poster

Bekyně mniška (TV film)

Komedie / Romantický

Česko, 2008, 80 min

 • Kimon
  ****

  Po dlouhé době nám ČT1 v nedělním hlavním vysílacím čase nabídla konečně něco odpočinkově stravitelného a dějově přijatelného. Příjemný snímek zaujme hereckými výkony Václava Vydry nejml., který na rozdíl od minulých rolí (např. v serii "Kameňáků") dokázal, že umí opravdu zahrát i hodnotnou roli; zaujme i Svatopluk Skopal v roli vášnivého sběratele ženské poctivosti a v neposlední řadě zaujmou i obě hlavní ženské role dvou učitelek, které nejsou ve své vlastní, osobní životní roli tak docela spokojené. K tomu opravdu dobrá kamera s trochou té romantické krásy okolní přírody lázní a příjemné ukončení víkendu s ČT1 je na světě. Díky Ondřeji Kepko, bylo to vážně dost dobré. Kritikům zde na ČSFD bych vážně doporučoval raději nekoukat na Českou televizi, pustit si na videu něco podle svého gusta a hlavně více rozvahy ve slovním vyjadřování a hodnocení. Není pravda, že české filmy mají OBVYKLE nízkou hodnotu. Spíše bych se přiklonil k tomu, že nízkou hodnotu mají hodnocení některých uživatelů, kteří hodnotí jen proto, aby mohli něco nebo někoho shodit.(13.9.2009)

 • bolf!k
  *

  České televizní filmy mají obvykle nízkou hodnotu, a Bekyně to jenom potvrdila. Kepka nudně a bez invence servíruje příšernej scénář, kterej mě několikrát donutil úpět. Občas to můžou zachránit herci, ale tady byl aspoň trochu zábavný jen Skopal, který ode mě dostává tu jedinou hvězdu. Tomu jsem nakonec i fandil, aby přefik tu blbku. Ve výsledku je pro mě Bekyně jen dalším zbytečným televizním filmem. Škoda. 15%(13.9.2009)

 • Xeelee
  odpad!

  Říkal jsem si, že zas po dlouhý době zkusím trošku zariskovat a kouknu na něco českého bez jediného hodnocení na databázi. Minule to bylo docela příjemný romantický překvapení. Tenhle paskvil se spoustou provařenejch známejch herců s jejich rutinními znuděnými výkony jsem ale málem nedokoukal. Za prvé na tom není nic romantickýho ani vtipnýho a za druhý má Bekyně mniška naprosto stupidní scénář, kterej by zvládl napsat snad i žák pomocný školy. No a za třetí je to strašná nuda a kromě scénáře je naprosto mizerná a amatérská i kamera a další technický věci. Takže o čem to je. Následuje těžkej spoiler, kterej snad každýho odradí. Pokud nechcete přijít o příšernej zážitek, tak to nečtěte. Ona ale asi bude příšerná i četba zbytku tohodle komentáře. Takže, jedna svobodná ženská (tragéd) se přes internet seznámí s idiotem (taky tragéd), za kterýho všechno píše jeho pošahaná starší sestra, která má potřebu se o něj starat. (To vše v nějakém neexistujícím programu, ve kterém se nějakým mě neznámým způsobem zobrazuje v reálném čase písmenko po písmenku text, který vám někdo píše.) On odjede do lázní, ona s kamarádkou za ním. Seznámí se. Je to strašnej suchar, kterej furt mele o motýlech. (Mohu vám ukázat svou sbírku telegrafních sloupů 20. století? Na otřepanější klišé než sbírku motýlů autoři zřejmě nenarazili.) Ona se do něj zamiluje (darovanému koni…). Kamarádku se snaží vojet lázeňskej švihák (taky tragéd). Naši dva tragédi se mezitím seznamují. Kamarádce se švihák začíná líbit, protože její manžel je tragéd. Svíčková bez brusinek je jako neděle bez seriálu. – Jasně. Tragédi se pořád seznamují. Je nám naprosto lhostejný, jak to s nimi dopadne a z jejich keců už nám začínají naskakovat pupínky. On prohlásí, že miluje kamarádku, což udělal pro to, aby si švihák, se kterým náhodou bydlí na pokoji, neudělal čárku do deníčku a aby se zbavil tý krávy, se kterou se seznamoval, protože si ke konci filmu uvědomí, že miluje svou bývalou ženu. Tragédky odjíždí domů. Tragéd švihák jede 150 km za kamarádkou, dělá jak ji miluje, tři minuty si s ní užívá (o dvě déle než manžel), udělá si čárku a odjíždí. Hlavní hrdinka (učitelka) skončí na škole plný sígrů (s touhle ještě stupidnější zápletkou ze školského prostředí vás radši ani nebudu zatěžovat), kde se seznámí s učitelem (tragéd), kterej se s ní začne bavit o obsahu komolého jehlanu. Ve stejném duchu si pak začnou psát v tom imaginárním programu a pozve ji do kina. Kaněc filma. Jdu zvracet.(13.9.2009)

 • petaspur
  ***

  Pavla alias Bekyně mniška (Lymantria monacha) se vydává do Františkových Lázní poznat Huberta alias Otakárka fenyklového (Papilio machaon). Je samozřejmé, že seznámení noční můry se šviháckým motýlem nemůže probíhat bez komplikací, zvlášť když Pavla je nervy ztrácející učitelka a Hubert do hmyzu zakoukaný ňouma. O co méně to jiskří mezi těmito zoufalci, o to více vyzařuje sexuální energie ze šviháka lázeňského Karla, který neztrácí čas a s jistotou dobyvatele líčí pastičky na vdané paničky. Z napsaného je možné tušit, že v oblíbených lázních bekyně lásku nenalezne, ale přítomnost komolého jehlanu v Pavliných rukou nabízí možnost, že jiný pomatený pedagog by mohl zaplnit prázdné místo po jejím boku.(14.9.2009)

 • quixote
  **

  S lítostí (s ohledem na jiné práce O.Kepky) musím konstatovat, že jinak sympatická režie se spoustou vtipných detailů i snaha herců byla o třídu níž sražena vyčpělým a místy dost nelogickým Míkovým "retro" (nebo "retard"?) scénářem, který byl napsán snad někdy v 70.letech a dnes jen smrtelně nudí. Nešlo třeba postavu fyzikáře zamontovat do děje dřív než na úplném konci? Maláskova hudba je OK, ale smyčka s jedním motivem se filmem táhne až do totálního zplanění. Že tu roli dostala komunikace přes internet, ještě neznamená, že vznikne současná story.(7.2.2011)

 • - Natáčelo se ve Františkových lázních a botanické zahradě v Praze, Ostrohu-Seebergu. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace