Stínu neutečeš

Vnučka

(neoficiální název)

Česko, 2009, 102 min

• Enšpígl

Mohlo to být docela dusný komorní dráma, ale naprosto tomu chybala atmosféra a nějaký napětí z toho co se všechno může stát, až se ukáže pravda v celé své nahotě. Bohužel režisérce nepomohli ani herci, Lanďák byl imrvere nalitej, to asi nebylo ani hraný a místy blábolil uplně z cesty. Jaroslava Adamová tam vrhala jeden zlý a tajemný kukuč za druhým, kolikrát mě to přišlo jako kdyby jí spíš sralo, že jí Laňdák o pauzách vychlastal láhvinku než by to bylo součástí příběhu. Asi se chtělo víc soustředit na samotu a ty tři lidi v ní a ne to ještě rozmělňovat po nepodstatných postavách a nepodstatných záběrech. A výměna herců by taky nebyla na škodu a taky trošku promazlit dialogy by bylo fajn. Škoda, z toho mohlo jít fakt pekelný dusno......mohlo.(4.1.2012)

Zajímavě zpracovaný film na ještě zajímavější téma. Zdaleka mi to nepřišlo tak špatné, jak to tu vidí ostatní, ale to je na úhlu pohledu. Mně se to líbilo a vlastně jsem (krom vraždění zvířat) nenašla nic, co bych filmu mohla vytknout.(24.7.2011)

• sator

Původní název Vnučka...(28.2.2012)

Celkom zaujímavý film, nielen svojou atmosférou, ale hlavne výkonom Jaroslavi Adamovej. Zvlášť by som upozornil na výkon Pavela Landovského. Strašne mi pripomínal svokra. Aj ten bol podobný tip. Filmu dávam 55%.(22.10.2015)

• MrKlobouk

Nenapadá mě žádný pozitivum, který bych mohl o tomhle snímku říct. Neuvěřitelná nuda od prvních minut, herci, co občas neví, jak hrát a dialogy, který nic neříkaj. Jako televizní film by to mohl být průměr, jako snímek v kinech - nechápu.(8.12.2009)

Už jsem zvykl na to, že hodnocení řady českých filmů tu bývá (nejen) z mého pohledu podhodnocené. V tomto případě se sice mohu ztotožnit s názory těch kritiků tohoto filmu, že zde je několik nelogičností a minimálně nedovysvětlených věcí. Hlavně fakt nechápu důvod, proč v 80 letech někdo přijde s tím,že se chce rozvádět kvůli něčemu,co se stalo před 60 lety.Ale beru to jako startovní situaci pro rozehrání celého příběhu na, zdá se, nyní velmi populární téma vyrovnání se s vlastní minulostí. A ta minulost,kterou film postupně rozplétá, je fakt docela drsná. A kromě toho jde o historii zasazenou, na poměry českého filmu, do velmi nezobvyklého prostředí. Už jen za to,o čem film vypráví, si zaslouží respekt. Ale možná právě proto,ten film některým lidem vadí. Dalším plusem filmu jsou herecké výkony hlavních protagonistů. Nechápu, proč tu někteří píšou, že Landovský tu roli ožraly vlastně ani hrát nemusel. Přijde mi to dost nemístné. Podle mě ta jeho role určitě nebyla snadná. Ale jemu vysloveně sedla a myslím, že mu i byla psaná na míru. A z výkonu Adamové člověka místy až mrazí. Když k tomu přidám velmi zajímavou hudbu M. Pavlíčka,tak si myslím, že to vůbec není tak špatný film, jak jej tu většina prezentuje.(30.7.2014)

• peetriss

Mohlo to být úchvatné drama, bohužel se to utopilo v typické české filmařské bezradnosti. Zajímavý námět, vtahující Katčina detektivní práce odhalující rodinná tajemství, avšak bohužel tomu chybí ty pořádné dramatické grády, vyprávění nejednou klopýtne, někdy dokonce až upadne (např. postava Polívkové je rušivá). Tento film stojí především na dobrém herectví (opět s výjimkou Polívkové).(6.6.2015)

