Vítejte v KLDR!

• USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

Matty

Dokumentární film o tom, jak těžké/lehké je natočit dokumentární film. Linda Jablonská svým (ne)odvážným počinem (ne)úmyslně více vypovídá o povaze zúčastněných Čechů, než o čemkoliv jiném. Bylo kvůli tomu třeba jezdit do Severní Koreje a pořizovat běžně dostupné záběry? Vítejte v KLDR! se jako dokument sám obhájit nedokáže. Měl by? 65% Zajímavé komentáře: pshimi, genetique, Fr, Dannysek4U, Arbiter, Brejlil, Mitopus ()

Enšpígl

Drazí přiznivci komunistů, mávači rudým praporem, vzpomínači starých dobrých časů, věčný kritici dnešní doby, jistě pro Vás musí být strašné, žít mezi hloupým stádem, do kterého se s hrdostí počítám také, které je tak tupé, že nevolí komunisty a nechá sebou manipulovat, věří mediím, nechává se obelhávat zlými kapitalisty, okrádat mocipány a vysmívá se komunistům, protože oni jediný mluví pravdu, myslí na obyčejný chudý lidi, nikdy by zde nedovolili postavit americký radar, protože jsme svrchovaná země, do které by proslavení mírotvorci komunisti, nikdy nepustili žádnou cizí armádu, maximálně tak armády spřátelené, jako kdysi, které nechali střílet do vlastního národa, což v komunistickém jazyce znamenalo ochraňování socialismu. Tak vážený soudružky a drazí soudruzi, mám pro vás velmi dobrou zprávu. Už tu s náma, naivníma blbcema, nemusíte být. Tento zájezd pro Vás objevil hotový ráj. Zemi, kde jsou si všichni rovni, neboť mají všichni velký hovno, zemi kde je povinost se klanět i sochám, zemi kde jsou zakázy se smát, zemi kde mají občané zakázano se bavit s turisty, zemi kde se donáší, zemi, kde tajná policie může odposlouchávat a sledovat koho bude chtít, zemi, kde politcká moc popraví ročně a bez soudu snad nejvíce vlastních obyvatel na světě, zkrátka zemi, kde vládne komunistická strana ! Jeďte tam, za svým vysněním štěstím a žijte si svůj komunistický sen, upřimně Vám ho totiž přeju. Z účastníku tohoto zájezdu nejlépe hodnotím toho kluka co neuměl dobře česky a toho tlustýho moraváka. Nejhůře dopadl ten brejlatej mladej kluk / nikoli průvodce !!! /, za svůj výrok cca "zdá se mě, že v KLDR se nežije až tak špatně", ten aspiruje na titul "největší blbec dokumentárních snímků" . ()

Malarkey

Není lepší chvíle, než když sledujete tento dokument s Korejkami. Člověk se pak dozví, co je i na těch billboardech za nápisy a nestačí se divit. Co mě nejvíc překvapilo? Především to, že se tenhle dokument vůbec natočil. Korejky hlavně to, že tam mají tramvaje a metro. Dost jsem se ale divil, že těch 60tisíc za 6 dnů kolikrát zaplatili lidi, kteří snad ani nevěděli, do jaký země se to jedou podívat, protože názory typu: "tahle země není zase tak špatná", "možná bych se sem i odstěhovala" jsou absolutně zcestný i jako vtip. Sice beru v potaz, že jsem komunismus nezažil, ale doufám, že ani nezažiju. Omezenost je v dnešní době totiž něco, co se mi absolutně příčí. Tento dokument jsem tak celou dobu sledoval s absolutní husinou po celém těle. Omezený přístup do ulic pro návštěvníky pod hrozbou vojenské policie. Možné odposlechy. Fakt, že se tam na oko každý má vlastně krásně, ale ve skutečnosti se v zemi skrývá několik desítek koncentračních táborů. Ale taky klimatizace značky Samsung v jednom záběru. To všecko je Severní Korea. Viděl jsem málo, ale to málo mi stačilo k tomu, že pokud bych se někdy měl něčeho být, byl by to komunismus. Jedno v jakém stádiu, v tom nejsnažším to vždycky začíná. ()

Marigold

Zhnusenosti nad sledováním těch odborářsko-papalášských kriplů odněkud z Moravy se nevyrovnají ani náznaky severokorejské absurdity stalinských rozměrů. Otřesné svědectví o české povaze, která inklinuje povědomě k ohýbání hřbetů, nastavování zadků betonovým pyjům totality a obdivnému akceptování ideologické manipulace. Smutné, že jediný, kdo je schopný projevit největší míru odstupu, je turista se silným cizím akcentem. Mělo se to jmenovat spíš Vítejte mezi českými Knedlíky, protože běžný Knedlík by v té Potěmkinově vesnici jménem KLDR for tourists chrochtal blahem. Snad by tam mohl rovnou přesídlit. Provedením průměrné, ale s překvapivě výživnou výpovědní hodnotou. ()

Radek99

Dokumentaristka Linda Jablonská má zaostřeno převážně na extrémní části politického spektra, ať už jde o příklon k extrémní levici či pravici (viz její předchozí dokument Kupředu levá, kupředu pravá), což je přístup velmi sympatický, v dokumentu Vítejte v KLDR! se fenoménem názorů neslučitelných s demokratickým pluralismem zaobírá rovněž. Vítejte v KLDR! je snímek analyzující a vzájemně propojující dvě významové roviny - primárně přibližuje podstatu jednoho z posledních pohrobků totalitního komunistického státního systému a sekundárně (a tak trochu překvapivě) reflexi fenoménu západní ,,zážitkové" turistiky. O tom, že prvá stránka snímku je záležitostí divácky vysoce atraktivní, netřeba pochybovat. Skanzen komunismu nabízí vizuálně sám o sobě dosti nosného materiálu, stačí se jen autobusem projet po liduprázdné dálnici. Zapojení českých turistů do mechanismu státní propagandy je pochopitelné a očekávané, orwellovské hraní rolí a předem striktně nalajnovaná trasa a scénář ,,zájezdu" je též dobrým úhelným pohledem, kdo zažil minulý režim, dobře ví...stačí vzpomenout na rozzářené první máje... Výtky, že Jablonská nevytěžila ze svého záměru maximum, neobstojí, svědčí spíše o tom, že takovýto divák neměl pozorné oko. Stačí si všímat maličkostí, ať již vyplynou samovolně z filmových obrazů (nepřišlo vám divné, jak málo, respektive vůbec, je mechanizovaná práce lidí na polích - lidé ve 21. století obdělávají lány ručně bez koní, strojů, mechanizace; když je kvůli českému zájezdu odkloněn proud chodců na protilehlý chodník, nikdo se nezastavuje, nemá tendence se shlukovat, dívat, co se děje, všichni tupě jdou dál a nezajímají se o okolí; na projíždějící autobus téměř nikdo nemává, i když musí být z podstaty velmi nízké hustoty dopravy velkou atrakcí...), nebo jim jde Jablonská naproti (jeden z turistů se záměrně prochází tak, aby byli vidět příslušníci veřejné bezpečnosti ukryti za prvým rohem; zdůrazněn je postřeh, že nikde není k vidění žádná čerstvě rozestavěná stavba atd.) Trochu problém je ovšem s druhou významovou rovinou dokumentu - přejdeme-li fakt, že předražený zájezd de facto přímo podporuje totalitní systém a dotuje cennými devizami jeho děravý státní rozpočet, čímž prakticky napomáhá k prodloužení jeho trvání (což se v mnohem pokročilejším stádiu děje i v případě Kuby atd.), musíme si položit řadu nejen etických otázek. Jaké má zážitková turistika limity a etické hranice? Co vypovídá o klientech cestovní kanceláře pořádající zájezdy na klíč do KLDR a přeneseně i o nás? Účastníci zájezdu nevycházejí z takovéto reflexe právě lichotivě (i včetně faktu, že Linda Jablonská si zájezd prakticky zorganizovala jen pro potřeby svého natáčení) - vyjma turisty francouzského původu nespatříme téměř žádnou názorovou rezistenci, většinou se řeší otázky vlastního dobrého bydla a dostatku slivovice, což mi v kontextu s realistickým marasmem dožívajícího komunistického ghetta přišlo minimálně nevkusné. Bodří Moravané se chovají jako poslušné turistické stádo a tady je paralela dokumentu Vítejte v KLDR! nejsilnější - stádnost je nejlepší cestou, jak ovládnout masy a nastolit systém potlačující demokratické principy a náš národ ji má stále ještě v krvi a pod kůží. Bohužel... () (méně) (více)

Superpero

Určitě zajímavé i když o životě v KLDR se stejně dovíme kulový. S tím se ale počítalo. Největší přínos je v záběrech Pchjongjangu, který vypadá jak Lehovec. Akorát mi neleze do hlavy ta spousta záběrů z autobusu a vlaku, když hned na začátku filmu psali, že je to striktně zakázané. Když chcete vědět jak to tam vypadá poslouží tento dokument dobře, pokud se chcete dozvědět jak to tam chodí doporučuji např. dokument české televize Nesměl jsem ani umřít. ()

Fr

Do KLDR je zakázáno dovážet… Hotelové pokoje mohou být odposlouchávány…. A tíhou morbidních ,,§“ jsou asi veškeré zajímavosti vyčerpány. Chtěl jsem víc než jen sledovat ,,ÚČATNÍKY ZÁJEZDU“ DO ZEMĚ, KDE ZÍTRA ZNAMENÁ VČERA. Za zvuků ,,malebné“ korejské hudby si ani nepřipomenu onu ,,stísněnou“ dobu, protože přece jen jsme byli ,,o kus dál“. Jasně, něco zaujme, třeba program hodný dětí z pionýrského tábora nebo študáci s naučenými otázkami. V televizi je ,,hovno“ a kam se ,,sere“ mauzoleum na některé stavby. Divák, který však očekává nějaké překvapení, porušení pravidel, bude zklamán. A tak opravdu ,,silným“ zážitkem bylo jen vystoupení ,,dokonalých“ dětí. Chápu, že víc se ukázat nedalo. Člověk podvědomě vnímá tu ,,krutou“ realitu. Ale ve srovnání s tímto dokumentem si stačí jen něco přečíst. Namátkou... ()

Zeck

Vítejte v KLDR! (ten vykřičník tam má svůj význam), je velmi poutavé nahlédnutí do komunistického "ráje", ke kterému i dnes zhlíží spousta duševně nemocných důchodců a bohužel, spousta mladých lidí. Začal bych asi rozebráním skupinky, která mě místo přímých pocitů z vychutnání zájezdu, spíše otravovala a rušila. Až na potetovaného, kudrnatého rockera a tlustého, šedivého chlápka, jeden pitomec vedle druhého. Nejvíce mě iritoval ten brýlatý kokot, který uvěřil nastrčené barmance, že netrpí hlady a z toho usoudil, že nikdo v KLDR netrpí hlady a že je tam vlastně krásně, protože dostal poměrně solidní hotelový pokoj. Nejvíce mě překvapil polský komunista, který narozdíl od ostatních blbů, dokázal rozeznat propagandu od skutečnosti a který viděl i za oponu. Zbytek skupiny neřeším, protože nedostali prostor. Všichni si tam naklusali, jak největší kingové ze svobodné země a přitom by se ve výsledku dali ovládat stejně lehce, jako ztýrané obyvatelstvo KLDR. Co mě na tomto dokumentu dostalo, byla totální bezmoc v očích korejců. Závěrečný pohled průvodkyně mluvil za vše. No snad ještě žije a nedostala kulku do hlavy. Pro příště, neberte tam proboha takové burany a rádoby inteligenty, předvádějící se před kamerou, rozdíl mezi nima a rolníkem na tamním poli, byl nulový. 80% 31.01. 2010 ()

igi B. odpad!

...Bohužel i formou... - - - - - (Poprvé a zcela jistě naposled viděno 27.1.2011 na ČT2, hodnocení 1537., nekomentář zde jako zbytečný mnohý, 17.1.2011) ()

dobytek

Dokumentární film? Ani omylem. Je to pouhý domácí video z výletu po "krásách" KLDR. Turisti jsou vláčený po různejch Potěmkinovejch vesnicích, výstavách, muzeích a památníkách. Nikdo nesmí skupinu ospustit, bavit se s místníma lidma, atd... Vyhodit za takovej zájezd 70 litrů za 9 dní a navíc ještě trávit celou dobu společně s takovejma neskutečnejma buranama, který tady účinkovali, tak mi asi jebne. Hodnota tohoto "dokumentu" je naprosto nulová. Překvapilo mě akorát to, že se tam dá platit ojrama. Jinak se dozvíte, že v KLDR je na každym rohu socha Kim Ir-Sena nebo srp, kladivo a obří dildo, že po silnicích nejezděj skoro žádný auta (ale snad na každý křižovatce freneticky řídí dopravu korejská policajtka) a že to (zcela nečekaně) asi neni zrovna nejlepší místo pro život a můžeme bejt (zatim) rádi za život ve Svazu evropských socialistických republik. Tento výtvor ponechávám bez hodnocení, protože nevim, co bych tady měl hodnotit. Snad akorát fešácký kotlety toho troglodyta, kterej tam pořád všechno hrozně "chytře" komentoval jakousi čecho-klingolštinou, a dále naprosto ultimátní chrup jeho samice. ()

Dadel

Je děsivé a depresivní dívat se, jak to chodí v téhle zemi, která není ničím jiným než gigantickým vězením pro dvacet milionů lidí s vymytými mozky. Jako dokument je to ale promarněná příležitost. Protože tvůrci směli točit jen to, co jim soudruzi dovolili, pod pokličku budovatelského pozlátka téměř nenahlédneme. Přesto bych uvítal více materiálu s domorodci, bohužel je spousta prostoru věnována retardovaným účastníkům zájezdu, jejichž slabomyslné komentáře a pseudomodrosti bylo utrpení poslouchat. Takhle je to vážně spíš než dokument pouhé domácí video z dovolené úplně cizích lidí.____________ UPDATE: Stáhněte si radši korejskou epizodu z tohoto cyklu. I při poloviční stopáži se toho dozvíte mnohokrát víc. Nebo tento dánský dokument. __________ UPDATE 2: Tak jsem KLDR navštívil i já. Moje fotoreportáž je zde: díl 1 - Pchjongjang, díl 2 - zbytek ()

