Bez konce (festivalový název)

• Chorvatsko

Nije kraj

Will Not End Here

Drama / Komedie / Válečný

Chorvatsko / Srbsko, 2008, 100 min

Vinko Brešan

Ivan Maloca

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(2.7.2009)

Emočně silný závěr můj dojem z tohoto prapodivného žánrového mixu mírně vytáhl, ale popravdě řečeno jsem čekal mnohem víc. Snímky z balkánských zemí se mi většinou přesně trefí do vkusu/nálady, Nije Kraj je však bohužel výjimkou. Žádné souznění s ním se z mé strany nekonalo.(10.1.2011)

44. MFF KV .. Scénář: Vinko Bresan, Mate Matisic, Zivko Zalar .. Hezky balkánsky tragikomická romance s originálním vypravěčem, jeho penisem a kapkou hořkých vzpomínek na tamní válku. Směsice, která byla excelentně funkční a působivá. Karkulka Nada Šargin je skutečně úžasná žena a stejně jako ostatní herci výborná. ___ Větší aplaus jsem na 44. Varech ve Velkém sálu Thermalu nezažil, klanící se Vinko Brešan byl jistě nadšen. Stejně jako obecenstvo.(9.7.2009)

,, KDO VÍ, KOMU BY JSI V ŽIVOTĚ MĚL POMÁHAT A KOMU NE. HODNĚ LIDÍ SE NARODÍ, ALE JEN PÁR SE JICH STANE LIDMI...…“ /// Ďuro z Pitomača. Ďuro s anomálií na ,,správným“ místě, jenž mu umožňuje hrát ve filmech. Třeba vlka z Červený Karkulky. Ďuro vypráví. Ne zkazky starýho cigána, ale zvláštní příběh. Zvláštním stylem. Co věta to perla (JEN HLOUPÝ MUŽ RADÍ ŽENÁM…). Takže tu máme zvláštního vypravěče, zvláštní vyprávění, zvláštní příběh o zvláštní lásce. Postupně se poodhaluje tajenka, která by snad mohla mít i šťastnej konec. Kdyby to nebyl příběh bez konce… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Často si dělám plány, ale Bůh se mi směje. 2.) Dlouho jsem měl na mušce krásnou ženu. 3.) Thx za titule ,,klatu“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ *(13.10.2013)

Na jednom místě se tam říká, že žena má devět duší, sice nevím proč, ale myslím, že jich má daleko víc. Ale pravdou je, to uznávám, že ženy jsou složité bytosti. I když jsou zticha, přesto mluví. Martin a Desa tvořili zajímavý pár, který jsem sledovala téměř s napětím jak skončí. Je plný bizarních, smutných, dojemných, ale i úsměvných momentů. Romantická a ne zrovna tradiční linie táhnoucí se celým příběhem je velmi hezky a zajímavě zpracovaná a mě rozhodně upoutala svou přirozeností. Ano i ten několikrát zmíněný balkánský konflikt zde měl divákovi co říct. Pouze tu komedii bych brala s mírnou rezervou, jinak z mé strany jsem byla velmi příjemně překvapená.(22.9.2015)

Srbsko-chorvatský pohled na romantiku, tak jak ji ještě neznáme. Žánrový i příběhový mix, který působí velmi kompaktně a je překvapivě souvisle a hladce vyprávěn. Vinko Brešan si jako režisér i scénárista v jedné osobě zaslouží velkou dávku pozornosti.(4.7.2013)

Prakticky geniální. Ze začátku strašně vtipné, postupně se neustále posouvající přes romantiku až po psyychologický thriller. A s parádním unhappy endem...(9.7.2009)

Nejoriginálější, nejdůkladnější a tím pádem nejlepší film letošních Varů, který střídá náladu a žánry se stejnou pravidelností jako pečlivostí a umem. Zkombinovat post trauma z balkánského konfliktu s mapováním pornoprůmyslu a celé to navléct jako multižánrovou romanci, to se hned tak nevidí. (44. MFF KV - 8.7.08)(16.7.2009)

Od Brešana jsem po jeho předchozím (a výborném) filmu Svědci čekal něco trochu nápaditějšího, než je mdlá režie a předvídatelný nudný příběh plný takových těch momentů, kdy vám zůstává rozum stát nad tím, jak pitomě se postavy chovají. Několik momentů je zajímavých, většina dobrých nápadů je nevyužitá. Ivan Herceg v hlavní roli je hrozný prkno. Nuda.(28.4.2013)

