Příběh Rudého zla

• Lotyšsko The Soviet Story (více)
Lotyšsko, 2008, 86 min

Dokument, ktorý je prácou viacerých historikov, mapuje počiatky a zrodenie myšlienok socializmu, jeho následné vyvrcholenie v podobe komunizmu a národného socializmu.
Odhaľuje vzájomnú prepojenosť a spoluprácu medzi nemeckými nacistami a sovietskymi komunistami pred vojnou i počas nej v oblasti propagandy, ideológie a vyvražďovacích metód. (badygorila)

Fr

Ruce svázané za zády, střela zkušeně mířená do týlu a pád do velkého masového hrobu..... PŘESTO TENTO FILM NEBUDE O NACISMU! Výpovědi sovětských disidentů, historiků, profesorů, doplněné mnoha autentickými materiály. Porovnávání nacistických symbolů s komunistickými, myšlenky typu: ,,KONEČNÉ HARMONIE BUDE DOSAŽENO JEDINĚ, KDYŽ URČITÉ SKUPINY LIDÍ BUDOU VYVRAŽDĚNY“. Připomenutí organizovaného hladomoru na Ukrajině. Socialismus jako experiment s vizí stvoření nového člověka. Karel Marx vyzývající k revolučnímu holokaustu. Takovéto dokumenty, které se bezprostředně dotýkají naší historie mám rád. A už dlouho mi žádný nedal tolik podnětů. Rozumný člověk dávno nechápe, PROČ stále mohou existovat strany hlásící se ke komunismu. Poučný výlet od Lenina přes II. světovou válku do současnosti. Víte že? Velkým příznivcem této ideologie byl i britský dramatik Bernard Shaw? ()

Slasher

Temná lekce z 20. století. Byť je to jen kratší dokument a vhodný by byl rozsah celé série, tak dobře prezentuje velmi podstatnou skutečnost, o který většina veřejnosti nemá vůbec ponětí. Sovětský komunismus má na svědomí srovnatelný (ne-li vyšší) počet obětí a svinstev jak Hitlerovo Německo. Srp & kladivo rovná se hákáč, tečka. No a vidíte, dnešní Rusko dále ohýbá fakta a používá starý trik s "denacifikací" jako záminku k mezinárodní agresi. ()

Segrestor

Pokud má někdo jen malé tušení, že v historických zkazkách o Druhé světové něco neštimuje, pokud zaslechl něco o tom, že by se Hitler paktoval se Stalinem, pokud myslí, že Stalin byl několikanásobně větší masový vrah než Hitler, dostane v tomto dokumentu konkrétní odpovědi s přesahem do současnosti, včetně upozornění na snahy takové skutky zakrýt. Co zakrýt, udělat ze těch zločinců hrdiny. Je to skličující "podívaná", nikoliv pro slabší povahy, ale vidět by to měli všichni. Po tomto dokumentu už pro vás Druhá světová nebude tak jednoznačně černobílá jako dosud, už si nebudete myslet, že největší zlo představovali němečtí náckové a proti nim šel odhodlaný svět bojovat za svou svobodu. Kdepak. Vlastně zjistíte, že to ve srovnání s Rusáky byli docela břídilové. ()

Radko

Boľševizmus i nacizmus majú, napriek deklarovanej rozdielnosti, k sebe oveľa bližšie, než by sa na prvý pohľad zdalo. Blízkosť spočíva v potrebe likvidácie nepriateľa. Triedneho (komunisti, nacisti) alebo rasového (nacisti). Defilé masových vyvražďovaní počas Stalinovej vlády, vo vojne i po vojne má svoje odrazy v podobe súčasných, etnicky orientovaných vrážd ruskými krajnými pravičiarmi, ticho tolerovanými vládnym režimom. Dejinné krutosti boľševikov sprevádzajú výpovede preživších, trpko a s plačom spomínajúcich na hrôzy minulosti. Defilé hrôz neprináša záujemcom o históriu 20. storočia zásadne nič prevratné, no určite je potrebné pre mediálne vyváženie dokumentov, pripomínajúcich len hrôzy nacizmu. Pozn.: Zverstvá Červenej armády sa nediali len v Sovietskom zväze. Masové odvlečenia obyvateľstva oslobodeného Slovenska (odhadom až 20 000 ľudí) do pracovných táborov v Sovietskom zväze jednotkami SMERŠ, vraždy civilného obyvateľstva sovietskymi vojakmi, aj časté znásilňovania po ukončení II. svetovej vojny. To všetko zdokumentoval exilový slovenský historik František Vnuk v prvej časti monografie "Po úsvite súmrak" (Post Scriptum, Bratislava 2020, 708 strán), nazvanej "Volga sa vliala do Hrona". ()

