Horníkova růže

Animovaný / Krátkometrážní

Československo, 1974, 8 min

Jiří Brdečka

Jaroslav Forman

Další animovaná podoba baladické písně od Jiřího Brdečky. Sice nemohu říci, že by to bylo animačně či výtvarně méně zdařilé, ale spíš mi prostě slabší přišla samotná zdrojová píseň (a ani Zdeněk Liška můj dojem nijak nevylepšil – 70%).(6.7.2017)

Do jednoduchých animovaných obrázků převedena hornická píseň z konce 19.století. Aniamčně nepříliš uchvacující, ale i tak docela působivé.(25.7.2012)

Tady bylo rozhodování mezi čtyřmi a pěti hvězdami asi nejtěžší. Výtvarně a celkovým pojetím krásný film, suverénně dostávající Brdečkově pověsti geniálního vystihovatele, který si navíc pro každé téma umí vybrat výtvarníka. Bylo to jako četba Wolkerových básní (Wolkerových, nikoli Bezručových!). Co filmu ubližuje (alespoň v mém vnímání), je paradoxně písnička, kterou zobrazuje. Zatímco "Do lesíčka na čekanou" není než zhmotněním tohoto "kultovního" cajdáku, s nímž je v dokonalé estetické shodě, Horníkova růže by se bez své bazální písničky (navíc asi dost málo známé?) docela dobře obešla a výtvarně-filmová estetika se s tou písňovou v tomto případě tluče. K tomu musím bohužel konstatovat, že ani Liškova doprovodná hudba filmu příliš nepomáhá. Zajímavý problém je s permoníkem (odtud SPOILER): Od začátku filmu (a hlavně písně) mi "bylo jasné", že horník se ze šichty živý nevrátí. Avšak podělení se o svačinu s permoníkem bylo nepochybným signálem, že horník zahynout nemůže, neboť si právě nklonil zemské síly a dojde-li k nějakému neštěstí, permoník ho jistě zachrání. Konec však odpovídá původnímu předpokladu, permoník se zmůže jen na příliš pozdní varování. Zda je neúspěch jeho vinou, či zda za to může horníkovo několikavteřinové otálení, není zřejmé. Stejně jako není zřejmé, proč Brdečka takto frapantně porušil zákony vyprávění (nejen porušil, přímo tam toto porušení nastražil) a jak tento jeho přečin hodnotit.(15.10.2015)

Hodně smutný, citový, s perfektní atmosférou a výtvarním pojetím (Walterová), titulní méně známá hornocká píseň ve skvělé úpravě Zdeňka Lišky, dělá z tohoto dílka skutečně pozoruhodný film, mezi všemi našemi animovanými filmy. Brdečka snad nikdy nezklamal.(6.1.2014)

absolutní dokonalost a krása(19.8.2011)