Chorvátsko srbská tragikomédia o trpkých následkoch balkánskeho konfliktu, ktorý stvoril svet, kde je možné za peniaze kúpiť všetko... Chorvátsky vojnový veterán Martin si v srbskom pornofilme všimne krásnu Desu. Vyhľadá ju v Belehrade a keďže nevidí inú možnosť, kúpi si ju od jej pasáka. Traumatizovaná Desa si myslí, že je to iba ďalší muž, ktorý ju chce zneužívať, a nerozumie, o čo mu ide. Martinove dôvody, prečo ju vyhľadal, však siahajú až do obdobia balkánskeho konfliktu, ktorý oboch zvláštnym spôsobom spája... (RTVS)

farmnf

Brutální chorvatsko srbská válečná komedie s přídechem porna a kriminality. Nikdy bych si nepomyslel, že to lze vzniknout. Oba národy dost znám. Hudba na 1 s *. Kamera na 1 s *. Originální děj tohoto filmu nelze popisovat, to musíte vidět! Jen napovím, že někdy se snajprům chorvatské armády na Kninské frontě stane, že se zamilují do Srbky, kterou mají za úkol zastřelit-nějak se jim ale nechce, je to hezká holka. No a po válce si ji koupí s příplatky za 35300 euro. Při sledování si všimněte kšeftů s mapami mrtvých, je to vážně pravda, tak to po válce chodí. ()

Mrkvič

První polovina - komedie. A teda pěkně mizerná komedie. Jen náznak nápaditosti a minimum humoru. Druhá polovina - drama. Parádní věc. Hodně zajímavé, že to nakonec udrží v pozornosti i do té doby nezaujatého diváka. Pěkná romance a pěkná pornoherečka. Rozhodně film jako celek neuškodí. ()

rockwoman

"Člověk si dělá plány, a Bůh se mu směje." ...Zamilovaný lovec si vezme na mušku srbskou Červenou Karkulku a je z toho prostřílená love story bez konce. ()

Pedross800

Romský pornoherec vypravuje netradiční tragikomickou romanci o lovci a Červené Karkulce . Taky hraje na nos. Taky chrlí jedno životní moudro za druhým.... "Člověk si dělá plány a bůh se mu směje"......."jen hloupý muž radí ženě co má dělat, protože žena vždy ví co dělat".....Taky není ani Chorvat ani Srb, ale tenhle film.... ten je ryzím balkánským klenotem! Černohumorně poetický, úsměvný i bolestivý, hluboký i plytký, sarkastický i bizarní, dávno poválečný a přesto válkou nasáklý.......prostě krásný film! ()

drackula

Najmä vďaka rôznym festivalom som si postupne našiel cestu k balkánskej kinematografii a aktuálne hľadám pre mňa neznáme klenoty. Nije kraj je bez pochýb jeden z nich. Skvele sa tu totiž spája sarkastický humor a vyrovnávanie sa s temnou minulosťou. Vzťah ústrednej dvojice je trochu bizarný, ale o to zaujímavejší a Djurov komentár dodáva celému dianiu potrebný nadhľad. 80% ()

Bernhardiner

Veliké překvapení! Čekal jsem od tohoto snímku pohřební parodii na komedii, kterou Brešan natočil o pět let později. A upřímně řečeno, už jsem se bál, že ten film bude mít stejný závěr jako ta hrobomedie, protože to k tomu dlouho směřovalo. Zbytečně! Originální nápad byl tentokrát přeměněn ve množství humorných situací (získávání peněz) i dramatických a romantických momentů. Velmi originální je především postava Djura, samotná jeho přítomnost na scéně často dává diváckým bránicím zabrat ("Hej, sousede! Pustila jsem dětem Červenou Karkulku a děti říkaly, že jim je ten vlk nějak povědomý"). Navíc je to první člověk, který jsem kdy viděl hrát na nos. Naďa Šagin je opravdu pravá balkánská fena, krásná, milující a velmi temperamentní, která je snem nejednoho samce, a navíc umí i výborně hrát. A Martin, válečný veterán v podání Hercega oproti těmhle dvěma v ničem nezaostává a je také naprosto přesvědčivý. Navíc je snímek obdařen balkánskou muzikou, která diváka pořádně rozpumpuje. Škoda, že Brešan nepokračoval něčím podobným. //Zhlédnuto v rámci Challenge Tour: 30 dní se světovou kinematografií// 90% ()

Daddko

Tento film som videl ako posledný z tvorby Vinko Brešana, predchádzajúce ma veľmi neoslovili, ale toto je skutočne vydarené dielo. Dávam 5* ()

insurgentes

Plný počet nemůžu dát proto, že první půlka je až o moc lepší než závěr - jak je ze začátku atmosféra filmu hutná a představitelka Desy hraje tak přesvědčivě, až jí člověk věří, že je doopravdy navždy vyšinutá osobnost, o to více druhá polovina sklouzává k celkem plytkému Sniperovi a samotný závěr už je jen nepokrytou úlitbou konzumentovi: tak sme si vás trochu povodili hlubinama, ale abyste nešli domu v ňákým splínu, tak tu máš čerte hepáč... Škoda. ()

