Chi bi xia: Jue zhan tian xia

Red Cliff Part 2

Historický / Akční / Dobrodružný / Válečný

Čína, 2009, 136 min

John Woo

Yue Lü, Zhang Li

John Woo, Terence Chang

Tady je opravdu škoda slov. Druhý part Red Cliff je stejně úchvatný jako první čast. 280 minut jsem jen zíral, popadal dech a vychutnaval jsem si mistrovskou režii Johna Woo. Bojové scény jsou naprosto neuvěřitelné a všechna čest jak hercům tak choreografům. Vše podtrhuje skvělý střih, nádherná hudba, prostředí a hlavně herecké výkony. Tohle je povinost pro všechny fandy filmu !(5.4.2009)

Tak po prvnim dilu mame vsechny postavy predstavene, vsechno vojsko rozmistene, taktiky a plany probrany horem dolem, vsichni se dopravili ke Krvavejm utesum a muze zacit rozhodujici bitva. S tim sem si tenhle film poustel. A ono hovno. Jak kdyby prvni film vubec nebyl, opet tu 90 minut jenom kecame, taktizujeme, vsechno pripravujeme, akorat postavy se uz nepredstavujou, coz jediny bych uvital, naky lehky shrnuti, protoze jsem jich vetsinu od prvniho dilu zapomnel. No a nezachrani to ani jedna vychcavka s sipama a par smesne vypadajicich "fotbalovejch" zapasu. Woo je zrucnej filmar, takze to vsechno vypada nalezite velkolepe, zajimave a i ty kecy dokazou obcas chytnout. Jenze je tu prvni dil a fakt sem nemel naladu cumet vicemene na to samy znovu. Po 90 minutach konecne prijde bitva. Ta je paradni, i kdyz tak trochu predvidatelna, protoze se jede podle taktiky a nikde se nevyskytne problem. Ale i kdyz je bitva paradni, neni zas vylozene kulervouci a kdyby si Woo nepomahal noci a vsudypritomnym ohnem, tak by to takovej efekt asi nemelo. A stejne me vic bavily ty sola generalu v prvnim dilu. Celkove jako v pripade prvniho dilu opet povedenej historickejm velkofilm, ale Woovi proste neodpustim, ze neprisel minimalne s hodinovou rezbou a i kdyz to je objektivne tak na ty 4*, tak mu jednu za trest seberu.(14.5.2009)

To, co se rozjelo v prvni casti prinasi sve ovoce a zde si uz jen uzivate a chrochtate u toho blahem. Typicky cinska megalomanie se nezapre (doposud nejvetsi cinsky rozpocet vsech dob a k dispozici tisice cinskych vojaku jako kompars, no proc ne). Zatimco prvni cast se zamerovala na pozemni bitvy, pokracovani je z velke casti venovano valce na vode, infiltraci neptratelskych zakladen, jeste zajimavejsim taktikam a jeste hlubsim rozvojum charakteru. Kdyz uz si myslite, ze to konci, teprve vypukne to prave finalni ohnive valecne peklo - nadhera. Absolutne nechapu, jak tenhle temer 5ti hodinovy majestatni epos, rozdelen na 2 filmy, ktery ani na chvili nenudi a vse zde ma sve misto, mohl byt pro zapadni trh sestrihan na smesne 2h. Radsi ani nechci videt co z toho muselo vzniknout za patlaninu a silne doporucuji se tomu vyhnout a vychutnat si plnou verzi, protoze tohle je navrat Johna Woo do Ciny ve vsi parade a jeden z jeho nejlepsich, ne-li vubec nejlepsi film, co kdy natocil. 9/10(10.1.2011)

Až příliš dlouhý a rozvleklý klid před napjatě očekávanou finální bitvou, během kterého se taktizuje, špehuje, konverzuje, a princezna využívá více prostoru ke zbytečně vyčuhujícímu "románku", jsou důvodem faktu, že druhá část pro mě není tak návyková podívaná jako "prolog". Výrazný prvek prvního dílu - efektní bojové exhibice jednotlivých postav, je tu víceméně obětován ve prospěch týmové práce. Finální akce nepostrádá rozmáchlost, nápad a překvapení (vrchní stratég naplňuje očekávání), přesto mám po prvním zhlédnutí "epilogu" pocit, že jsem dostal méně, než jsem čekal, a postavy, s kterými jsem se v jedničce tak sžil, tu přišly o část své chemie. Další projekce jsou jisté, takže se uvidí... Prozatím 7-8/10. A Johne, to práskavé "trhání" grafických předělů obrazu sis mohl odpustit.(19.2.2009)

Převratná taktika, ohromující bitva s nefalšovaným respektem a důstojností k životu i úctou k nepříteli. John Woo je skvělým průvodcem, jenž nám dovolí nahlédnout pod pokličku tradičního čínského válčení aromatizující chutnou vůní čaje z těch nejjemnějších lístků.(5.8.2011)

• - Bolesti hlavy, kterými Cchao Cchao ve filmu trpí, byly zřejmě způsobeny nádorem na mozku, který Cchao Cchao skutečně měl a na který v roce 220 n.l. také zemřel. Legenda říká, že mu lékař navrhl otevřít lebku a nádor odstranit, nedůvěřivý Cchao Cchao jej však uvěznil. Zemřeli oba. (Jirka_Šč)