Vítejte v KLDR!

Milan Kuchynka

Jakub Voves

Zvuk:

Ivan Horák

V Severní Koreji coby poslední orientální despocii křížené s komunistickým totalitarismem se určitě dokument nenatáčí lehko. Pokud se nerozhodnete natáčet dokument o skupince českých turistů, kteří objevují tuhle pozapomenutou a nepřístupnou zemi. Místy to, jak trefně napsal Dadel, připomíná domácí video z dovolené a místy Cestománii. Pro ty, co o KLDR nemají ani základní informace, je to bezpochyby přínosné a v něčem i šokující. Ti, kteří už povědomí o zemi mají a chtějí čerpat podrobnější informace, se budou muset spolehnout na některý ze zahraničních dokumentů BBC nebo amerických stanic. Přesto všechno se najdou záběry, ať už opuštěných gigantických dálnic (v zemi bez soukromých vozidel slouží k rychlým přesunům vojenských jednotek) nebo monstrózních památníků, které daleko předčí podobná díla v někdejším Sovětském svazu, které o charakteru režimu a životě v téhle šílené zemi mnohé vypovídají. Celkový dojem: 55 %.(8.1.2010)

Celkem zajímavý dokument o KLDR, který je prokládán jak informacemi, tak také nařízeními a zákony spojenými s návštěvou. Člověka místy až mrazí, jak se tam nejspíše žije - a to jsme v dokumentu viděli jen slabý odvar a to hlavní nám "zůstalo a oponou". Megalomanské stavby, prázdné budovy, šedo, pochmurno, strojoví vojáci, lidé v oblecích, "dokonalé děti" - to vše a ještě více je KLDR. Nejvíce mne zaráží, že vůbec průvodcům dovolili mluvit anglicky, že nemluvili třeba rusky.(14.8.2013)

,,Co vás nejvíce zaujalo na našem městě?'' ,,Je velké ... a...prázdné.'' ----- V Koljovi se ke konci praví o jednom snu, kde komunisti mají svoji rezervaci jako indiáni... Mno, myslím, že jedna taková už celkem dlouho existuje. Čas se tam zastavil někde kolem roku 1950 a v té době je tam lid tak nějak vládnoucí skupinou držen i nadále. Mnozí již zapomněli na tu dobu temna a zůstaly jen dnes už dokonce lehce humorné vzpomínky jak nešel sehnat toaleťák či jak se do fronty na pomeranče 2x aby bylo doma víc kousků... Ale tady to temno názorně vidíte v barvě. Ve tváři lidí, v jejich oblečení, v ulicích budovách, dokonce i ta upravovaná zeleň v oblastech určených pečlivě jen pro zahraniční návštěvy byla taková nějaká mdlá... Jediné co zářilo byly rudé vlajky ať už skutečné či ty betonové na střechách domů a rozsvícené symboly KLDR. Samozřejmě, že diváci resp. návštěvníci viděli jen to co bylo povoleno vidět. O to však více v kontrastu je to neviděné... Kdo si myslí, že komunismus a socialismus jsou tou správnou cestou k blahobyt, pak ať se tam odstěhuje. Možná se dostane mezi papaláše a blahobyt opravdu zažije. Běžným lidem však tato výsada povolena není. Ti tam bohužel hynou hlady v otřesných podmínkách a životním standardem srovnatelným se středověkem. Také jsem viděl ten smutek průvodkyně v očích, když vlak odvážel skupinku do ,,svobodné'' Číny. Do světa, který ona a její rodina nikdy nepozná. Dávám za tři balvany do silnice. * * *(17.11.2015)

Celkem zajímavý polopartizánský dokument. Je spíše o lidech, kteří se na tento zájezd vydali, než o zemi, ve které jsou. Pro někoho, kdo toho o KLDR moc neví má i informační hodnotu. Pro mě jako studenta koreanistiky má hodnotu v tom, že věci které znám, můžu vidět skoro na vlastní oči. Škoda, že těm turistům někdo pořádně nevysvětlil, co se v KLDR opravdu děje, už by si z toho nemohli tak snadno dělat prdel.(20.5.2009)

Vítejte v KLDR! (ten vykřičník tam má svůj význam), je velmi poutavé nahlédnutí do komunistického "ráje", ke kterému i dnes zhlíží spousta duševně nemocných důchodců a bohužel, spousta mladých lidí. Začal bych asi rozebráním skupinky, která mě místo přímých pocitů z vychutnání zájezdu, spíše otravovala a rušila. Až na potetovaného, kudrnatého rockera a tlustého, šedivého chlápka, jeden pitomec vedle druhého. Nejvíce mě iritoval ten brýlatý kokot, který uvěřil nastrčené barmance, že netrpí hlady a z toho usoudil, že nikdo v KLDR netrpí hlady a že je tam vlastně krásně, protože dostal poměrně solidní hotelový pokoj. Nejvíce mě překvapil polský komunista, který narozdíl od ostatních blbů, dokázal rozeznat propagandu od skutečnosti a který viděl i za oponu. Zbytek skupiny neřeším, protože nedostali prostor. Všichni si tam naklusali, jak největší kingové ze svobodné země a přitom by se ve výsledku dali ovládat stejně lehce, jako ztýrané obyvatelstvo KLDR. Co mě na tomto dokumentu dostalo, byla totální bezmoc v očích korejců. Závěrečný pohled průvodkyně mluvil za vše. No snad ještě žije a nedostala kulku do hlavy. Pro příště, neberte tam proboha takové burany a rádoby inteligenty, předvádějící se před kamerou, rozdíl mezi nima a rolníkem na tamním poli, byl nulový. 80% 31.01. 2010(31.1.2010)

• - Hranice mezi Severní a Jižní Koreou nebyla zmiňovaná linie, ale vede prostředkem domu, který je ve filmu vidět za onou zmiňovanou linií. (K.B.L.)

• - Účastník, který nemluví dobře česky a nejvíce se pobuřuje nad situací, je Francouz. (K.B.L.)

• - V čase 9:28 lze zahlédnou dvoudveřový vysokopodlažní autobus Karosa typ C 734vyráběný v 80. letech v tehdejším Československu. (Adrai)