
Nickyho rodina
-
Nickyho rodina
-
Nicky's Family
-
Nicky's Family
Dokumentární / Drama / Životopisný / Historický
Slovensko / Česko / USA / Velká Británie / Izrael / Kambodža, 2011, 97 min
Režie:
Matej MináčScénář:
Matej Mináč, Patrik PaššHudba:
Janusz StokłosaHrají:
Nicholas Winton, Jana Kepková, Klára Issová, Emma Tarageľová, Michal Slaný, Aneta Faitová, Samuel Spišák, Dávid Mináč, Marek DobešProducenti:
Matej Mináč, Patrik PaššStřih:
Patrik PaššZvuk:
Igor Vrabec, Peter NémethScénografie:
Oliver CsikyKostýmy:
Jarmila Konečná, Ľubica JarjabkováPlakáty
Obsah
-
Nový film Mateje Mináče vypráví dosud neznámé osudy "Wintonových dětí".
Když před pár lety slovenský režisér, scenárista a producent Matej Mináč náhodou v jedné knížce narazil na dva krátké odstavce o panu Nicholasovi Wintonovi, byl fascinován. Spolu s Patrikem Paššem se rozhodli natočit dokumentární film Síla lidskosti o téměř zapomenutém příběhu záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před začátkem II. světové války. Hlavní protagonista, dnes 101letý sir Nicholas Winton, se o svém činu více než půl století nikomu nezmínil, dokonce ani své manželce. Nyní je příběh záchranné akce známý po celém světě. V rámci vzdělávacích projektů film Síla lidskosti viděly miliony dětí a mnohé z nich se rozhodly jít ve Wintonových stopách a udělat něco důležitého pro náš svět.
Režisér Matej Mináč natočil nový celovečerní dokumentární film s hranými rekonstrukcemi Nickyho rodina. Film o Nicholasi Wintonovi a jeho pozitivním poselství, které se šíří světem, přináší dosud nezveřejněná fakta, svědectví a osudy nově objevených "Wintonových dětí". Uvedením Nickyho rodiny v lednu 2011 Matej Mináč definitivně uzavře cyklus Wintonovských filmů: Všichni moji blízcí (1999), Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002) a Nickyho rodina (2011).(oficiální text distributora) - V dramatu Všichni moji blízcí (1999) objevil slovenský režisér a scenárista Mináč pro svět skutečný příběh Nicholase Wintona. Neznámému Angličanovi se těsně před vypuknutím 2. světové války podařilo odvézt z Prahy do Velké Británie do bezpečí před nacistickými okupanty 669 židovských dětí. K tématu se Mináč vrátil celovečerním dokumentem Síla lidskosti – Nicholas Winton (2001). Oba snímky měly obrovský ohlas a vedly k objevení nových, překvapivých skutečností. Dnes je Wintonův příběh známý po celém světě. Díky Mináčovým filmům se našly desítky dalších „Wintonových dětí“. Některé přibližuje i dokumentární snímek s hranými rekonstrukcemi Nickyho rodina. Mezi protagonisty patří i přední americký vědec Ben Abeles, bývalá ředitelka Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu Alice Mastersová nebo genetička Liesl Silverstoneová.(MFF Karlovy Vary)
-
Příběh o záchraně 669 dětí před nacistickými plynovými komorami pomocí osmi vlakových transportů do Británie se řídí logikou reality a je vyprávěn ve třech rovinách. Jednou jsou přímé výpovědi aktérů, druhou ilustrační záběry doby, na kterou aktéři vzpomínají, a třetí hrané rekonstrukce situací, jež ve své době nemohly být zaznamenány. Tvůrci se tímto způsobem snaží poskytnout komplexní pohled na zkoumaný problém - a daří se jim to. Divák se pomocí kamery a montáže dovídá věci, které by jeho vlastní pohled zaznamenat nemohl. Anebo také nedozvídá - pozoruhodný vedlejší motiv agentky (pravděpodobně ) Abwehru s krytím švédského Červeného kříže zůstává nevysvětlený, což otevírá prostor k dalším zajímavým interpretacím.
