Chi bi xia: Jue zhan tian xia

Red Cliff Part 2

Historický / Akční / Dobrodružný / Válečný

Čína, 2009, 136 min

John Woo

Yue Lü, Zhang Li

John Woo, Terence Chang

Jestli sem se u prvního dílu rozplýval nad bitvami, zde dosáhlo mé rozplynutí vrcholu. Druhý díl se první polovinu nese v duchu příprav a rozvíjení válečných strategií a vykreslování chrakteru postav a šikmooký smysl pro detail je zde rozvinut k dokonalosti. Dalo by se to shrnout jako jedna velká příprava na dechberoucí bitvu. Jestli sem do dneška měl Johna Woo zafixovanýho jako krále stříleček od dneška mi bude v hlavě ležet jako strůjce nejlepší filmové bitvy a to doslova ohnivé !(17.3.2009)

Druhá část je více pohádková, bohužel o to slabší. Nakonec mě klid před závěrečnou vřavou bavil víc, než samotná bitva. Jako válečný film tím pádem trochu strádá. Je to hlavně proto, že ač jsem přistoupil na heroické výkony ústředních sympaťáků, tentokrát nebyli nepřemožitelní bojovníci....ale prostě jen nesmrtelní:-(.(10.3.2009)

John Woo s mistrovstvím sobě vlastním provede své hrdiny zákeřnou epidemií, sítí špionáže a propletencem intrik až k rozhodující monumentální bitvě, v níž jde o všechno … a utopí pobřeží v ohnivém moři. Dynamika příběhu je oproti prvnímu dílu trochu odlišná, opatrné vyčkávání, taktizování a zvažování sil a šancí soupeře vystřídá velkolepá akce až ve druhé polovině snímku, přesto - nebo právě proto - tvoří oba filmy dokonale kompaktní a neoddělitelný celek se strhující, neopakovatelnou atmosférou.(21.11.2009)

Volume 2: Po vynikajícím prvním dílu jsem druhou část vyhlížel na stejné, ne-li lepší úrovni. Ale dostal jsem něco jiného. I když se pokračuje přesně tam, kde se minule skončilo, celkový feeling obou filmů je odlišný. Od hravého prvního dílu se přesouváme do vážnějších poloh. A než se dostaneme k finální bitvě, tak uplyne skoro 80 minut, kde se taktizuje a pokouší se narušit morálka na obou stranách. Navíc jak píše Adrian, scéna, kdy Tony Leung cvičí s mečem, jako by vypadla z Hrdiny od Zhanga Yimoua. Finální bitva je velkolepá, i když žádného záběru digitálních armád, jako v prvním dílu se nedočkáme, takže vlastně těch údajných 800 000 vojáků není nikde vidět a vzniká tak dojem bitvy několik stovek až tisíců - na druhou stranu to působí poctivěji a triky tak neruší (kromě úvodní celkem krátké námořní bitvy, která byla trikově nejnáročnější, takže triky byly občas slabší). Souboje už nejsou tak efektní. Hrdinové se už tolik nepředvádějí (byl tu náběh v souboji, kde se švihá ohnivým lanem, ale skončilo to příliš brzo), ale jsou už součást bojujícího celku. Zkrátka jsem čekal víc, než jsem dostal. Ale sountrack, kde přibyl nový motiv je stále vynikající. Woo tento kolos ustál, i když s několika chybami a dokázal, že na to stále má, ale ten ultrakýčovitý finální záběr na růžovou oblohu se zapadajícím sluncem, modrou řeku, horami v mlžném oparu s duhou a zelenou louku bych klidně oželel. 8/10(28.2.2009)

Rozpočet $40miliónovTržby USATržby Celosvetovo $102,126,903║ Troška ma mrzí že to už nie je taká otvorená bojová partia ako v prvom diely, v prvej polovici filmu mi chýbajú súboje lebo celý čas sa tam rieši len problematika okolo útoku a všelijaké nekalé praktiky ako demoralizovať nepriateľa. V tej druhej polovici to opäť John Woo rozbalí a predstaví nám také Čínske vylodenie v Normandii, pripomínajúce v mnohých ohľadoch to čo ponúkol Spielberg vo filme Zachráňte vojaka Ryana, toto prevedenie v historickom filme je rovnako účelové a drastické, plné výbuchov, spomalených záberov, hromady mŕtvych... ďalej namiesto súbojov mužov mečami a kopijami, sa tu prevažne buď ostreľujú šípmi, či odpaľujú nádobami naplnenými olejom, čo je pre zmenu v oblasti bojov fajn ale mne osobne by viac koštovali súboje mužov s mečmi, ktorých tam je fakt minimum. Tak či onak je pokračovanie o niečo málo slabšie než predchodca, príde mi to tak že John Woo si odtrhol až moc veľký krajec, ktorý nedokázal úplne ukočírovať - zbaštiť. V každom prípade ide o veľké vyvrcholenie tohto dvojdielného historického filmu, kde príde aj na nejaké myšlienky na zamyslenie. Pochvala patrí určite všetkým čo sa na tomto projekte podieľali lebo to zvládli po všetkých stránkach nadštandartne a veselo sa môžu porovnávať z omnoho drahšími Americkými veľkoprodukciami. /85%/(2.7.2009)

• - Bolesti hlavy, kterými Cchao Cchao ve filmu trpí, byly zřejmě způsobeny nádorem na mozku, který Cchao Cchao skutečně měl a na který v roce 220 n.l. také zemřel. Legenda říká, že mu lékař navrhl otevřít lebku a nádor odstranit, nedůvěřivý Cchao Cchao jej však uvěznil. Zemřeli oba. (Jirka_Šč)