Nickyho rodina

Nicky's Family

Dokumentární / Drama / Životopisný / Historický

Slovensko / Česko / USA / Velká Británie / Izrael / Kambodža, 2011, 97 min

• Houdini

Český Lev 1 nominace: Dokument(4.3.2012)

Hraná složka úplně zbytečná a pouze bezvýznamově dokreslující komentář, ke konci dokument ztrácí ni. přesto slušnější kousek oproti konkurenci.(26.12.2011)

Několik okamžiků ze začátku jsem pocítila lehký neklid, aby se tento dokumentární snímek nenesl v duchu diváckého hraní na city. Pak se příběh začal rozvíjet, kvést a sunout dopředu a já si uvědomila, že v případě skutků a odvahy Nicholase Wintona, je jakékoliv případné melodrama či patos rozhodně povoleno. Ve spoustě pasážích jsem měla co dělat, abych zadržela slzy. Nějak se mi při sledování nechtělo se poddávat emocím, tak jsem nakonec svou tvář udržela suchou, avšak oči jsem skoro měla v slzavém závoji. Je neuvěřitelné, že člověk, o jehož hrdinských činech by se možná svět nikdy nedozvěděl, inspiruje dodnes takovou spoustu lidí v odhodlání pomáhat druhým, co vše pro různé skupiny lidí a z různých oblastí dělají. Muž, jehož činy, teprve až s postupem času dokázaly ukázat svou moc. Vytvořily nová pouta, rodiny, spojily tisíce lidí. To, že o svých skutcích nikomu neřekl, snad je i skrýval, ukazuje, jak je Winton nebývale skromný a čestný člověk. On sebe sám nepovažuje za hrdinu, většina lidí ho však ano. Nejen proto, co dokázal, ale i proto, co tím pomohlo vytvořit do budoucna pro spousty lidí. Byla jsem dojata. O panu Wintonovi jsem již zhlédla dokument Síla lidskosti, ale tento film mě emocionálně zasáhl více.(17.3.2012)

Čo dodať: Nicholas Winton bol frajer, ktorý si zaslúži rešpekt. Film samotný celkom akčne odsýpa, nenudí. Zmatlaný je koniec. V mene dnes módnej patetickej výzvy na konanie verejného všesvetového dobra pod vplyvom ušľachtilých činov sira Nicholasa. Len nech je všetko zdokumentované a publikované ako veľké mediálne haló (korunu tomuto posolstvu dotvárajú zábery stoviek svetielok mobilov blikajúcich v tme sťaby nejaký novodobý lampiónový pochod za humanitu). No a práve v tom vidím rozpor: Winton svoje skutky konal bez ohľadu na záujem verejnosti, v duchu prirodzenej potreby dobrý skutok učiniť, nie preto aby sme všetci o ňom vedeli, ale jednoducho, že sa to patrí. 70% Pozn. Celkom by ma zaujímal osud tých prvých cca 35 detí, ktoré sa podarilo z nacistami obsadeného Protektorátu vyviezť do Švédska s priamou pomocou na Wintona nasadenej esesáckej špiónky a následne i jeho milenky. Teda či sa podarilo Nicholasovi presvedčiť ju k náprave samej seba alebo či tieto deti zažili podstatne trpkejšie chvíle.(1.12.2011)

Nikolas Winton je veľký človek. O záchrane stoviek detí z Československa mlčal desiatky rokov a kniha s menami a fotografiami zachránených detí zapadala prachom na povale. Nebyť jeho ženy, ktorá ju objavila a dala svetu vedieť, by sme o ňom možno nikdy nepočuli. Film ma dojal v mnohých momentoch, no asi najviac pri stretnutí so zachránenými v živom TV prenose. Človeka, ktorý je stelesnením ľudskosti, by mal poznať celý svet. Nie preto, aby bol slávny, ale aby sa neopakovali smutné vojnové časy a hlavne aby sa našlo oveľa viac podobných, obetavých ľudí, pre prípad, keby nebodaj prišli. Pri scéne, kde krája tortu s nápisom "100", sa ani nechce veriť, akého veku sa dožil. Kiežby žil večne... Pochvalu si zaslúži i režisér, ktorý vďaka filmom o pánovi Wintonovi mnohým rozšíril obzory a dal vedieť všetkým, ktorí ani netušili... 80%.(27.3.2012)

Dnes již známý příběh zachránce 669 československých židovských dětí, který je i bez filmového zpracování sám o sobě silný a dojemný. Nickyho rodina je perfektně natočený a výtečně pojatý dokument, který kombinuje autentické záběry s hranými, do snímku promlouvají i skutečné osoby, jichž se příběh týká. Pochválit musím rozhodně také hudební složku! na závěr stačí jen dodat: Bůh dej Nicolasi Wintonovi ještě dlouhý život!(15.4.2014)

Skvostný dokument, natočený s ohromným nasazením; jak profesionálním, tak materiálním, ale zejména se stále přítomnou emoční angažovaností všech zůčastněných.(30.6.2012)

Príbeh tak populárny a tak silný sa azda ani nedalo natočiť zle. Hraná zložka - okej, dokumentárna časť - super.(19.11.2017)

Hodně vydařený dokument z druhé světové války. Sice tenhle dokument - některé záběry byly vyjmuty či upraveny z podobnývh dokumentů, ale nevadí. Je to velmi zajímavá podívaná, kdy se člověk doví pár detailů z války a také především v tomto případě to, co velkého k dobru udělal Nicholas Winton. Dokument má i emotivní či nostalgické chvíle. Dobrá hudba, herci, provedení dokumentu. Celkově je to solidní podívaná. Hodnotím na 85% = ****(24.11.2012)

Zatímco předchozí dva dokumenty představují hlavně Nicholase Wintona a celý projekt, ten třetí se zaměřuje detailněji na osudy 'dětí', na rodiny, které se rozdělily, i ty nové, které děti přijaly. Zároveň zachycuje ohlas, který objevení činů tohoto obdivuhodného muže vyvolal a mnohé charitativní akce, jež se panem Wintonem inspirovaly. Dojati budete stejně jako při předchozích filmech, kapesníky si vemte taky, navíc ale film opravdu nutí člověka zvednout se ze židle a jít něco dělat. Někam, kde je to opravdu potřeba.(20.5.2011)

• bassator

46th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2011 - CZECH FILMS 2010-2011 - České filmy 2010-2011 (Nickyho rodina / NICKY´S FAMILY / Nickyho rodina) - Nicolas Winton byl velký opravdu VELKÝ člověk, ale hodnotím film a né jeho... Mě bohužel takovéto filmy a nebo spíše takové dokumenty nic neříkají a tak ať film vypráví o VELKÝCH věcech já u něho trpěl a čekal jen na konec... - 10. 7. 2011 - letní kino - Karlovy Vary - 20%(23.8.2011)

Jaká škoda, že v čelech států nestojí lidé jako Winton!(21.5.2014)

Výborný televizní dokument, který se nějakým nedopatřením ocitl v kinech. Pro diváky, kteří viděli Mináčův dokument o Nicholasi Wintonovi, bude začátek jen takovým zkráceným opakováním. To hlavní ovšem přijde potom. A to rozhodně stojí za vidění i zamyšlení. Zážitek v kině ovšem notně kazí příšerné provedení českého dabingu, které bude určitě bezproblémově přijaté při uvedení na televizních obrazovkách, ale v kinech působí jako amatérská fušeřina. Proto je má rada následující: počkejte, až to budou vysílat v televizi!(28.2.2011)

Matej Mináč je poznamenán silou lidskosti Nicholase Wintona a úspěšně poselství předává dál. Má dar oživovat obrázky, poskládat mozaiku dobových dokumentů z archívu a přidat k nim hrané pasáže tak, že výsledek působí celistvě. Navíc mě vůbec nevadilo mluvené slovo jednotlivých aktérů. A když už je na spadnutí slza, přijde menší odlehčení. Potlesk v plném kině - pro Mateje Mináče, pro sira Wintona.(14.11.2011)

Videl som oba predchádzajúce Mináčove filmy a nie je mi celkom jasné, prečo považoval za nutné nakrútiť ešte NIckyho rodinu, keď mu bolo jasné, že nič iné ako kompilát predchádzajúceho z toho nevznikne. Nickyho rodina je dobre nakrúteným dokumentom. Hrané pasáže nepôsobia násilne, myšlienkou vzájomnosti zachránených detí je predchnutý celý film. Pre diváka, ktorý nevidel predchádzajúce dva Mináčove filmy môže byť Nickyho rodina silným zážitkom.(6.8.2014)

Úžasný dokument složený z historických záběrů, rozhovorů a hraných momentů. Krásně poskládané historické události. Prostě prvotřídní koprodukční práce a jasných 5 hvězd. To snad ani nelze hodnotit jinak.(3.12.2015)