*CARNIFEX*

Pokiaľ dostávajú priestor informácie z histórie, môžem smelo povedať že sa jedná o veľmi hodnotný dokument. Keď však v závere príde na politické vsuvky v podobe hajlujúceho Kurjanoviča, ako poslanca za štátnu dumu frakcie LDPR, v kombinácii s autentickými zábermi z vrážd, ktoré majú za úlohu šokovať a zároveň samotné (terajšie) Rusko radikalizovať, ostal som nie len zdesený ale aj sklamaný zároveň. Nie, nebudem sa týchto ľudí samozrejme zastavať, je to háveď. Paradoxom ale je, že obdobné videá či vyhlásenia politikov na Ukrajine, týkajúce sa vyslovene fašistickej propagandy, sú západnými mocnosťami buď spochybňované alebo bagatelizované. A to je za mňa priatelia moji rovnaký hnoj, pričom mix dvoch časových období pri takto tematickom dokumente, za mňa nebol potrebný a k záveru to smrdelo viac politikou, ako prezentáciou samotnej histórie .. ()

Boogeyman

Výborně udělaný dokument co se použitých záběrů a jejich sestřihu v kombinaci s hudbou týče, ale ta urputná jednostranná snaha očernit vše Sovětské byla až moc přímočará. Což ovšem neznamená, že by vše řečené nebyla pravda, jen to bylo viditelně poskládáno s až příliš jasným úmyslem proti Bolševikům. ()

Cappuccino

V skratke o tom, že mimo nacistickej ideológie a Hitlera sa počas WW2 prechádzala na place ešte jedna veľká (možno i o malý kúsok väčšia) sviňa - Stalin a jeho komunizmus. ()

Mariin

Dokument se mi zdál povrchní, nicméně netvrdím, že je k ničemu. Přinejmenším může myslící část populace dovést k otázce: proč je propagace nacismu zakázána, ale propagace komunismu nikoliv? Jinak mám dojem, že dokument hovoří jen o tom, o čem chce, o některých podstatných faktech mlčí. Kdo ví, jak se dnes učí dějepis na školách... ()

Arsenal83

Super dokument o komunistoch v Rusku, ako to vzniklo, aké boli okolnosti a ako sa aj vzájomne vraždili. Krutý snímok o najhorších reprezentantoch akejkoľvek ideológie. Nacizmus bol veľké svinstvo, ale určite nebol tak pokrytecký ako komunizmus. Nacizmus svoj program neskrýval, otvorene odporcov masakroval. Komunisti sa ale tvárili ako spoločne nažívame, budujeme a pod rúškom noci zatýkali, mučili, ničili. Hnus. ()

