Očistec (TV film)

Purgatory

Western / Fantasy

USA, 1999, 94 min

• Mariin

Fantasy-western, či přesněji řečeno fantasy ve westernovém hávu, se zdánlivě křesťanským pozadím. Do městečka "na konci světa" se dostávají již zemřelí lidé (zde i známé postavy Divokého západu, např. Doc Holliday, Jesse James, Wild Bill Hickock aj.) a mají zde poslední šanci se napravit. Mají jen dvě možnosti, dostat se do nebe nebo do pekla. Heterodoxní pojetí zde prozrazuje nejen protestantský kostel, ale především heretická myšlenka, že z očistce se mohou lidé dostat i do pekla (jak se to stane jednomu z pistolníků). - - - - - Poznámka: podle katolického učení je očistec předstupněm nebe, v němž se duše očisťují. Dostávají se do něho duše, které zemřou v milosti posvěcující - tedy nemohou v žádném případě přijít do pekla. Film se mi nelíbil ani nijak po formální stránce, přestřelky mi přišly strašně fádní a vůbec vše takové tisíckrát ohrané.(14.10.2010)

"Tohle určitě nebude Mexiko !!" No, přiznám se, že nakonec to pro mě rozhodně nebyl takovej filmovej Očistec, jak jsem si myslel, on totiž tenhle nesmírně zajímavý snímek disponuje naprosto neotřelým příběhem, jehož hlavní myšlenka mi přišla opravdu geniální !! Přestože si jinak scénárista Gordon Dawson, který si s westernem tyká už léta a tvůrcovské ostruhy si vysloužil třeba i vedle samotného Sama Peckinpaha, pohrává s těmi nejprovalenějšími žánrovými klišé, nakonec film dostatečně ozvláštňuje těmi mysteriózně náboženskými motivy, když onen úžasný nádech tajemna veškeré nedostatky přehlušuje, příjemná naivita a lehká svěžest zápletky jako by vzdávala hold rodokapsovým historkám a všem těm desperátům Divokého západu, kteří byli vždy a všude obyčejnými lidmi heroizováni a obdivováni, a vytahuje tak tuto televizní záležitost, kterou se německý režisér Uli Edel na své houpačkové kariéře zase odrazil k lepším zítřkům, ostatně Purgatory si v USA vysloužil nevídanou diváckou sledovanost, vysoko nad kvalitativní úroveň podobně laděných snímků.. Bohužel tentokrát překvapivě nemohu souhlasit s mým oblíbeným uživatelem, skvostně argumentujícím Gudaulinem, co se týká jeho poznámky k divácké cílové skupině, ony totiž ty motivy mají k samotnému křesťanství poněkud daleko, jednak ten očistec samotný totiž nevychází z textů Bible, a je tak protestantské či židovské kultuře Američanů naprosto zapovězen, obecně z něj ani není možné se dostat do pekla, rozhodně v tomto podání příliš neodpovídá ani třeba očistci v Dantově podání, když zde jako takové bezčasí hříšníků spíš odkazuje na indiánskou mytologii !! Vyšší síla je tu zobrazena víceméně nepřímo, až na ten protestantský kostelík, máme tu pouze dva převozníky, tvůrci se tak dokonale vyvarovali veškerých digitálních triků, které by ve výsledném dojmu snímek naprosto ušpinily a shodily.. Bill Hickok Sama Sheparda jako šerif městečka Refuge, Billy Kid Donnieho Wahlberga jako šerifův zástupce, Doc Holliday Randyho Quaida jako doktor či Jasse James J.D. Southera jako tamní hokynář spolu s dalšími známými dacany ztělesňujícími dobro na své cestě za odpuštěním ?? Proč ne ?! Jistě, samotná premisa žonglující s faktem, že nehodní vrazi a lupiči mohou nakonec dojít svého vykoupení, se zdá být poněkud nemorální či zhovadilá, což mně osobně dost irituje i z pozice ateisty, či agnostika, nicméně skvělé hlášky se spoustou odkazů, bezchybný soundtrack Brada "Terminátora" Fiedela a zejména skvostní blackjackoví záporáci Eric Roberts s Peterem Stormarem mi prostě nedovolí hodnotit méně než čtyřmi kolty, i když bezchybné to jistě není..(10.6.2013)

Jeden z najzvláštnejších námetov, čo som kedy vo filme videl, som objavil v telke v nedeľu v noci potom, ako sa v sobotu v noci stretli Divoký Bill, Jesse James a ďalší legendárni pištoľníci v nemenej bizarnej, treskutej komédií RÝCHLEJŠÍ NEŽ VLASTNÝ TIEŇ. Obe tieto westernové "tímovky" na to šli z iného konca a veľmi, až príliš originálne, ale ani jedna ma tak úplne nepresvedčila... PS - Plný súhlas s Červenákom, že na tento geniálny nápad by bolo treba áčkových hercov a 100-miliónový rozpočet...(12.6.2013)

Geniálny nápad so záhrobným mestečkom, v ktorom slávne postavy Divokého západu čakajú, či ich odvezie Boží dostavník do neba, alebo ich hodí indiánsky démon do jamy pekelnej, a keď ich situácia prinúti vytiahnuť kolty proti útočníkom zo smrteľného sveta, hrozí im to druhé, by si zaslúžil natočiť s áčkovými hercami a 100-miliónovým rozpočtom. Ale aj táto verzia je výborná a nápad je vyťažený dokonale.(15.4.2007)

Pro tuhle televizní záležitost mám slabost a ani nevím proč. Z hlediska filmařského či žánrového se o žádný zázrak nejedná a navíc hlavní hrdina je z těch, jimž přejete kulku už v prvních pěti minutách. Přesto mě ale tenhle duchařský moralistický western zaujmul natolik, že jsem ho v krátké době viděll hned několikrát. Nejspíš mě uchvátila představa všech legend Divokého západu v jednom městečku. 80%(19.7.2011)