(46. MFF KV / závěrečný film - letní kino). Ten nejsilnější zážitek mě čekal na závěr festivalu. Viděno naštěstí v originálním znění s titulky (dabovaný trailer do češtiny vypadá opravdu hrozivě). Kombinace dokumentu, hraných scén a archivních filmových záznamů mě mile překvapila a působila naprosto přirozeně. Jeden z mnoha momentů, který mě dostal: ,, ... Po příjezdu do Osvětimi je hned poslali do plynu. Když se svlékali, ve vězeňském komandu, které mělo na starosti odklízení mrtvol, pracoval jejich rodinný přítel. Ten paní Weberové řekl: "Toto je plynová komora. Prosím, až budete uvnitř, sedněte si do kouta a začněte zpívat, při zpěvu se více nadýcháte plynu a zemřete rychleji, a ne s takovými bolestmi." A ona s dětmi v té plynové komoře začala zpívat Wiegalu – ukolébavku, kterou napsala v Terezíně ...,, / Hodnocení: 90%.(15.7.2011)

• Jakubisko

LFŠ 2011 ... Na závěr festivalu bohužel ohromné zklamání. Dokument neobsahuje vůbec nic, co bych už z desítek dalších dokumentů nevěděl, od Síly lidskosti se téměř vůbec neliší (Matej Mináč má zřejmě trochu problémy s inspirací) a zpracování také není nic z čeho bych si sedl na zadek. Po celou dobu promítání jsem si připadal jak na školní projekci, v lepším případě jako při sledování dokumentu z nějakého cyklu na ČT1. Nápisy typu "Druhá světová válka začala 1. září 1939", následované asi 15 vteřinami bitevních záběrů a posléze strohé info, že válka skončila dělají z diváka tak trošku blbečka. Kromě toho byl film protknut celkem dementním střihem. Vrchol nevkusu však rozjela až druhá polovina filmu, která má informační hodnotu hyperbolicky se blížící nule. Výpovědi lidí, popisujících pusinky v kině, nebo neustále opakujících jak sir Winton vymýšlí pořád nějaké skopičiny...achjo...neříkám že podobné věci do filmu nepatří, ale založit na nich celý poválečný vývoj? Korunu nicméně všemu nasadila poslední čtvrthodinka, protože Kambodža, obrázky zubožených afrických dětí a spousta vřískajících harantů z celého světa, vše podbarvené Bambini di Praga... já se ptám proč. Co jsem udělal, abych musel vytrpět takový kýč a patos. Nicméně abych nebyl až příliš krutý - dokument jako takový to zas tak tragický není. Klade si však nesmyslně velké ambice (možná že oprávněně, vzhledem k většinové reakci publika, co já vím) a hlavně se šíleně, ale šíleně opakuje...Mináč natočil podruhé to samé, jen přidal Issovou a okořenil to Kambodžou. Ne, díky.(2.8.2011)

Film zbytecne tlačí v některých momentech na pilu, ačkoli to není třeba, toto téma je silné samo o sobě, stačí sledovat Wintonovy děti a psolouchat jejich vyprávění. Hrané pasáže pak působí jako pěst na oko a opět jako ždímačka slz. Poslední zbytečná ždímačka přijde úplně na konci, proto nemůžu dát plné hodnocení.(3.7.2011)

• honajz

Režisér Matej Mináč před 13 lety objevil britského Schindlera – Nicholase Wintona – a rozhodl se jeho čin zveřejnit, kde a jak se dá, včetně celovečerního filmu, několika krátkých dokumentů a nyní již třetího celovečerního dokumentu. Samotný Nicholas Winton o svém činu, kdy zachránil 669 židovských dětí před transportem do koncentráku a tím i jistou smrtí, nikdy nemluvil. Minimálně od roku 1999 však o něm ví celý svět. Slovenský režisér Matej Mináč si na tomto příběhu otevřel zlatý důl. Nejprve přišel s filmem Všichni moji blízcí, poté s celovečerním dokumentem Síla lidskosti – Nicholas Winton, následoval celovečerní dokument Anglická rapsodie, režisér Peter Hledík o Mateju Mináčovi natočil dokument Dvanáct let s Nickym, nu a nyní zde máme Mináčův třetí celovečerní dokumentární film. Nicholas Winton se vloni dožil 103 let a jeho čin je sám o sobě úchvatný a nedocenitelný. Na druhou stranu mi přijde nefér si na tomto činu založit živnost. Zajímalo by mne, co na tu nečekaně objevenou se slávu soukromě říká sám Winton. Dokument samotný je totiž natočen podobně jako ty předchozí – silně tlačí na emotivní pilu, na dojetí, rozpadá se na sled různých historek, hraná část je naprosto zbytečná. Kdejaký hraný televizní dokument působí daleko lépe. Protože však jde o tzv. pietní dokument, jaké se pouštějí o slavných výročích v televizi, těžko rozebírat umělecké kvality, které jsou nevalné. Podstatná je síla výpovědi. Avšak přece jen už se nedozvíme mnoho, co bychom nevěděli z minula, a když se v závěru začnou rozebírat různé současné humanitární akce pro děti celého světa, s nimiž Winton až tak nemá společného, začíná to spíše vypadat jako kýčovité a patetické náborové video Červeného kříže. Představitelé filmu Všichni moji blízcí zde také namluvili části komentáře – Jiří Bartoška, Libuše Šafránková, Josef Abrhám, ale také Klára Issová. Ta se mimochodem ve filmu jen mihne, ačkoliv vévodí plakátu.(5.1.2013)

Dobře natočený dokument o skvělém člověku siru Nicholasu Wintonovi a jeho úžasném činu záchrany židovských dětí před jistou smrtí v lágrech. Hrané pasáže, dobové snímky i osobní vzpomínání zachráněných lidí a hlavního hrdiny režisér citlivě skloubil v působivý celek. Závěrečné oslavy a výzvy k napodobování Wintonovy úspěšné snahy nebýt lhostejný k utrpení jiných a pomoci ostatním jsou tady rozhodně na místě. "Nic není nemožné, pokud to neodporuje zdravému rozumu", říká N.W. Obdobné věty člověk často slýchá a čte v soudobých návodech na to, jak má člověk sám zbohatnot a dobýt si pro sebe to nejlepší. Ale Wintom myslel na jiné, pro něho úplně cizí lidi, udělal to zdánlivě nemožné pro ně.(7.3.2011)

Na tenhle dokument jsem se hodně měsíců těšit, protože jen málo lidí na světě obdivuju tak, jako sira Nicholase. Ve filmu je nejdřív, ať už dokumentárně nebo i hraně, představen Wintonův počin téměř do detailů. Po té se dokument více věnuje osudům zachráněných židovských dětí po desítkách let od zachránění. O tom, jak je příběh Wintona inspiroval především k pomáháním druhým nebo i jiné bohulibé činnosti. Film obsahuje i komentář zachráněných dětí a jejich paměti z oněch osudných dob, stejně tak se i dozvíme, jak se daří skomnému hrdinovi Wintonovi dnes. Líbilo se mi to moc.(11.6.2011)

Veľmi pútavo nakrútený dokument o jednej neznámej historickej udalosti v rámci udalostí globálnych. Mináč chytro začlenil do filmu aj hrané pasáže, pretože tie ho oddeľujú od väčšiny dokumentov nielen slovenskej produkcie a robí ho diváckejším. Osobne mám ale dojem, že tempo po polovici na čas trochu upadne a film sa stáva monotónnym, silný a dlhší záver je ale veľmi emotívny v tom dobrom zmysle slova. No a neviem či bohužiaľ, ale bude vždy aktuálny. V každej dobe je totiž stále komu pomáhať a ak by každý začal od seba a vzal si príklad z Wintona, svet by bol asi krajším miestom. Budiž toho zachránení ľudia a ich potomkovia dôkazom. Asi toto by sme si mali zo snímky zobrať v prvom rade.(8.5.2018)

Nejnádhernější ukázka, že síla lidskosti přežívá v nás všech a je jen třeba ji probudit. Přestože se na nás denně valí veliká spousta hrůz co se kolem nás dějí a lidé si neváží svého života tak tato skutečnost co všechno udělal sir Nicholas Winton a opravdu nemusel bylo to a pořád je něco neskutečného co člověka jistým způsobem poznamená...Prolínání všech materiálů a neskutečně zakončený dokument. Díky bohu, že existují takové zázraky!(14.3.2012)

Veľmi silný dokument o kontraste hrôz a ľudskosti a o chlapíkovi a jeho fantastických hrdinských činoch. Naozaj odporúčam, keď chcete vedieť niečo o tom človeku a aj o vtedajších udalostiach. Dokument je však veľmi podivný, nemá tú správnu atmosféru a nepodáva tie informácie, ktoré by som chcel počuť. Je svojský, ale dobrý.(4.9.2012)