Film se snaží na pozadí rodinného dramatu alespoň nastínit velice složité a rozporuplné ukrajinské dějiny. Kdo vlastně byli banderovci? O to se přou historici dlouhá desetiletí a výsledek je doposud nejasný. Snad proto má nakladatelství Lidové noviny mnoho let v edičním plánu knihu „Dějiny Ukrajiny“ a stále je není schopno vydat. Byli to sprostí vrazi nebo hrdinové? To dodnes nedokáží rozlousknout ani sami Ukrajinci. Oficiální ukrajinské postoje se otáčejí jako korouhvička ve větru podle toho, kdo zrovna vyhraje volby. A tak ani Lenka Kny nedává jasnou odpověď. Film je poněkud depresivní, ale má své kouzlo. Oprávněně jistě zaujme výborná kamera a hudba. Film má ovšem také několik nelogičností. Především když se vnučka diví, že prarodiče nepochází z Československa. Landovského řeč je totiž špatná ruština nebo možná ukrajinština, ale rozhodně ne čeština. Rovněž myšlenkový zvrat paní Adamové na konci filmu je poněkud divný. Když si na lavičce v mysli přehraje drsnou scénu porodu a následné smrti svého prvorozeného syna, radikálně změní dosavadní názor na svého muže. Doposud ho jen obviňovala a otevřeně nenáviděla. V závěru filmu se o něho láskyplně stará a připravuje oslavu jeho 85. narozenin. Měla ta scéna na lavičce být snad klíčovou, po které nastalo odpuštění manželovi a smíření se s osudem? Zřejme to tak mělo vyznít. Na vztahu Landovský x Němec je zobecněn i rozporuplný vztah mezi národy ve střední Evropě v období Druhé světové války a vlastně až do současnosti. Film okrajově ukazuje postavení běžných lidí v dnešní době. I mladá právnička se jen velmi těžko vyrovnává s denním stresem a s odloučením od přítele. Pomoc hledá ve skleničkách vodky. Tím se docela podobá svému dědovi. Její postarší otec Švehlík se cítí být matkou odvržený a nemá zájem se s rodinou stýkat. Tak se ani na konci filmu nedozví, kdo vlastně je. Lenka Kny je přes určité nedostatky této prvotiny slibnou režisérkou.(14.6.2010)

Hodnotila-li bych záběry krajiny Prostředního Žlebu, Děčínska, Ústecka a momentky lodí ČSPLa, musela bych dát více, jelikož je to má srdeční záležitost. Ovšem zápletka chudá. Herecké výkony solidní, ale nikoli nezapomenutelné. Celkově takový průměr.(19.8.2010)

Film, který odkrývá tajemství .. který nutí sledovat vývoj děje s očekáváním, jak to vše dopadne. Já hodnotím za 4 .. protože to bylo velmi zajímavý.(15.12.2009)

Skvěle zpracované drama s velmi kvalitním tématem. České filmy jdou konečně kupředu a nejen tou hereckou kvalitou.(16.6.2009)

• Jeand´Boa

Další nevydařená snaha Čechů o nějaké to drama na vážnější téma, která obsahuje řadu chyb - nejen filmových, ale i faktických...naprosto ubohá věc, která nikoho nebude zajímat asi tak, jak by autoři chtěli...(9.12.2009)

Nevím kdo ani co je Lenka Kny a abych byl úplně upřímný, dokud se toto komorní czech made dramátko, dotýkající se neotřelým způsobem neotřelého tématu, nedostalo na obrazovky veřejnoprávní televize, neměl jsem o jeho existenci ani tuchy, ale už za to téma si =Stínu neutečeš= zaslouží pozornost. Ano, jistou nelogičnost ať už dějovou, tak v chování postav nemusíme dlouho hledat, některé filmařské postupy jako například retrospektivy objasňující minulost příběhu, byly, no jak bych to slušně řekl……, herecky to celé bylo taky tak trochu mimo a ani tomu stínu se nakonec nepodařilo utéct……………ale to téma.(13.1.2012)

