Vítejte v KLDR!

• USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty
Trailer

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

Trailer

Marigold

Zhnusenosti nad sledováním těch odborářsko-papalášských kriplů odněkud z Moravy se nevyrovnají ani náznaky severokorejské absurdity stalinských rozměrů. Otřesné svědectví o české povaze, která inklinuje povědomě k ohýbání hřbetů, nastavování zadků betonovým pyjům totality a obdivnému akceptování ideologické manipulace. Smutné, že jediný, kdo je schopný projevit největší míru odstupu, je turista se silným cizím akcentem. Mělo se to jmenovat spíš Vítejte mezi českými Knedlíky, protože běžný Knedlík by v té Potěmkinově vesnici jménem KLDR for tourists chrochtal blahem. Snad by tam mohl rovnou přesídlit. Provedením průměrné, ale s překvapivě výživnou výpovědní hodnotou. ()

Radek99

Dokumentaristka Linda Jablonská má zaostřeno převážně na extrémní části politického spektra, ať už jde o příklon k extrémní levici či pravici (viz její předchozí dokument Kupředu levá, kupředu pravá), což je přístup velmi sympatický, v dokumentu Vítejte v KLDR! se fenoménem názorů neslučitelných s demokratickým pluralismem zaobírá rovněž. Vítejte v KLDR! je snímek analyzující a vzájemně propojující dvě významové roviny - primárně přibližuje podstatu jednoho z posledních pohrobků totalitního komunistického státního systému a sekundárně (a tak trochu překvapivě) reflexi fenoménu západní ,,zážitkové" turistiky. O tom, že prvá stránka snímku je záležitostí divácky vysoce atraktivní, netřeba pochybovat. Skanzen komunismu nabízí vizuálně sám o sobě dosti nosného materiálu, stačí se jen autobusem projet po liduprázdné dálnici. Zapojení českých turistů do mechanismu státní propagandy je pochopitelné a očekávané, orwellovské hraní rolí a předem striktně nalajnovaná trasa a scénář ,,zájezdu" je též dobrým úhelným pohledem, kdo zažil minulý režim, dobře ví...stačí vzpomenout na rozzářené první máje... Výtky, že Jablonská nevytěžila ze svého záměru maximum, neobstojí, svědčí spíše o tom, že takovýto divák neměl pozorné oko. Stačí si všímat maličkostí, ať již vyplynou samovolně z filmových obrazů (nepřišlo vám divné, jak málo, respektive vůbec, je mechanizovaná práce lidí na polích - lidé ve 21. století obdělávají lány ručně bez koní, strojů, mechanizace; když je kvůli českému zájezdu odkloněn proud chodců na protilehlý chodník, nikdo se nezastavuje, nemá tendence se shlukovat, dívat, co se děje, všichni tupě jdou dál a nezajímají se o okolí; na projíždějící autobus téměř nikdo nemává, i když musí být z podstaty velmi nízké hustoty dopravy velkou atrakcí...), nebo jim jde Jablonská naproti (jeden z turistů se záměrně prochází tak, aby byli vidět příslušníci veřejné bezpečnosti ukryti za prvým rohem; zdůrazněn je postřeh, že nikde není k vidění žádná čerstvě rozestavěná stavba atd.) Trochu problém je ovšem s druhou významovou rovinou dokumentu - přejdeme-li fakt, že předražený zájezd de facto přímo podporuje totalitní systém a dotuje cennými devizami jeho děravý státní rozpočet, čímž prakticky napomáhá k prodloužení jeho trvání (což se v mnohem pokročilejším stádiu děje i v případě Kuby atd.), musíme si položit řadu nejen etických otázek. Jaké má zážitková turistika limity a etické hranice? Co vypovídá o klientech cestovní kanceláře pořádající zájezdy na klíč do KLDR a přeneseně i o nás? Účastníci zájezdu nevycházejí z takovéto reflexe právě lichotivě (i včetně faktu, že Linda Jablonská si zájezd prakticky zorganizovala jen pro potřeby svého natáčení) - vyjma turisty francouzského původu nespatříme téměř žádnou názorovou rezistenci, většinou se řeší otázky vlastního dobrého bydla a dostatku slivovice, což mi v kontextu s realistickým marasmem dožívajícího komunistického ghetta přišlo minimálně nevkusné. Bodří Moravané se chovají jako poslušné turistické stádo a tady je paralela dokumentu Vítejte v KLDR! nejsilnější - stádnost je nejlepší cestou, jak ovládnout masy a nastolit systém potlačující demokratické principy a náš národ ji má stále ještě v krvi a pod kůží. Bohužel... ()