Troška by to trebalo rozviesť, vytýčiť centrálny konflikt - hlavná postava musí váhať, zhodnocovať. Nie je nič horšie, ako číra glorifikácia a neustála zákazka na objednávku pre určité etnikum. Pretože mám pocit, že takto, ako to bolo natočené, by muselo primeť vari aj v Hitlerovi k vyčareniu úsmevu na tvári a považovať záchranu židov za tú najhumánnejšiu vec na svete. Odosobniť sa, dokumentárne nestranne, členiť periodicky, faktograficky s nosnou dávkou osobnostnej psychológie. Lebo dávať jeden záber nacist jugendov a v druhom dokumentárne herectvá alá telenovela, tak to je vážna kontraprodukcia. Slabé tri, aj to za humanistický cit.(1.7.2015)

Bezesporu jde o významnou postavu naší historie. V posledních deseti letech je N. Wintonovi věnována opravdu zasloužená pozornost. Sice bylo takových osobností víc, a nemluví se o nich, ale to už je o něčem jiném. Nickyho rodina se snaží být polohraným dokumentem a musím říct, že to nebyla úplně šťastná volba. Oč silněji vyznívá v porovnání s familiárním Nickym starší dokument Síla lidskosti - Nicholas Winton. Nickyho rodina je zajímavý film, ale, ač smutný, je vlastně takový nemastný, neslaný. A ten podivný plakát s Klárou Issovou je přesně takový jako celý film: smutný, emocionální a sentimentální.(18.3.2012)

Úžasný příběh, člověka zamrazí a zastydí se, že se nesnaží víc bojovat za věci, které zbaběle považuje za ztracené. Winton je sekáč.(14.3.2012)

Nikdy jsem si nemyslela, že někdy půjdu do kina na dokument, byť by šlo o hraný dokument. Dnes jsem to udělala a nestačil mi jeden kapesník. Nebyla jsem jediná komu se koulely slzy po tváři. Pane Mináč, já Vám za tento dokument děkuju. Nicholase Wintona jsem dlouho rozebírala se svou babičkou. Od ní jsem se dozvěděla, že její sousedka je jedním ze zachráněných dětí.(5.2.2011)

Kdyby manželka Nicholase nenašla krabici na půdě, nikdo by se nic nedozvěděl. Pane Nicholasi Wintone je málo velkých lidí jako jste vy, máte můj obdiv.(20.5.2014)

Částečně hraný dokument, který má jistě velkou výpovědní hodnotu. To, co tenkrát sir Nicholas Winton podnikl a dokázal, si jistě zaslouží pozornost a obdiv. Jen si myslím, že méně je někdy více. Chtělo by to prostřihat, protože takhle film trpí jistou rozvleklostí. Ale chápu, že i tak museli tvůrci nejspíš oželet spoustu materiálu.(22.3.2012)

Dokument samotný je tak na 80%, ale za skutok mladého Nicholasa nemôžem inak ako...(10.5.2012)

Dokonalý emocionální výplach duše s lehce nedotaženou formální stránkou. Hrané scénky působí místy nevkusně, někdy (doufám, že nezáměrně) až vtipně, popisky událostí mi připomínají videa teenagerů z youtube (aneb tribut tomu a tomu) a závěr se nese v příliš didaktickém stylu. A já si říkám, proč jsem si o tom raději nepřečetla. (vlastně to byla taková ždímačka á la pošta pro pana Wintona)(6.3.2012)

Filmový pomník Nicholase Wintona. Svým způsobem natočil Mináč remake svého staršího filmu, je sice informačně bohatší, ale ve výsledku nepřekládá nic, co bych nečekal. Ba až příliš naplňuje vizi toho, co člověk od filmu o Wintonovi čeká. Navíc si mohl uvědomit, jak silný dramatický emocionální potenciál v sobě Wintonův čin nese, a netupit ho dojákovou hudbou už od úvodních titulků. Celkově vzato je to ale zručně natočený dokument, který velmi široce pracuje s mnoha různými materiály a zdroji a umí je zapojit do zábavného a zároveň funkčního celku.(20.1.2011)

Je fakt, že Mináčovi patří dík za to, že Wintona de facto objevil pro naše končiny. Všeho ale moc škodí a obávám se, že už definitivně ztratil nadhled, který měl v předchozí Síle lidskosti. Nickyho rodina nepřináší vlastně nic nového a je to jen prodloužená verze předchozího. Tentokrát mi ale přišlo, že je tam hodně vaty a hlavně ten konec je už šíleně natahovaný. Chápu paralelu mezi Wintonem a těmi dvěma Slováky v té Kambodže, ale nevím, jestli bylo nejšťastnější je tam dát. Mně už to tam moc nesedlo. Navíc mi to od začátku přišlo až okatě dojemné, což je dáno celou skadbou dokumentu, některé záběry jsou prostě o chlup delší, hudba moc srdcebolná, hraje to strašně na city zkrátka. Jinak je ale fajn, jak se tu pracuje s informacemi. Moc se mi ani nelíbily ty hrané sekvence, ty mi přišly zbytečné. Jinak české znění fajn, hlasy výborné, jen mám problém s Bohdalovou, kterou mám tak nějak už spojenou s těmi večerníčky, ale to je možná jen můj problém. Poctivý dokument, který ale nepřináší nic nového a místy se táhne. Možná v televizi bude vypadat líp. 60%(20.1.2011)

37. LFŠ(1.8.2011)

• Jufonka

Jo, tohle téma mě sice rozbrečí skoro vždycky - zvlášť ty původní záběry ze studia, kam si Nicholase pozvali, aby se všechny děti, které zachránil, postavily, ALE! To jsou původní záběry, za to přece hvězdy dávat nebudu. A i ta situace, která se stala za války udála, je opravdová, to si nevymyslel režisér, za to přece taky hvězy dávat nebudu. Ten film je natočenej HODNĚ špatně. Hrané části jsou vlastně skoro nechutný. Vypadají jak nějaká hraná kulisová pohádka z 80. let s rozpočtem 100,- Kčs! Jako kdyby někdo nahrál na první klapku pár scén, hodil to do počítače a přidal k tomu sépiový efekt. Hrůza, hrůza, hrůza! Nechápu, že něco takovýho mohlo projít. A výběr herců? To snad ani komentovat nebudu. Ale jednu připomínku si opravdu neodpustim - ta šílená herečka, která hraje jedno z dětí, holčičku, kterou si vyberou rodiče, už mě vážně štve! Její otec pracuje v televizi a očividně svou nechutnou malou dceru, která neuvěřitelně přehrává a s prominutim je mi z ní na blití, cpe do každýho druhýho filmu, dokumentu, rozhovoru, reportáže, prostě VŠUDE! A když se tam ten její ksicht objevil během pěti minut na fotce a v záběrech asi padesátkrát, tak jsem měla chuť televizi vážně vypnout. Musím zjistit, jak se jmenuje, a pak to sem dopíšu. Další věc, která byla naprosto hrůza - TEN KONEC! Poslední třetina filmu je totiž naprosto, ale naprosto totálně zbytečná, vykalkulovaná a trapná. Proboha! Ty mobily v sále a podobně, to se mi chtělo taky brečet, ale trapností a studem nad tim, jak tohle v tom dokumentu vůbec může být! Suma sumárum, jediné, co mi na tom filmu připadalo dobré, je to téma, protože mě zajímá. Jenže to téma existuje i bez tohodle dokumentu, není to nic nového a nepřináší to originální úhel pohledu. Diváka to sice rozbrečí, ale za to nevděčíme filmařskému umění, ale tomu, že ta situace opravdu smutná byla. Neskutečné zklamání. Pět hvězd jsem dala filmu Všichni moji blízcí, ale tomuhle asi nemohu dát víc než 2. Kdyby tam nebyl ten trapnej konec, tak asi dám 3. A úpně nejlepší jsou tady ty komentáře pokryteckejch pětihvězdičkářů, co píšou, že ti, co nedají plný počet hvězd, nemají srdce. Taková kravina, to snad ani neni možný. Snad se tu hodnotí to, jak je natočenej ten dokument! A ne to, co Winton udělal, to samozřejmě na 5 hvězd je! P.S.: Do toho dabingu schválně vybrali jen herce z Všichni moji blízící? Další věc, která mě štve. Vždyť dokumenty se nechávají s titulkama...(15.3.2012)

První setkání s Mináčovou tvorbou. Obsah filmu/dokumentu zdá se mi dostatečně široce pojatý.(5.3.2012)

Winton zaslouzi obdiv. Minac se uz ale opakuje, hrane sceny jsem povazoval za zbytecne jiz v prvnim jeho dokumentu. Zde mohl trochu ubrat i na zaveru...(23.5.2012)

