Chorvátsko srbská tragikomédia o trpkých následkoch balkánskeho konfliktu, ktorý stvoril svet, kde je možné za peniaze kúpiť všetko... Chorvátsky vojnový veterán Martin si v srbskom pornofilme všimne krásnu Desu. Vyhľadá ju v Belehrade a keďže nevidí inú možnosť, kúpi si ju od jej pasáka. Traumatizovaná Desa si myslí, že je to iba ďalší muž, ktorý ju chce zneužívať, a nerozumie, o čo mu ide. Martinove dôvody, prečo ju vyhľadal, však siahajú až do obdobia balkánskeho konfliktu, ktorý oboch zvláštnym spôsobom spája... (RTVS)

J*A*S*M

Emočně silný závěr můj dojem z tohoto prapodivného žánrového mixu mírně vytáhl, ale popravdě řečeno jsem čekal mnohem víc. Snímky z balkánských zemí se mi většinou přesně trefí do vkusu/nálady, Nije Kraj je však bohužel výjimkou. Žádné souznění s ním se z mé strany nekonalo. ()

Renton

44. MFF KV .. Scénář: Vinko Bresan, Mate Matisic, Zivko Zalar .. Hezky balkánsky tragikomická romance s originálním vypravěčem, jeho penisem a kapkou hořkých vzpomínek na tamní válku. Směsice, která byla excelentně funkční a působivá. Karkulka Nada Šargin je skutečně úžasná žena a stejně jako ostatní herci výborná. ___ Větší aplaus jsem na 44. Varech ve Velkém sálu Thermalu nezažil, klanící se Vinko Brešan byl jistě nadšen. Stejně jako obecenstvo. ()

Fr

,, KDO VÍ, KOMU BY JSI V ŽIVOTĚ MĚL POMÁHAT A KOMU NE. HODNĚ LIDÍ SE NARODÍ, ALE JEN PÁR SE JICH STANE LIDMI...…“ /// Ďuro z Pitomača. Ďuro s anomálií na ,,správným“ místě, jenž mu umožňuje hrát ve filmech. Třeba vlka z Červený Karkulky. Ďuro vypráví. Ne zkazky starýho cigána, ale zvláštní příběh. Zvláštním stylem. Co věta to perla (JEN HLOUPÝ MUŽ RADÍ ŽENÁM…). Takže tu máme zvláštního vypravěče, zvláštní vyprávění, zvláštní příběh o zvláštní lásce. Postupně se poodhaluje tajenka, která by snad mohla mít i šťastnej konec. Kdyby to nebyl příběh bez konce… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Často si dělám plány, ale Bůh se mi směje. 2.) Dlouho jsem měl na mušce krásnou ženu. 3.) Thx za titule ,,klatu“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ * ()

emma53

Na jednom místě se tam říká, že žena má devět duší, sice nevím proč, ale myslím, že jich má daleko víc. Ale pravdou je, to uznávám, že ženy jsou složité bytosti. I když jsou zticha, přesto mluví. Martin a Desa tvořili zajímavý pár, který jsem sledovala téměř s napětím jak skončí. Je plný bizarních, smutných, dojemných, ale i úsměvných momentů. Romantická a ne zrovna tradiční linie táhnoucí se celým příběhem je velmi hezky a zajímavě zpracovaná a mě rozhodně upoutala svou přirozeností. Ano i ten několikrát zmíněný balkánský konflikt zde měl divákovi co říct. Pouze tu komedii bych brala s mírnou rezervou, jinak z mé strany jsem byla velmi příjemně překvapená. ()

Skejpr

Prakticky geniální. Ze začátku strašně vtipné, postupně se neustále posouvající přes romantiku až po psyychologický thriller. A s parádním unhappy endem... ()

Dudek

Srbsko-chorvatský pohled na romantiku, tak jak ji ještě neznáme. Žánrový i příběhový mix, který působí velmi kompaktně a je překvapivě souvisle a hladce vyprávěn. Vinko Brešan si jako režisér i scénárista v jedné osobě zaslouží velkou dávku pozornosti. ()

Tuxedo

Nejoriginálější, nejdůkladnější a tím pádem nejlepší film letošních Varů, který střídá náladu a žánry se stejnou pravidelností jako pečlivostí a umem. Zkombinovat post trauma z balkánského konfliktu s mapováním pornoprůmyslu a celé to navléct jako multižánrovou romanci, to se hned tak nevidí. (44. MFF KV - 8.7.08) ()

Hellboy

Od Brešana jsem po jeho předchozím (a výborném) filmu Svědci čekal něco trochu nápaditějšího, než je mdlá režie a předvídatelný nudný příběh plný takových těch momentů, kdy vám zůstává rozum stát nad tím, jak pitomě se postavy chovají. Několik momentů je zajímavých, většina dobrých nápadů je nevyužitá. Ivan Herceg v hlavní roli je hrozný prkno. Nuda. ()