Malarkey

Není lepší chvíle, než když sledujete tento dokument s Korejkami. Člověk se pak dozví, co je i na těch billboardech za nápisy a nestačí se divit. Co mě nejvíc překvapilo? Především to, že se tenhle dokument vůbec natočil. Korejky hlavně to, že tam mají tramvaje a metro. Dost jsem se ale divil, že těch 60tisíc za 6 dnů kolikrát zaplatili lidi, kteří snad ani nevěděli, do jaký země se to jedou podívat, protože názory typu: "tahle země není zase tak špatná", "možná bych se sem i odstěhovala" jsou absolutně zcestný i jako vtip. Sice beru v potaz, že jsem komunismus nezažil, ale doufám, že ani nezažiju. Omezenost je v dnešní době totiž něco, co se mi absolutně příčí. Tento dokument jsem tak celou dobu sledoval s absolutní husinou po celém těle. Omezený přístup do ulic pro návštěvníky pod hrozbou vojenské policie. Možné odposlechy. Fakt, že se tam na oko každý má vlastně krásně, ale ve skutečnosti se v zemi skrývá několik desítek koncentračních táborů. Ale taky klimatizace značky Samsung v jednom záběru. To všecko je Severní Korea. Viděl jsem málo, ale to málo mi stačilo k tomu, že pokud bych se někdy měl něčeho být, byl by to komunismus. Jedno v jakém stádiu, v tom nejsnažším to vždycky začíná. ()

Enšpígl

Drazí přiznivci komunistů, mávači rudým praporem, vzpomínači starých dobrých časů, věčný kritici dnešní doby, jistě pro Vás musí být strašné, žít mezi hloupým stádem, do kterého se s hrdostí počítám také, které je tak tupé, že nevolí komunisty a nechá sebou manipulovat, věří mediím, nechává se obelhávat zlými kapitalisty, okrádat mocipány a vysmívá se komunistům, protože oni jediný mluví pravdu, myslí na obyčejný chudý lidi, nikdy by zde nedovolili postavit americký radar, protože jsme svrchovaná země, do které by proslavení mírotvorci komunisti, nikdy nepustili žádnou cizí armádu, maximálně tak armády spřátelené, jako kdysi, které nechali střílet do vlastního národa, což v komunistickém jazyce znamenalo ochraňování socialismu. Tak vážený soudružky a drazí soudruzi, mám pro vás velmi dobrou zprávu. Už tu s náma, naivníma blbcema, nemusíte být. Tento zájezd pro Vás objevil hotový ráj. Zemi, kde jsou si všichni rovni, neboť mají všichni velký hovno, zemi kde je povinost se klanět i sochám, zemi kde jsou zakázy se smát, zemi kde mají občané zakázano se bavit s turisty, zemi kde se donáší, zemi, kde tajná policie může odposlouchávat a sledovat koho bude chtít, zemi, kde politcká moc popraví ročně a bez soudu snad nejvíce vlastních obyvatel na světě, zkrátka zemi, kde vládne komunistická strana ! Jeďte tam, za svým vysněním štěstím a žijte si svůj komunistický sen, upřimně Vám ho totiž přeju. Z účastníku tohoto zájezdu nejlépe hodnotím toho kluka co neuměl dobře česky a toho tlustýho moraváka. Nejhůře dopadl ten brejlatej mladej kluk / nikoli průvodce !!! /, za svůj výrok cca "zdá se mě, že v KLDR se nežije až tak špatně", ten aspiruje na titul "největší blbec dokumentárních snímků" . ()

Matty

Dokumentární film o tom, jak těžké/lehké je natočit dokumentární film. Linda Jablonská svým (ne)odvážným počinem (ne)úmyslně více vypovídá o povaze zúčastněných Čechů, než o čemkoliv jiném. Bylo kvůli tomu třeba jezdit do Severní Koreje a pořizovat běžně dostupné záběry? Vítejte v KLDR! se jako dokument sám obhájit nedokáže. Měl by? 65% Zajímavé komentáře: pshimi, genetique, Fr, Dannysek4U, Arbiter, Brejlil, Mitopus ()

• Nedostavěný hotel byl po uvedení filmu zakoupen investorem. (K.B.L.)
  • Autorka filmu si chtěla zakoupit práva k hudbě zakoupené v KLDR, aby ji mohla použít v tomto dokumentu. Jediný email, který se jí podařil získat, byl korea@korea.com, na který samozřejmě nikdo neodpověděl. (K.B.L.)
  • Zájezdu se zúčastnilo přibližně 30 lidí, 2 z nich si nepřáli být součástí dokumentu, kvůli čemuž je možné všimnout si, že obličeje dvou postav jsou rozostřené. (K.B.L.)

Související novinky

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!

05.10.2010

Provozovatelé portálu pro online distribuci dokumentárních a experimentálních filmů Docalliancefilms.cz nabízí od pondělí 4. října do následujícího pondělí 11. října zdarma k vidění film Vítejte v…