Hanebnost

• Austrálie Disgrace (více)

David Lurie (John Malkovich), který přednáší na univerzitě v Kapském Městě, přijde kvůli milostné aféře se studentkou o místo a odjíždí do vnitrozemí za svou dcerou Lucy (Jessica Hainesová). Ta žije na odlehlé farmě, na niž však zaútočí trojice násilníků...  David Lurie (John Malkovich) je rozvedený padesátník, který přednáší na univerzitě v jihoafrickém Kapském Městě. Poté, co ho vášnivý vztah ke studentce Melanii stojí místo, profesor romantické literatury odjíždí do vnitrozemí za dospělou dcerou Lucy (Jessica Hainesová), jež žije na odlehlé farmě. Stará se tam o psy, pěstuje květiny na prodej a pomáhá v místní veterinární klinice. Na farmě má k ruce černošského farmáře Petruse (Eriq Ebouaney), který odkoupil část jejího pozemku. Když však Petrus na pár dní odjede, farmu přepadnou tři mladí černoši a Lucy okradou a znásilní. David naléhá, aby z nebezpečného místa odjela, Lucy však zůstává a po čase zjistí, že je těhotná. Otcem je některý z trojice násilníků, ale navzdory tomu si žena dítě nechává. Když David navíc zjistí, že jeden z mladých delikventů je příbuzný mírumilovného Petruse, pomalu přijímá věci takové, jaké jsou. Definice obětí a mstitelů, utlačovaných a utlačitelů se v zemi, která se snaží vyrovnat s apartheidem, jednou provždy změnila. Psychologické drama v režii Steva Jacobse je adaptací románu laureáta Nobelovy ceny J. M. Coetzee. (oficiální text distributora)

Malarkey

Ten John Malkovich je fakt magor. On když nehraje v nějakym filmu šílence, tak se objeví v praštěnym filmu nebo ve filmu, který bude nějakým způsobem divnej. A Hanebnost je divná především v tom, že představuje život Jihoafričanů v ryzí podobě. Na plno Vám předvede, jak se utratí pes, jak v kozím vemeni trčí nějaký hnusný žížaly nebo jak se zdejší genocida militantních afričanů projevuje nad samotnými domorodci včetně Malkovichovi. Já vím, je to život. Ale málokdy se s opravdovým životem setkám ve filmu a Hanebnost to předvádí v plné své kráse. Je to prostě naprosto přirozený film, který vše převádí na pravou míru a ukazuje vše v jasném, čistém světle. Málokdo to ale dokáže ocenit a já se radši držím zlatého středu. ()

danliofer

Myslím, že ten, kdo zná poměry v JAR, ví, že snímek není daleko od pravdy... John Malkovich si u mě opět spravil reputaci po filmu Říkejte mi Kubrick. Excentrické role mu nejsou cizí, ale někdy to jde už za hranici sebeparodie. Ve filmu Hanebnost si udržel svou vysokou hereckou laťku, aniž by parodoval sám sebe. Celý příběh je komorně laděný a rozhodně to není film pro zpříjemnění večera, spíše naopak - je plný otázek, na něž nelze najít jednoznačné odpovědi, možná i proto vyprchává z centrálního nervového systému pomaleji, než jiné... ()

sochoking odpad!

A to ja sa rozpíšem, pretože toto bola jedna neuveriteľne pošahaná dráma so škaredými hercami, v ktorej chudák Malkovich vyzeral najskôr ako seladonský buzík tesne pred chcípnutím, a potom ako Niki Lauda po havárii ! ( Skôr by sa to malo volať Premeny Malkovičove ) . Nielenže to bolo dlhočizné , ale tak nudné, že z toho slnka pri obrazovke som sa začal potiť, že už aj muchy začali z nej vyletovať v rojoch ! Koment kolegu Humprt Pum- a zrejme znamená ( videl som to až po ňom ) , žeby ste mali pochopiť môj komentár a asi mi aj odpustiť, ale ja vás odradzujem od tejto zbytočnej samovraždy. ()

freddy

Atraktivní drama, které má co nabídnout a které mi téměř nedovolilo spustit z obrazovky byť jen na malou chvilku svůj zrak. Už začátek odehrávající se v univerzitním prostředí v Kapském městě byl atraktivní a zajímavý, a když se pak děj přesouvá do civilizací méně dotčeného místa v Jihoafrické republice, tak film získává ještě více na zajímavosti. Stejně tak příběh samotný je hodně kvalitní, ať už se jedná o avantýru profesora Lurieho se studentkou nebo o krádež a znásilnění, tak pokaždé je to silný příběh, který má co nabídnout od začátku do konce a který stálo za to vidět. Podle mého názoru filmu také docela pomohla přítomnost takřka neznámých herců, jedinou výjimkou je John Malkovich v hlavní roli, který, nebojím se použít toho slova, naprosto exceloval a celý film si ukradl pro sebe. Pokud bych měl najít na tomto filmu nějaký zápor, tak by to asi bylo často nelogické chování jednotlivých postav, to bylo to jediné, s čím jsem měl ve filmu problém. Prostě jsem v určitých chvílích chování některých postav nechápal (například hlavní hrdina si oblíbí jednoho psa v útulku, a nakonec mu bez mrknutí oka nechá píchnout smrtící injekci), a to je podle mě to, co tento film sráží tak trochu dolů. Nevím, jestli jsou pohnutky postav nějak vysvětleny v knižní přeloze, nebo jestli prostě ty postavy mají jasně daný charakter, ale tohle mi velmi vadilo a je to také důvod, proč musím strhnout jednu hvězdu. Ale jinak se mi to líbilo a bylo to zase něco trochu odlišného, takže nakonec filmu uděluji čtyři hvězdy, které si jistě právem zaslouží. ()

WANDRWALL

John Malkovih pro mě patří mezi ty herce, kteří i když mění role, tak jejich lidský a pak herecký rozsah mě nikdy neposadí na zadek. Vydržet se na něho dívat, to nedokáži. A přece byli časy, kdy jsem se o to pokoušel, a u podobných herců taky, ale dneska už ne. Film jsem si pustil zrychleně a nelituji, jedině tak shlédnu řadu filmů, protože 90% je jich zbytečných. ()

• Film vznikl na motivy stejnojmenné knihy jihoafrického spisovatele J.M. Coetzeeho oceněného Nobelovou cenou. (Candice)