Marek1991

Veľmi sporný dokument, ktorý mnohí označujú za nenávistný a propagandistický. Ja si to však nemyslím. Síce nepodáva presné čísla, iba približné, ale tie sa myslím ani nevedia. Feudalizmus, fašizmus, nacizmus, komunizmus a kapitalizmus, či iné "izmy" sú pre mňa zločinné. Majú za sebou obrovské počty obetí a ľudí balamutia ideológiami, mnohí si krutú pravdu často nevedia priznať, ak je príliš tvrdá pochybnosti sa zvyšujú. Pochybovať nie je zlé, ba často naopak, ale treba priznať realitu, tá je krutá. Lotyši sú známi z histórie svojou náklonnosťou k Nemcom, k nacizmu, keďže pobaltské štáty sú bývalé územia Nemeckých rytierov. Taktiež majú ťažké srdcia na Rusov, ešte viac však na komunizmus a Sovietsky zväz. Keby sme však na ich mieste boli my, tobôž Česi, tak by tento film bol niekoľkokrát tvrdší a možno ozaj propagandistický a podnecujúci nenávisť voči Rusom, lebo my Slovania sme voči sebe často ešte horší. Mrzel ma jedine koniec filmu, kde nepovedali druhú stranu mince, že nacionalistické názory v Rusku prežívajú, lebo počet ich obyvateľov klesá, naopak sa rozširujú iné kultúry, iné náboženstvá často násilne, že slová o židovskej mafii boli vytrhnuté z kontextu, lebo židovská lobby je vzhľadom na zisk strategických podnikov a vecí silná, že Putina ako človeka, ktorý drží štát ako tak pohromade onálepkovalo, bez toho, aby mu dalo šancu vyjadriť sa. Avšak mám úctu k obetiam, komunizmus bol pre mňa zločinný režim, film stojí prevažne na silno pravdivých faktoch, je zlé byť ľahostajný k niečomu takému. Paralely sú podľa mňa jasne popísané, problémy s často zamlčovanými zločinmi taktiež. Je smutné, že si ľudia neuvedomujú, že tu nejde o nenávisť voči Rusom, ktorí boli naopak slepými obeťami svojho režimu, použitými ako figúrky, ide tu o odsúdenie niečoho zvráteného, odsúdenie takýchto ideológií. Napriek všetkému zostávam hrdým kresťanom, hrdým Slovanom, človekom ktorý má rád Rusov, Srbov a ostatných, človekom ctiacim si iné národnosti, odsúdzujúcim oslabovanie národných povedomí, najmä Slovanov, ale popritom vážení si svojich dobrých stránok, treba priznať aj tie zlé, kde nemáme byť na čo hrdí. Viete, keby mal byť tento dokument hudobne podfarbený tak, aby ste cítili tú hrôzu ako je to vo filmoch o židoch ako Pianista, Šindlerov zoznam a iných, mnohí by ho nazvali vydieraním, citovým atentátom, myslím, že tu tú hrôzu dali dostatočne najavo tak, ako ju dali. Myslím, že sa tu nejedná o žiadne vydieračstvo, žiadne hrubé klamstvá, skôr si mali dať viac pozor, aby to nepodnecovalo nenávisť. Tento film doporučujem ako doplnok k seriálu Ruská vojna: Krv na snehu, bez toho by ste mohli byť zbytočne zhrození a mnohému nechápať. Ľudia vedia byť manipulovateľní, krutí, bezohľadní, zábudliví, opakujú chyby a k slobode sa stavajú zle. Za komunizmom a nacizmom je treba dať bodku, nesmú sa opakovať a to dobré, čo chceli priniesť, ako rovnosť, či krásu treba zakomponovať do dnešného sveta, kde povýšeneckosť a degenerovanosť mnohým vyhovujú, paradoxne to bolo aj v tých režimoch, ktoré iné hlásali a často iné konali. Pre mňa to nie je propagandistický film, jednostranný skôr, ale on vlastne len ponúka fakty, je to akýsi úder kladivom po ilúzii, ktorý chce ukázať aj čiernu kroniku režimu, na ktorý mnohí spomínajú s nostalgiou ako na časy istôt, či prosperity. To, aby sme však nezabúdali, že sloboda a ľudské práva utrpeli, je silný odkaz. Pre mňa 80%, nie je to dokonalé, ale v dokumentárnom žánri sa to nebálo, budúcim generáciám dalo silný odkaz, že nenávisťou to ísť nemôže, je to veľmi prínosné, netreba zabúdať, aký dlhý čas na tom pracoval samotný režisér, že to boli roky. Účelovosť v tom bola, priniesť aj tú odvrátenú stranu, chcelo by to však ucelený dokument alebo rovno seriál o histórii komunizmu a Sovietskeho zväzu, kde by boli pomenované aj klady. Pre mňa silný film, s reálnym pomenovaním skutočností, ktorý poodhalil prepojenosť zvrátených ideológií a zla v nás. () (méně) (více)

faana21

Brrrrr! Člověk může být absolvent historie, nicméně mě osobně nikdy nepřestane děsit nelidskost režimů, které svou ideologii opřely o likvidaci druhých. A doufám, že nikdy nepřestane. V onu chvíli bude něco špatně. Ano, jistě, tvůrci dokumentu se v několika tvrzeních uchylují již za rámec přijatelné naléhavosti na úkor faktů, nicméně dávám za plný počet, neboť to esenciální zůstalo, navíc bylo vyzdviženo na piedestal naší a budoucím generacím jakožto odstrašující příklad jakou cestou už se nikdy nevydat. Paralely přijetí ne-vyrovnání se s vlastní historií na příkladu Německa a Ruska vyznívají pro druhou zmiňovanou zemi varovně... ani ne tak pro ni, jako pro nás. ()