Promiňte mi remcalové, ale mě film strhnul, zejména herecké výkony.(22.10.2015)

Velmi mě mrzí, že filmy s tak výborným scénářem nejsou dotaženy do zdárného konce. Jinak paní Adamová opět exceluje!(17.6.2010)

Jen by mě zajímalo, proč hlavní hrdinka čekala 60 let na to, než začala svůj problém řešit. Ve filmu není k jejímu zásadnímu rozhodnutí znatelná žádná motivace. O minulosti svého muže přece věděla celý život a chlastat nejspíš taky nezačal den ze dne, takže nechápu tu nenávist.(13.12.2009)

Silný dramatický příběh, kde by se dala depresivní atmosféra doslova krájet. Manželé, kterým je přes osmdesát, mezi nimi vnučka a vytahování starých kostlivců ze skříně. Co se skrývá v minulosti? Co je všechno utajeno? Co babičce na dědovi po tolika letech spokojeného manželství najednou tak vadí? A je to vůbec pravý děda? Co se tenkrát vlastně stalo? Mnoho otázek a tajemství na jednu mladou právničku (onu vnučku), která byla svou babičkou požádána, aby vyřídila jejich rozvod. Snímek se mi nejeví tak z námi. Aby ne. U nás se spíše propagují trapné komedie a pokusy o melodramata, ale když se konečně objevý něco pořádného, je ticho po pěšině. Pavel Landovský se pro roli onoho tajemného seniora rozhodně hodí. Ztvárnil ho tak dokonale, že by jeden nevěřil, že to opravdu jen hraje. Jaroslava Adamová je pro dramatické role doslova stvořená a Helena Dvořáková je prostě obyčejné současné děvče, které se vůbec nelíbí, co po ní její babička chce a pátrá po všem možným , jen aby se dozvěděla jak se věci vlastně mají. Závěr sice nijak šokující není, ale po dramatické stránce je zajímavý. Pro mě se tento snímek, s ohledem co všechno se v současnosti točí, stává doslova raritou. Kdo má smysl pro dramatičnost, snímek si užije.(3.4.2014)

• kenny79

Další český nudný film. Jedna hvězdička navíc za Landovského ruštinu. :-)(15.10.2011)

Podobné věci se dějí, o tom nepochybuji. Nepotřebuji se na ně ale dívat. Už vůbec bych na ně nechtěl chodit do kina, což se mi naštěstí nestalo. Pokud by se mi to stalo, tak bych z toho byl otrávenej. Kdo na tohle dává prachy..?(16.6.2014)

• Prubner

Proboha, už nikdy nedávejte Lence Kny peníze na žádný film ! Ta ženská zřejmě v životě neviděla filmovou školu ani z rychlíku, neumí psát scénář, nevyzná se ve střihu, je naprosto bez talentu. Kny neovládá ani základní řemeslo, např. jak řadit záběry správně za sebou nebo jak se píše scénář. Je to amatérský a diletantský film. A to ani nemluvím o mnoha nelogičnostech. Babička se chce rozvést s dědou, protože byl banderovec, a napadne ji to až po 60 letech ? Vnučka se diví, že děda je Ukrajinec, i když děda mluví celou dobu rusky ? Divím se všem těm hereckým osobnostem, že hrají v takovém amatérském homevideu.(14.8.2010)

toto je další z filmů podobný Kawasakiho růžím. Přišlo mi to jako sonda do života Landovského. Opilec, tyran a hňup. Během filmu se dozvídáme, že byl dokonce vrah, to snad Landovský není, ale i tak. Adamový ta si tu roli užívala, protože to byla poslední její hlavní role. Víc mě, ale bavila v Líbáš jako bůh, Jinak to byl zajímavý film.(12.5.2013)