Alexandr: Něvská bitva

Александр. Невская битва

Alexander: Nevská bitka

Historický

Rusko, 2008, 107 min

Mohu prakticky ve všem souhlasit s misterzem, dobře vystihnul technickou stránku filmu. Nedostatky, ale i klady a to, že mě též zamrzel konec filmu a co se dělo dál až do jeho smrti jsem si musela najít. No, na hlavního hrdinu jsem zírala a říkala si, proč nehraje kdekoliv Vikinga. Tak to byla zase malá poučná sonda do 13.století, kdy si Evropu chtěli rozebrat Švédové a Tataři a jeden mladý kníže si řekl, že se dobrovolně s pomocí svoji pravoslavné víry semlít nenechá...(12.6.2016)

Banda škaredých bradatých Ruskákov sa rozhodla natočiť historický film z doby ktorá sa nedá zneužiť ako politická propaganda. Vybrali si na to nejaké hašterenie sa o to, ktorej falošnej modle by sa mal škaredí a bradatí Rusi klaňať. To bolo presne to obdobie kedy i škaredý a bradatí boli rovnako zaostalí ako zbytok sveta. Prešlo pár rokov a súčasný škaredý a bradatí Rusi ostali na rovnakej úrovni vtedajších škaredých škaredých bradatých Rusov. Ktorý Takže čistá politická nuda ktorá mala vyvrcholiť veľkou epickou bitkou sa zmenila na epilepticky zostrihanú frašku za pochodu rezky znejúcej polky. Škaredí a bradatí Rusi si najskôr museli vygoogliť ako sa bojové scény toča. Na tom by nebolo nič zlé, keby všetky tie efektné bullety a efekty nepoužívali na totálne jalových miestach. Rýchly "hyperakčný" strih tomu zabil posledný klinček. Potenciál obrovský, zúročenie takmer nulové.(4.2.2013)

,,...CHCEL SOM TO VIDIEŤ NA VLASTNÉ OČI." ,,AKO KRÁĽOVNÁ ZO SÁBY CHCELA VIDIEŤ ŠALAMÚNA." __ Po tunajších rozporuplných hodnoteniach som bol mierne v rozpakoch či sa na film dívať, no po pozretí som bol vcelku spokojný. Film je miestami trocha nudný, réžia skôr priemerná a Alexander je na 13. storočie až príliš veľký moralista. Oceniť ale treba, že sa nesnaží pôsobiť lacno, zaujímavú pozíciu rozprávača, slušnú naturálnosť hlavne v bitkách a dokonca mi v pamäti utkvelo aj niekoľko obrazov (hlavne vďaka slušnej kamere). Ešte sa mi žiada doplniť, že posledná veta textu distribútora je úplná hlúposť a tiež by som povedal, že asi v 23. minúte sa na scéne chvíľku objaví Jiří Krytinář. 3.5* (38. hodnotenie, 6. komentár k filmu)(9.2.2010)

S takhle podanou historií nemám sebemenší problém. Jistě, Alexandr je zde popisován jako lidumil a osvícenec, ale pokud to přehlédnete (jde to snadno) a přistoupíte na ruská pravidla historického filmu, tak se budete bavit. Kromě sympatického hereckého obsazení potěší i to, že Rusové neprznili minulost. Doporučuji nevšímat si poslední věty z textu distributora. je úplně mimo. 80%(21.3.2012)

• drankeryth

V poslednej dobe sa nejako troska natrhlo vrece s novymi ruskymi filmami, ktore vacsinou su dobre, ale to neni zas pripad tohoto filmu. Nazov filmu prezradza, ze sa bude asi diat nejaka impozantna bitka na maticke Rus:) Sklamanie sa mi dostavilo, ked uz pomalicky film mal aj koncit a velky boj nikde. Akurat pri samotnom konci filmu sa asi odohral taky desat minutovy boj na pobrezi rieky Neva, kde taborili svedski vojaci. Na moj vkus to az bolo prilis malo a cakal som, ze sa vo filme odohra tiez bitka s nemeckou armadou, ale tu len spomenuli v zaverecnych titulkoch, co ma dost, takzvane nasralo:( Vacsinou sa dej motal okolo mladeho kniezata Alexandra, ako si len nazival vo svojom meste a jeho svadba ma vobec nezaujimala, co tam ukazovali. Najlepsi bol zaciatok filmu, ked banditi napadli nemeckych rytierov, kde jednemu banditovi aj ukazali, ako mu odsekli hlavu, co ma dost prekvapilo. Bojova scena na uvod filmu rychlo skoncila a potom sa to len mrhalo zbytocnymi obkecavaniami, ktore sa skoncili az pri konci filmu, kde sa strhla ta bitka a to tiez nie urobena najlepsie. Troska to vyzeralo take chaoticke a nepriehladne, kde kamera chodila nie moc spravne vyriesenym uhlom zaberu na urcite boje. Obcas bola taka rychla a chodila z jednej sceny na druhu, co mi vadilo. Film je taka jednohubka, ktora vas troska pobavi, ale urcite sa k tomuto filmu nebudete vraciat, aby ste si ho pozreli aj druhykrat.(11.3.2012)

• - Švédský hrad Chakeberg ve filmu představuje jihomoravský hrad Pernštejn. (AGAMENON)