• Radiq

Nic co bych už neviděl v dokumentu Síla lidskosti, akorát že tohle byl místama tzv. "hraný" dokument, podpořenej tím, že komentář četli známí čeští herci, což faktům na síle nepřidá.(11.7.2013)

Mináč už příběh sira Nicholase Wintona zcela vybral už ve svých předchozích projektech, ale přestože je to víceméně přefiltrovaná Síla lidskosti doplněná hranými sekvencemi a několika minipříběhy zachráněných dětí, fungovala na mě Nickyho rodina dokonale. A ano, bylo to opět neúměrné hraní na city, ale v případě tohoto tématu ho dokážu hravě překolusnout a nechávám působit emoce. Že jsem na konci zase brečel jak želva netřeba výrazněji rozpitvávat. 90%(22.5.2014)

Možná už by to chtělo změnit téma, pane režisér... :-/ Síla lidskosti byla skvělá, ale tady se nic nového nedozvíme - mluví tu stejní lidé, nechybí scéna s Wintonem a jeho dětmi - důchodci... Snad jediný rozdíl oproti dřívějšímu filmu je obsazení Kláry Issové - a ani ta se na plátně moc neohřeje. Palec dolů... Navíc nemyslím, že je to nejvhodnější závěrečný film festivalu - do letního kina by se hodilo něco trochu rozvernějšího :-((12.7.2011)

Doják jak bejk.. Zkrátka bez komentáře.. Kolika let se tenhle obdivuhodný člověk bude muset ještě dožít, aby mu konečně dali Nobelovku?(22.5.2014)

remake, který opravdu mnoho nového nepřinese a dojetím jen přetýká. Ale siru Nickymu Wintonovi nemohu nedat maximální počet hvězd. Pan Mináč nechť mu za to poděkuje. :))(12.2.2011)

Naprosto skvělý dokument. Ano, tak dobrý je jenom kvůli tomu, že je o Nicholasi Wintonovi. Pokud se to chystáte zhlédnout hlavně kvůli Kláře Issové tak se moc netěšte, ta se tam totiž mihne pouze asi na 10 minut. Ale důležité jsou rozhovory se zachráněnými dětmi a celá ta dramtická atmosféra. Co dodat?...Snad jen: Kapesníky s sebou.(31.3.2011)

Mináč zkouší prodat skoro stejný příběh už nejméně potřetí a tentokrát ne tak dobře. Záběry, které použil i v lepší Síle lidskosti, mají pořád stejnou sílu, ke konci se ale film protahuje a snaží se až moc dojmout. Hrané pasáže (dohromady mají tak 10 minut) jsou pak naprosto zbytečné, a podezírám Mináče, že je tam dal jen, aby mohla být na plakátu Issová.(25.7.2011)

To téma je zatraceně silné. Sir Nicholas Winton je obrovská osobnost, o které se naštěstí nakonec ví, a která je respektována a oslavována ještě za života. Kromě nutícího mixu dobrosrdečnosti na závěr, jsem z dokumentu nadšený.(15.3.2012)

• DaUr

50%, celá recenze zde.(12.12.2011)

po filmovej stránke by hodnotenie nebolo nejaké vysoké ale pozitívne stále určite áno(prišlo mi to občas také nesúrodé a tie hrané scény mi prišli úplne ale úplne zbytočné), avšak po príbehovej stránke ma veľmi zaujal...dokumentárny film nabitý silnými emóciami a slzy sa ronili...sir Nicholas Winton bol teda pán Človek!!!(3.6.2012)

Další dokument o siru Wintonovi a jeho zachráněných dětech.Je opět točen v typickém Mináčově stylu,žel bohu přináší jen velmi málo nových informací a je jen takovým doplněním"Síly lidskosti",takže se hodí spíše pro televizní obrazovku a na plátna kin snad pro školní projekce,které by ovšem měly být podle mě povinnou součástí výuky.Tady shledávám největší sílu tohohle tématu.Standartně slušný styl vyprávění,příjemná hudba a silný námět dělají z tohohle filmu slušnou podívanou.Na druhou stranu doufám,že Matěj Mináč tohle téma již vyčerpal a snad se k němu už nevrátí.Myslím,že by už nebylo co vyprávět a vařil by jen z vody.Tady to má u mě za 70% a kdyby jen bylo takových Wintonů na světě víc.Halelujá!(8.8.2011)

Trochu ma prekvapil filmový štýl - dokument vs. dráma, ale v konečnom dôsledku to dokonale splnilo svoj účel. Tento príbeh už v súčasnosti pozná asi každý, takže sentiment nie je až taký silný, ale je... Na druhej strane mohol režisér a scenárista trošičku menej glorifikovať samotného pána Wintona, keďže je známe aj to, že jeden z dôvodov, prečo začal s transportmi detí do UK, bol biznis. Nechcem tým však nijako znižovať hlavný úmysel pomôcť a zachrániť ľudské životy.(28.3.2012)

Teší ma, že CT2 a STV2 tento film pustili v TV. Vďaka tomu som ho videl. Chcel som ho vidieť už od kedy som sa o ňom dopočul. No tak podme na to. Nedá sa to považovať za film. Toto je hraný dokument. Musím povedať, že som už videl aj lepšie spracovania, toto je taky priemer ( možno jemný podpriemer ). Tento snímok by som rozdelil na tri časti : prvá polovica, prvá štvrtina a druhá štvrtina. Prvá polovica je od začiatku po koniec vojny. Tam sa človek aj niečo dozvie, uvidí aj okatú Issovú, krásne nemecké uniformy a tak ďalej. Tá prvá polovica ma ešte aký taký spád, síce maličkú ale predsa iskričku. Potom príde nepochopiteľný zlom, ked z vojny ukážu 15 sekúnd a ideme ďalej. Prechádzame do tej už spomínanej prvej štvrtiny. Tam to už naberá známky podpriemeru. Povojnové spracovanie začína nudiť, dochádza k opakovaniu a sentimentality tam je požehnane. No a klinec do rakvy je posledná štvrtina, kde to je čistý odpad, Kambodža a zase len odpad. Ano, Winton si zaslúži uznanie za to čo spravil, ale môj názor si radšej nechám pre seba. Nebyť toho konca, bolo by hodnotenie vyššie. Takto je to len priemerne spracovaný hraný dokument, s archívnymi zábermi a opakovaným námetom. 3 z 5(1.1.2013)

Mám velké štěstí, že jsem ze Základní školy v Kunžaku, která požádala pana Wintona o propůjčení jeho jména, a že jsem ho mohl osobně vidět, když přiletěl k nám do školy a poslouchat ho. Je to neobyčejný člověk. Vyprávěl nám o sobě, jako o obyčejném člověku, který pomohl pár lidem. A přesně tak, je natočen i tento dokument. Je natočený skromně a hlavně ve směru lidskosti.(24.2.2012)

1939 …(14.3.2012)

Výborný dokument o strašne smutných veciach ..... 85%.(15.3.2012)

Srdcervúce a dojímavé. Mal som možnosť si to pozrieť aj so svedkom tohto celého. Nie každý mal šťastie. Títo áno. Celý tento dokumentárny film bol síce len veľmi málo hraný, no neuškodilo mu to . Starý pán " záchranca " bol ten, kvôli ktorému to bolo zaujímavé. Vďaka tomuto som sa utvrdil v názore, že príbehy z druhej svetovej vojny sa azda nevyčerpajú nikdy. Stále tam síce budú rovnaké uniformy, móda a roky. Treba si však uvedomiť, že výpoveďou ostáva hlina a vzduch ktorý schováva duše a prach tých, ktorý toto masové peklo znášali na svojej vlastnej koži . Tento človek bol neskutočnou pomocou pre rodiny s deťmi. Vždy bude niekto kto bude polemizovať o tom či to skutočne robil z dobrosrdečnosti. Ja však nepochybujem o tom, že áno. Elán a energia a taký človek si to zaslúži.(28.9.2012)

1.7.2015 a já brečím jako malá... :( (objektivně mohl dokument končit tak o půl hodiny dřív, patetický konec byl už trochu proti srsti)(2.7.2015)

• ghatos

Zase tak neznámé osudy to nejsou. Různých filmů a dokumentů na téma Nicholas Winton je mnoho. Nickyho rodina není ničím zvláštní. Dlouhé a více méně nezáživné. 40%.(8.3.2012)

Velmi inspirativní a dojemný film.(11.4.2018)

Cenné historické vyprávění. A poutavé, zábavné. Když se týká dětí, tak i divácky vděčné. Závěr je silný.(23.9.2018)

