poster

Očistec (TV film)

 • USA

  Purgatory

Western / Fantasy

USA, 1999, 94 min

 • Nach
  ****

  Docela originální a zajímavý western. Originální v utopii, kterou podává a zajímavý v tom, že mu to funguje a drží žánrově pohromadě. No řekněte... slyšeli jste někdy o westernovém městě, kde nemají vězení ani zbraně a lidé se zde vyhýbají násilí? A přes tuto skutečnost zde dojde k velké přestřelce? Já o ničem podobném neslyšel. Ano, očistec je představa přednebí / předpeklí, kde se čeká na finální rozsudek a dochází zde ke kondrontaci dobra se zlem ve smyslu zkoušek. Ovšem nejvíce zde filmu uškodilo několik nelogičností. Tou největší je, že !SPOILER! všichni obyvatelé Očistce (samé známé osobnosti divokého západu - tedy kriminální ESA) jsou již po smrti a když jim hrozí smrt, vyšší moc zasáhne a zachrání je. Ovšem tento fakt zcela ignorují a když jim v závěru hrozí masové zabití, rozhodnou se k obraně a tedy finální přestřelce.!KONEC SPOILERU! Snímek si s přehledem udržel mou pozornost a ač je hlavní hrdina nevýrazný, vedlejší postavy zde dostávají dostatek prostoru, aby toto vakuum zaplnili. Ve výsledku tedy mírně nadprůměrný snímek. Snad se za to nedostanu do pekla. :) 75%(22.6.2014)

 • SeanLSD
  ***

  Jeden z najzvláštnejších námetov, čo som kedy vo filme videl, som objavil v telke v nedeľu v noci potom, ako sa v sobotu v noci stretli Divoký Bill, Jesse James a ďalší legendárni pištoľníci v nemenej bizarnej, treskutej komédií RÝCHLEJŠÍ NEŽ VLASTNÝ TIEŇ. Obe tieto westernové "tímovky" na to šli z iného konca a veľmi, až príliš originálne, ale ani jedna ma tak úplne nepresvedčila... PS - Plný súhlas s Červenákom, že na tento geniálny nápad by bolo treba áčkových hercov a 100-miliónový rozpočet...(12.6.2013)

 • cheyene
  *****

  Vzhledem k tomu, že jsem očekával spíše průměrnou záležitost z westernového šuplíku, do kterého se zamíchalo něco z přihrádky fantasy, byl jsem nakonec o to více mile překvapen, ba naopak nadšen. Snímek, v němž se objevují legendární postavy (ad hoc postavy divokého západu), si zaslouží pozornost každého fanouška daného žánru. V případě Očistce musí potěšit scéna, v níž se objevují Billy the Kid, Divoký Bill, Jesse James a Doc Holiday v jedné scéně, navíc bok po boku stojící. Už samotný námět s městečkem mrtvých, kteří dostali ještě jednu šanci, aby si vysloužili namísto věčného zatracení v pekle cestu kočárem do nebe. Musím uznat, že i řada scén se filmařům povedla, například vrhání nožů na dveře kostela, resp. roztahující se bouřková mračna, z nichž přijde patřičný trest pro hříšníky, či příjezd dostavníku nebo pasáž s odchodem Lamba alias Lefty Sladea za starým indiánem suplujícím jakéhosi Charóna. Pochválit musím také záběry, do nichž zlověstně duní zvuk kostelních zvonů. Tohle vše perfektně napomáhá k silné atmosféře, jež se s blížícím se koncem víc a víc zahušťuje. Za zmínku stojí také herecké výkony, zejména Sama Sheparda, Erica Robertse, Petera Stormara či Amelie Heinle. Očistec si pro svoji originalitu a nezvyklost zaslouží na každý pád 4*, avšak za mě je to jasných 5*.(21.11.2016)

 • gudaulin
  **

  Zvláštní mix westernu a nábožensky laděného filmu, který potěší zejména křesťansky orientované spoluobčany, kteří mohou spojit zábavnou dobrodružnou podívanou přesně podle osvědčených žánrových westernových šablon s biblickou tématikou. Je to slušně zahrané a zrežírované, jenže po obsahové stránce mě to neoslovilo, na western se to až příliš drží tradičního žánrového půdorysu i s četnými žánrovými klišé, náboženské motivy mě pro změnu míjí. Celkový dojem: 40 %. Jen tak mimochodem, jako horor tenhle film opravdu nefunguje...(10.4.2009)

 • Morholt
  ****

  Pro tuhle televizní záležitost mám slabost a ani nevím proč. Z hlediska filmařského či žánrového se o žádný zázrak nejedná a navíc hlavní hrdina je z těch, jimž přejete kulku už v prvních pěti minutách. Přesto mě ale tenhle duchařský moralistický western zaujmul natolik, že jsem ho v krátké době viděll hned několikrát. Nejspíš mě uchvátila představa všech legend Divokého západu v jednom městečku. 80%(19.7.2011)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace