Ulovit miliardáře

Česko, 2009, 90 min

Předloha:

Martin Nezval (kniha)

Marek Jícha

Tomáš Matonoha, Ester Janečková, Jiří Mádl, Kateřina Pechová, David Štěpán, Josef Carda, Milan Šteindler, Radomil Uhlíř, Miroslav Etzler, Tomáš Vorel ml., Tomáš Vaněk, Robert Šenki ml., Jan Surmaj st., Insanti Mário, Milan Horvát, Robert Šenki, David Vávra, Boleslav Polívka, Dana Poláková, Veronika Teplá, Tomáš Vorel st., Jan Slovák, Pavel Nosek, Lenka Vychodilová, Václav Marhoul, Martin Nezval, Josefína Krojidlová, Marie Rút Křížková, Gabriela Partyšová, Jiří Čermán, Otakar Lanc, Vladimír Kulhavý, Bára Fišerová, Lenka Loubalová, Ivo Halík, Zuzana Koloušková, Šimon Caban, Jiří Pelikán, Libor Balabán, Veronika Velková, Jakub Žvejkal, Veronika Riehs, Lina Wagnerová, Daniel Sidon, Antonín Tolkačev, Patrik Velek, Martin Kotouč, Václav Homolka, Jan Antonín Krystek, Lenka Haluzová, Martina Procházková, Růžena Halámková, Martina Štěpánová, Richard Kvěch, Tomáš Fryč, Robin Polden, Jiří Kraus, Roman Baďura, Jiří Chvojka, Štěpán Bícha, Michal Záviška, Vladimír Baudyš, Pavla Vaňková, Martina Šimková, Mohamed Mohamed, Michal Vorel, Filip Vorel, Jana Sušková, Jakub Jurásek, Ivan Gardelka, Martin Alan, Vít Orava, Petr Surmaj, Jan Surmaj ml., Iva Rašková, Renáta Demeterová, Květa Demeterová, Iveta Demeterová, Božena Šenkiová, Stanislava Ličartovská, Lumír Tuček, Leoš Mareš, Jiří Krytinář, Hana Linhartová, Natálie Denkrová, Michal Planka, Martin Vogt, Saša Takadzjan, Jiří Mališ, Lukáš Zádrapa, Markéta Švíková, Michal Foršt, Jiří Kačírek, František Loukota, Romana Brožková, Marek Jícha

Věra Ferdová

Šimon Hájek

Scénografie:

Petr Brož

Kostýmy:

Iva Rašková
  • kaylin

Nemám rád tohle afektované herectví, prostě mi to nesedí. Je to přehnané a nakonec to ani není vtipné. Tomáš Vorel se zase snaží upozorňovat na nějaké ty problémy společnosti. To se mu celkem daří, jen zvolil formu, která prostě není přístupná každému, respektive skoro nikomu. Vorel navíc šel cestou přílišné doslovnosti, která celkem úspěšně nudí. Závěr je pak už vlastně o ničem a člověk ani neví, co by si z toho měl vzít. Nekouká se na to dobře.(8.1.2014)

• boshke

Už před projekcí jsem se rozhodl přistupovat k filmu bez despektu, předsudků a shovívavě. Výš než na těch třicet to však nejde. Dobrý nápad, leč zcela "odpadově" zpracován. Zasmál jsem se pouze párkrát, a to když Etzler ze srandy zatýkal Matonohu a pak když Polívka, Vávra a romský boss v čele davu požadovali propuštění Grossmana (samozřejmě, že v tom žádné peníze nebyly). Film ukazuje naši zemi v opravdu nelichotivém světle; k tomuto obrazu však v pravdě určitě nemáme moc daleko. Jenže pod pokličku těchto sraček nám nikdy nebude umožněno nahlédnout... 30%(1.12.2010)

• Isherwood

Ukrutné zlo, ve kterém svou roli pochopilo 3 a ½ herce a zbytek je vlečen dějem tak neuchopitelným, že musíte být zákonitě ‚high‘ buďto vy, anebo tvůrce. Zbytečně vulgární a zoufale nevtipná sbírka všeho, co Vorlovi na současné, zlotřilým kapitalismem prolezlé, společnosti vadí. Na kilometry daleko to nejhorší, co za pomoci Státního fondu pro rozvoj české kinematografie vzniklo. Že ‚drzá komedie‘. Drzost je chtít za tohle po někom vstupné.(19.4.2010)

Zde si troufám jít silně proti proudu. Nejsem si jistý, čím se tahle Vorlovina ocitla v černých číslech, ale právo na názor má každý. Já očekával děsnou ptákovinu, ale nakonec jsem byl velice příjemně překvapen. Samozřejmě nemůžete "miliardáře" brát jako hlubokou sondu do zkorumpovaného českého podhoubí, ale originálním způsobem natočená komedie rozhodně nenudí. A něco mi říká, že tento Vorlův počin bude doceněn až v pozdějších letech.(18.7.2010)

• CheGuevara

Tomáš Vorel v české kinematografii platí za osobitého tvůrce, což potvrzuje i jeho nejnovější film Ulovit Miliardaře. Podobný snímek bychom totiž v české kinematografii hledali jen stěží. Tvůrci se pasují do role ublížených disidentů, kteří se nebojí říct nesmlouvavou pravdu do očí české společnosti a tepou do nešvarů současné doby. Obouvají se do kdekoho - katolíků, židů, nezávislých novinářů, politiků, lobbistů, milionářů, homosexuálů, kapitalistů, umělců a mnoha dalších. Režisér Tomáš Vorel se však ukazuje jako prachbídný pozorovatel české společnosti. Jeho film se smrskává do série několika plochých frází, za které by se nestyděla ani Dělnická strana. Motivace „hrdinů“ snímku i příčiny tohoto nelichotivého stavu českého národa zůstávají tvůrcům i divákovi důkladně utajeny. Všechny postavy jsou zlé už jenom ze své podstaty. Hamižnost miliardáře Grossmana tak tkví v jeho židovském původu, hloupost jeho partnerky zase v barvě jejích vlasů a takový lobbista Lehký je tuplovaný zloduch jen kvůli tomu, že má peníze. Vorlovi antihrdinové se tak dělí na dvě skupiny. Ti nesympatičtí a ti ještě nesympatičtější. A k tomu všemu se celý snímek tváří, že z toho má ohromnou legraci. Ta se však omezuje na křečovité úšklebky a bizarní situace. Tvůrci se svezli na vlně laciného populismu a natočili plakátové leporelo plné stereotypů a předsudků. Tomáš Vorel se sice může zaklínat nadsázkou, ironií a karikaturou, ale nezakryje tím skutečnost, že se podepsal pod dílo, které selhává ve všem, co si lze představit pod pojmem sociální kritika. Protektor dokázal, že se již dokážeme vypořádat se svou minulostí, u naší současnosti to bude asi nějakou chvíli trvat.(2.10.2009)

• - Vrtulník, kterým odváží policie Grossmanna (Tomáš Matonoha) od hranic, je Robinson R44. (Cheeker)

• - Počítačová hra, kterou hraje David (David Štěpán) na začátku filmu, když se Grossmann (Tomáš Matonoha) vrátí z práce, je "Vietcong 2" od českých vývojářů Pterodon Illusion Softworks (2K Czech). Mise, kterou David právě hraje, je "Dobývání města". (Cheeker)

• - Castingu na hlavní ženskou roli se účastnila mmj. Petra Hřebíčková, Táňa PauhofováJitka Kocurová, Alice Bendová, Michaela Mauererová. (NinadeL)