Vítejte v KLDR!

Milan Kuchynka

Jakub Voves

Zvuk:

Ivan Horák

Celkem zajímavý dokument o KLDR, který je prokládán jak informacemi, tak také nařízeními a zákony spojenými s návštěvou. Člověka místy až mrazí, jak se tam nejspíše žije - a to jsme v dokumentu viděli jen slabý odvar a to hlavní nám "zůstalo a oponou". Megalomanské stavby, prázdné budovy, šedo, pochmurno, strojoví vojáci, lidé v oblecích, "dokonalé děti" - to vše a ještě více je KLDR. Nejvíce mne zaráží, že vůbec průvodcům dovolili mluvit anglicky, že nemluvili třeba rusky.(14.8.2013)

Pohled do nitra stalinistického státu - kdo by odolal? Za sebe musím říct, že já ano. Nemám potřebu se klanět masovému vrahu soudruhu Kimovi, na druhou stranu chápu, že někdo si i rád zaplatí, aby tenhle skanzen lidské bídy viděl na vlastní oči. Z účastníků "expedice" se mi nejvíc líbily názory francouze, bývalého mladého komunisty, který jako jeden z mála chápal, že nevidí skutečnou Severní Koreu, nýbrž jen Potěmkinovu vesnici. Pozn. Silně ma mě zapůsobila návštěva demilitarizovaného pásma, pro zájemce nabízím souřadnice Google Earth: 37.956, 126.677(4.1.2010)

Před tímto dokumentem jsem si myslel, že do KLDR se vydal pouze štáb okolo režisérky Jablonské, a tudíž že bude zaměřen především na zemi samotnou - a to s jistou potřebou šokovat. Těžko říct, zda je obsazení zbytku zájezdu 'obyčejnými' lidmi lepším krokem či nikoliv, ale to se bohužel (tedy, pravděpodobně) nedozvíme. V celém dokumentu je o vládě Kim Čong-ila či "vládě" Kim Il-sunga jen povinné minimum, a z KLDR uvidíte jen to, co by vám bylo dovoleno viděti, kdybyste si tento hezký školní výlet do KLDR zaplatili. Zajímavější je pak sledovat reakce a chování spoluúčastníků zájezdu. Někteří se chovají naprosto přirozeně - jiní se však před kamerami předvádějí, snaží se na sebe strhávat pozornost (myslíce si, že jsou součástí jakéhosi úžasného milníku) a plytce debatují nad demokracií světa dnešního. Toto je kritika - ale ne dokumentu. Tato složka z něj totiž dělá poměrně zábavné dílko, kde pozorovat reakce zúčastněných je rozhodně legrace.(24.3.2009)

