Série(2) / Epizody(8)

Nechtěli se už nikdy potkat, ale teď musí společně vyšetřit zločin. Yach a Constantine jsou dva „policajti" z Nábřeží Zlatníků. Bývalí přátelé na život a na smrt rozdělil případ s tragickým koncem. Pod autem jejich ředitelky Léy Legrandové vybouchla bomba. Při atentátu zahynul policista, který auto řídil. Legrandová zná kvality obou policistů a chce, aby opět pracovali spolu. Tohle je víc než záminka. Kdysi s nimi byla v terénu, ale při jedné akci byla postřelena. Kulku se nepodařilo vyjmout a pomalu putuje k páteři. Legrandová má jen dvě možnosti, buď se podrobí riskantní operaci nebo jí hrozí ochrnutí.
I přes vzájemnou rivalitu, která je patrná na první pohled, se oba ihned pouští do práce. Poměrně brzy zjistí, že bomba ve skutečnosti nebyla určena Legrandové. (Česká televize)

sitmin

Dabing z prdele tomu taky nepřidá, ale veskrze je to šiška hovna. Famózní střih a tak. Doporučuju. Jdu se podřezat. ()

Tommassi3

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) Především mě znovu silně překvapil fakt, jak moc někteří zdejší výše postavení, rozuměj s nevysvětlitelně "vysokým" počtem bodů, uživatelé dokáží strhat prakticky jakýkoliv projekt, ač bych se vsadil, že skončili u první epizody případně prvních několika minut, což nakonec korunují naprosto vyčerpávajícím komentářem nejlépe o sedmi slovech, která nakonec ani nezvládnou napsat bez chyb či překlepů !! Nehodlám nikoho urážet, ani jmenovat, a tak se v tomto ohledu omezím pouze na souhlas s Kindermanem, který na tentýž problém upozornil nedávno.. Francouzi stejně jako my či naši němečtí sousedé vyprodukují několik kriminálních filmů či seriálů ročně, ostatně právě tyto žánrovky patří jak u nás v tuzemsku, tak i u západních sousedů k těm divácky nejvděčnějším, navíc s hodně hlubokými kořeny, byť především ty porevoluční záležitosti často opravdu nestojí za nic a to i ty francouzské, které lze v kontextu uvedených zemí považovat za ty jednoznačně nejzdařilejší !! Právě Policajti mě jednoznačně zaujali, když jsem zjistil, že se pod původní scénář podepsal režisér a scénárista Olivier Marchal, který má na svědomí takové pecky jako MR 73 či několik epizod legendárního Komisaře Moulina a který jednoznačně patří mezi nejlepší současné tvůrce země galského kohouta !! Marchalův jasně patrný rukopis nejlépe dokumentují už charaktery hlavních postav, když dva bývalí přátelé, zapletení do milostného trojúhelníku, jak se později dozvíme, Victor "Yach" Yachvili a Boris Constantine coby velitelé svých oddělení dlouho nejsou schopni jeden druhému odpustit nebo dokonce spolupracovat, čímž si komplikují jak vyšetřování případu atentátu na svoji nadřízenou Leu Legrand, tak i svoje vlastní nehezké životy, přičemž vlastně všechny postavy jednají tak nějak sobecky, hrají si své vlastní hry a především si tak onu spravedlnost ohýbají ku svému prospěchu, jak se jim to nejlépe zrovna hodí, rozhodně byste ve zdejších policejních řadách hledali vyloženě rovného poldu marně !! Samozřejmě i tato noirová temná stylizace už pomalu a jistě začíná zavánět stereotypy a klišé, která však dost často fungují nejspolehlivěji, navíc vedle Marchala na scénáři spolupracovala velká řada dalších v čele se Simonem Michaëlem, což samozřejmě zákonitě vedlo k oné celkové nevyrovnanosti, která spolu s neskutečným množstvím samoúčelných a otravně zbytečných flashbacků vedla k roztříštění toho složitě budovaného dramatického oblouku !! Navíc s každou další epizodou získává jeden stále silnější pocit, že samotná cesta k rozuzlení, především pak k rozmotání skutečností, které osvětlují minulost hlavních hrdinů, vyznívá mnohem zajímavěji než rozuzlení samo, přičemž méně prostě často znamená více a zachování jakéhosi tajemna by Policajtům slušelo určitě více !! Nicméně Nicolas Cuche i Thierry Petit se ukazují jako velmi talentovaní režiséři, když často vedou své herce velmi zdatně a ždímají z nich maximum, především maličký Frédéric Diefenthal jako Yach naprosto exceluje a dokonale mě přesvědčuje, že rozhodně není jen obyčejným šaškem, za jakého ho většina diváků v souvislosti s jeho rolí ve zběsilé sérii Taxi považuje, navíc si velmi dobře počínají zejména při akčních pasážích, byť právě těm dost často podráží nohy hodně zběsilý střih !! Co bych však především u této krimi série vyzdvihl, je bez diskuzí velmi zajímavá dvojdomost, když sice kupříkladu samotný příběh inklinuje k hodně špinavému noiru, odkazujícímu se ke staré dobré francouzské škole, podotýkám, že bez nějakých přehnaných vulgarit či explicity, kterému zároveň neschází ani dostatečná věrohodnost, samotný vizuál však překvapuje inovativní stylizací, která sice jede ve stopách především CSI, nicméně si z ní bere to lepší a často ji i překonává, třeba ty noční pohledy shora a velmi zajímavé úhly kamer s až fincherovskými vychytávkami, které v rámci francouzské televizní tvorby nepamatuji, dodávají Flics punc naprosté jedinečnosti, a mně tak nezbývá, než před uměním hlavního kameramana Josého Gerela smeknout !! Ani hudební složka Policajtů není vůbec špatná, ačkoliv také v rámci obou dvou sérií vyznívá silně nevyrovnaně, mě osobně nejvíce bavily pasáže z dílny známého francouzského hudebníka Calogera, který pracoval na prvních dvou epizodách, bohužel právě nevyrovnanost zřejmě nejlépe vystihuje kvality celého seriálu, který rozhodně disponoval velkým potenciálem, který však ten obrovský počet tvůrců značně rozmělnil do lehce nadprůměrné záležitosti, a to rozhodně především díky tomu již zmiňovanému fantastickému vizuálu.. [ Dabing 4/10 ] Tohle se Josefu Petráskovi a jeho Tvůrčí skupině příliš nepovedlo, špatný výběr herců ještě zviditelňují dost jalové dialogy !! () (méně) (více)

kinderman

Pokud na francouzské kriminálce zanechá svůj tvůrčí otisk O.Marchal, divák ví, co může očekávat- především nejednoznačně pojaté postavy policajtů, kteří balancují na hraně zákona, jsou příslušně drsní, nedělají kompromisy a kolegialita je jim nade vše. Aby mohli bývalí parťáci začít znovu spolupracovat, je nutno dát si napřed vzájemně pořádně do držky, akční finále nadupaného děje je výtečně inscenováno. Proto navzdory zdejším jelítkům (zvláště pak některým, co si po sobě svůj "hutný a argumentačně podložený" komentář ani nepřečtou) sázím pětku. ()