Reklama

Reklama

Vítejte v KLDR!

  • USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (343)

dobytek

všechny recenze uživatele

Dokumentární film? Ani omylem. Je to pouhý domácí video z výletu po "krásách" KLDR. Turisti jsou vláčený po různejch Potěmkinovejch vesnicích, výstavách, muzeích a památníkách. Nikdo nesmí skupinu ospustit, bavit se s místníma lidma, atd... Vyhodit za takovej zájezd 70 litrů za 9 dní a navíc ještě trávit celou dobu společně s takovejma neskutečnejma buranama, který tady účinkovali, tak mi asi jebne. Hodnota tohoto "dokumentu" je naprosto nulová. Překvapilo mě akorát to, že se tam dá platit ojrama. Jinak se dozvíte, že v KLDR je na každym rohu socha Kim Ir-Sena nebo srp, kladivo a obří dildo, že po silnicích nejezděj skoro žádný auta (ale snad na každý křižovatce freneticky řídí dopravu korejská policajtka) a že to (zcela nečekaně) asi neni zrovna nejlepší místo pro život a můžeme bejt (zatim) rádi za život ve Svazu evropských socialistických republik. Tento výtvor ponechávám bez hodnocení, protože nevim, co bych tady měl hodnotit. Snad akorát fešácký kotlety toho troglodyta, kterej tam pořád všechno hrozně "chytře" komentoval jakousi čecho-klingolštinou, a dále naprosto ultimátní chrup jeho samice. ()

K.B.L. 

všechny recenze uživatele

Vcelku poutavý dokumentární film o KLDR. Bohužel to není o tom, jaké to v KLDR opravdu je, ale jak to tam mají naaranžované pro "delegace". Zajímavější bylo spíše sledování reakce turistů na dané prostředí. Co mě překvapilo, že tito turisté jsou ochotni utratit nemalé peníze za návštěvu KLDR a přitom mají image z dob, kdy byl komunismus i u nás. Vcelku v tom hledám souvislost.. ()

Reklama

Pishin 

všechny recenze uživatele

Ja osobne sem byl s dokumentem velice spokojen a jako dalsi plus beru, ze jsem absolvoval debatu s tvurci, kteri nam osvetlili dalsi udalosti, ci veci co se nevesly. Zpocatku jsem pristupoval k filmu se znacnou skepsi, aneb co extra muzou natocit v zemi kde clovek neudela ani krok sam, aby nebyl pod dohledem. Pocatecni obavy se rozplynuly po te co jsem zjistil, ze staci pohled bezneho pozorovatele a z toho si utvorit castecny obrazek o situaci, kterou je KLDR zmitana. A defakto ikdyz cely zajezd byl tezce zinscenovan korejskou stranou o to zajimavejsi bylo jake nahody nasi expedici potkavaly a desive kolik lidi bylo zapojeno do toho aby se ceska skupina nahodou nedostala jinam nez po presne vytycene trase. Celkove jsem byl spokojen a pokud nekomu vadily cechackovske komentare ucastniku zajedu, tak pokud je vypusti, stale zde nalezne spousta momentu, ktere stalo za to videt a popremyslet si o nich. ()

Mahalik 

všechny recenze uživatele

Lidé, kteří se smějí vojáčkům postávajícím u Pražského hradu s flintou (žel neznám přesnou značku a ráži :D) budou vyvedeni z míry, jelikož při sledování Vítejte v KLDR! zjistíte, co je vycepovanost. To hošící jsou jako armáda klonů z Lucasovy ságy o vesmírných válkách, ale jelikož tam vládne takový režim, nemůžu se tomu ani moc divit. Ale jejich sehranost je vážně geniální. Linda Jablonská ani nechce divákovi přiblížit místní kulturu, nechce líčit dopodrobna, ale vypráví zážitky z pohledu Účastníků zájezdu, kteří se snaží svoje pocity z výletu do "Nikdykde" předat nám, nezkušeným a světa neznalým lidem. Každopádně velký poznatek mám. Nejhorší zmrzlina je na hranicích mezi Severní a Jižní Koreou. Poklona... ()

FFilipCZ 

všechny recenze uživatele

Celkem zajímavý dokument o KLDR, který je prokládán jak informacemi, tak také nařízeními a zákony spojenými s návštěvou. Člověka místy až mrazí, jak se tam nejspíše žije - a to jsme v dokumentu viděli jen slabý odvar a to hlavní nám "zůstalo a oponou". Megalomanské stavby, prázdné budovy, šedo, pochmurno, strojoví vojáci, lidé v oblecích, "dokonalé děti" - to vše a ještě více je KLDR. Nejvíce mne zaráží, že vůbec průvodcům dovolili mluvit anglicky, že nemluvili třeba rusky. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (6)

  • Nedostavěný hotel byl po uvedení filmu zakoupen investorem. (K.B.L.)
  • Hranice mezi Severní a Jižní Koreou nebyla zmiňovaná linie, ale vede prostředkem domu, který je ve filmu vidět za onou zmiňovanou linií. (K.B.L.)
  • Zájezdu se zúčastnilo přibližně 30 lidí, 2 z nich si nepřáli být součástí dokumentu, kvůli čemuž je možné všimnout si, že obličeje dvou postav jsou rozostřené. (K.B.L.)

Související novinky

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!

05.10.2010

Provozovatelé portálu pro online distribuci dokumentárních a experimentálních filmů Docalliancefilms.cz nabízí od pondělí 4. října do následujícího pondělí 11. října zdarma k vidění film Vítejte v… (více)

Reklama

Reklama