Americká děvčata: Odvážná Chrissa

American Girl: Chrissa Stands Strong, An

Drama / Rodinný

USA, 2009, 87 min

Filmy z dětského prostředí bych tak nějak rozdělil na 2 druhy, na ty, kterým nejde uvěřit, protože z nich cítíte, že je vyrobil někdo, kdo dávno odrostl svým vzpomínkám - a na ty, které jsou přirozené a opravdu přetváří svůj svět dětským pohledem. Myslím, že Chrissa je dokonalým příkladem toho druhého. Téma dětských kamarádství a školní šikany bude asi vždy aktuální, a takhle hřejivý a skutečný snímek je rozhodně jednou z cest, jak nejen na problémy poukázat, ale především vrátit se aspoň na chvíli do svých dětských let a vzpomenout si, jaké to tehdy bylo.(9.1.2009)

Tento film jsem viděla zcela náhodou jednou o víkendu. Je to film o dětské šikaně v Americe a nepřijde mi špatný. Šikanu ukazuje docela objektivně a pravdivě (myslím), konec je uvěřitelný a ani ne moc srdcervoucí, takže normálka PS: Ale pro český dabing je to docela vtipné, že ji tyranizuje i maminka, když jí i ona říká Kryso :D(1.1.2013)

• zdenny

Rodinné drama, které by mělo dětem ukázat, jak je šikana špatná a jak se proti ní bránit. V průběhu sledování filmu jsem si říkal, že to snad ani není pro děti. V určitých pasážích to byl skoro thriller, kdy hlavní záporačka představovala fakt učiněné zlo. Ale pořád to bylo ještě v pohodě. Když potom ale přišel ten všemilující americký závěr, nebyl jsem spokojen. SPOILER: Já jsem si přál, aby si to ta svině vyžrala až do dna. Tvůrci byli jiného názoru, čímž se opravdu přiklonili ke kategorii "rodinný". KONEC SPOILERU. Nevím, zda si děti mohou něco užitečného z tohoto filmu vzít, mým dcerám se to líbilo... Každopádně nepotřebuji svým dětem pouštět filmy o šikaně, vše jim dokážu vysvětlit sám.(7.2.2011)

• hygienik

Tak veľmi som sa tešil, že zase raz uvidím zaujímavú sondu do psychiky dospievania, ale heuréka, zmýlil som sa. Je jasné, že je to americký film, pretože na rozdiel napr. od škandinávskych žánrových kolegov je 1. príliš zjednodušený a dejovo priamočiari až doslovný, 2. pri pohľade na ľudskú psychiku zúfalo povrchný (aj najhoršie dieťa je vlastne dobré, stačí mu to len povedať a hneď sa spriatelí s tou, ktorú doteraz šikanovalo. V 10 rokoch veľmi triezvo prehodnotí svoj duševný život a polepší sa!! - Tak to ja mám už niekoľkoročné meškanie. Možno je to tým, že som neabsolvoval americkú základnú školu. Ale na High School by som ešte možno smel ísť, čo tak napr. Columbine v coloradskom Denveri? :), 3. nerealisticky pozitívne (čo je najväčší klad amerických filmov všeobecne), 4. presladené (čo je najväčší zápor, ktorý mi bráni označiť film aspoň za priemerný).(29.3.2010)

Naprosto pohodový rodinný film, který mě dokázal potěšit, zaujmout a díky kterému jsem se i parádně odreagoval. Tento film sice vypráví o šikaně, ale naštěstí to není tak drsné, jako ve filmech, Klass, Zlo mezi námi či Zbabělci. Šikana je zde spíše z pohledu dospělého méně drsná, absolutně nenásilná, vedená spíše útoky na psychiku oběti. Ale i psychická šikana je problém, to je jasné. Ovšem tenhle film není nijak vyhrocený a spíše než o šikanu samotnou zde jde o to, že šikana by se měla řešit dříve, než se rozroste do absurdních rozměrů. Ale jak se říká, konec dobrý, všechno dobré, a garantuji vám, že tenhle film je spíše filmem rodinným, který vás dokáže zaujmout a který působí v celkovém kontextu i docela sympaticky. Z produkce HBO tedy vyšel další kvalitní film, který mě dokázal zaujmout a potěšit. Navíc v hlavní roli je zve velmi sympatická mladá herečka Sammi Hanratty, a i ostatní dětské role jsou obsazeny velmi dobře, takže po dějové i herecké stránce se jedná o parádní film na sobotní podvečer. Já jsem spokojen a za sebe uděluji čtyři hvězdičky.(7.2.2010)