Ulovit miliardáře

Česko, 2009, 90 min

Předloha:

Martin Nezval (kniha)

Marek Jícha

Tomáš Matonoha, Ester Janečková, Jiří Mádl, Kateřina Sedláková, David Štěpán, Josef Carda, Milan Šteindler, Radomil Uhlíř, Miroslav Etzler, Tomáš Vorel ml., Tomáš Vaněk, Robert Šenki ml., Jan Surmaj st., Insanti Mário, Milan Horvát, Robert Šenki, David Vávra, Bolek Polívka, Dana Poláková, Veronika Dobešová, Tomáš Vorel st., Jan Slovák, Pavel Nosek, Lenka Vychodilová, Václav Marhoul, Martin Nezval, Josefína Krojidlová, Marie Rút Křížková, Gabriela Partyšová, Jiří Čermán, Otakar Lanc, Vladimír Kulhavý, Barbora Fišerová, Lenka Loubalová, Ivo Halík, Zuzana Koloušková, Šimon Caban, Jiří Pelikán, Libor Balabán, Veronika Velková, Jakub Žvejkal, Veronika Riehs, Lina Wagnerová, Daniel Sidon, Antonín Tolkačev, Patrik Velek, Martin Kotouč, Václav Homolka, Jan Antonín Krystek, Lenka Jurošková, Martina Procházková, Růžena Halámková, Martina Štěpánová, Richard Kvěch, Tomáš Fryč, Robin Polden, Jiří Kraus, Roman Baďura, Jiří Chvojka, Štěpán Bícha, Michal Záviška, Vladimír Baudyš, Pavla Vaňková, Martina Šimková, Mohamed Mohamed, Michal Vorel, Filip Vorel, Jana Sušková, Jakub Jurásek, Ivan Gardelka, Jakub Jelen, Martin Alan, Vít Orava, Petr Surmaj, Jan Surmaj ml., Iva Rašková, Renáta Demeterová, Květa Demeterová, Iveta Demeterová, Božena Šenkiová, Stanislava Ličartovská, Lumír Tuček, Leoš Mareš, Jiří Krytinář, Hana Linhartová, Natálie Denkrová, Michal Planka, Martin Vogt, Saša Takadzjan, Jiří Mališ, Lukáš Zádrapa, Markéta Švíková, Michal Foršt, Jiří Kačírek, František Loukota, Romana Brožková, Marek Jícha

Věra Ferdová

Šimon Hájek

Scénografie:

Petr Brož

Kostýmy:

Iva Rašková
  • MarekT

Vorel a kolegové z jeho hnízda se holedbají, jaký že to stvořili kontroversní film, nicméně ač mám pana režiséra a určitou část herců rád, myslím si, že kontroversně působí v nitru, než navenek - tzn. některé jevy si jdou proti sobě. Mě samotnému konkrétně vadí sponzoring ze strany Blesku a Primy - aneb jejich činy nám smrdí, peníze však ne. Tímto rozkolem tvůrci ztrácí na důvěryhodnosti, hlavně když se pouští do ostatních s rádoby vtipem kalibru pozměněného názvu (Prádlo, Ehe...) nebo invektivů jako vystřižených z on-line diskusí (sexy mozek). Co se týče pozorovatelského umu, tam film ve většině míst selhává - nejvíce zarazí až podezřele časté narážení na židovskou komunitu, stejně tak investigativec není jako z našeho reálného světa... Jediné deskripce, které se z mého pohledu blíží skutečnosti, jsou ty okolo televizních estrád, televize obecně a pozitivní diskriminace v úvodu, stejně tak průběh děje říká, že něco závažného se děje jenom na oko, pořád to však bude stejné - proto ten dle mě mylný dojem s absencí děje. Nicméně na tu četnost těch narážek, již zmíněnou velkohubost a celovečerní stopáž je to zoufale málo. Podobné to je s postavami - například Vávra s Polívkou byli k natáčení přizváni absolutně zbytečně, Šteindler zde podává nejhorší výkon kariéry (bohužel mě to ale moc nepřekvapuje, jelikož v posledních letech zažívá strmý sešup), a filmové debutantky a Grossmanovy partnerky v jednom ztělesňují absolutní hereckou katastrofu. Dle mě nefunguje ani to tradiční Vorlovo vedení herců - když se třeba opakovaně dívám na Kouř, Chemikál atp., všímám si sice přehrávání, nicméně to je takové sympatické a v kontextu doby vlastně i neokoukané. V tomto filmu je prakticky stejná expresivita spíše ubíjejícím prvkem. Rozporuplné je taktéž zařazení hudby - řemeslně sice ujde, jenomže v některých scénách moc nesedí. Z tohoto pohledu je na škodu to množství energie, které se vydalo při různých dokreslovačkách apod., jako záznamu nějakého divadelního představení by mi toho bylo snad méně líto. Není to tedy až tak špatné, jak říká vox populi, nicméně propadák to je, v kontextu režisérovy tvorby jednoznačně podprůměr.(23.5.2010)

