Ulovit miliardáře

Česko, 2009, 90 min

Předloha:

Martin Nezval (kniha)

Marek Jícha

Tomáš Matonoha, Ester Janečková, Jiří Mádl, Kateřina Sedláková, David Štěpán, Josef Carda, Milan Šteindler, Radomil Uhlíř, Miroslav Etzler, Tomáš Vorel ml., Tomáš Vaněk, Robert Šenki ml., Jan Surmaj st., Insanti Mário, Milan Horvát, Robert Šenki, David Vávra, Bolek Polívka, Dana Poláková, Veronika Dobešová, Tomáš Vorel st., Jan Slovák, Pavel Nosek, Lenka Vychodilová, Václav Marhoul, Martin Nezval, Josefína Krojidlová, Marie Rút Křížková, Gabriela Partyšová, Jiří Čermán, Otakar Lanc, Vladimír Kulhavý, Barbora Fišerová, Lenka Loubalová, Ivo Halík, Zuzana Koloušková, Šimon Caban, Jiří Pelikán, Libor Balabán, Veronika Velková, Jakub Žvejkal, Veronika Riehs, Lina Wagnerová, Daniel Sidon, Antonín Tolkačev, Patrik Velek, Martin Kotouč, Václav Homolka, Jan Antonín Krystek, Lenka Jurošková, Martina Procházková, Růžena Halámková, Martina Štěpánová, Richard Kvěch, Tomáš Fryč, Robin Polden, Jiří Kraus, Roman Baďura, Jiří Chvojka, Štěpán Bícha, Michal Záviška, Vladimír Baudyš, Pavla Vaňková, Martina Šimková, Mohamed Mohamed, Michal Vorel, Filip Vorel, Jana Sušková, Jakub Jurásek, Ivan Gardelka, Jakub Jelen, Martin Alan, Vít Orava, Petr Surmaj, Jan Surmaj ml., Iva Rašková, Renáta Demeterová, Květa Demeterová, Iveta Demeterová, Božena Šenkiová, Stanislava Ličartovská, Lumír Tuček, Leoš Mareš, Jiří Krytinář, Hana Linhartová, Natálie Denkrová, Michal Planka, Martin Vogt, Saša Takadzjan, Jiří Mališ, Lukáš Zádrapa, Markéta Švíková, Michal Foršt, Jiří Kačírek, František Loukota, Romana Brožková, Marek Jícha

Věra Ferdová

Šimon Hájek

Scénografie:

Petr Brož

Kostýmy:

Iva Rašková
  • MarekT

Vorel a kolegové z jeho hnízda se holedbají, jaký že to stvořili kontroversní film, nicméně ač mám pana režiséra a určitou část herců rád, myslím si, že kontroversně působí v nitru, než navenek - tzn. některé jevy si jdou proti sobě. Mě samotnému konkrétně vadí sponzoring ze strany Blesku a Primy - aneb jejich činy nám smrdí, peníze však ne. Tímto rozkolem tvůrci ztrácí na důvěryhodnosti, hlavně když se pouští do ostatních s rádoby vtipem kalibru pozměněného názvu (Prádlo, Ehe...) nebo invektivů jako vystřižených z on-line diskusí (sexy mozek). Co se týče pozorovatelského umu, tam film ve většině míst selhává - nejvíce zarazí až podezřele časté narážení na židovskou komunitu, stejně tak investigativec není jako z našeho reálného světa... Jediné deskripce, které se z mého pohledu blíží skutečnosti, jsou ty okolo televizních estrád, televize obecně a pozitivní diskriminace v úvodu, stejně tak průběh děje říká, že něco závažného se děje jenom na oko, pořád to však bude stejné - proto ten dle mě mylný dojem s absencí děje. Nicméně na tu četnost těch narážek, již zmíněnou velkohubost a celovečerní stopáž je to zoufale málo. Podobné to je s postavami - například Vávra s Polívkou byli k natáčení přizváni absolutně zbytečně, Šteindler zde podává nejhorší výkon kariéry (bohužel mě to ale moc nepřekvapuje, jelikož v posledních letech zažívá strmý sešup), a filmové debutantky a Grossmanovy partnerky v jednom ztělesňují absolutní hereckou katastrofu. Dle mě nefunguje ani to tradiční Vorlovo vedení herců - když se třeba opakovaně dívám na Kouř, Chemikál atp., všímám si sice přehrávání, nicméně to je takové sympatické a v kontextu doby vlastně i neokoukané. V tomto filmu je prakticky stejná expresivita spíše ubíjejícím prvkem. Rozporuplné je taktéž zařazení hudby - řemeslně sice ujde, jenomže v některých scénách moc nesedí. Z tohoto pohledu je na škodu to množství energie, které se vydalo při různých dokreslovačkách apod., jako záznamu nějakého divadelního představení by mi toho bylo snad méně líto. Není to tedy až tak špatné, jak říká vox populi, nicméně propadák to je, v kontextu režisérovy tvorby jednoznačně podprůměr.(23.5.2010)

• c.tucker

Je to snůška gegů slepených k sobě, která má opravdu děj totálně o hovně (omluvte můj slovník, ale jinak se to asi říct nedá). Charaktery postav jsou totálně zkarikaturovýny a hodně nadneseny, což je jedním z pozitiv filmu a tím jediným jsem se hodně bavil (hlavně Kateřinou Sedlákovou a.k.a. Kateřina Hodžová, která byla totálně blbá, jak štoudev). Trochu mě také rozčiloval prvek, kdy postavy promlouvali k divákům, to mě celkem vyrušovalo a myslím, že v tomto filmu to bylo celkem i mimo.(2.10.2009)

• paascha

Nestává se mi tak často, že film nedokoukám, ale tady jsem měl problém hned po pár minutách. Nakonec jsem to vzdal po cca čtvrthodině. Kdybych si lépe četl titulky, nemuselo se to stát. Věděl bych, že to spáchal Vorel, tzn. je to sračka. Věděl bych, že sestava figur, co se tam honí z rohu do rohu je kombinace toho "nejlepšího" z líhně zatuchlého Sklepa a always trapného Brna. A věděl bych, že tam hraje Ester Janečková a Jirka Mádl, blé.(23.3.2010)

• blackrain

Pan Vorel není žádný troškař. Milionář mu zřejmě nestačí a tak se vytasil rovnou s miliardářem. Udělala jsem velkou chybu, že jsem se při filmu rozhodla večeřet. Ona ta večeře se mi totiž málem stala osudnou. Z úleku nebo respektive z údivu mi zaskočilo sousto v krku. Po této zkušenosti už radši u žádného Vorlova filmu jíst nebudu. Nemuselo by se mi to vyplatit.(16.9.2010)

• D.Moore

Všechno, opravdu všechno je špatně. Nečekal jsem to, ale po Miliardáři házím regulerní, smrdutě prašivý odpad. Herci, neherci i herci-neherci by se spolu s režisérem a scénáristou (existuje-li) měli nejprve stydět a pak hned smažit v pekle. Dali dohromady odporný film, na němž jsem vážně nenašel nic, co by mu přilepšilo, ačkoliv jsem se o to (ze začátku) snažil.__P.S. Nejmenované uživatelce, která mi radila "Nedívej se na to, je to děsná kravina!" slibuji, že ji příště poslechnu. Tfuj.(30.10.2010)