gogo76

" Mám jedno štastie, že nie som ani Chorvat ani Srb, ale Róm..." Veľmi srandovným monológom i melódiou, ktorú robí rómsky rozprávač príbehu pomocou zahnutého nosa, začína táto zaujímavá chorvatsko- srbská zmes žánrov. No ako ten príbeh vyrozprávať...no najlepšie od začiatku...Ťažko povedať čím film vlastne je, ale najviac je asi komédiou, trošku road movie, trochu vojnový , gangsterský a romantický. Všetko to do seba pekne zapadá a celým filmom rozprávač rozpráva veľmi vtipné životné múdra ako " Iba hlúpy muž radí žene čo má robiť, pretože žena vždy vie, čo má robiť"... Mňa toto filozofické okienko bavilo asi najviac a vždy som čakal kedy rozprávač vykúzli ďalšiu perlu. Jeho hlášky v pôvodnom znení sú vtipné aj vtedy, keď vtipné niesu, pretože má srandovný hlas i výzor. Podarilo sa namiešať naozaj osviežujúci žánrový koktail, ktorý má za úlohu nielen pobaviť. Pozornému divákovy určite neujde snaha o akési náznak zmierenia, imaginárneho podania si rúk medzi Chorvátmi a Srbmi, čo je tiež jedna z nezaplatiteľných úloh tohto filmu. Či film aspoň čiastočne oslabil vzájomnú nevraživosť, týchto donedávna bratských národov sa treba opýtať trebárs na dovolenke v Chorvatsku. 80%. ()

Ruut

Znám tři "jugoslávské" filmy nového milenia a všechny jsou o porně. no .-). Bresanův film je perfektně fungujícím mixem absurdní komedie, postválečného trauma a romance. ()

Snorlax

Sympatická černá komedie se zajímavým příběhem a závěrem, který filmu značně pošramotil pověst. *** Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií II. ()

Anderton

Miešať žánre nie je vôbec jednoduché, ale v prípade Balkánu to ide tak nejak prirodzenejšie. V tomto prípade však film veľmi elegantne prechádza z komédie, cez romantiku, až po drámu a na jeho konci určite nebudete mať pocit, že ste sledovali nejaký žánrový miš-maš. Zaujímavosťou je, že rozprávačom je vedľajšia postava pornoherca a je aj popravde zaujímavejšia, než tá hlavná, bývalý vojak. No a rozhodne poteší aj krásna a sympatická herečka v úlohe "zachránenej" balkánskej pornohviezdy. Plagátu evokujúceho prvý diel Black Mirror neverte, ovce zostali celé... ()

Dzeyna

Opravdu zvláštní snímek. Na jednu stranu je to drsné a na tu druhou celkem vtipné. Musím uznat, že mě to opravdu zaujalo a velmi mile překvapilo. ()

Fingon

70% I když to tak v průběhu sledování nevypadalo, nakonec mě závěr přesvědčil o čtvrté hvězdičce. I když... představoval bych si to lépe... ()

nascendi

Nezámerne pokračujem v prehliadke filmov, ktoré nemajú šancu ma zaujať, ale ani výrazne sklamať. Také filmy, ktoré prešumia okolo mojich receptorov a o pár dní už neviem, že som ich videl. Aj tento multižánrový film, v ktorom som neobjavil komédiu, k nim patrí. Pôvodne som chcel vidieť rovnomenný poľský film, ale ten nebol k dispozícii, tak som skúsil tento. Jednoduchý príbeh v zložitej dobe a zložitej krajine mal niekoľko zaujímavých momentov, ale ako celok vyznel veľmi priemerne. ()

bassator

44th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2009 - Jeden z vrcholů festivalu, nádherný film - úžasně vtipný, milý, ale i drsný a smutný... Úžasná vedlejší role Djura a dotřetice úžasné a to hláška na konci filmu hlavního hrdiny Martina : "Vezmeš si mě? Já totiž do tří měsíců umřu... " Kdo viděl, ví o čem mluvím :-)... - 95% ()

Jirka_Šč

Předběžně naprosto plnohodnoté čtyři hvězdičky. Drama jednoho vztahu (láska je příliš jednoduchý výraz), které mírně odlehčuje cikánský pohled na poválečné vztahy Srbů a Chorvatů. Zamilovanost, která začala za války, když ... SPOILER (!) ... chorvatský odstřelovač pozoroval dívku skrz optiku své pušky ... KONEC SPOILERU ... a pokračovala deset let po válce, když ji uviděl v pornofilmu, aby ji následně koupil za 35 000 euro. Nejednoznačnost. Nejednoduchost (přestože určitou zkratkovitost scénář obsahuje). Reálné postavy, reálné myšlenky (hlavně u obou hlavních představitelů). Cikánský pohled vnáší jistou pohádkovost (a občasný humor), která je potřebná, aby pocit z filmu nebyl depresivní. ■ "Točíme film. První chorvatsko-srbská produkce. Premiéra v létě." ■ P.S. Kdyby ve filmu nepřímo nevysvětlili, jak se dá živit prodejem map, nepřišel bych na to. U nás jsme neměli občanskou válku. ()

Arsenal83

Jeden z najlepších balkánskych filmov, aké som kedy videl a málo chýbalo do plného počtu. Ďalší dôkaz toho, že na výborný film netreba milióny. Stačí prostredie, nápad, myšlienka. A tých tu bolo veľmi veľa. Vtipných aj múdrych. Tie zamyslenia sa rozprávača boli geniálne. A nútia zamyslieť sa aj človeka, ktorý tam chodí na dovolenku alebo si uvedomí, že tie krajiny ležia len pár sto kilometrov od nás. Ako je možné, že sa Srbi a Chorváti tak veľmi nenávidia? Ale inak sa filmu netreba báť, pretože prináša len duch vojny na pozadí rozvíjajúceho sa romantického vzťahu (nie je teda echt vojnový) a keď začne do seba všetko zapadať, ten zážitok z druhej polovice filmu si naozaj vychutnáte. Výrok filmu ale prichádza už na začiatku: „Mám jediné šťastie, že nie som ani Chorvát, ani Srb. Som Róm.“  ()