poster

Černý mlynář (TV film)

 • Východní Německo

  Die schwarze Mühle

Rodinný / Dobrodružný / Fantasy

Východní Německo, 1975, 80 min

 • djtoko
  *****

  Hraná "pohádka" o slavném Krabatovi. Pohádka píšu záměrně v uvozovkách, protože jako dítě jsem měl noční můry z tohoto filmu, které přetrvávají dodnes.....Z nostalgie a výborné hororové atmosféry musím dát za *****(1.8.2009)

 • mire.k
  ****

  Jako dítě jsem šel na pohádku. A ejhle! horor! škoda, že to není k sehnání.(5.4.2013)

 • corpsy
  ****

  Úrovňou, sa táto TV produkcia rovná aj kinofilmom vtedajšej doby vo východnom bloku. Žiadna inscenácia, ale plnohodnotná filmová atmosféra. A k tomu ešte riadne pekelná. Ide síce o presvietený snímok ( rozumej - odohrávajúci sa väčšinou v slnečnej krajine ), ale aj napriek tomu má grády a v nočných ( lesných ) scénach má doslova hororovú atmosféru. Vidieť to pred 25 rokmi, mám zrejme plné gate.(19.1.2017)

 • Majoslav11
  ****

  "Nur die Mutter kann ihre Kinder retten !" Ďalšia verzia o Krabatovi a mlynárovi. Najprv som mal obavy, že pôjde o infantilnú záležitosť, následne sa to ale zmenilo na peknú a zaujímavú filmovú rozprávku, tak inú od tých československých. Scenár je síce trochu rozbitý ale celkový dojem je vo výsledku pozitívny. Nie je to také temné ako Zemanova verzia, nebezpečenstvo sa ale vznáša celým filmom.(3.2.2017)

 • darkrobyk
  ****

  - Jak se jmenuje tenhle les? Černý les. Jak se jmenuje tento potok? Černý potok? Co je to za mlýn? Černý mlýn. Pak ty jsi černý mlynář? Jsem. - Rozhovor Krabata (Klaus Brasch) a černého mlynáře (Leon Niemczyk) v úvodu filmu napoví, že příběh příliš veselý nebude. Podobně jako O. Preusslera je nejsilnějším kouzlem láska – zde se jedná o lásku mateřskou. Krabatovým věrným přítelem a bratrem se stává Markus (Wolfgang Penz). K střetu obou protivníků dojde několikrát, a když se zdá, že Krabat vyhrává, rameno vah se znovu nahne v jeho neprospěch. Nakonec je třeba zaplatit vysokou cenu, kterou představuje smrt, a proto Krabatovo vítězství není v očích diváka absolutní. Důležitou roli hrají ve filmu čarodějná kniha a černý potok. Zajímavá je výtvarná stránka filmu, kdy v jedné scéně jsou použity záběry ze slavného triptychu Hieronyma Bosche – Zahrada pozemských rozkoší. Nechybí strašidelná bouře, oslňující blesky, útěk černým lesem a několik proměn nejen ve zvířata. Smutnou zajímavostí ohledně herců je fakt, že K. Brasch i W. Penz zemřeli předčasně ve 29 letech.(11.4.2019)