Reklama

Reklama

Od 6. února 2008 se na ČT objevuje nový magazín – pořad RETRO. Jde o cyklus mapující design a trendy v Československu po roce 1948. Tvůrci pořadu si vzali za cíl představit divákům České televize fenomény naší nedávné všední minulosti. Tématem cyklu, který připravuje redakce zpravodajství, se tak stanou především fenomény a předměty, které nás v této době chtě nechtě ovlivňovaly – od užitných a spotřebních materiálů po aktivity a způsob života běžných lidí.
„Naše ambice je zkoumat předměty, reálie a fenomény období let 1950 až 1989 – chceme ukázat, co nás obklopovalo v každodenním životě, vysvětlit proč a najít paralely ze začátku 21. století,” říká dramaturgyně cyklu Pavlína Kvapilová. Není to nostalgie, ale reflexe, která nám stále chybí, soudí autorský tým.
Vedoucím autorského týmu je šéfredaktor zpravodajství Michal Petrov, dramaturgii mají na starost Pavlína Kvapilová a Jan Rozkošný. Moderátorské role se ujala Martina Vrbová, reportéry magazíny jsou Petra Schubertová, Bohumil Vostal a Tomáš Voženílek. V režisérské roli a za kamerou se střídají např. Filip Racek, Vlastimil Urban, Roman Šantúr, Ivan Bareš a další. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (71)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Filmové ohliadnutie za dobou, keby sa čakali dlhé fronty na banány, mandarínky, pomaranče a vlastne na všetko. Iné auto ako Škodu alebo ruskú Ladu ste tu prakticky ani nezohnali. A aj na tie boli nekonečné poradovníky. Za exotickú dovolenku sa vtedy považoval autobusový zájazd do Juhoslávie. Nedostatok tovaru v obchodoch. Lacná pompéznosť tuzexov. Smutný socialistický raj. Dokument Českej Televízie "Retro" mi pripomenul, že nie je veru za čím smútiť. ** ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Vydařená dokumentární série o "době, na kterou někteří vzpomínají s nostalgií". Jde skutečně o popisy toho, "jak se žilo" nějakému výrobku, profesi, anebo tzv. fenoménu. Svědectví o těchto věcech podávají pracovníci toho kterého podniku, a tak se celkem často dozvíte, jak to či ono bylo na svou dobu pokrokové či nevídané. Bohužel ono NA SVOU DOBU poněkud zapadá (a pořad poněkud pokulhává, pokud jde o připomenutí relevantního politicky-společenského kontextu, který by ukázal, jaká že ta doba tedy byla), zřetelné jsou ovšem shodné závěrečné věty v tom smyslu, že devadesát procent produkce šlo na export, a tím pádem u nás zboží nebylo k dostání. Móda, sport, televizní seriály, automobily, záběr Retra je opravdu široký. Podle mě si pořad drží svou kvalitu - je ovšem diskutabilní, nakolik jde o objektivní dokument, protože historický kontext tady moc ukazován není. Extrémních případů, jako když byla coby "hrdina svojí doby" k výpovědi povolána zapálená soudružka Švorcová, bylo sice velmi málo, ale i tak... 70%. "Druhá série": Přesun Retra do porevoluční doby mu ani moc nevdechnul nový život, ale přispěl k oproštění se od ideového zatížení, a hlavně nevyhnutelně vypráví o věcech, které jsou mojí věkové skupině bližší, ale v době jejich aktuálnosti jsem o nich vlastně nic nevěděl. Pokračuje se ve slušné "tradici", ale nějak se nedovedu přinutit jít na čtyři hvězdy, protože taková pecka, abych si programově vyhrazoval čas na premiéru nových dílů nebo je hledal na ivysilani, to pro mě zas není. Takže zůstaneme na 70%. ()

Reklama

kulyk 

všechny recenze uživatele

Taky jste prvního cucáka získali na drakokačerech za ječivého zvuku Davidových poupat? Když Vám uvědomělý říďa, tchán Oblastního tajemníka a důvěrník STB sděloval, že není moudré mlátit na pěstitelkách Nejedlého lopatou do hlavy jenom proto, že je jeho matka též členem učitelského sboru, sladilo Vám sliny na patře umně skryté Pedro? Nachytala Vás mamina ve chvíli, kdy jste se poukoušeli dederónského gumového indoše připustit se sestřenčinou tuzexovou bárbínou? Chybí Vám jovo, POMpela, broňa, céčka, milde-sortky a selectky, bastosky či stařenky bez filtru? Pragovka, Liaz, Jawa, igráčci a igelitový hajzlpapír? Tak si to občas pusťte, nostalgii se meze nekladou. Takhle nějak se cítily naše babči, když z rádia zahrála řízná Moravanka. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Hm, Retro, povedený současný pořad, pro někoho staré, pro někoho zas úplně nové informace v podobě výpovědí různých pamětníků (některým bych ale i tak radši zacpal h.bu), ze všech různých odvětví, mladí koukají jako vyvorané myši, komu z nich dneska něco řeknou výše uvedené fenomény, koho z nich něco z této doby, tedy z hlubokého socilalismu osloví. Retro sám za sebe mám tedy rád, a to téměř ve všech stylech, není to jen retro móda která se v posledních letech na všech kontinentech zase vrací zpět. Viz Adidas apod. Co je staré to je hezké a milé, hlavně ne spotřební jako dnes a člověk by na to neměl zapomínat. Troufám si říct že se tento pořad skutečně až na pár drobností povedl, nicméně slečně(?) Vrbové bych doporučil trochu více profesionality, vyvarovat se trapných situací, kdy se nad některými věcmi směje a vyloženě směšně až urážlivě je komentuje. ps: NinadeL: Neviděl bych to tak zle, žádná doba temna, propagandu máš za všech režimu,byla je a bude, a pak 30 a 60 léta spolu nemají vůbec nic společného o se týče módy, kultury ale i jiných věcí. Zajímavý komentář: Rhed. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Retro začíná v 60. letech, předtím byla doba temna a 60. léta navazují na eleganci let 30. Pak tu jsou také céčka a je přeci zajímavé se pozastavit nad některými "fakty" optikou současné generace z Kavčích Hor. Hnusná generační propaganda nejhrubšího zrna aneb pointa nejen podpultového dílu - dneska přece máme všechno! :( ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama