Vítejte v KLDR!

Milan Kuchynka

Jakub Voves

Zvuk:

Ivan Horák

Není to špatné, bohužel je tu jen málo okamžiků, které odhalují atmosféru KLDR. Například školní sešity pod koberci byly zrovna asi ten nejlepší moment dokumentu. Viděl jsem plno videí samotných návštěvníků a byly mnohem zajímavější. Škoda že Linda Jablonská do dokumentu víc nevstupovala a nechala dej plynout. Ale jako KLDR je strašná země.(14.8.2013)

Dokumentární výlet do země, kde vás nenechají nic zajímavého natočit, je poněkud zvláštní nápad. Buď si můžete hrát na hrdinu a vědět, že to za vás odnese korejský průvodce (možná i s celou rodinou). Nebo natočíte jen obdobu běžného turistického záznamu z dovolené, který málokdy zaujme někoho, kdo u toho s vámi nebyl (50%).(27.1.2011)

Betonová džungle, osmiproudovky bez aut, vojáci na každém rohu a vytlemený Kim - ráj každého soudruha. Pojďme si zazpívat: ...´´ Náš milovaný vůdče Kime, přinesl si nám tolik radosti. Drahý vůdče Kime, přinesl si nám tolik štěstí a za to všechno Tobě velký maršále Kime, mnohokrát děkujeme. Zůstáváš našim ochráncem. Tvá laskavost a dobrota nezná hranic. ´´...Posuneme se o pár minut dál a uvidíte v očích bězných Korejců tu bezmocnost. Absolutní podvolení se královské rodině, která vlastní vše!!! Ještě teď mi z toho běhá mráz po zádech a zároveň se ptám: Voliči KSČM, je vás stále 13%, trochu používejte hlavu, tohle je váš cíl a sen? ............Poznámka pro uživatele Marigold: Važ trochu slova. Tipoval bych tě na arogantního Pražáka, který nepobral moc rozumu.(31.10.2010)

Zhnusenosti nad sledováním těch odborářsko-papalášských kriplů odněkud z Moravy se nevyrovnají ani náznaky severokorejské absurdity stalinských rozměrů. Otřesné svědectví o české povaze, která inklinuje povědomě k ohýbání hřbetů, nastavování zadků betonovým pyjům totality a obdivnému akceptování ideologické manipulace. Smutné, že jediný, kdo je schopný projevit největší míru odstupu, je turista se silným cizím akcentem. Mělo se to jmenovat spíš Vítejte mezi českými Knedlíky, protože běžný Knedlík by v té Potěmkinově vesnici jménem KLDR for tourists chrochtal blahem. Snad by tam mohl rovnou přesídlit. Provedením průměrné, ale s překvapivě výživnou výpovědní hodnotou.(24.4.2010)

Stejně jako návštěva Severní Koreje, i sledování dokumentárního filmu "Vítejte v KLDR! " vyžaduje od diváka ono pověstné "umění číst mezi řádky". To nejpodstatnější se zde totiž pouze mihne, asi tak, jako v jednom ze záběrů v závěru filmu, kde divák zahlédne nekonečné množství nízkých chatrčí vždy pouze na malý okamžik, neboť je od silnice dělí řada solidně byť poněkud omšele působících bytových domů. Jistě, už samotné návštěvy "posvátných míst" KLDR vypovídají mnoho, stejně jako interiéry hotelů a restaurací, průhledy skrze okna busu, závěrečné loučení atp. Mnohé je nutné domýšlet a odhadovat... Samozřejmě lze filmu i mnohé vytknout, ale za daných podmínek je to zřejmě ono maximum, které bylo možné z tématu vytěžit. Cenný je nápad, zapojit do dokumentu také ostatní účastníky zájezdu, kteří se stávají svéráznými komentátory... Suma sumárum, tenhle dokument rozhodně za shlédnutí stojí. Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: Radek 99(3.6.2012)

• - Nedostavěný hotel byl po uvedení filmu zakoupen investorem. (K.B.L.)

• - Účastník, který nemluví dobře česky a nejvíce se pobuřuje nad situací, je Francouz. (K.B.L.)

• - Hranice mezi Severní a Jižní Koreou nebyla zmiňovaná linie, ale vede prostředkem domu, který je ve filmu vidět za onou zmiňovanou linií. (K.B.L.)