A Waste of Shame: The Mystery of Shakespeare and His Sonnets (TV film)

Velká Británie, 2005

Komentáře uživatelů k TV filmu (4)

Životopisné zamyšlení nad Shakespearovou bisexualitou. 1) Slovo, které vyjádří tento film nejlépe, je umírněnost. Film je mírně dramatický, mírně vášnivý, mírně erotický (velmi mírně), mírně emocionálně vzrušující. Tato umírněnost zcela zřejmě není výraz tvůrčí impotence autorů, jak to občas bývá, ale naopak jejich ukáznění podle nejlepších tradic britské zdrženlivosti. Jestli to filmu přidává nebo ubírá, neumím říci._____ 2) Sledoval jsem film na kanálu Viasat History, což je jasně nejlepší místo. Film mi totiž připomíná více historicko - sociologicko - psychologický exkurs do Shakespearovy doby, než drama. Mám rád filmy tohoto typu, ale nevracím se k nim. Svoje poslání splnil film tím, že jsem ho zhlédl._____ 3) Divákům nemohu nedoporučit, než aby si přečetli (anglicky i v rozmanitých skvělých českých překladech) i jiné Sonety, než je onen 129., jehož první řádek - th´ expense of spirit in a waste of shame... si tvůrci vložili do názvu filmu. Je to četba nepoměrně těžší, než sledování tohoto filmu, ale určitě ve vás zanechá trvalejší otisk.(6.1.2009)

Shakespeare in Love trochu jinak a možná o něco pravdivěji. Tahle verze ale bohužel až příliš spoléhá na to, že si senzace-chtivého diváka získá tím, že se – ve vší korektnosti – trochu podloube v jedné z mnoha konspiračních teorií o tom, kdo jsou oni tajemní adresáti Shakespearových sonetů, a že pikantnost tématu vynahradí poměrně slabou dramaturgii. Bohužel, zatímco volně plynoucí tempo první a druhé třetiny nevadí, ta třetí je tak chudokrevná, že se divák sotva ubrání pocitu ošizení. Jakkoliv ovšem film selhává jako samozvaně životopisné drama, pořád ještě slaví úspěchy s vkusnou a na televizní poměry bohatou výpravou (často připomínající přece jen o něco pestřejší výpravu výše zmiňovaného Zamilovaného Shakespeara), neméně vkusným hudebním doprovodem, vesměs kvalitními hereckými výkony (srdnatě vzdorujícími podviživenému scénáři) a několika vydařenými scénami (Shakespearovy první kontakty s jeho novými můzami, hraběnka z Pembroku, rtuťová lázeň), třebaže jsem často měl dojem, že odvážnější režisér by z tak zajímavého, a vlastně často vulgárně senzačního materiálu dokázal vydolovat mnohem víc. Možná je ale extrém přílišné vlažnosti a strohosti menším zlem, než právě snaha vyjít vstříc po vulgaritách lačnému publiku. Když už nic, samotná magie Shakespearových sonetů, utkaná z umně spletených slov obdivu, touhy, sebezpytování, hořkosti a bezmoci se ve filmu otiskla docela dobře a některé patetické momenty se pyšní probleskujícím paprskem pravdivosti. I přes to ovšem musím říct, že tenhle film vlastně přistupuje k samotným sonetům ze špatného konce: to, komu přesně (či zda vůbec někomu konkrétnímu) Shakespeare své sonety adresoval je konec konců téměř jedno a zakládat jejich interpretaci na fantazijích historiků podle mě nikoho moc daleko nedovede. A Waste of Shame je tak sice zajímavou, ale ve výsledku celkem bezpředmětnou romancí, která sice poteší (tím víc, čím více toho divák ví o Shakespearově době a čím více si cení jeho díla), ale zároveň nedokáže nezklamat svou skromností.(27.2.2010)

• Heroine

Je ještě několik tříd odpadu. To co je odpad v Čechách, se nemůže porovnávat s odpadem Britským. Herci tu umějí hrát, má to slušný střih, dobrou kameru, nikde žádná příšerná paruka, ani směšné kostýmy. Pořád je to ale odpad, a to především obsahem. Nevím k čemu je dobré se stále hrabat v Shakespearově životě, v jeho soukromí, úchylkách a nemocech. Na tom přeci jeho dílo vůbec nezávisí, a nevím proč z něj dělat kurevníka a bisexuální prase. A nikdy ho nikdo není schopný brát jako humoristu, všechny jeho citáty uvedené ve filmu, jsou vztahované ke smrtelně vážným situacím. Což podle mne nebylo nikdy myšleno.(11.1.2012)

• KIKA123456

Musím priznať, že historické filmy,a už vôbec nie životopisné, ma nikdy veľmi nebrali. V priebehu času sa medzi nimi našli niektoré klenoty, ktoré stálo za to si pozrieť, bohužiaľ tento film patrí k tej druhej skupine. Predpokladám, že si nájde zázemie u ľudí, ktorí poznajú Shakespearove sonety, resp. zaujímajú sa o jeho osobu a tvorbu, je to jedna z ďalších možných variácií jeho života a tvorby (istí si však asi nikdy nebudeme), jeho motivácií a múz, starostí aj šťastných okamihov. Ako sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu :) Film ako taký má pomalé tempo, so Shakespearom zažívame jeho domáce problémy, ľúbostné pobláznenia, vášne aj lásky, a aj "svetské" problémy, ako morová epidémia v Londýne. Všetko je to popretkávané útržkami z jeho sonetov. Film nikoho neurazí, no štandardného pozorovateľa, ktorému daná téma nie je blízka a nevyzná sa v nej, ani nič nedá. P.S.: Zoë Wanamaker prekvapenie :)(23.6.2018)