Po školním představení najednou v kinosále zavládno nezvyklé ticho. A když i po čtvrt hodině slyšíte spolužáky bavící se se zájmem o tom, co viděli, tak si musíte říct, že tento dokument splnil základní předpoklad, jaký dokument má mít: zaujmout a rozproudit debatu. Až na několim scén vystřižených z Nicholas Winton: Síla lidskosti a několik stejných historek, které se dají prominout se jedná o velmi zdařilé dílko, které ještě upevnují hrané scény, které dodávají na autentičnosti. Plus konec filmu, který přesahuje rámec WW II a ukazuje nám, že pan Winton dnes dokáže i na dálku a pouze v myšlenkách lidí podporovat snahy o zlepšení života mnoha obyvatel celého světa. Pro mě jasné 4 hvězdičky.(23.3.2011)

Viděla jsem dokument o panu Wintonovi někdy kole roku 2003 a tento dokument byl rozšířen...jinak vždycky mě dojme ten sál plný Wintonových dětí...(8.4.2011)

Velice zdařile zpracovaný dokument o člověku, jenž mu přízvisko hrdina nepochybně patří. Krásně a citlivě pojatý příběh, plný vzpomínek, setkání a sestaveného obrázku Nicholase Wintona. Celé kino bylo potopeno v dojatých slzách diváků a pan Mináč si s panem Wintonem mohou pogratulovat.(10.7.2011)

Absolutní počet hvězd - ani ne tak za znovuuvedení dnes již známé historie (byť je nasnímána a sestavena z historických i dotáčkových snímků velmi dobře), jako za emoční pecku v podobě - cynikové prominou - lavinovitě se šířící lásky, porozumění a chuti pomoci, kterou vyvolal jeden jediný člověk, který prostě jen nechtěl přihlížet. Otevírá také další, palčivou a hořkou otázku: když v titulcích pod "mluvícími hlavami" vidíme, že snad ani jedno z Wintonových dětí neskončilo na pracáku (jsou to fyzikové, bankéři, vědci, šéfové nadací...), nelze nezačít uvažovat nad tím, kolik úžasných lidí jsme nemohli poznat a užít jejich práce, protože už jako děti prolétli komínem...(15.3.2012)

Téma strašně silné, ale zpracování mohlo být lepší(22.5.2014)

LFŠ 2011: Predošlý film o Wintonovi som nevidel. Nickyho rodina je výborný dokument, ktorý ašpiruje na plných 5* - dojímavé, poučné, všetko na jednotku. No patetický, ba až smiešny záver totálne degraduje všetko ostatné (Kambodža WTF?!).(31.7.2011)

Nicholas Winton byl člověk s velkým srdcem a odvahou a takových lidí je opravdu málo. Dokument je opravdu dobrý a po něm člověka napadne, když dostal Nobelovu cenu Barack Obama, proč ji pak nemá Winton? Nechápu a snad se ji Nicholas Winton snad někdy dožije ve zdraví.(10.1.2012)

Výborný, velmi silný dokument. Především v prvních dvou třetinách ;-) Je velmi dobře, že vznikl a že je dnes promítán dětem na základních školách, které prostřednictvím vzpomínek tehdejších dětí tak můžou plně pochopit hrůzy války.(15.3.2012)

Zdalo sa mi, že dokument bude občas nudiť, ale pri zapozeraní a ponorení do príbehov sa dá precítiť celá sila udalostí a veľkých činov ocenených tak neskoro po vojne. Hraná zložka mi výborne dopĺňala výpovede a stretnutie v priamom prenose bolo asi vrcholom dokumentu. –––– Ak niečo nie je stopercentne nemožné, tak sa to môže podariť uskutočniť. –––– Ak vám zomrie niekto, koho milujete, všetci vám hovoria, že časom to bude lepšie. Nebude, bude to horšie.(30.7.2014)

Síla dokumentu je o nevídaném člověkovi,panu Wintonovi,který dokázal,že i z ničeho může pomoci stovkám dětí za druhé světové války.Dokument tedy musím pokárat za český dabing,který by v kině neměl co dělat...To už bych jej radši uvítal s titulky...ale i tak...posledních 15 minut dokumentu mě svou silou dostalo a měl jsem na krajíčku.(14.4.2011)

LFŠ 2011: No, nepoznal som veľmi tento príbeh predtým, než som videl dokument. Aj sa mi vcelku páčil, no samotná diskusia s tvorcami filmu, ktorá bola dosť veľkým fiaskom a slová od známych, ktorí opisujú film, ako takmer kópiu dokumentu, čo Nickyho rodine predchádzal s tým, že boli tam naviac veci, ktoré boli úplne nepodstatné ma donútili znížiť moje hodnotenie.(31.7.2011)

Řeknu jen toto pokud bych měl hodnitit spracování filmu tak je to asi na 3*. A pokud bychom se bavili o samotném činu Wintona. Tak tomu by žádné ani to nejkladnější hodnocení nestačilo. Protožečin který Winton udělal má troufám si říci nevyčíslitelnou morální hodnotu.(21.12.2011)

Mináčovi předchozí dva snímky jsem bohužel neviděl, o to víc mě dostal jeho zatím poslední - Nickyho rodina. Takhle si představuji prvotřídní dokument. A to, že vznikl v ČeskoSlovensku, to je ještě další bod k dobru. PS - Kdo ještě neviděl, tak kapesník v pohotovosti! I já měl co dělat.(20.2.2011)

Dokumentů o Wintovi jsem už viděl spousty a záběry nejsou nevyčerpatelné, proto se opakují. Bohudík pro tvůrce, toto téma je tak dojemné a zajímavé, že na některé záběry se můžeme dívat pořád dokola a stále nás fascinují (například TV show, ta mě vždycky dostane). Možná, že kdyby to bylo moje Winton-poprvé, tak by se mi to líbilo ještě o něco víc. Ale jak říkám, Wintonův příběh je úžasný a nikdy mě nepřestane dojímat.(28.4.2011)

Emocionální zničení před televizní obrazovkou. Pokud vynechám hrané pasáže, obdivuju dostatek archivních materiálů, přítomnost nejznámějších českých hlasů, a od pasáže z BBC dál i výzvu k dělání něčeho, co změní svět. Veliký respekt, k osobě, k dokumentu, i zpracování.(14.3.2012)

Nickyho rodina je dokument ktorého sila nie je vo filmovej kvalite. Má až televízny nádych, no to nie je vôbec podstatné. Podstatná je myšlienka ktorú nesie. Bol som na špeciálnej študentskej premiére, kde sa zúčastnili aj zachránené deti. Film a celý príbeh okolo neho sa mi naozaj dostal pod kožu a začal som zase na chvíľu veriť, že svet nie je až také prehnité miesto. Krásne.(15.6.2011)

Dokument zajímavý, přesto mi tam něco k dokonalosti chybělo. Síla lidskosti mě zaujala víc. 4,5* (Moc nechápu proč Němci ty vlaky pustili, jak to celý dokázal zařídit, a hlavně jak vůbec k celýmu tomu vyvražďování mohlo dojít, jak to mohli dopustit... To vážně asi nikdy nepochopím.)(20.5.2014)

Ach jaj, koniec to celé zabil. Väčšia sila ako keď vstávali v hľadisku všetci zachránení, sa jednoducho nedala dosiahnuť. Tam mal dokument skončiť a som si istý, že aj celkové hodnotenie na csfd by šlo nahor. Skrátil by som to na hodinu. Skutok sira Wintona je sám o sebe dosť neobyčajný a nepotrebuje nič pridávať..(23.3.2012)

Nemyslím si, že lze vzhledem k osobě hlavního aktérova dát filmu méně než 5*.(1.7.2015)

Je pravda, že můj dojem z filmu byl silně umocněn tím, že jsem se dostala na premiéru v Kongresovém sále... Osobní přítomnost Havla a především samotného Wintona byla zážitkem natolik silným, že se skoro rovnal síle samotného příběhu. Jediné, co mne trochu zklamalo, byl tak malý počet hraných pasáží, kterých jsem očekávala trochu víc, ale i takhle je to velmi pěkné.(24.1.2011)

Vynikající dokument, který střídá dobové záběry se současnými a navíc i s hranými scénami, které velice vhodně ilustrují vyprávění. Emočně velice náročný se silným poselstvím. Tomu odpovídá i hudba, která vrcholí závěrečnou písní pro Nicholase Wintona.(6.7.2011)

Neuvěřitelný doják, který prostě ani jiný být nemůže. Vždy budou dokumenty tohoto typu hrát na city.(15.3.2012)

"Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá." Přestože jsem již viděl dokument Síla lidskosti a tudíž jsem věděl, co je to za příběh, musím říct, že je to stále síla. I když se vlastně hodně těch silných okamžiků opakuje, je zde navíc ten přesah, který příběh Nickyho Wintona nastartoval. Škoda jen, že se úplně nakonec trochu zvrhl v agitku. Myslím, že to nebylo nutné. Ten, kdo chce pomáhat, tak toho by měl k tomu vyburcovat samotný příběh a není nutné připojovat žádné odkazy. To pak působí, jako propagační film. Proto snižuju na 4*, ale je to opravdu silný příběh. Sir Nicholas Winton je velmi inspirující osobnost a vlastně jedna z největších osobností, o které jsem kdy slyšel.(15.3.2012)

