Oko nad Prahou

Eye Above Prague

Oko nad Prahou

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2010, 78 min

V tomto případě mi vůbec nevadí objektivita/neobjektivita dokumentu. Navíc každý dokument ba dokonce i film konec konců vyjadřuje a prezentuje nějaký názor a plivat na Oko nad Prahou jen proto, že se jedná o kontroverzní téma, na které v podstatě každý má už předem nějaký alespoň trochu ucelený názor mi přijde jako nesmysl. Hvězdičky ale na ČSFD dáváme za filmy takové a v tomto případě mě Oko na Prahou taky překvapilo svou vyspělostí. Na 78 minutách totiž Špátová stihnula podat to nejdůležitější z Kaplického života, dostala se do Kaplického každodenní rutiny, takže jej mohl divák alespoň trochu poznat a taky schrnula, pravda ne moc objektivně, kauzu knihovna. Za mě vážně spokojenost. Taková věc se stane jednou dvakrát za život. To je první česká mezinárodní soutěž a první soutěž svobodného státu. A to uzavřelo jakýsi kruh, kde člověk odešel kdysi dávno a zase se pozvolna vrací zpátky.(31.7.2010)

Svým způsobem mi to přípomnělo Český mír. Malost opět zvítězila. Bez ohledu na názor na knihovnu se diskuze rozmělnila do typické národní bezobsažné břečky. Klausův pohunek Knížák je hrozná postavička, ale za své věrné služby dostal státní vyznamenání :( ! Kaplický podcenil českou bažinu, Dá se říct, že ho v jistém smyslu utopila. 66%.(19.2.2011)

Hodnotenie je výrazom znechutenia! Nejde o to, či Chobotnica mala alebo nemala byť postavená. Ide o to všetko okolo tohto projektu. Takto bezostyšne prezentovať svoju hlúposť a aroganciu, takto klamať, pri priamej konfrontácii potom uhýbať (či sa jej vyhýbať), kričať, ale nevedieť sa postaviť čelom, báť sa o vlastný prospech a ani nachvíľu nezaváhať jedným jediným aktom pošliapať snahu druhého, to už snáď nie sú ani ľudia. Najhoršie je, že takéto kurvy, hoc sa na nich pľuvne, predstierajú že zapršalo. the 'lowest of the low' are they - no fit to share our planet, they are not men but beasts indeed, so take this beast and hang it(6.12.2010)

• zette

Kazda, trochu vyraznejsi a originalnejsi stavba je nazorove rozporuplna. Nejsem zadna vyjimka, kdyz reknu, ze mne prijde knihovna architektonicky zajimava. Nejsem si ale jisty, zda by mela na Letne stat. Praha by sice potrebovala v poslednich dvou dekadach vystavbu i jinou nez jen prosklenych administrativnich a obchodnich center, nove budovy by ale mely byt reprezentativni hlavne svou stavbou a ne lukrativni polohou. Dokument tezi z proflaknuteho tematu a neni nicim zajimavy ci objevny. Snad jen v tom, jak Havel kope za kamarada a vyjadruje se k necemu, cemu nerozumi (nebyl tedy jediny).(18.8.2014)

pro začátek je třeba říci, že by se nemělo zde na čsfd hodnotit to, zda je knihovna hezká, nebo ne, zda by měla být postavena a nebo ne... z mého pohledu na film jde o emotivní, silný dokument o velmi kontroverzním díle velkého umělce evropského formátu. bohužel mi trochu chyběl i rozvinutější úhel pohledu proti "chobotnici"... ale přiblížení osudů osob přímo s problematikou spjatých mi přišlo velmi dobré. 80% [Festival nad řekou, 2010](9.8.2010)