Dokumentaristka Linda Jablonská má zaostřeno převážně na extrémní části politického spektra, ať už jde o příklon k extrémní levici či pravici (viz její předchozí dokument Kupředu levá, kupředu pravá), což je přístup velmi sympatický, v dokumentu Vítejte v KLDR! se fenoménem názorů neslučitelných s demokratickým pluralismem zaobírá rovněž. Vítejte v KLDR! je snímek analyzující a vzájemně propojující dvě významové roviny - primárně přibližuje podstatu jednoho z posledních pohrobků totalitního komunistického státního systému a sekundárně (a tak trochu překvapivě) reflexi fenoménu západní ,,zážitkové" turistiky. O tom, že prvá stránka snímku je záležitostí divácky vysoce atraktivní, netřeba pochybovat. Skanzen komunismu nabízí vizuálně sám o sobě dosti nosného materiálu, stačí se jen autobusem projet po liduprázdné dálnici. Zapojení českých turistů do mechanismu státní propagandy je pochopitelné a očekávané, orwellovské hraní rolí a předem striktně nalajnovaná trasa a scénář ,,zájezdu" je též dobrým úhelným pohledem, kdo zažil minulý režim, dobře ví...stačí vzpomenout na rozzářené první máje... Výtky, že Jablonská nevytěžila ze svého záměru maximum, neobstojí, svědčí spíše o tom, že takovýto divák neměl pozorné oko. Stačí si všímat maličkostí, ať již vyplynou samovolně z filmových obrazů (nepřišlo vám divné, jak málo, respektive vůbec, je mechanizovaná práce lidí na polích - lidé ve 21. století obdělávají lány ručně bez koní, strojů, mechanizace; když je kvůli českému zájezdu odkloněn proud chodců na protilehlý chodník, nikdo se nezastavuje, nemá tendence se shlukovat, dívat, co se děje, všichni tupě jdou dál a nezajímají se o okolí; na projíždějící autobus téměř nikdo nemává, i když musí být z podstaty velmi nízké hustoty dopravy velkou atrakcí...), nebo jim jde Jablonská naproti (jeden z turistů se záměrně prochází tak, aby byli vidět příslušníci veřejné bezpečnosti ukryti za prvým rohem; zdůrazněn je postřeh, že nikde není k vidění žádná čerstvě rozestavěná stavba atd.) Trochu problém je ovšem s druhou významovou rovinou dokumentu - přejdeme-li fakt, že předražený zájezd de facto přímo podporuje totalitní systém a dotuje cennými devizami jeho děravý státní rozpočet, čímž prakticky napomáhá k prodloužení jeho trvání (což se v mnohem pokročilejším stádiu děje i v případě Kuby atd.), musíme si položit řadu nejen etických otázek. Jaké má zážitková turistika limity a etické hranice? Co vypovídá o klientech cestovní kanceláře pořádající zájezdy na klíč do KLDR a přeneseně i o nás? Účastníci zájezdu nevycházejí z takovéto reflexe právě lichotivě (i včetně faktu, že Linda Jablonská si zájezd prakticky zorganizovala jen pro potřeby svého natáčení) - vyjma turisty francouzského původu nespatříme téměř žádnou názorovou rezistenci, většinou se řeší otázky vlastního dobrého bydla a dostatku slivovice, což mi v kontextu s realistickým marasmem dožívajícího komunistického ghetta přišlo minimálně nevkusné. Bodří Moravané se chovají jako poslušné turistické stádo a tady je paralela dokumentu Vítejte v KLDR! nejsilnější - stádnost je nejlepší cestou, jak ovládnout masy a nastolit systém potlačující demokratické principy a náš národ ji má stále ještě v krvi a pod kůží. Bohužel...(22.2.2010)

Do KLDR je zakázáno dovážet… Hotelové pokoje mohou být odposlouchávány…. A tíhou morbidních ,,§“ jsou asi veškeré zajímavosti vyčerpány. Chtěl jsem víc než jen sledovat ,,ÚČATNÍKY ZÁJEZDU“ DO ZEMĚ, KDE ZÍTRA ZNAMENÁ VČERA. Za zvuků ,,malebné“ korejské hudby si ani nepřipomenu onu ,,stísněnou“ dobu, protože přece jen jsme byli ,,o kus dál“. Jasně, něco zaujme, třeba program hodný dětí z pionýrského tábora nebo študáci s naučenými otázkami. V televizi je ,,hovno“ a kam se ,,sere“ mauzoleum na některé stavby. Divák, který však očekává nějaké překvapení, porušení pravidel, bude zklamán. A tak opravdu ,,silným“ zážitkem bylo jen vystoupení ,,dokonalých“ dětí. Chápu, že víc se ukázat nedalo. Člověk podvědomě vnímá tu ,,krutou“ realitu. Ale ve srovnání s tímto dokumentem si stačí jen něco přečíst. Namátkou...(6.6.2009)

• - Autorka filmu si chtěla zakoupit práva k hudbě zakoupené v KLDR, aby ji mohla použít v tomto dokumentu. Jediný email, který se jí podařil získat, byl korea@korea.com, na který samozřejmě nikdo neodpověděl. (K.B.L.)

• - Účastník, který nemluví dobře česky a nejvíce se pobuřuje nad situací, je Francouz. (K.B.L.)

• - Nedostavěný hotel byl po uvedení filmu zakoupen investorem. (K.B.L.)