Z vyprávění režiséra a spoluscenáristy Bedřicha Ludvíka: Tento film o filmu vám nenabídne pohled na slavné herce, drahou techniku a ohromný štáb. Nic takového jsme při natáčení seriálu Kus dřeva ze stromu neměli. Kameraman Pravoslav Flak točil na kameru, kterou nám zapůjčila produkce Evolution films a jestli stála 100 000 Kč tak je to moc. Měl stativ, ale ten používat jen na takové ty krásné, výtvarné, dřevěné kompozice na stole nebo na točně. Tu jsme speciálně pro tento seriál zakoupili za 600 Kč v Nuslích. Na plac do Debrna jsme s kameramanem Flakem jezdili každý den mým autem. Nabíral jsem ho na Kulaťáku. Dva reflektory nám taky zapůjčil Evolution films. Točili jsme od osmi ráno do osmi večer. Hlavní hvězda seriálu, Martin Patřičný, nám vařil kafe, a my si jídlo koupili cestou v sámošce. Natáčení nám trvalo, i s různými dotáčkami, asi 25 dnů. Nejkrásněji se točilo soustružení dřeva a pak ti dva psi a kočka. Ale já už jsem před tím natočil i nějaké obrázky v zimě a na jaře. Oživení v sále vždycky přineslo natáčení s vnukem Martina Patřičného, s Jiříkem. To se pak vzali psi a vozík-žebřiňáček a šlo se do lesa. Všichni jsme se navzájem stále točili a fotili, až z toho vznikl tento film o filmu, který pak doma, v bývalém dětském pokoji, sestříhala manželka kameramana, Věrka Flaková. Jo, a ještě před tím jsem nahrál, pod dozorem Jana Jiráska, dvě své ústřední písničky – jednu pod úvodní a závěrečné titulky a jednu do předělů do filmu – ta ve filmu nikdy nezazní celá – dokonce ani v tomto filmu o filmu.“ (Česká televize)

sator

Krátké nahlédnutí do přípravy cyklu věnovaném dřevu, Kus dřeva ze stromu, obsahuje povídání s autorem cyklu Bedřichem Ludvíkem a hlavním protagonistou výtvarníkem a milovníkem dřeva Martinem Patřičným. ()