Gli Ultimi giorni di Pompeii

Itálie, 1913, 56 min

Režie:

Mario Caserini

Předloha:

Edward George Bulwer-Lytton (kniha)

corpsy

Ak by ste čakali katastrofický spektákel rozhodne by ste boli sklamaní. Akcia sa dostaví až v posledných zhruba 10 minútach a to určite nie veľmi efektným spôsobom. ()

majo25

Taliani vyrukovali s týmto najstarším dlhometrážnym filmom o konci Pompejí už v roku 1913 a vzhľadom na tento ranný vek kinematografie je to zaujímavé dielko, aj keď by mu výrazne napomohla oveľa kratšia stopáž. V úvodných minútach sa toho veľa nedeje a ani v tých nasledujúcich sa o blížiacej sa katastrofe nehovorí vôbec nič. Gro tvorí predovšetkým výpravné dielo o slepkyni a jej milovanom, ktorých osudy končia tragicky. Sopka Vezuv sa príhlási o svoje slovo až v záverečných 10 minútach, čo je povážlivo málo. Efekty katastrofy sú ale chválihodné. ()

Brejlil

Slepá dívka Nidia je trýzněna svým majitelem a veleknězi Arbaceovi slouží jen k laciné zábavě. Když se jí zastane Glaukus, zamiluje se do něj. Glaukus má ale oči jen pro Jone. Jone chce Arbaceus. Glauka zase Julie. Julie požádá Arbacea o nápoj lásky, který chce dát Glaukovi. Arbaceus nechá místo nápoje lásky vyrobit lektvar šílenství. Jenže Nidia chce taky nápoj lásky a tak ho ukradne a dá ho Glaukovi sama. Glaukus zešílí a Arbaceus tak spáchá vraždu a svede ji na Glauka. Ten je odsouzen k sežrání lvy. Po peripetiiích s vydíráním a dalšími aktivitami slepé Nidie vyjde pravda najevo a mezi lvy skončí Arbaceus. Jenže to už soptí Vesuv a Nidie odvede Glauka a Jone k moři. Zatímco se zachraňují na lodi, Nidie „vidí“, že pro ní není v Glaukově srdci místo a dobrovolně skáče přes palubu. Vděčná Jone pak každoročně nosí k jejímu náhrobku květy. Takhle shrnutý vypadá film jako jihoamerická telenovela. Jediné, co ho zachraňuje před naprostým pádem na dno, je vynikající výprava, občasné fascinující hrátky se světlem (byť jen slunečním) a čekání na výbuch Vesuvu. Ten není nijak velkolepý a ani destrukce Pompejí nepůsobí tak, jak jsem čekal. Scény z cirku, ať úvodní závod nebo čekání na lvy, ty jsou ovšem pěkné. Zajímavý je také egyptský motiv Isidina velekněze, který se projevuje v jeho kostýmu i ve výzdobě jeho zahrady (Sfingy). Naprosto tristní jsou herecké výkony, zvláště Nidia vypadá jak anorektička, posedlá nějakým šílenstvím. ()

babka

Tento film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1983/84. Zřejmě NFA otevřel truhlu se starými poklady - jinak si to nedokážu vysvětlit. Bohužel jsem tehdy v kině nebyla - nemyslím rok 1913, ale klub 1983/84, takže bez hvězd. ()