Hlavním motivem je příprava záchrany a samotná záchrana dětí z protektorátu. Napětí se postupně zvyšuje a plyne z toho, zda se děti v časovém stresu podaří zachránit. Plynutí času dokumentují zmíněné archivní materiály spolu s komentářem. Pozadí je referenční a velmi přesné, byť chvílemi příliš edukativní (začátek války, její konec), a v něm se pohybuje fascinující obrazový leitmotiv rekonstrukce cesty „dětí" vlakem po sedmi desetiletích.
Ve třech čtvrtinách filmu se kruh uzavírá - válka skončila, skuteční rodiče byli zavražděni a „děti" si pomocí adoptivních rodičů nacházejí místo v osvobozeném světě. Následuje první závěr (po 50 letech) s nálezem knihy výstřižků Nicholase Wintona a medializací jeho neuvěřitelného činu. Je tu ale ještě další závěr (po 70 letech), který působí poněkud nadbytečně, protože se patosu, který je pro dané téma příznačný - na rozdíl od zbytku filmu poprvé dosahuje prvoplánovými obrazovými strukturami a odpornou hudbou. Informace o situaci po 70 letech se ztrácí v obrazově zjednodušeně sentimentálním tahu na bránu.
Nickyho rodina je však v konečném důsledku profesionálně standardní (což neznamená průměrný!) a určitě ne povrchní dokument na extrémně vyhrocené téma se silnou výpovědní hodnotou. A kvůli tématu se místy vzpírá chladné analýze. - Martin Ciel(Letní filmová škola)
81%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
Mládeži přístupný
![]() |
03.02.2011 Bontonfilm CZ |
---|---|
![]() |
16.06.2011 Continental |
![]() |
12.12.2012 Bontonfilm |
![]() |
16.01.2013 Bontonfilm |
Související
- Zabudnutý detský expres (TV film) (2012)
- Dvanáct let s Nickym (TV film) (2011)
- Anglická rapsodie (2010)
- Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002)
- Všichni moji blízcí (1999)
Podobné
- Saulův syn (2015)
- Poslední cyklista (TV film) (2014)
- Květy války (2011)
- V temnotě (2011)
- Liebe ist nur ein Wort (TV film) (2010)
- Chéri (2009)
- Nedodržený slib (2009)
- The Courageous Heart of Irena Sendler (2009)
- Nanking! Nanking! (2009)
- John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše (2009)
- Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)
- Předčítač (2008)
- Ghetto (2006)
- Poslední vlak (2006)
- Člověk bez osudu (2005)
- Pianista (2002)
- Šedá zóna (2001)
- Jakub lhář (1999)
- Život je krásný (1997)
- Všechno je jak má být (1995)
- Schindlerův seznam (1993)
- Poslední motýl (1990)
- Sophiina volba (1982)
- Holocaust (TV seriál) (1978)
- Jakub lhář (1974)
- Liebe ist nur ein Wort (1971)
- Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1965)
- Transport z ráje (1962)
- Osvětim (1948)
Komentáře uživatelů k filmu (158)
Ellise
Naprosto skvělý dokument. Ano, tak dobrý je jenom kvůli tomu, že je o Nicholasi Wintonovi. Pokud se to chystáte zhlédnout hlavně kvůli Kláře Issové tak se moc netěšte, ta se tam totiž mihne pouze asi na 10 minut. Ale důležité jsou rozhovory se zachráněnými dětmi a celá ta dramtická atmosféra. Co dodat?...Snad jen: Kapesníky s sebou.(31.3.2011)
Houdini
Český Lev 1 nominace: Dokument(4.3.2012)
xxmartinxx
Hraná složka úplně zbytečná a pouze bezvýznamově dokreslující komentář, ke konci dokument ztrácí ni. přesto slušnější kousek oproti konkurenci.(26.12.2011)
Aluska88
