, či bez nej, do týchto objektov vstupujú, aby zachránili zmarené životy, alebo z nich aspoň vyniesli obraz krutej skutočnosti. Ako výslužku za narušenie zabehaného spoločenského poriadku dostanú nálepku "ekoteroristi" a "domáca hrozba č. 1", ktorá je v drvivej väčšine prípadov zavádzajúca. Behind the Mask je výpoveďou tohto typu "teroristov".(12.7.2014)

John Feldmann z kapely Goldfinger: „Lidé z ALF nikdy nezranili jediného člověka nebo zvíře, nikdy, v žádné jejich akci. Takže, jak je můžou srovnávat s lidmi, kteří vlítnou letadlem do budovy?“ Rozhodně plný počet, na komentář nemám sílu, ale jeho větší část by byla o demenci jednoho z těch předchozích pěti komentujících. Hádejte kterého ;) (Pro ty, kdo se na mne případně budou zlobit za to urážlivé slovo, mám jediný vzkaz - když si někdo neumí zjistit fakta, ale stejně napíše "Ako sliepočku na ktorej robili celý život pokusy vypustia do lesa aby žila v harmónii s ostatnými zvieratkami?", tak si jiné označení nezaslouží. A to se na mne nezlobte, ale ještě jsem použil velmi mírné slovo).(18.4.2012)