Chi bi xia: Jue zhan tian xia

Red Cliff Part 2

Historický / Akční / Dobrodružný / Válečný

Čína, 2009, 136 min

John Woo

Yue Lü, Zhang Li

John Woo, Terence Chang

Druhý film v téhle Xhodinové monstrozitě (v dobrém i ve zlém) poněkud postrádá styl svého předchůdce, rozhodne se nejdřív naservírovat drama a až posléze akci a naruší tak křehkou rovnováhu, nicméně v obou případech dokáže dovézt přihraný puk až do brány. Takže ačkoli hodnotím níž, není v tom žádný úmysl tomuhle filmu jaksi sebrat vítr z plachet. Teprv ve druhé půlce totiž ukazuje, co z něj činí tak výjimečné dílo na poli válečných velkofilmů. Kde třeba Trója sází na vyumělkovaný záběr celý ve zpomaleném záběru, John Woo si dovolí předložit scénu v syrovější podobě a raději dovolí jedné ze svých postav naběhnout s holýma rukama proti barikádě kopí. A funguje to mnohem líp už jen tim, co Chi Bi předvádí na rovině postav a jak si celou dobu snaží u diváka pěstovat zájem o ně a nikoli o to okolí, o to pozlátko. Právě díky tomu vzniká něco tak velkolepého, co by se v Hollywoodu nepodařilo, ani kdyby se sešli mudrcové těch největších studií. Já proti městu andělů nic nemám, naopak jim většinu popcornovejch taktik žeru, jelikož povětšinou taky vim, na co chodim, ale ta americká představa velkoleposti spočívá v obřích fanfárách a ohňostrojích okolo krásně nazdobenejch alegorickejch vozů, který maj uvnitř naprosto stejnou nudnou konstrukci. Jakej je pak rozdíl sledovat ty draky vyrobený z papíru, jak se plazej ulicí a hypnotizujou vás svejma elegantníma pohybama. Závěrečná bitva totiž nepůsobí jako nevyhnutelná nutnost snímku, nýbrž uspokojivý pay off.(19.12.2014)

horší než první díl... jeden z důvodů proč jsem byl lehce zklamán je, že neustále ztrácím pojem o tom, kdo s kým proti komu a proč... závěrečná bitva je na jedno brdo... prostě ty jedni převálcuje ty druhý... bitva na moři... prej. vždyt to žádná bitva nebyla a supermanské scény sice k čínské kinematografii patří, ale co je moc, to je moc...(9.4.2010)

Tady je opravdu škoda slov. Druhý part Red Cliff je stejně úchvatný jako první čast. 280 minut jsem jen zíral, popadal dech a vychutnaval jsem si mistrovskou režii Johna Woo. Bojové scény jsou naprosto neuvěřitelné a všechna čest jak hercům tak choreografům. Vše podtrhuje skvělý střih, nádherná hudba, prostředí a hlavně herecké výkony. Tohle je povinost pro všechny fandy filmu !(5.4.2009)

Jestli sem se u prvního dílu rozplýval nad bitvami, zde dosáhlo mé rozplynutí vrcholu. Druhý díl se první polovinu nese v duchu příprav a rozvíjení válečných strategií a vykreslování chrakteru postav a šikmooký smysl pro detail je zde rozvinut k dokonalosti. Dalo by se to shrnout jako jedna velká příprava na dechberoucí bitvu. Jestli sem do dneška měl Johna Woo zafixovanýho jako krále stříleček od dneška mi bude v hlavě ležet jako strůjce nejlepší filmové bitvy a to doslova ohnivé !(17.3.2009)

John Woo s mistrovstvím sobě vlastním provede své hrdiny zákeřnou epidemií, sítí špionáže a propletencem intrik až k rozhodující monumentální bitvě, v níž jde o všechno … a utopí pobřeží v ohnivém moři. Dynamika příběhu je oproti prvnímu dílu trochu odlišná, opatrné vyčkávání, taktizování a zvažování sil a šancí soupeře vystřídá velkolepá akce až ve druhé polovině snímku, přesto - nebo právě proto - tvoří oba filmy dokonale kompaktní a neoddělitelný celek se strhující, neopakovatelnou atmosférou.(21.11.2009)

• - Bolesti hlavy, kterými Cchao Cchao ve filmu trpí, byly zřejmě způsobeny nádorem na mozku, který Cchao Cchao skutečně měl a na který v roce 220 n.l. také zemřel. Legenda říká, že mu lékař navrhl otevřít lebku a nádor odstranit, nedůvěřivý Cchao Cchao jej však uvěznil. Zemřeli oba. (Jirka_Šč)