Několik okamžiků ze začátku jsem pocítila lehký neklid, aby se tento dokumentární snímek nenesl v duchu diváckého hraní na city. Pak se příběh začal rozvíjet, kvést a sunout dopředu a já si uvědomila, že v případě skutků a odvahy Nicholase Wintona, je jakékoliv případné melodrama či patos rozhodně povoleno. Ve spoustě pasážích jsem měla co dělat, abych zadržela slzy. Nějak se mi při sledování nechtělo se poddávat emocím, tak jsem nakonec svou tvář udržela suchou, avšak oči jsem skoro měla v slzavém závoji. Je neuvěřitelné, že člověk, o jehož hrdinských činech by se možná svět nikdy nedozvěděl, inspiruje dodnes takovou spoustu lidí v odhodlání pomáhat druhým, co vše pro různé skupiny lidí a z různých oblastí dělají. Muž, jehož činy, teprve až s postupem času dokázaly ukázat svou moc. Vytvořily nová pouta, rodiny, spojily tisíce lidí. To, že o svých skutcích nikomu neřekl, snad je i skrýval, ukazuje, jak je Winton nebývale skromný a čestný člověk. On sebe sám nepovažuje za hrdinu, většina lidí ho však ano. Nejen proto, co dokázal, ale i proto, co tím pomohlo vytvořit do budoucna pro spousty lidí. Byla jsem dojata. O panu Wintonovi jsem již zhlédla dokument Síla lidskosti, ale tento film mě emocionálně zasáhl více.(17.3.2012)
Radko
Čo dodať: Nicholas Winton bol frajer, ktorý si zaslúži rešpekt. Film samotný celkom akčne odsýpa, nenudí. Zmatlaný je koniec. V mene dnes módnej patetickej výzvy na konanie verejného všesvetového dobra pod vplyvom ušľachtilých činov sira Nicholasa. Len nech je všetko zdokumentované a publikované ako veľké mediálne haló (korunu tomuto posolstvu dotvárajú zábery stoviek svetielok mobilov blikajúcich v tme sťaby nejaký novodobý lampiónový pochod za humanitu). No a práve v tom vidím rozpor: Winton svoje skutky konal bez ohľadu na záujem verejnosti, v duchu prirodzenej potreby dobrý skutok učiniť, nie preto aby sme všetci o ňom vedeli, ale jednoducho, že sa to patrí. 70% Pozn. Celkom by ma zaujímal osud tých prvých cca 35 detí, ktoré sa podarilo z nacistami obsadeného Protektorátu vyviezť do Švédska s priamou pomocou na Wintona nasadenej esesáckej špiónky a následne i jeho milenky. Teda či sa podarilo Nicholasovi presvedčiť ju k náprave samej seba alebo či tieto deti zažili podstatne trpkejšie chvíle.(1.12.2011)
gogo76
Nikolas Winton je veľký človek. O záchrane stoviek detí z Československa mlčal desiatky rokov a kniha s menami a fotografiami zachránených detí zapadala prachom na povale. Nebyť jeho ženy, ktorá ju objavila a dala svetu vedieť, by sme o ňom možno nikdy nepočuli. Film ma dojal v mnohých momentoch, no asi najviac pri stretnutí so zachránenými v živom TV prenose. Človeka, ktorý je stelesnením ľudskosti, by mal poznať celý svet. Nie preto, aby bol slávny, ale aby sa neopakovali smutné vojnové časy a hlavne aby sa našlo oveľa viac podobných, obetavých ľudí, pre prípad, keby nebodaj prišli. Pri scéne, kde krája tortu s nápisom "100", sa ani nechce veriť, akého veku sa dožil. Kiežby žil večne... Pochvalu si zaslúži i režisér, ktorý vďaka filmom o pánovi Wintonovi mnohým rozšíril obzory a dal vedieť všetkým, ktorí ani netušili... 80%.(27.3.2012)
cheyene
Dnes již známý příběh zachránce 669 československých židovských dětí, který je i bez filmového zpracování sám o sobě silný a dojemný. Nickyho rodina je perfektně natočený a výtečně pojatý dokument, který kombinuje autentické záběry s hranými, do snímku promlouvají i skutečné osoby, jichž se příběh týká. Pochválit musím rozhodně také hudební složku! na závěr stačí jen dodat: Bůh dej Nicolasi Wintonovi ještě dlouhý život!(15.4.2014)
Aky