NinonL

Dokument srovnává obě vražedné diktatury minulého století - nacismus a komunismus. Hledá mezi nimi podobnost i rozdíly. Obě působily ruku v ruce s jediným cílem - zavést diktaturu ve jménu své (velmi podobné) ideologie. Je třeba odsoudit nejen propagátory těchto ideologií, ale i okolní svět, který např. v letech 1932/3 masivně skupoval ukrajinské obilí, zatímco 7 miliónů Ukrajinců v témže roce zemřelo hlady. Známý dramatik a nositel Nobelovy ceny G .B. Shaw veřejně prosazoval utracení všech osob, které "nejsou schopny prokázat svůj přínos společnosti" (nemocní, staří, postižení ap.). Za tímto účelem byl vyvinut Cyklon B, který usmrcoval humánně, na čemž si nacisté zakládali. (Při té příležitosti se mi bohužel vybavilo humanitární bombardování Srbska, které před 15 lety ve světě prosazoval zase jeden náš dramatik.) Hitler si k Shawově doktríně přidal ještě aspekt rasový. Dokument rozebírá obě totalitní ideologie a také reakce zbytku světa, který na genocidě druhých bezostyšně vydělával. Vytýkám mu však, že nevysvětlil, proč velký spojenec Stalina Hitler nakonec napadl Sovětský svaz a také propagandistické zaměření rozvoje neonacismu v dnešní době pouze v Rusku. ()

grogodil

Neriešim údajnú jednostrannosť, povrchnosť, či propagandu. Pretože, nech aj je niečo pre dejepisne v tomto smere úplne nezorientovaného diváka (napr. mňa) prifarbené, zobecnené, či zamlčané, za účelom citelnejšieho šokového efektu a zabrnkania na city, tak to množstvo dobového fotografického a video materiálu, ktoré je v dokumente použité a ktoré vás emočne prevalcuje, je proste nespochybniteľné a hlavná myšlienka, bez ohľadu na úplnú historickú presnoť, jasná. ()

laik_60

Veľmi silný dokument. Som rád, že v ňom bolo spomínané ono Engelsovo a Marxovo vyhladení "druhotriednych menejcenných" národov Európy (Bretónci, Srbi, horskí škóti, špinaví Slovania). Je to film o nezmyselnej moci. "Dám Ti do rúk moc, a zmeníš sa na diabla" :(. Ten plátok o obesení sto kulakov aby boli vidieť široko ďaleko, podpísaný Leninom , by mali zväčšiť na transparent a pribiť Iljičovi na bránu jeho mauzólea. A to nebol spomínaný hladomor v Ukrajine v časoch takzvaného vojnového komunizmu, Kedy matky ,aby prežili, jedli mŕtvoly svojich detí. Keď bol v tých časoch americký reportér John Reed v Rusku (autor 10 dní ktoré triasli svetom) pýtal sa na to priamo Lenina. Dostal len lakonickú odpoveď ..."taká je doba: :(. Každý bod, každá hviezda menej za ocenenie takéhoto filmu by bolo potieraním toho o čom ten film je :( ()

Hans.

Pokládám si stále stejnou otázku, jako je na začátku tohoto dokumentu. Proč jsou nacistické symboly a nacismus všeobecně zakázány a komunismus nikoliv? Když mezi těmito ideologiemi není žádný rozdíl. Nacisti byli (alespoň většina z nich) za své činy souzeni a potrestáni ale u komunistů se po jejich pádu tak nestalo a většina z nich si žila nebo žije vesela dál a jejich slavná strana dělá jako by se nic nestalo a to zamordovali a zničili životy mnohem více lidem než nacisti. Stalin byl největší vrah v dějinách, Hitler byl proti němu jenom ,,slabý" odvar. ()