Malinko zklamání, když pominu hrůzy války, tak silným zážitekem je určitě vyprávění zachráněných "dětí", ale nejlepší část filmu byla pozvání Wintona do pořadu BBC... 3,5*(17.3.2012)

Film/dokument z hromádky děl, která by měla být hodnocena pěti hvězdičkami jen pro poselství, která s sebou nesou. Další ze strhujících příběhů lidské odvahy, která v podání Nicholase Wintona dokázala zachránit 669 lidských nevinných životů. Film tohoto formátu bychom měli dnes a denně sdílet a šířit, a to především u našich mladších generací!(22.5.2014)

Obrovsky silnej příběh velice decentně odvyprávěnej. Víc k tomu netřeba říct.(3.7.2015)

Zajímavý a asi nejkomplexnější dokument o Wintonovi, jaký jsem měl možnost vidět. Vyčetl bych jenom zdlouhavost a vymývání mozků ohledně tématu solidarity na konci dokumentu.(20.6.2016)

Už dlouho jsem neviděla tak silný, hluboce lidský dokument. Nicholas Winton využil svůj dlouhý život smysluplně do poslední chvíle, byl to obdivuhodný a velmi skromný člověk. Chválím také vhodně zvolený mluvený i hudební doprovod. Skvělý dokument, 5* je pro něj málo!(9.9.2018)

Nikdy jsem nezažil takové ticho po skončení filmu...(5.2.2011)

Podle lidí s kterými jsem tento dokument zhlédl je to téměř to samé co už bylo jednou vyprodukováno. Mě ovšem tento dokument dostal a ve většině částí líbil. Možná se mohli trochu více zaměřit na 2sv. válku a udělat hraný příběh trochu celistvější. Posledních asi 15minut mi přišlo až trochu propagandistických, naštěstí ale v dobrém světle. 80%(12.2.2011)

Ideálny dokument pre stredoškolské školy.Možno trochu skrátiť,opakujúce sa scény zo Sily ľudskosti už nepoužiť.Sir Nicholas Winton je človek s veľkým Č.Fakt,že záchranu temer 700 detí nespomenul 50 rokov a náhodne kufor s fotkami objavila jeho manželka na povale,vypovedá o tom,že to bol čin čisto spontánny a neuveriteľne ľudský od 29 ročného anglického muža, v tak ťažkej dobe.Ak by mal dokument Mateja Mináča urobiť lepším,ľudskejším a citlivejším čo i len jedného človeka,má určite zmysel.Na záver-možno tie dobré skutky predlžujú život,veď sir Winton má 102 rokov.Hviezdičiek dávam za dokument,nie za námet a Nicholasa Wintona.Ako sa v dokumente spomína,jeho rodina sa rozrástla na 5 700 ľudí (možno som si to presne nezapamätala),takže tomuto pánovi by som pridala 5 700 *.(16.6.2011)

Slzy od začátku do konce. Takhle mě ještě žádný film nedojal. Nicolas je opravdu ČLOVĚK a to, co on udělal, by neudělalo ani procento lidí v dnešní době.(22.12.2011)

Troma hviezdičkami hodnotím pochopiteľne film ako remeslo. To čo spravil sir Winton - na to ani niet dosť hviezdičiek na svete...(18.1.2012)

• Quipido

Příběh samotný je silný sám o sobě a nepotřebuji, aby mi ho někdo cpal do krku takouvou formou, abych se cítil špatně, když nebudu brečet! Nechci srážet co se tenkrát stalo, sám si to nedovedu dost dobře ani představit... ale tohle dílo není ani dokumentem, ani hraným filmem. Viděl jsem ho v kině a jsem názoru, že mělo jít rovnou do televizní distribuce.(9.2.2012)

Sila zobrazovaných udalostí je obrovská a pravdepodobne neexistuje človek, ktorého by Wintonove činy nedojali. Mináč je určite jeho veľkým obdivovateľom. Hrané zábery nijak výrazne nevadia. Vrcholom filmu je druhá tretina filmu v ktorej "praskne Wintonovo tajomstvo". Snaha o podnetný záver vyznieva do stratena a je tak trochu navyše.(14.3.2012)

Asi hodnotím spíše životní příběh než dokument. Dokumentů jsem viděla dost a tenhle je někde v průměru. Jedinečné je, co udělal jeden člověk a nikde se tím nechlubil, pro mnoho dalších lidí, kteří díky němu mohli žít. To je příběh, který mě chytá za srdce. A přiznávám půlku filmu jsem probrečela, některé záběry pro mne byli dost těžké. A tak nějak po shlédnutí člověk přemýšlí čím by mohl být lepší a co on sám by mohl pro svět udělat.....(9.1.2013)

silny pribeh, ale velmi slabe spracovanie, najma pokial ide o dramatizaciu povodnych udalosti, miestami az komicky zle, co je vzhladom na zavaznost temy neodpoustitelne, ale napriek tomu silne.(5.2.2015)

• JamesSi

Nehodnotím Nicholase Wintona, ale dokument. Tenhle příběh si zasloužil lepší zfilmování. Tohle vypadalo jako velmi průměrný dokument pro dopolední vysílání ČT2. Hraná složka je nic moc a nesedí. Vizuál dokumentu vypadá jako něco z devadesátých let.(9.8.2015)

Úžasný dokument,který si i přes Vážnost a hrůzu tématu nese příjemnou,úsměvnou až nostalgickou tvář.Vyvolává v člověku spousty pocitů - radost,bolest,soucit,nechuť,hrůzu,údiv....a v závěru téměř každého dotlačí k vnitřní otázce "A jak můžu pomoct já?" 4*hvězdy za pro mě zbytečné,herecky zkažené hrané pasáže,obešla bych se i bez nich(10.7.2011)

Byli jsem na tom loni se školou (vzdělávací projekt: Síla lidskosti) a když to skončilo, holky brečely a kluci měli na krajíčku. :-) Nickyho rodinu považuji za úžasné dílo. Třeba jsem byl pouze ovlivněn dojemným příběhem dnes již starého pána, třeba to bylo pouze tím, že jsem z tohoto dokumentu nemohl spustit oči a jediné co se mi honilo hlavou bylo, jak dobrý ten člověk je a že nesmím začít brečet abych se neztrapnil před kamarády :-) nevím, ale každopádně jsem si jistý že bych to moc rád viděl znovu... Nicholas Winton je formát, zachránil stovky lidí a ještě byl takový frajer, že o tom po válce nikomu neřekl - nutno říci, že je nesmírně dobře, že byly jeho šlechetné činy odhaleny, neboť až po odhalení se mohl sir Nicholas Winton stát vzorem pro mnoho lidí, obdivuji ho a přál bych si nemožné - aby takoví jako on nebyli v menšině...(18.2.2012)

Podle mého názoru by se film měl promítat ve všech školách. Zajímavé, poučné, dojemné.(26.4.2012)

Přijde mi, že hrané scény jsou v dokumentu mnohdy úplně zbytečné. Taky mám s tímto dokumentem podobný problém, jaký mívám u jiných dokumentů (třeba Noc a mlha), kde obsah přebil formu. Všechno to, co se stalo, je bezesporu tragické a přitom zajímavé, ale nevystihnuté v této formě. Oceňuji ale, že se dokument nese v duchu jakési lehkosti a bez zbytečného patosu.(1.6.2012)

Dávam neobjektívne 5*. Je to veľmi emocionálne, ale v takom tom dobrom slova zmysle. Človek, ktorý predvídal to, čomu nikto z mocných vtedy veriť nechcel a zachránil takmer 700 detí a nič za to nechcel je pre mňa najväčším hrdinom a tento dokument mu veľmi pekne vzdáva hold a približuje jeho skutok, jeho život a to, v akej obrovskej miere ovplyvnil osudy, životy i pohnútky druhých ľudí. Takmer celý čas som premáhala slzy a veľmi sťažka pregĺgala. Proste vynikajúce a odporučila by som to ako povinnú vyučovaciu látku na hodiny dejepisu i etiky/náboženstva.(25.6.2012)

Obsah nad formou dominuje, ale v tomto prípade to nikomu nemôže naozaj vadiť.(30.7.2014)

80%(8.3.2011)

Škoda tý velký podobnosti se Sílou lidskosti, v Nickyho rodině už nebylo nic tak překvapující. Ale dokument je to skvělej. Ono tady jde hlavně o Wintona, takže celkovýho zpracování už si člověk tolik nevšímá. Jak tohle mohl jeden člověk udělat, je pozoruhodný a já ho hrozně obdivuju.(3.4.2011)

Viac než dôstojné zakončenie skvelej Mináčovej skvelej trilógie o jednom z najúžasnejších človekov, akého som kedy mal prostredníctvom filmu možnosť spoznať. Film/dokument s obrovskou výpovednou hodnotou, ktorú žiadny Forrest Gump, Shawshank nenahradí.(15.2.2012)

Nedokáži tento hraný dokument hodnotit a přitom nebrat v úvahu činy pana Wintona. Celý film tak byl pro mne neuvěřitelně silným a dojemným zážitkem o tom, jak jeden burzovní makléř v podstatě náhodou spojil svůj osud se stovkami dětí, které již čekaly na naplnění svého osudu v předpokoji cely smrti. Pohled z perspektivy jejich dalších životů, které od sira Wintona dostaly, činí celé vyprávění ještě zajímavějším, než by bylo samo o sobě. A závěr o vlně solidarity a pomoci mezi dnešními dětmi optikou událostí roku 1938 je trpkým uvědoměním si konfliktu mezi tím, co dělat musíme a tím, co bychom dělat měli.(18.3.2012)

Dojemný príbeh.(2.10.2013)

Dokument o človeku, ktorý si to zaslúži - Nikolas Winton. Skvelé vyrozprávaný príbeh tohto neobyčajne skromného muža nenechá jedno oko suché. Dokument sa zameirava na osudy zachránených detí a dopad jeho činov. Spracovanie je vláčne avšak nie je apriori zamerané na emocionálnu stránku diváka_Sila ľudskosti 75%(25.3.2014)

Velmi emotivní.(22.5.2014)

Na dokument velmi povedený. Je to podle skutečných událostí.(22.8.2017)

Podle mého jde o průměrně zpracovaný dokument, ale jeho obsah a samotný historický příběh zvedá hodnocení určitě výš. V jednom z komentářů je psáno, že nikdy nebylo po projekci takové ticho. Já zas dodám, že snad nikdy se mi nestalo, aby mi všichni diváci zůstali sedět na místech až do poslednícho titulku a zatažení opony...(17.2.2011)

Výborný počin se skvělým soundtrackem - za úspěch filmu může ale hlavně Nicholas Winton, protože bez něj by neměli páni filmaři o čem točit. Ocenit taky musíme to, že průvodcem ve filmu byl jeden ze zachráněných. Jediná věc, která kazila celkový dojem z filmu byl český dabing - já prostě nemám rád český dabing u historických filmů. Uvádím příklad na vyprávění průvodce filmem v Bratislavě, kdy názorně předváděl, jak mnohojazyčně zdravil jistou paní - povídal: "Ruku líbám v češtině, .. ve slovenštině, ... v maďarštině." a dabing to zkrátil na: "v češtině, slovenštině a maďarštině" - to je zločin! Vytratil se tak celý půvab věty.(5.3.2011)

Výborné! Nicholas Winton je opravdu dobrý člověk! Pěkný dokument. Běhá mi mráz po zádech když si představím, že bych byl ve stejné situaci...(1.4.2011)

Asi jsem ovlivěna silou skutečného příběhu, ale nemůžu dát míň než pět hvězdiček.(16.4.2011)

Tady snad ani nejde jinak ....(27.4.2011)

Ani jsem nevěděla, na co do toho kina lezu. Čekala jsem více hraný dokument, ale překvapivě mě nezklamal. V kině jsem nikdy nebrečela, ale tady jsem měla opravdu na mále. Kdyby mě dokument rozbrečel, bylo by to za pět ;-).(27.4.2011)

Začal bych asi tím, že není těžké rozplakat, ale spíš někoho rozesmát. Tenhle dokument zvládá obojí. Nejspíš je to jen Wintonovím hrdnistvím, protože jinak je snímek zpracovaný docela dost hrozně. Stopáž přes hodinu a půl se dala klidně zkrátit na polovinu a nakonec z toho mohl být lepší dokument na dvojce.(27.6.2011)

• Sticks

Pôvodne som myslel, že idem na normálka film a ono sa z toho vytrepal dokument? Dokument? No každopádne veľmi zle urobený dokument s pár hereckými scénkami. Dokumentov o druhej svetovej vojne je neúrekom. Tento navyše podáva informácie akoby najväčšiemu laikovi či zabednencovi. Wintonovej práce je tam málo, dlhých scén dospelých ,,detí´´ nespočetne. Hudby je tam až príliš. Na konci som čakal, že ľudia v kinosále vytiahnú mobily a budú s nimi mávať. Film hrá dosť na morálku a na smutné zábery so šťastným koncom. A o tom predsa dokument nieje nie?(27.9.2011)

Nicholas Winton udělal věc kterou se zapsal do dějin a málem se na to ani nepřišlo a je fajn že režisér Matěj Mináč o něm natočil tento dokument a další filmy.(14.3.2012)

Kvalitný a zaujímavý dokument o veľkom človeku, ktorý zachránil stovky životov a ktorého príbeh patrí jednoznačne na plátno. Je vidieť, že Mináč je odborník na túto tému a zavřšil dôstojne svoju trilógiu o Wintonovi... 75%(2.10.2012)

myslím si, že nie je potrebné zdôrazňovať akou osobnosťou s obrovským srdcom bol Nicholas Winton..už ako mladý zachránil 669 českých a slovenských detí pred istou smrťou a dosiahol tak podľa môjho názoru jeden z najväčších humanitárnych činov v ľudských dejinách..človeku sa až hrnú slzy do očí pri sledovaní tohto filmu a pri všetkých tých výpovediach zachránených detí, ktoré takmer pol storočia ani len netušili aké bolo ich detstvo a kto bol ich záchrancom..na mňa to veľmi zapôsobilo a často krát som si počas sledovania tohto filmu kládol otázku, ako málo stačí k ľudskému šťastiu a aký by bol svet krajší, lepší, pokojnejší a mierumilovnejší, keby sme si navzájom pomáhali..veľmi emotívny príbeh, ktorý uzatvára jednu veľmi významnú epochu v našich dejinách, v ktorých žila OSOBNOSŤ, na ktorú by nikto z nás nemal nikdy zabudnúť..veď predsa "SÚ PRÍBEHY, V KTORÝCH NIE SME IBA DIVÁKMI, ALE SAMI SA MôŽEME STAŤ ICH PRIAMYMI ÚČASTNÍKMI"(29.10.2012)

Nádherný dokument, který mne rozplakal. Krásná ukázka lidskosti a síly lidského odhodlání.(4.2.2013)

Dokument, který je obsahově zajímavý a je vhodné ho vidět aspoň jednou. Ovšem nezastírám, že mě chvílemi přemáhal spánek.(22.5.2014)

strašnej konec kazí jinak dobrej dojem(23.3.2011)

Perfekny dokument o clovekovi , ktory dokazal zachranit ludske zivoty deti preotoze chcel , takze hodnotenie je 85%, konecne perefekne spacovany dokument z CZE+SVK strany!(14.2.2012)

V porovnání s předchozím dokumentem "Síla lidskosti - Nicholas Winton " mě tento již neoslovil v takovém rozsahu, nicméně časem zkouknu i úplně první dokument z roku 2000 "Do cizí náruče".(14.3.2012)

Kromě několika drobných výhrad (hlavně k závěru) bych měl i jednu silnou - že to bylo dabované. Proč raději nepoužili titulky? Slyšet v dabingu dokumentu Lábuse či Šafránkovou bylo opravdu hrozné. Navíc by určitě vyzněla použitá angličtina všech postav přirozeněji. A to jsem to viděl až v televizi a naštěstí ne v kině!(15.3.2012)

Dobrý dokument. Ktorý ma však plnohodnotne začal baviť, až keď sa tvorcovia sústredili na začiatky života v novej krajine. Zimomriavky a znechutenie nad vtedajším šialeným svetom sa dostavili. Ale to, čo zráža tento film do priemeru sú filmové vsuvky, ktoré herecky pôsobili ako nechcená groteska a taktiež záver ktorý zbytočne tlačí na city i keď samotný príbeh o Wintonovy to ozaj nepotrebuje.(27.3.2012)

NF naprosto splňuje svůj cíl - co nejlépe podat dojemný příběh dětí zachráněných Nickolasem Wintonem a to se jí daří. Dostatek historických faktů, a dojemné podání z něj dělá silný zážitek. Ale stačí takový námět na plný počet? Za mě ne... /83%/(7.9.2012)

• kedu

nalezl jsem zde názory, které mi konvenují, tak nemá smysl je opakovat. bassator, honajs, jakubisko a podobně(8.1.2013)

