Footloose: Tanec zakázán

Footloose

Zakázaný tanec

Komedie / Drama / Romantický / Hudební / Taneční

USA, 2011, 109 min

Tancovačka je duchovně zkažená.To jsem si nevymyslel já, to se tvrdí v jednom americkém zapadákově. A Craig Brewer se o tom rozhodl natočit film. Jednoduchý, dobře obsazený, se scénářem vzorně dodržujícím všechna důležitá i nedůležitá klišé a technicky skvěle zvládnutý. Film v lecčems připomínající "Hříšný tanec", ale pozor! Film to není moc taneční, jak by se od něj dalo očekávat. Navzdory tomu, že je do hlavní role "spermoně" obsazen profesionální tanečník a "džejmsdýnovský" floutek Kenny Wormald. Klasický vzorec tanečního filmu není vždy dodržen. V popředí je dost často všechno možné na úkor tanečních čísel. Když na ně ve filmu párkrát dojde, jsou z hlediska choreografie dynamicky pojaté a perfektně zvládnuté a Kenny Wormald svým tanečním uměním všechny převyšuje o několik tříd. S dějem je to poněkud na "limonádovém" štíru, ale i tak se v něm najdou zřetelné stopy originality. Zamrzí jeho naivita. Určitě znáte tu pohádku o královstvíčku ve kterém bylo zakázáno se smát a radovat se. V Bomontu od automobilové tragédie, při které zahynulo pět mladistvých, zakázali před třemi lety mladým lidem veškerý společenský život, včetně tance. V nemožném zapadákově přebývá reverendova dcera Ariel, co je hezká jako obrázek. Z dřívější putky je nyní pěkná zlobivka. A jako na šukací potvoru sem za příbuznými po smrti své matky přijíždí z Bostonu kultivovaný, lehce arogantní mladík Ren s rebelujícími sklony, který se okamžitě zapíše na reverendův "black list" jako potížista a stane se trnem v jeho oku kvůli narušování morálky, kterou on, jako duchovní, razí. Hádejte třikrát, jestli Rena s Ariel šukací osud svede dohromady, ona dá vale svému současnému příteli s násilnickými sklony a společnými silami obrátí jeden ctnostný "buranov" vzhůru nohama. Zákonem zakázaný tanec (a láska) bude jejich hlavní zbraní. Vše bez problémů odhadnete dopředu. Jenže film je to natolik sympatický i z hereckého a hudebního hlediska, že mně to nedalo, abych bránil v lepším hodnocení. On ten schematický scénář byl v podstatě dobře převedený režisérem, který si po náročných dramatech vyzkoušel také něco jiného. Filmem se nese bohatá hudební směska od country přes blues až po rock s hip hopem. Julianne Hough se zpravidla objeví ve filmech, kde se zpívá nebo tančí, jako je tomu v tomto případě. Máme spolu hezký vztah. Úzkostlivý, přísný a nábožensky založený otec, je přesně part pro Dennise Quaida, který se postupně přehrál do rolí vzorných otců dělajících si starosti o svoje dcery nechovající se podle jeho představ. Andie MacDowell v roli jeho manželky si skoro nevšimnete, jak málo dostala prostoru se výrazněji projevit. Bohužel je ve filmu také Miles Teller, a nějakým způsobem přišlo tvůrcům legrační i nutné, učit ho tanečním kreacím. Jednalo se o zbytečný výpadek, který trochu film, v těchto zhola zbytečných scénách, degradoval. Někomu nebude ani po chuti náboženský podtext, který je ve filmu občas až otravný. Film neobsahující příliš mnoho tanečních čísel vyvrcholí do té doby netolerovaným maturitním plesem, na kterém se už tančit bude. Ne moc, přiměřeně. Příznivci naivních a sympatických filmů mají zelenou. A po jeho zhlédnutí si uvědomí, že to vlastně ani moc taneční film nebyl. Spousta scén v něm byla dobře a chytlavě natočená a určená mladému publiku, které je jistě náležitě ocení. Nejsou tím myšleni lidé z CSFD. Mé hodnocení: 80%(19.11.2014)

Jsou daleko horší věci, které by měly být zakázany. K nim tanec rozhodně nepatří. Bylo velmi příjemné zase po několika letech vidět herečku Andie MacDowell v něčem jiném než je reklama na zkrášlujcí prostředky, které zabraňují tvorbě vrásek nebo co to vlastně bylo. Původní verzi filmu s mladým Kevinem Baconem považuju za klasiku, které dám přednost před tímto remakem. Mě tady pořád něco chybělo. Je vidět, že nejsem jediná, kdo si myslí, že Julianne Hough vypadá jako Jennifer Aniston. Ty dvě herečky mají stejná gesta a výraz a úplně stějně se i usmívají.(14.3.2012)

Takmer každý z nás určite prešiel obdobím, keď pravidelne navštevoval diskotéky a posilnený správnym množstvom zakazovaného alkoholu a v opojený mladých dievčat sa stával levom na tanečnom parkete. Rád spomínam na tie časy, keď som si užíval mladosť bez dnešných záväzkov a povinností a všetko čo bolo zakazované ma nesmierne lákalo. Tak to bolo aj tomto príbehu v podaní hriešne príťažlivej Ariel (Julianne Hough) a Rena (Kenny Wormald), ktorý mi imidžom pripomínal J.Travoltu z muzikálu Grease. Tento remake sa režisérovi Craigovi Brewerovi vydaril, keď za pomoci veľmi dobrého výberu hudobných skladieb vytvoril neobyčajne dobrý zážitok s vtipnými momentami. Pri pohľade na jeho produkciu filmov ho nemôžem pochváliť, ale raz za čas sa naozaj nakopme " a ukáže všetko čo schováva vo svojich vreckách" (tým mám na mysli film Black Snake). Počas viacerých momentoch som si nohou klepal do rytmu bluesových a gitarových tónov, takže zaslúžených 60%.(17.3.2012)

• Zíza

Připravte se na pořádný tanec!? Ale no tak, kde? Abych se přiznala, choreografie tohoto filmu mě za srdce ani za toho vůbec nevzala, natož hudba, co to všechno provázela. Tanec mám opravdu ráda, ale tady mě moc nevzal. Ani příběh. Kluk měl sice vcelku dobrý charakter, ale na tom se takový film uvést nedá. Ani na netancujícím kamarádovi. Ani nevím, komu bych tenhle film mohla doporučit…(26.2.2012)

Tento film se mi dost líbil,poprvé jsem koukala s nadšením i když mi Kenny Wormald je chvilkama nesympatický a nelíbí se mi,ale to je jenom můj detail. Hodně mě nadchl příbíběh...město kdo se nesmí tancovat je dle mého názorů originální.Po prvním shlédnutí jsem byla nadšená, bohužel jsem se na tento film koukla ještě asi "jenom" 4 a začalo mi na tomto filmu chybět málo tanečních scén, dali by se spočítat na prstech,což je dle mého názoru škoda, kdyby tam bylo více tanečních scén možna by se mi celý film líbil i po 6, ale tak si jen někdy pouštím taneční scény.... některé rozhovory jsou trošku nudné, ale i přesto film vcelku dost dobrý,příběh pěkný dávám 4*(13.3.2012)

• - Natáčelo se ve státě Georgie. (Varan)

• - Celosvětová premiéra proběhla 6. října 2011 v Austrálii. (Varan)

• - V jedné ze scén odjíždí hlavní hrdina ze školní knihovny svým VW brouk, kde mu na zadní části auta chybí kryt motoru. Jakmile však přijíždí ke staré továrně, kryt už má opět na svém místě. (JARDAHONDA)