Skvostný dokument, natočený s ohromným nasazením; jak profesionálním, tak materiálním, ale zejména se stále přítomnou emoční angažovaností všech zůčastněných.(30.6.2012)
Cappuccino
Príbeh tak populárny a tak silný sa azda ani nedalo natočiť zle. Hraná zložka - okej, dokumentárna časť - super.(19.11.2017)
mzss1
Hodně vydařený dokument z druhé světové války. Sice tenhle dokument - některé záběry byly vyjmuty či upraveny z podobnývh dokumentů, ale nevadí. Je to velmi zajímavá podívaná, kdy se člověk doví pár detailů z války a také především v tomto případě to, co velkého k dobru udělal Nicholas Winton. Dokument má i emotivní či nostalgické chvíle. Dobrá hudba, herci, provedení dokumentu. Celkově je to solidní podívaná. Hodnotím na 85% = ****(24.11.2012)
Vodnářka
Zatímco předchozí dva dokumenty představují hlavně Nicholase Wintona a celý projekt, ten třetí se zaměřuje detailněji na osudy 'dětí', na rodiny, které se rozdělily, i ty nové, které děti přijaly. Zároveň zachycuje ohlas, který objevení činů tohoto obdivuhodného muže vyvolal a mnohé charitativní akce, jež se panem Wintonem inspirovaly. Dojati budete stejně jako při předchozích filmech, kapesníky si vemte taky, navíc ale film opravdu nutí člověka zvednout se ze židle a jít něco dělat. Někam, kde je to opravdu potřeba.(20.5.2011)
bassator
46th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2011 - CZECH FILMS 2010-2011 - České filmy 2010-2011 (Nickyho rodina / NICKY´S FAMILY / Nickyho rodina) - Nicolas Winton byl velký opravdu VELKÝ člověk, ale hodnotím film a né jeho... Mě bohužel takovéto filmy a nebo spíše takové dokumenty nic neříkají a tak ať film vypráví o VELKÝCH věcech já u něho trpěl a čekal jen na konec... - 10. 7. 2011 - letní kino - Karlovy Vary - 20%(23.8.2011)
Snorlax
Jaká škoda, že v čelech států nestojí lidé jako Winton!(21.5.2014)
Slarque
Výborný televizní dokument, který se nějakým nedopatřením ocitl v kinech. Pro diváky, kteří viděli Mináčův dokument o Nicholasi Wintonovi, bude začátek jen takovým zkráceným opakováním. To hlavní ovšem přijde potom. A to rozhodně stojí za vidění i zamyšlení. Zážitek v kině ovšem notně kazí příšerné provedení českého dabingu, které bude určitě bezproblémově přijaté při uvedení na televizních obrazovkách, ale v kinech působí jako amatérská fušeřina. Proto je má rada následující: počkejte, až to budou vysílat v televizi!(28.2.2011)
triatlet
Matej Mináč je poznamenán silou lidskosti Nicholase Wintona a úspěšně poselství předává dál. Má dar oživovat obrázky, poskládat mozaiku dobových dokumentů z archívu a přidat k nim hrané pasáže tak, že výsledek působí celistvě. Navíc mě vůbec nevadilo mluvené slovo jednotlivých aktérů. A když už je na spadnutí slza, přijde menší odlehčení. Potlesk v plném kině - pro Mateje Mináče, pro sira Wintona.(14.11.2011)
heyda
Úžasný dokument složený z historických záběrů, rozhovorů a hraných momentů. Krásně poskládané historické události. Prostě prvotřídní koprodukční práce a jasných 5 hvězd. To snad ani nelze hodnotit jinak.(3.12.2015)
nascendi
Videl som oba predchádzajúce Mináčove filmy a nie je mi celkom jasné, prečo považoval za nutné nakrútiť ešte NIckyho rodinu, keď mu bolo jasné, že nič iné ako kompilát predchádzajúceho z toho nevznikne. Nickyho rodina je dobre nakrúteným dokumentom. Hrané pasáže nepôsobia násilne, myšlienkou vzájomnosti zachránených detí je predchnutý celý film. Pre diváka, ktorý nevidel predchádzajúce dva Mináčove filmy môže byť Nickyho rodina silným zážitkom.(6.8.2014)
d.beseda
(46. MFF KV / závěrečný film - letní kino). Ten nejsilnější zážitek mě čekal na závěr festivalu. Viděno naštěstí v originálním znění s titulky (dabovaný trailer do češtiny vypadá opravdu hrozivě). Kombinace dokumentu, hraných scén a archivních filmových záznamů mě mile překvapila a působila naprosto přirozeně. Jeden z mnoha momentů, který mě dostal: ,, ... Po příjezdu do Osvětimi je hned poslali do plynu. Když se svlékali, ve vězeňském komandu, které mělo na starosti odklízení mrtvol, pracoval jejich rodinný přítel. Ten paní Weberové řekl: "Toto je plynová komora. Prosím, až budete uvnitř, sedněte si do kouta a začněte zpívat, při zpěvu se více nadýcháte plynu a zemřete rychleji, a ne s takovými bolestmi." A ona s dětmi v té plynové komoře začala zpívat Wiegalu – ukolébavku, kterou napsala v Terezíně ...,, / Hodnocení: 90%.(15.7.2011)
Jakubisko
LFŠ 2011 ... Na závěr festivalu bohužel ohromné zklamání. Dokument neobsahuje vůbec nic, co bych už z desítek dalších dokumentů nevěděl, od Síly lidskosti se téměř vůbec neliší (Matej Mináč má zřejmě trochu problémy s inspirací) a zpracování také není nic z čeho bych si sedl na zadek. Po celou dobu promítání jsem si připadal jak na školní projekci, v lepším případě jako při sledování dokumentu z nějakého cyklu na ČT1. Nápisy typu "Druhá světová válka začala 1. září 1939", následované asi 15 vteřinami bitevních záběrů a posléze strohé info, že válka skončila dělají z diváka tak trošku blbečka. Kromě toho byl film protknut celkem dementním střihem. Vrchol nevkusu však rozjela až druhá polovina filmu, která má informační hodnotu hyperbolicky se blížící nule. Výpovědi lidí, popisujících pusinky v kině, nebo neustále opakujících jak sir Winton vymýšlí pořád nějaké skopičiny...achjo...neříkám že podobné věci do filmu nepatří, ale založit na nich celý poválečný vývoj? Korunu nicméně všemu nasadila poslední čtvrthodinka, protože Kambodža, obrázky zubožených afrických dětí a spousta vřískajících harantů z celého světa, vše podbarvené Bambini di Praga... já se ptám proč. Co jsem udělal, abych musel vytrpět takový kýč a patos. Nicméně abych nebyl až příliš krutý - dokument jako takový to zas tak tragický není. Klade si však nesmyslně velké ambice (možná že oprávněně, vzhledem k většinové reakci publika, co já vím) a hlavně se šíleně, ale šíleně opakuje...Mináč natočil podruhé to samé, jen přidal Issovou a okořenil to Kambodžou. Ne, díky.(2.8.2011)
McClane
Film zbytecne tlačí v některých momentech na pilu, ačkoli to není třeba, toto téma je silné samo o sobě, stačí sledovat Wintonovy děti a psolouchat jejich vyprávění. Hrané pasáže pak působí jako pěst na oko a opět jako ždímačka slz. Poslední zbytečná ždímačka přijde úplně na konci, proto nemůžu dát plné hodnocení.(3.7.2011)
Torision
Na tenhle dokument jsem se hodně měsíců těšit, protože jen málo lidí na světě obdivuju tak, jako sira Nicholase. Ve filmu je nejdřív, ať už dokumentárně nebo i hraně, představen Wintonův počin téměř do detailů. Po té se dokument více věnuje osudům zachráněných židovských dětí po desítkách let od zachránění. O tom, jak je příběh Wintona inspiroval především k pomáháním druhým nebo i jiné bohulibé činnosti. Film obsahuje i komentář zachráněných dětí a jejich paměti z oněch osudných dob, stejně tak se i dozvíme, jak se daří skomnému hrdinovi Wintonovi dnes. Líbilo se mi to moc.(11.6.2011)