5 nejen filmových hvězd. Se vší úctou k příběhu i Nicolasi Wintonovi.(3.3.2013)

Tomuto říkám dokument s "D". Skvěle uchopený obdivuhodný čin sira N. Wintona s vyváženou dávkou emocí, reality a archivních informací. Je to člověk, který by měl být všem dáván za příklad. Také mě překvapilo, jak je na svůj věk čilý a činorodý. A je vidět, že odvahu neztratil ani ve vysokém věku. Ač se považuji za tvrdého rockera, tak se musím přiznat, že i slzu jsem uronil a vůbec se za to nestydím. Výpovědi přímých protagonistů popisují šílené dilema jejich rodičů, do kterého bych se jako otec dvou dcer nechtěl nikdy dostat. Jednoduše je to dokument o nepopsatelné odvaze a o neskutečné skromnosti člověka, který zachránil 669 lidských životů. Smekám a dávám plný počet bez jakékoliv diskuze.(27.5.2013)

• CZ_Milka

Příběh úžasný, nicméně zpracování pro mě strašné - rychlé přechody dějů, vše rozvleklé, divný dabing, hrané části takové odosobněné...(21.5.2014)

Zhlédla jsem se školou. Bez rozpaků projekci nazvu nejemotivnějším filmovým zážitkem- s holkama jsme brečely a při cestě autobusem jsme se na sebe jen tiše dívaly. Na druhou stranu se situace několikrát odlehčila a mohli (všichni) jsme se zasmát.. Viděno v červnu roku 2011. Hodně zdraví a dlouhý život siru Nicholasi Wintonovi.. a vše nejlepší k 105. narozeninám!(23.5.2014)

• johnnie78

Tenhle dokument mě spolehlivě uspal snadněji než barbituráty. To si snad Sir Nicholas ani nezasloužil.(22.9.2014)

Winton je borec, hned 2x jsem ho navštívil se školou v domě kultury v Mladé Boleslavi místo školy samozdřejmě:-) k tomu jsem vyhrál výbornou knihu podobnou dokumentu. A odnesl si pěkné zážitky.(20.12.2015)

Se vší úctou k tomuto Příběhu...(27.4.2011)

Co dodat. Snad jen: "Díky, pane Wintone."(18.5.2011)

Film jsem viděla v podstatě náhodou na karlovarském filmovém festivalu. Nečekala jsem od něho nic a tím více mě překvapil a dojal. Je to příběh o nezištné pomoci jednoho člověka mnoha dětem,kterým by jinak hrozila smrt. Překvapilo mě, že se Nicholas Winton v podstatě nezabýval tím, jaké obrovské nebezpečí by mu v případě odhalení hrozilo. Mnoho scén bylo velmi dojemných a tak nebylo divu když v průběhu i na konci filmu polovina lidí v sále vyndavala kapesníky.(4.8.2011)

Ťažko sa mi objektívne hodnotí film, u ktorého som poslednú pol hodinu v podstate iba preplakal. :)(25.1.2012)

Nemůžu jinak než za pět! Post scriptum: Ze zdejších "jednohvězdičkářů" je mi na blití!(14.3.2012)

Nevím proč, tak Issová mi tam prostě nesedí. Jinak ten film má něco do sebe a dalo se to zvládnout. Byl jsem na 46th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL a tam moc ovace nesklidil.(6.1.2013)

Kdyby film nebyl říznutý s hranými záběry, asi by to byl klasický historický (nudný) dokument. Ale takhle to mělo ten správný říz. Každopádně se siru Nicholasi Wintonovi klaním za to, co udělal.(31.8.2013)

Je opravdu těžké při hodnocení tohoto filmu oddělit čistě "technické" kvality a lidské sdělení. Zvlášť pro ty, co měli to štěstí být na slavnostní premiéře za osobní účasti 101letého Sira Nicholase Wintona. Snad největším úskalím podobných dokumentů je způsob, jakým podat dojemné příběhy tak, aby nepůsobily lacině a kýčovitě. Troufám si tvrdit, že se to tvůrcům filmu Nickyho rodina povedlo. Možná by se pár trochu přeslazených momentů našlo, ale důležité je, že poselství, které chtěl Matěj Mináč a další předat, v sobě tento film opravdu má. Jedním slovem inspirativní.(20.1.2011)

Dlouho jsem váhala s hodnocením, respektive tím, jak jej pojmout. Ale rozhodla jsem se hodnotit film / dokument a jeho zpracování, ne příběh Nicolase Wintona. Ten všichni známe a nedali bychom mu hvězdiček 5, ale 50... Co se však týče zpracování, souhlasím s názorem uživatelů Riley a Slarque, bohužel proto 3* a proto potřeba to také okomentovat.. A dodat - velká škoda tak silného námětu.(14.3.2011)

Silný je spíše příběh, než samotný dokument. Nevím, jestli to bylo verzí, ale pár střihů je tam naprosto prasáckých, kdy nenechají účastníky doříct větu. 5 hvězdiček by si zasloužili tvůrci toho televizního programu, co do studia pozvali Wintona a jeho děti. To je nejsilnější moment.(28.7.2011)

• HabakukX

Nápad jistě dobrý... První půlka za to stála, druhá naopak stála za h****. Nejdřív film svižně ubíhá, dokonce z něj ukápne i trocha napětí (což jsem od v podstatě dokumentu nečekal) a celá solidní část končí příjezdem do Londýna. Až na český dabing by nebylo moc co vytknout. A tady měla být tečka. Bohužel nebyla, a tak jsem byl nucen doslova přetrpět druhou půlku v agónii. Patos mi vadí i v lehčích formách, ale tohle už byl pořádný kalibr. Srdceryvné výpovědi, mobily v temném sále, moře slz a moje snaha zahrabat se co nejhlouběji pod sedadlo. Korunu tomu nasadili Slováci, kteří s Wintonem neměli absolutně nic společného, ale dokázali VYLÉČIT někoho z AIDS. Nickyho rodina prostě na konci pohřbila sama sebe.(24.1.2012)

Cítila jsem se divně mezi plačícím davem.(4.3.2012)

Hodně silný příběh. Takové téma zpracované asi kýmkoli a jakkoli by si zasloužilo 5*. Nemůžu objektivně hodnotit film, jsem ovlivněna příběhem. Neskutečné, co Winton udělal a jak je skromný! Prostě síla lidskosti, nádhera..(14.3.2012)

Výborný dokument o Velkém člověku a o dětech co zachránil. Moc filmů mě nedokáže dojmout, ale tady se to povedlo. Zejména u konce, když zachráněné děti vyprávějí co dělají a co dokázali za celý život.(21.3.2012)

Viděla jsem již předchozí dokumenty od stejného režiséra o britském zachránci několika stovek českých židovských dětí z druhé světové války. Tento se ale více věnuje zachráněným dětem a jejich rodinám. A také zachycuje to, jak tento čin inspiruje mnoho dalších lidí ke konání dobra. Sice nevím, zda se mi více líbil film či samotný Nicholas Winton, ale jistě vím to, že tento skvostný dokument mne velmi emocionálně zasáhl a na konci jsem bulela jak želva.(18.1.2013)

Nickyho rodina je strhující dokumentární fim, který vypráví o záchranné akci "britského Schinlera" - sira Nicolase Wintona. Pomocí dramatických rekonstrukcí, často nikdy nepoužitého archivního materiálu a výpovědi přímých protagonistů se odkrývá příběh, který Nicolas Winton držel půl století v tajnosti. Dnes čin pana Wintona inspiruje lidi v mnoha zemích, aby se pokusili udělat tento svět lepším a mohli se tak připojit do největší rodiny na světě - Nickyho rodiny.(31.1.2013)

Silný příběh,i dobře uchopený.Tápe ale mezi ryzm a hraným dokumentem.Na konec pak přechází v přeslazenou výzvu ke konání všeho dobra.(4.2.2014)

Tohle by měli povinně pouštět na všech základních školách, učilištích i na středních školách. Ať dnešní zkažená mládež vidí kolik odvahy, laskavosti, skromnosti, dobroty a lásky může mít jeden člověk. Nicholas Winton je přesně typ člověka, který by měl dostat Nobelovku za mír, proto nechápu proč ji dosud nemá. Celý dokument jsem probrečela, tak silný příběh asi nikoho nenechá chladným. Skvělá práce!(21.5.2014)

Působivé dokumentární koprodukční drama, kde hrané pasáže byly celkem zbytečné. Zajímavější byly rozhodně vzpomínky Wintonových dětí, které se staly úspěšnými dospělými. Ovšem osud a příběh je již natolik znám, že přes dávku dojemnosti stále vítězí Nicholas Winton - Síla lidskosti. 79%(22.6.2014)

fuha to bola sila..(8.5.2015)

Výborný doku-drama - 5 * a 84 % .(10.8.2016)