Již delší dobu sleduju pozvolný, ale vytrvalý úpadek Čsfd, toto je však vrchol. Je dost možné, že jsem naprostý idiot a nic jsem nepochopil, ale proč odpad? Vorlovy sondy do života hmyzu mne vždycky bavily a musím říci, že jsem sledoval s nepochopením neúspěch Skřítka i skvělého Gymplu. Na Milionáře jsem se podíval díky jednolitému hodnocení odpad! , které jste tomu všichni vážení dali. Nestačil jsem se divit, u tohoto filmu jsem se perfektně bavil. Kdyby podobný film natočili bratři Coenové nebo Jim Abrahams, mohli by se všichni v chválení přetrhnout. Vorel ale neletí. Chceme všichni zpátky dobrý český film, ale máme na to ho vůbec pochopit? Vorel vždycky dokáže perfektně reflektovat stavy společnosti, přitáhnout řádně za vlasy a přidat řádnou dávku "sklepácké" hysterie. Tady nám nakládá měrou vrchovatou. Naprosto mne dostalo zobrazení televizní rosničky, nezávislého novináře, skvělý portrét cikáněte, nakonec i moc médií, která každého z nás manipulují. A móda židovství, která prožrala Prahu skrz naskrz před pár lety tomu docela dobře dodává. Film je nedůvěryhodný, přehnaný, šílený, ujetý, je to odpad- přesně tak jak ho Vorel chtěl mít a já mu za něj tleskám. Dal mu spoustu práce, stačí sledovat scénu za scénou, jsou plné nápadů. Přestaňte plivat oheň a otevřete oči, milí uživatelé, a podívejte se, čemu všemu už jste v životě dali nejméně o tři hvezdičky víc....(8.2.2011)

• kingik

Režisér Tomáš Vorel st. se rozhodl ve svém filmu vyřešit téma rasismu, korupce a mediálního zkreslování, ale v hustě stylizovaném příběhu s hustě stylizovanými postavami, neměl nejmenší nárok uspět. Film se mu totiž chtě nechtě výrazně rozpadl pod rukama a bez silné struktury se prostě nedá vyrukovat s kritikou společnosti, která je v jeho pohledu maximálně zkažená. Není snadné najít na tomto filmu nějaká výrazná pozitiva. Snímek, i přes svou přiznanou stylizaci, často selhává i po herecké stránce. Vlivný podnikatel Tomáše Matonohy není postava, s kterou by divák nějak mohl sympatizovat, ačkoliv je tu snaha, prostě je to charakter, s kterým bych se v reálu setkat nechtěl. Omylem bylo obsazení Ester Janečkové do role policejní šéfky, která neumí vtisknout své postavě životnost a do role se ani trochu nehodí. Zkorumpovaný policista Miroslava Etzlera už je na tom mnohem lépe a je to dáno tím, že Etzler je pro tyto typy velmi dobře herecky vybaven. Ovšem vrcholem je pak obsazení Josefa Cardy do role hodného homosexuála, který se vzdá i slibné kariéry jen proto, aby mohl zaopatřit romského chlapečka z ulice, pro něhož je krádež denním chlebem. Jedině dvojice Jiří Mádl v roli poradce premiéra a Kateřina Sedláková v roli přihlouplé blondýny, zakládající si na vlastním dokonalém vzhledu a závratné moderátorské kariéře, zcela bezchybně vystihli své role, zejména Mádl přesně pochopil, co po něm režisér chce. Na druhé straně film není až tak hrozný, jak by se mohlo jevit,dá se na něj celkem dívat, ale je velmi nedodělaný. Režisér Vorel neodhadl své schopnosti a neuvědomil si, že se tak trochu chytil do pasti, když si chtěl hrát na režiséra, co rozlouskne každé závažné téma. V tomto případě prohrál, protože zvolená forma mně nesedla. A tahle satirická groteska nemá čím trumfnout. 40%(25.3.2010)

Vážený odpadový hodnotiteli, Pičo, nevím o co ti jde! Je to rutinní Vo(r)lovina se vší jeho typickou poetikou a prkenným vedením herců, nad kterými obvykle hutně masturbuješ u Besídek divadla Sklep, nad kterými tak rád tlučhubíš u piva se svými spoluintelektuály a kterým dáváš běžně 5 hvězdiček, doprovázených mohutným sebestředným slovním průjmem!! A byť parodie, mohu tě z vlastní zkušenosti ubezpečit, že tak to bohužel v banánových republikách fuckt vypadá! Tak se, Pičo, nad sebou zamysli, abych se o tobě příště nedomníval, že si sereš do huby!(26.3.2010)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Prostředí 4/10/// +Tomáš Matonoha, příjemná hudba, některé dialogy a scény -samozřejmě strašně nesmyslný scénář a postavy ad absurdum/// :-))) jinak začít nemohu. Čekal jsem něco špatného, ale že mě to bude až tolik bavit jsem vůbec nečekal. Známí herci hrají úplně jiné postavy než jsem u nich zvyklí. Přehrávají a ani se to nesnaží maskovat. Nemůžu si pomoct, tohle mě prostě bavilo./// Celkem 60%///(2.11.2010)