" Mám jedno štastie, že nie som ani Chorvat ani Srb, ale Róm..." Veľmi srandovným monológom i melódiou, ktorú robí rómsky rozprávač príbehu pomocou zahnutého nosa, začína táto zaujímavá chorvatsko- srbská zmes žánrov. No ako ten príbeh vyrozprávať...no najlepšie od začiatku...Ťažko povedať čím film vlastne je, ale najviac je asi komédiou, trošku road movie, trochu vojnový , gangsterský a romantický. Všetko to do seba pekne zapadá a celým filmom rozprávač rozpráva veľmi vtipné životné múdra ako " Iba hlúpy muž radí žene čo má robiť, pretože žena vždy vie, čo má robiť"... Mňa toto filozofické okienko bavilo asi najviac a vždy som čakal kedy rozprávač vykúzli ďalšiu perlu. Jeho hlášky v pôvodnom znení sú vtipné aj vtedy, keď vtipné niesu, pretože má srandovný hlas i výzor. Podarilo sa namiešať naozaj osviežujúci žánrový koktail, ktorý má za úlohu nielen pobaviť. Pozornému divákovy určite neujde snaha o akési náznak zmierenia, imaginárneho podania si rúk medzi Chorvátmi a Srbmi, čo je tiež jedna z nezaplatiteľných úloh tohto filmu. Či film aspoň čiastočne oslabil vzájomnú nevraživosť, týchto donedávna bratských národov sa treba opýtať trebárs na dovolenke v Chorvatsku. 80%.(22.7.2011)

Moc příjemný příběh dvou osamělých duší..(23.6.2016)

Znám tři "jugoslávské" filmy nového milenia a všechny jsou o porně. no .-). Bresanův film je perfektně fungujícím mixem absurdní komedie, postválečného trauma a romance.(28.10.2010)

70% I když to tak v průběhu sledování nevypadalo, nakonec mě závěr přesvědčil o čtvrté hvězdičce. I když... představoval bych si to lépe...(31.3.2010)

Sympatická černá komedie se zajímavým příběhem a závěrem, který filmu značně pošramotil pověst. *** Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií II.(28.10.2015)

44th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2009 - Jeden z vrcholů festivalu, nádherný film - úžasně vtipný, milý, ale i drsný a smutný... Úžasná vedlejší role Djura a dotřetice úžasné a to hláška na konci filmu hlavního hrdiny Martina : "Vezmeš si mě? Já totiž do tří měsíců umřu... " Kdo viděl, ví o čem mluvím :-)... - 95%(11.7.2009)

Balkánský film, který se vypořádává s válkou, pornem a ještě k tomu pobaví. To zní jako kombinace, na které nelze nic zkazit, ale přeci jen tomuhle k dokonalosti a správné atmosféře něco chybělo. Každopádně jméno Vinko Brešana si musím pamatovat.(7.4.2014)

Opravdu zvláštní snímek. Na jednu stranu je to drsné a na tu druhou celkem vtipné. Musím uznat, že mě to opravdu zaujalo a velmi mile překvapilo.(3.5.2016)

Páni. Tohle byl první Chorvatsko-Srbský film, který jsem viděla (a to vpodstatě jen díky přípravnému kurzu na vysokou, kde nám pustili trailer, který mě zaujal:) a jsem prostě unešená. Ve filmu je všechno - láska, správně 'načernalý' humor (no racist pun intended:), štěstí, smůla, ironie, historie, veselost, smutek, ale hlavně život a hodně pravdy. Geniální herci, úžasná atmosféra, rozhodně stojí za podívanou.(24.4.2010)

Zřejmě nejlepší soutěžní film ve Varech.(12.7.2009)

Předběžně naprosto plnohodnoté čtyři hvězdičky. Drama jednoho vztahu (láska je příliš jednoduchý výraz), které mírně odlehčuje cikánský pohled na poválečné vztahy Srbů a Chorvatů. Zamilovanost, která začala za války, když ... SPOILER (!) ... chorvatský odstřelovač pozoroval dívku skrz optiku své pušky ... KONEC SPOILERU ... a pokračovala deset let po válce, když ji uviděl v pornofilmu, aby ji následně koupil za 35 000 euro. Nejednoznačnost. Nejednoduchost (přestože určitou zkratkovitost scénář obsahuje). Reálné postavy, reálné myšlenky (hlavně u obou hlavních představitelů). Cikánský pohled vnáší jistou pohádkovost (a občasný humor), která je potřebná, aby pocit z filmu nebyl depresivní. ■ "Točíme film. První chorvatsko-srbská produkce. Premiéra v létě." ■ P.S. Kdyby ve filmu nepřímo nevysvětlili, jak se dá živit prodejem map, nepřišel bych na to. U nás jsme neměli občanskou válku.(19.7.2013)

<< předchozí 1 2 3 4