Firebug

Ze začátku lehké zděšení (čekal jsem komedii) se s narůstající stopáží měnilo v obdiv. Nije kraj je velmi zručně natočené po-válečné drama zaměřující se na vztahy lidí poznamenané válkou. Scénář celkem vynalézavě trousí drobné informace, díky nimž se ze stavu "co se to tam sakra děje?" propracujete až k "aha, teď už to dává smysl!". Nenásilně se skáče časem tam a zase zpátky, herci jsou parádní a i když se jimi ztvárněné postavy chovají tak nějak "nepřístupně", časem to krásně zapadne. Parádní "fesťákové" 4*. ()

klukluka

Cha cha, chi chi, cho cho... Patlámo z cigošu, Srbů, Chorvatů, porna, děvek, mafiánů, války, rakoviny... Chorvatskej Troška u českých diváků boduje, jak vidno. Mě tímhle kusem ovšem rozhodně neohromil. ()

kolemjdouc

kdybych mohla dám tolik hvězd ,že by se sem nevešly.Film natočený zemí která byla těžce zkoušená válkou.Příběh zasazený do doby po ní.Prakticky po občanské válce.Scénář si do detailu pohrál s lidskými osudy.Fiktivními ale budete jim věřit že se staly.Klidný humor.Žádné prázdné žvanění.Moudré repliky.A ani nevadily titulky.Skvělá kamera která si pohrála se světlem a stínem.Promyšlené do detailu záběry v dosti ostrém tempu děje.Skvělý výběr herců.Nad některými figurkami budtet chtít plakat některé vás rozesmějí ve scénách které by byly v reálu až nebezpečné.Nápadité nasazení i vypravěče.Film mi zase jednou sedl .Je natočený čistě po evropsku nikdo se do toho tvůrcům nemontoval .Tak to má být."Nenápadně"zakompované výrobky sponzorů.Ani kuře zadarmo nehrabe.Jsem navýsost spokojená.A konec mě potěšil ()

DannyBoy80

Ze začátku se zdá bý film hodně chaotický, není vůbec naznačeno proč se věci dějí, nesjsou žádné motivace, kterých bychom se mohli chytnout. Pak se vše postupně vysvětlovalo a vykristalizoval z toho docela dobrý film s výborným scénářem. Co mi trochu vadilo bylo promluvy Djura ve filmu, ty radoby moudré kecy. Ale jinak doporučuju. Zdá se, že srbskochorvatská averze je živá i dlouho po válce. ()

Disease

Poté, co jsem se smířil s tím, že nepůjde o kusturicovskou taškařici, ale o baladickou romanťárnu, se mi to líbilo s každou minutou víc. ()

Mikino00

Krása, netradiční tragikomedie z poválečného Chorvatska, ukazující že i pro lásku je ve válce místo a ta i v nelehkých situacích vytrvá. Ústřední dvojice byla sympatická,děj dostatečně zajímavý a ve vedlejší roli se mi moc líbil vypravěč celého příběhu. Fil je taková pouliční směska všeho, kterou si zamilujete. ()

Fikus.xf

Netřeba komentáře - jednoduchý a přístupný, ale nikoliv banální film. Zcela zasloužilých pět hvězd, na Karlových Varech pravděpodobně nejlepší. ()

hiroshima

Při první čtvrthodince jsem si říkal "co je tohle za šaškárnu?" a přemýšlel nad tím jestli ten čas, který jsem si našel na film, nadaruju jinému snímku. Neudělal jsem to a jsem za to rád. V polovině filmu už jsem byl pořádně napnutý a ke konci ani nedýchal. Dramatický příběh nám vypráví ( teda on nám ho vypráví jeden cikánský pornoherec Djuro...vskutku originální kombinace) o lásce Chorvata Martina k Srbské krásné couře Desi. Je po válce, tak se není čemu divit, že to není zrovna nejjednodušší vztah, zvláště když se vrátime k minulosti, která oba dva dost bizarním způsobem spojuje.......Silný příběh s hodně emočním závěrem. ....komedie? Kdepak, nachystejte kapesníčky.... ( ne, k erotickým scénám opravdu ne) Příběh o lásce a beznaději. Příběh o životě a smrti. Dámy a pánové " Nije kraj" ()

Saur.us

Nevšední romance okořeněná černým humorem, který mě neuvěřitelně bavil. Balkán se se svým smyslem pro humor opravdu nezapře. "Klidně pokračujte ale dejte mi ty židle". A ta hudba! ()