Djoker

Zážitek pouze pro ty, kteří v dokumentu vystupují, ale už ne pro samotné diváky. Měli možnost vrátit se časem o 50 let, byli jen pár metrů od obyvatel KLDR, jejichž lidská práva jsou stále porušována a svým chováním mohli své průvodce připravit o život. Ty největší zvěrstva na vlastní oči neviděli a tím pádem ani my. Hlášku "konečně svoboda" po příjezdu do Číny skutečně tesat. Jen vypovídá o úrovni většiny turistů. ()

gudaulin

V Severní Koreji coby poslední orientální despocii křížené s komunistickým totalitarismem se určitě dokument nenatáčí lehko. Pokud se nerozhodnete natáčet dokument o skupince českých turistů, kteří objevují tuhle pozapomenutou a nepřístupnou zemi. Místy to, jak trefně napsal Dadel, připomíná domácí video z dovolené a místy Cestománii. Pro ty, co o KLDR nemají ani základní informace, je to bezpochyby přínosné a v něčem i šokující. Ti, kteří už povědomí o zemi mají a chtějí čerpat podrobnější informace, se budou muset spolehnout na některý ze zahraničních dokumentů BBC nebo amerických stanic. Přesto všechno se najdou záběry, ať už opuštěných gigantických dálnic (v zemi bez soukromých vozidel slouží k rychlým přesunům vojenských jednotek) nebo monstrózních památníků, které daleko předčí podobná díla v někdejším Sovětském svazu, které o charakteru režimu a životě v téhle šílené zemi mnohé vypovídají. Celkový dojem: 55 %. ()

genetique

Ak chcete vidieť ako by naše krajiny vyzerali, keby nedošlo k 'Nežnej revolúcii', tak si pozrite, očami obyčajných turistov, zájazd do KĽDR, kde komunizmus v tejto dobe vrcholí. Na turistov (a z náhodného stretnutia so skupinou študentov, či inými štátnymi zamestnancami je zjavné, že nielen na turistov) je zavalené absolútne informačné embargo, priamy styk s verejnosťou je zakázaný, informácie je možné dostať len cez pridelených sprievodcov a informátorov, takže pokiaľ sa divák dožaduje väčšieho množstva faktov, zaujímavostí, či nejakých odhalení, má smolu, ja som bol však spokojný. Určite je to zaujímavé doplnenie si obrazu o jednej z posledných totalitných krajín na svete, konečne viem o nej viac než to, že raz za kvartál tam niekde odpália novú testovaciu atómovú raketu s následným ceremoniálom vojenskej prehliadky. 80%. ()

molotov

Celkem zajímavý polopartizánský dokument. Je spíše o lidech, kteří se na tento zájezd vydali, než o zemi, ve které jsou. Pro někoho, kdo toho o KLDR moc neví má i informační hodnotu. Pro mě jako studenta koreanistiky má hodnotu v tom, že věci které znám, můžu vidět skoro na vlastní oči. Škoda, že těm turistům někdo pořádně nevysvětlil, co se v KLDR opravdu děje, už by si z toho nemohli tak snadno dělat prdel. ()

Hellboy

[LFŠ 2009] Snímek hrozně trpí různými nařízeními, které filmaře omezovaly, takže se velmi těžko hodnotí. Mnohé plky českých Účastníků zájezdu byly zbytečné a k smíchu, ale co jiného do filmu dát, když se zjevně natočilo tak málo materiálu a na mnoha místech, kam se turisti dostali, se natáčet nesmělo (mauzoleum Kim Ir-Sena). Velmi sporné, ale nakonec - u tohoto snímku na hodnocení přece nezáleží. ()

Rex Mundi

Beriem do úvahy aj výčitky, ktoré tu na margo dokumentu zazneli a mnohé sú aj opodstatnené. Napriek tomu sa mi film páčil a pozerala som s veľkým zaujatím (a videla som aj iné dokumenty o KĽDR na porovnanie, hoci len asi dva). ()

ripo

Úchylné, strach naháňajúce dielo, pri pozeraní ktorého neviete, či sa máte smiať, alebo plakať ... Ako pripomienka toho, čo sme mohli mať aj u nás. Ako pripomienka pre tých, ktorí si pochvaľujú "dolce far niente" v časoch Husákových, či Jakešových. Pre tých, korí sa ešte nestačili zobudiť a snívajú sny o tom, ako nám bolo dobre .... ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!