Pod maskou (festivalový název)

Behind the Mask

Behind the Mask: The Story Of The People Who Risk Everything To Save Animals

Dokumentární

USA, 2006, 72 min

Tento odvážný dokument odhaluje zákulisí světa takzvaných "radikálních" aktivistů za práva zvířat, jejichž činy jsou médií označovány za nebezpečné a teroristické. Pozoruhodnost dokumentu spočívá v odhalení, že věc není tak jednoduchá, jak se z médií zdá. Sledujeme osobní příběhy aktivistů a poznáváme, že se spíše než o pomatené šílence a násilníky jedná o velmi vzdělané lidi, kteří by se nikdy nesnížili k násilí vůči lidské či mimolidské bytosti. Dokument nepředpokládá, že by divák musel souhlasit s pácháním škody na majetku za účelem záchrany života před utrpením a smrtí, avšak rozhodně přiměje k přemýšlení a k většímu pochopení takových motivů.(6.7.2011)

• Maiken Algren

Nechutná jednostranne zameraná propaganda. Verím že môže vohnať slzy do očí 15-ročných zasnených dievčat čo chodia pomáhať na vianoce do útulku lebo aj bíglíci majú právo na pekné sviatky, ale inak výpovedná hodnota blížiaca sa nule práve pre brainwashing metódu ktorou príbeh podali. Takže, aj keď verím že minimálne sčasti majú aktivisti pravdu obdivujem ich idealizmus a obetavosť, film ako taký bol údesný a veľmi, veľmi zle natočený. A len tak mimo, jedna vec by ma zaujímala: čo potom tí aktivisti robia s tými mačičkami, sliepočkami a opičkami keď ich vyslobodia? Vyfotia sa s nimi ako ich hladkajú, možno niekde za rohom si pomasturbujú ako zachránili svet, a čo potom? Ako sliepočku na ktorej robili celý život pokusy vypustia do lesa aby žila v harmónii s ostatnými zvieratkami?(20.12.2011)

Jak typické! Keď niekto za zavrenými dvermi, či už v laboratóriách, alebo na jatkách surovo mrzačí bezbranné zvieratá, tak je to v poriadku. Nad všetkým sa dajú prižmúriť oči. Keď však niekto, kto je emocionálne na vyššej úrovni, než ojazdená pneumatika vysloví nahlas svoj nesúhlas a odváži sa protestovať, alebo snáď niečo podniknúť na vlastnú päsť, pretože nenašiel silu na boj s byrokraciou a spoločnosťami, ktoré z toho majú vysoký finančný zisk-tak je to terorista a extrémistický radikál. Tento dokument nie je filmový ani umelecký skvost, teda určite tak nebol mienený, mal otvoriť oči tým, ktorí majú trochu zdravého rozumu a citu. Mnoho ľudí netuší o týchto brutálnych praktikách, niektorých to nezaujíma, tak sú ponorený do svojich malicherných životov, no a niektorí sa nad ním možno aj zamyslia. Nikdy neviete kedy malá iskrička zažehne plamienok z ktorého by mohol byť aj poriadny oheň. Kiež by bolo takýchto dokumentov viac a kiež by bolo viac ľudí, ktorí nie sú ľahostajní k osudom nemých tvárí, ak totiž zvieratá nemôžu hovoriť, je na nás, aby sme boli ich hlasmi a musíme kričať naozaj z plného hrdla!(6.10.2013)

Každé hnutie za sociálnu spravodlivosť v dejinách pozostávalo z ľudí, ktorí boli ochotní porušiť zákon, obetovať svoju slobodu a život pre dobro veci. "Those who make peaceful revolution impossible will make violent revolution inevitable." - John F. Kennedy | Animal Liberation Front, nie je žiadna organizácia, ale obyčajní ľudia, ktorí majú spoločné iba jedno - vyslobodiť všetky zvieratá. Doposiaľ nezabili ani jedného človeka či zviera, no napriek tomu sú vyšetrovaní FBI, ktorá ich označila za teroristov č.1, pár z nich boli políciou zabití a veľa z nich odsúdení na niekoľko rokov za mrežami. Dokument zaznamenáva dobrovoľníkov ALF pri vyslobodzovaní zvierat z laboratórií, kožuchových fabrík, veľkochovov. Vidíme ich utrpenie, ale aj radosť z vyslobodenia. Taktiež dokument prináša, že pokusy na zvieratách pre medicínu sú úplne zbytočné, pretože zvieratá a ľudia majú odlišný metabolizmus a fyziológiu, a teda odlišne reagujú na testovacie lieky. Bolo zaznamenané, že iba nepatrné percento testovacích liekov uspeje aj u ľudí. Experimentovanie na zvieratách je nie len kruté, neefektívne, ale strácame tým aj drahocenný čas na záchranu ľudí. Pričom vedci to veľmi dobre vedia, vedia, že sú k dispozícií lepšie praktiky na testovanie nových liekov, ale vedome zatracujú iné metódy pre väčší zisk, ktorý dostanú práve pokusmi na zvieratách, a farmaceutický priemysel je v plnom švihu, pretože liek na chorobu sa nenájde, ale dokolečka sa budú liečiť iba symptómy, ku ktorým pribudnú nežiadúce účinky z liekov.(28.8.2014)

Keď "zodpovední" ignorujú realitu utrpenia, keď k nej sami prispievajú, keď namiesto empatického prístupu volia jej využitie pre svoje obohatenie, je logické, že prichádza na rad čin zvaný "priama akcia", ako už niekoľkokrát v histórii osloboditeľských hnutí. Existujú ľudia, ktorým nie je ľahostajné čo sa deje za dverami laboratórií, veľkochovov a iných zariadení slúžiacich k udržovaniu speciecistického statusu quo v spoločnosti. S maskou, či bez nej, do týchto objektov vstupujú, aby zachránili zmarené životy, alebo z nich aspoň vyniesli obraz krutej skutočnosti. Ako výslužku za narušenie zabehaného spoločenského poriadku dostanú nálepku "ekoteroristi" a "domáca hrozba č. 1", ktorá je v drvivej väčšine prípadov zavádzajúca. Behind the Mask je výpoveďou tohto typu "teroristov".(12.7.2014)