On, hrdina dne

The Kid Brother

Komedie / Rodinný / Romantický

USA, 1927, 84 min

Harold Lloyd jako černá ovce mocné a taky hodně buranské rodiny z divokého západu. Protože Harold nemá svaly jako ostatní, nevezmou ho na hon za lupiči a tak se musí pokusit na vlastní pěst. A jak už to tak v groteskách bývá, slízne přes veškeré patálie všechnu smetanu nakonec on. Podle mě mnohem lepší než O patro výš a jedna z nejlepších němých grotesek vůbec. I sám Lloyd měl ze všech svých filmů nejraději právě tento.(21.11.2006)

Snímek, který příliš nevybočuje z klasické šablony většiny Loydových filmů, má však od doposud shlédnutého, něco navíc a to jsou místy opravdu velice vtipné a nápadité pasáže. Minimálně tři scénky jsou skutečně vynikající, proto se snímku dá lecos odpustit, jako je například právě trochu hloupoučký děj. 80%.(29.4.2010)

,,Když Harolda nesl čáp, mohl se potrhat smíchy." S němými groteskami je to jako na houpačce - některé jsou senzační, některé nudné k nepřečkání. Tento skvost o americkém Patovi a Matovi v jednom patří samozřejmě do té první skupiny. Už více než 80 let stará komedie neztratila nic ze svého nadčasového vtipu a dodnes rozesmívá kinosály (mohu potvrdit osobním zážitkem). Gagy jsou neuvěřitelně technicky vychytané a jistě nebyla žádná sranda je natočit. A pokud vás ani tohle všechno nepřesvědčilo, abyste film zhlédli, pak vězte, že tu hraje opička v botách!(31.7.2012)

All-American boy přesídlil z velkoměsta na venkov, aniž by tím utrpěla jeho vtipnost. Vždyť i příroda skýtá nejedno místo vybízející svou výškou k obratnému šplhání do výše a nebezpečným pádům. Chce-li ovšem nabýt absentující mužnosti a získat zpět ztracenou otcovskou lásku, musí Harold v očích své milé a svého otce vyšplhat pěkně vysoko. Lloydův předposlední němý film obsahuje krom perfektních gagů i momenty nezvykle vážné a zrežírované na úrovni těch nejlepších dobových žánrovek. Aby jej ostatní začali nazývat hrdinou dne, bude se muset krom romantických nástrah vypořádat také s nezničitelným padouchem (thriller) a samozvanými strážci zákona (western). Podobně jako u Friga na mašině ani zde nejde o zábavu natřískanou gagy, o řemeslně precizní dílo bezesporu ano. 85%(1.2.2010)

Oproti Chaplinovskýmu apelu na lidskost a na člověka nabízí Lloyd dobrodružnou a romantickou srandu s happy endem, což občas přijde vhod. Fakt jsem se docela hodně nasmál. Lloydovi nápady neznají mezí. Nejvíc mě snad pobavil jeho způsob umývání nádobí - ten chlapík snad vynalezl automatickou pračku :) Jinak mi taky dost připomíná co do vzhledu a outsiderství Woodyho Allena...(9.4.2009)

• - Všechny hlavní mužské role mají stejná křestní jména jako herci, kteří je hrají. Výjimkou je Jim Hickory, jehož křestní jméno pochází od příjmení herce Waltera Jamese.

• - Harold Lloyd (Harold Hickory) vždy říkal, že právě On, hrdina dne je jeho nejoblíbenějším filmem, ve kterém hrál. Rád ho později promítal na různých festivalech nebo filmových školách.

• - Haroldův bratr, Gaylord Lloyd, byl asistentem režiséra filmu.