Paví král (TV film)

Pohádka

Československo, 1978, 40 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (21)

• honajz

Totální psychedelický úlet s podporovanou zoofilií, kde se nejvíce vyřádila kostýmní výtvarnice. Důležité zvraty se v obraze neobjeví - neuvidíme, kde se najednou vzal ten páv, nevíme, proč najednou zmizí, nevidíme shození postele do moře, nevidíme potrestání Hněvky a jejího sluhy. netušíme, jak se ocitli najednou rodiče Růžičky na dvoře Pavího krále, proměna ryb je taky odfláknutá. Hlavně že je nám několikrát zopakovaná básnička o pavím králi a "cestičkou z oblázků, půjdu si pro lásku". Btw, ryby musely být namakané z posilovny, když dokázaly pár dní držet nad vodou zlatou loď i s princeznou. Dialogy mi přišly jak od mimoňů. Ale na druhou stranu to atmosféru má, takovou meditativně psychedelickou.(4.11.2018)

Cestičkou z oblázků... na myším ocásku. To jsem si pamatoval od dětství, stejně jako postýlku coby záchranný člun. Zkratkovitost svědčí jednoduchým pohádkám "od nás ze vsi". Pro tyhle Hrubínovy melancholické věci se ale víc hodí plná délka a odpovídající výprava.(24.6.2017)

Pohádka ze Špalíčku pohádek Františka Hrubína. Knihy, kterou má v knihovničce každý z mé generace. Pohádka, kde obrázek v knížce vypadá stejně, jako záběr z filmu (Růžička na postýlce v moři). Až přepluji moře, až přetrpím hoře. Cestičkou z oblázků půjdu si pro lásku. Přeplouvání moře netrvalo dlouho, hoře byla nejspíš vynechaná snídaně, protože princeznu nikdo trpět nenechal. Zlá Hněvka mi připadala hezčí než princezna, ta se mi zdála taková rozmlžená a nepříliš lucidní, mouchy, vlastně pávi, snězte si mě.(4.1.2012)

Jedna z milionu dětských pohádek(21.10.2011)

Princezna Růžička si natolik zamiluje páva, až se rodiče obávají o její zdraví a ptáka z královské zahrady vyženou.... je to nemoc, nebo ne.(5.7.2011)

• Tommassi3

"To máte z toho, jak jste ji rozmazlovali !! Dali jste jí všechno, na co si vzpomněla, i na co si nevzpomněla.."(22.8.2014)

Klasická pohádka mého dětství -dodnes se mi líbí :-)(21.1.2010)

Trošku psycho-pohádka s krásnou hudbou a verši Fr.Hrubína.(20.7.2013)

• kajas

"Až přepluji moře, až přetrpím hoře..." Přetrpět těch 38 minut je taky docela umění. Televizní pohádky se samozřejmě nemohly těm filmovým rovnat z hlediska triků a výpravy, ale i herecké výkony a zkratkovité vyprávění (dokonce chvíli ve verších, jestli jsem to správně pochytila) stojí v tomto případě za starou belu.(24.12.2018)

• Rodriguez

Hodně špatná pohádka. Krmit dětského diváka takovým nesmyslem - jako plující postel po moři apod. 15%(8.1.2013)

• otík

Námět této pohádky se musel psát pod kouřovým oparem jointových cigaret, jinak nerozumím tomu, jak něco tak strašného mohlo jít do výroby. Příběh je sice pohádkový, ale zpracování je tak tragické a padlé na hlavu, že se nestačím divit. Triky jsou na úrovní televizního pravěku a kulisy totálně televizní. Z této pohádky si není vůbec co vzít za příklad a sám se sobě divím, že jsem tak přísný. Ale jsem. Nula, nula, nula.(22.12.2018)

"Barbie" Jarmila Svehlova opet za krasnou princeznu, a Milena za krasnou kralovnu... Nicmene to, co si predevsim odnesete ze sledovani teto pohadky, je zazitek s neskutecnyma "trikama" (resp. ani blbejsi vypravu jsem dlouho nevidel) a jakasi zmatenost/zkratkovitost ve vypraveni (nebo stihu, chcete-li)... No a muzika samozrejme...to je kapitola sama pro sebe. :-) Na druhou stranu je to ale hezka pohadka, a svoje kouzlo ma. 3+(23.12.2013)

• rakovnik

Naivní příběh pro malého diváka, vyprávěný občas příliš zkratkovitě, ale především příšerně provedený co se týče výpravy a trikových scén.(13.7.2013)

Na této pohádce mě okouzlily především verše Františka Hrubína a pávi :-) Výprava poněkud zvláštní, herecké výkony nevyrovnané (líbili se mi hlavně herci a herečky ve vedlejších rolích), ale pěkné kostýmy. Navíc zůstává určitá poetika. A páv, který je začarovaným princem? Jenom ta pravá dokáže rozpoznat to, co je očím neviditelné...(24.7.2013)

Cestičkou z oblázků, dojdu si pro lásku......(8.8.2009)

Princezna Růženka (Jarmila Švehlová) tu vypadá jako kudrnatý pudlík, víc se mi vždycky líbila Hněvka (Taťjána Medvecká), kdyby se jen trochu usmála, že jo. Jednoduchá pohádka, milá, bez zbytečného protahování... co by člověk taky chtěl od čtyřiceti minut. Jako malá jsem tuto pohádku měla moc ráda, dnes už se při ní jen usmívám a přivírám oči nad určitými věcmi. Nicméně stejně se na ni vždycky ráda podívám i dnes.(13.8.2012)

Pohadka meho detstvi, i dnes se rada podivam. Mam ve sve filmotece. Petr Svoboda byl tenkrat velmi pohledny.(11.7.2011)

Pro me kultovni vec ceske pohadkove TV tvorby. Hlavni role (Svehlova a Svoboda) kouzelne unyle. Fantasticti zaporaci Preucil a Medvecka. Celkove velmi podivna atmosfera a kostymy. Fantasticka hudba.(30.9.2012)

Jako dítě mě rozechvívaly verše, které jen naznačovaly, co prince a princeznu čeká... "Až přepluju moře, až přetrpím hoře, cestičkou z oblázků půjdu si pro lásku." Pohádka pro mě měla fantastickou atmosféru. Když se na ni koukám dneska, trochu nad tím kroutím hlavou. Bavím se spíš záporáky, unylá princezna je mi protivná, princ úplně stejně, aspoň že tam jsou sympatičtí bratři a báječní jsou ale hlavně Přeučil a Medvecká, o tolik hezčí než princezna.(9.2.2013)

Další z řady TV pohádek, tentokrát trochu známější, než mnohé jiné. Režisér nejspíš pospíchal na oběd, nebo to chtěl mít co nejrychleji za sebou, protože tak rychle odbytý příběh jsem dlouho neviděl. I když je pohádka zapamatovatelná svou exotičností, herci nikdy neopustili studia a procházka po pláži, postel plující na moři a další byla spíš ve stylu "co to ku*va je za efekty ?!" Hudba taky kapitola sama pro sebe, jakoby místy hledali inspiraci v horroru Cannibal holocaust. No vzhledem k tomu, že ta vznikla o 2 roky později, tak se můžeme jen domnívat, že skladatel pro C.H. se inspiroval spíše zde :D(30.6.2014)

• moriarty

Český předchůdce Star Wars. První pohádka natočená čistě jen před modrým pozadím.(24.1.2015)

<< předchozí 1 2