Příběh Rudého zla

• Lotyšsko The Soviet Story (více)
Lotyšsko, 2008, 86 min

Dokument, ktorý je prácou viacerých historikov, mapuje počiatky a zrodenie myšlienok socializmu, jeho následné vyvrcholenie v podobe komunizmu a národného socializmu.
Odhaľuje vzájomnú prepojenosť a spoluprácu medzi nemeckými nacistami a sovietskymi komunistami pred vojnou i počas nej v oblasti propagandy, ideológie a vyvražďovacích metód. (badygorila)

Fr

Ruce svázané za zády, střela zkušeně mířená do týlu a pád do velkého masového hrobu..... PŘESTO TENTO FILM NEBUDE O NACISMU! Výpovědi sovětských disidentů, historiků, profesorů, doplněné mnoha autentickými materiály. Porovnávání nacistických symbolů s komunistickými, myšlenky typu: ,,KONEČNÉ HARMONIE BUDE DOSAŽENO JEDINĚ, KDYŽ URČITÉ SKUPINY LIDÍ BUDOU VYVRAŽDĚNY“. Připomenutí organizovaného hladomoru na Ukrajině. Socialismus jako experiment s vizí stvoření nového člověka. Karel Marx vyzývající k revolučnímu holokaustu. Takovéto dokumenty, které se bezprostředně dotýkají naší historie mám rád. A už dlouho mi žádný nedal tolik podnětů. Rozumný člověk dávno nechápe, PROČ stále mohou existovat strany hlásící se ke komunismu. Poučný výlet od Lenina přes II. světovou válku do současnosti. Víte že? Velkým příznivcem této ideologie byl i britský dramatik Bernard Shaw? ()

laik_60

Veľmi silný dokument. Som rád, že v ňom bolo spomínané ono Engelsovo a Marxovo vyhladení "druhotriednych menejcenných" národov Európy (Bretónci, Srbi, horskí škóti, špinaví Slovania). Je to film o nezmyselnej moci. "Dám Ti do rúk moc, a zmeníš sa na diabla" :(. Ten plátok o obesení sto kulakov aby boli vidieť široko ďaleko, podpísaný Leninom , by mali zväčšiť na transparent a pribiť Iljičovi na bránu jeho mauzólea. A to nebol spomínaný hladomor v Ukrajine v časoch takzvaného vojnového komunizmu, Kedy matky ,aby prežili, jedli mŕtvoly svojich detí. Keď bol v tých časoch americký reportér John Reed v Rusku (autor 10 dní ktoré triasli svetom) pýtal sa na to priamo Lenina. Dostal len lakonickú odpoveď ..."taká je doba: :(. Každý bod, každá hviezda menej za ocenenie takéhoto filmu by bolo potieraním toho o čom ten film je :( ()

Mariin

Dokument se mi zdál povrchní, nicméně netvrdím, že je k ničemu. Přinejmenším může myslící část populace dovést k otázce: proč je propagace nacismu zakázána, ale propagace komunismu nikoliv? Jinak mám dojem, že dokument hovoří jen o tom, o čem chce, o některých podstatných faktech mlčí. Kdo ví, jak se dnes učí dějepis na školách... ()

Boogeyman

Výborně udělaný dokument co se použitých záběrů a jejich sestřihu v kombinaci s hudbou týče, ale ta urputná jednostranná snaha očernit vše Sovětské byla až moc přímočará. Což ovšem neznamená, že by vše řečené nebyla pravda, jen to bylo viditelně poskládáno s až příliš jasným úmyslem proti Bolševikům. ()

*CARNIFEX*

Pokiaľ dostávajú priestor informácie z histórie, môžem smelo povedať že sa jedná o veľmi hodnotný dokument. Keď však v závere príde na politické vsuvky v podobe hajlujúceho Kurjanoviča, ako poslanca za štátnu dumu frakcie LDPR, v kombinácii s autentickými zábermi z vrážd, ktoré majú za úlohu šokovať a zároveň samotné (terajšie) Rusko radikalizovať, ostal som nie len zdesený ale aj sklamaný zároveň. Nie, nebudem sa týchto ľudí samozrejme zastavať, je to háveď. Paradoxom ale je, že obdobné videá či vyhlásenia politikov na Ukrajine, týkajúce sa vyslovene fašistickej propagandy, sú západnými mocnosťami buď spochybňované alebo bagatelizované. A to je za mňa priatelia moji rovnaký hnoj, pričom mix dvoch časových období pri takto tematickom dokumente, za mňa nebol potrebný a k záveru to smrdelo viac politikou, ako prezentáciou samotnej histórie .. ()

• Edvins Snore sa viac ako 10 rokov zaoberal zbieraním materiálov a rozhovorov s odborníkmi a svedkami, zostavovaním týždenníkov, pátraním po dokumentoch ukrytých v archívoch v Rusku, na Ukrajine, v Litve, Veľkej Británii a Nemecku. (YoZo8)
  • Film sa natáčal viac ako dva roky v mnohých európskych krajinách ako napríklad Rusko, Ukrajina, Litva, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a Belgicko. (YoZo8)