Ulovit miliardáře

Česko, 2009, 90 min

Předloha:

Martin Nezval (kniha)

Marek Jícha

Tomáš Matonoha, Ester Janečková, Jiří Mádl, Kateřina Sedláková, David Štěpán, Josef Carda, Milan Šteindler, Radomil Uhlíř, Miroslav Etzler, Tomáš Vorel ml., Tomáš Vaněk, Robert Šenki ml., Jan Surmaj st., Insanti Mário, Milan Horvát, Robert Šenki, David Vávra, Bolek Polívka, Dana Poláková, Veronika Dobešová, Tomáš Vorel st., Jan Slovák, Pavel Nosek, Lenka Vychodilová, Václav Marhoul, Martin Nezval, Josefína Krojidlová, Marie Rút Křížková, Gabriela Partyšová, Jiří Čermán, Otakar Lanc, Vladimír Kulhavý, Barbora Fišerová, Lenka Loubalová, Ivo Halík, Zuzana Koloušková, Šimon Caban, Jiří Pelikán, Libor Balabán, Veronika Velková, Jakub Žvejkal, Veronika Riehs, Lina Wagnerová, Daniel Sidon, Antonín Tolkačev, Patrik Velek, Martin Kotouč, Václav Homolka, Jan Antonín Krystek, Lenka Jurošková, Martina Procházková, Růžena Halámková, Martina Štěpánová, Richard Kvěch, Tomáš Fryč, Robin Polden, Jiří Kraus, Roman Baďura, Jiří Chvojka, Štěpán Bícha, Michal Záviška, Vladimír Baudyš, Pavla Vaňková, Martina Šimková, Mohamed Mohamed, Michal Vorel, Filip Vorel, Jana Sušková, Jakub Jurásek, Ivan Gardelka, Jakub Jelen, Martin Alan, Vít Orava, Petr Surmaj, Jan Surmaj ml., Iva Rašková, Renáta Demeterová, Květa Demeterová, Iveta Demeterová, Božena Šenkiová, Stanislava Ličartovská, Lumír Tuček, Leoš Mareš, Jiří Krytinář, Hana Linhartová, Natálie Denkrová, Michal Planka, Martin Vogt, Saša Takadzjan, Jiří Mališ, Lukáš Zádrapa, Markéta Švíková, Michal Foršt, Jiří Kačírek, František Loukota, Romana Brožková, Marek Jícha

Věra Ferdová

Šimon Hájek

Scénografie:

Petr Brož

Kostýmy:

Iva Rašková
  • Bluntman

ULOVIT MILIARDÁŘE není "drzkou komedií", jak hlásá křiklavý plakát a prohlašuje režisér a scénárista Tomáš Vorel, nýbrž po T.M.A., KLÍČKU a HODINU NEVÍŠ již čtvrtým (!) letošním exploitationem. Bulvárním způsobem se oslovuje potenciální divák propagací (křiklavý plakát, okázalé autorské prohlášení na oficiálních stránkách, vulgarity v upoutávkách a politická nekorektnost názvů skladeb na soundtracku) i ten konkrétní v kinosále (plakátové podávání problémů polistopadové společnosti, postavy jsou karikované figurky, vše je expresivní - od herectví po řešení mizanscény, obrazově se rozvíjí estetika ošklivosti, všudypřítomná snaha šokovat lacinými prostředky). Problém bych tak neviděl ve zvolené stylizaci, ale v neschopnosti naplnit žánrové požadavky, zatímco se porušuje nepsané pravidlo exploitationů, které jsou odrazem ducha doby, ale nenastavují zrcadlo. Sexuální výjevy jsou jako z nováckého soft-porna 90. let, což nemůže nikoho šokovat, a snaha znechutit není dovedena do konce, protože se to opravdu nechutné buď neukáže v "celé své kráse" (análně souložící investigavec), nebo se od toho opustí (investigavec není vysvléknut do naha, dítě není zneužito). Postavy promlouvají na kameru přímo k divákovi v sále, čímž se boří iluze skutečnosti (na které je založen exploitation), ale dál než k postřehům čtenářů Blesku a diváků Primy "film" nedospěje. Ve výsledku se tak jedná o nezdařilý exploitation, jemuž chybí i ono nadšení z možnosti natočit něco u nás za komunistů nevídaného, jako tomu je u Olmerových trashů (PLAYGIRLS 1 a 2, NAHOTA NA PRODEJ).(2.10.2009)

• zette

Zcela urcite nejhorsi film Tomase Vorla, bohuzel. Film sice ukazuje ( velice nadnesene ) pomery v ceskem podnikani, politice, policii, medii, " resi " otazky rasismu a jine aktualnosti dnesni doby. Pusobi to ale strasne nekompaktne, se spatnym scenarem. Prave humor ma byt taznym psem celeho filmu, nemohu rict, ze bych se vubec nesmal nebo snad nudil, to urcite ne. Ten vtip tam je ale vlozeny prilis nasilne, coz do ted u Vorla nebyl problem v mych ocich. I herecke vykony nebyly tentokrat nijak vyrazne dobre, pochvalim jen Madla ( opet ), zabery s nim vzdy film ozivily. Postava Josefa Cardy taky dobra. Naopak me otravovala postava Partysove. Matonoha je mozna sympatak a Janeckova je pekna zenska, ale jako herce je nijak neeviduji... Dobra kamera. Pro me velke zklamani. Videno na predpremiere v Ostrave 25. 9. 09.(25.9.2009)

• Pepy

Pane bože, horší to být, už asi ani nemohlo. Film byl o ničem a v půlce filmu jste už věděli jak to dopadne. Pomalu ani žádná zápletka, pořád jen nudné kecání Matonohy, Janečkové a spol. Ve filmu nebylo nic kladného, až na Jirku Mádla u kterého se mi líbila jeho role, jinak obsahově katastrofální až nemotorné.(30.10.2010)

• blackrain

Pan Vorel není žádný troškař. Milionář mu zřejmě nestačí a tak se vytasil rovnou s miliardářem. Udělala jsem velkou chybu, že jsem se při filmu rozhodla večeřet. Ona ta večeře se mi totiž málem stala osudnou. Z úleku nebo respektive z údivu mi zaskočilo sousto v krku. Po této zkušenosti už radši u žádného Vorlova filmu jíst nebudu. Nemuselo by se mi to vyplatit.(16.9.2010)

• lebowski!

Strach a hnus v České republice. O panu Vorlovi začínám pochybovat stále více. S debilním scénářem už se moc dělat nedá, ale to, že si nedokáže ani vybrat dobrý herce? Tak to sorry. Nechápu, proč furt do všech filmů se*e ty samý "esa" (Šteindler, Vávra, Uhlíř), proč z castingu rovnou nevykopne úplný nuly (Janečková, Sedláková), nebo že vybere člověka do role vůbec neodpovídající jejímu profilu (Mádl, Vorel jr.). To už hraničí s pomateností. Zamyslete se, pane Vorel.(15.9.2010)