Augustus, první císař římský (TV film)

• německý

Imperium: Augustus

• slovenský

Augustus - prvý cisár

Augustus

Drama / Historický / Romantický

Německo / Itálie / Španělsko / Rakousko, 2003, 89+87 min

• Greg25

Ne vždy se historický film povede a tohle je bohužel jasný důkaz. Navíc neustále ospravedlňování Augusta musí nezasvěcené do římské historie přivést na myšlenku, že to byl ten nejlepší císař, který za nic nemohl a do všeho byl namočen proti své vůli, popřípadě přinucen nepříznivými okolnostmi.... Jednostranost pohledu je to, co tomuhle snímku ubírá nejvíce na hodnocení. Nemluvě o dost mizerném scénáři na televizní historické drama. 50%(21.1.2009)

• B!shop

Nuda, nuda, nuda. Stylem to sice trosku pripomina Alexandera (dedek vypravi), jenze tohle je fakt jen televizni kravina. Sice to ze zacatku vypadalo jakz takz, jenze nakonec to bylo jen spousta kecu o nicem s celkem nevyraznejma hercema a naprosto trapnejma davovejma scenama. Nezachranil to ani Peter O'Toole, kterej vypadal jak kdyz ho vytahly z hrobu. Z ukazek jsem cekal aspon nejaky slusny bitvy, ale ty se taky moc nekonali. Nakonec jsem ale ani nebyl moc zklamanej, protoze jsem tak nak cekal, ze to bude hovadina a navic silene dlouha.(10.7.2005)

Náhodou, nebylo to nejhorší. Jen těch keců kolem a kolem, skoro žádný děj. A to, že si jeden nevezme druhého proto, že ho nemiluje? Copak se tehdy tak hrálo na city? No ale oba představitelé vznešeného Octavia si zaslouží můj obdiv, své role se ujali velmi dobře. A jednu hvězdu chci ještě přidat za hudbu a kostýmy - ty se dle mého názoru povedly z celého filmu asi nejvíc. Ještě jedna maličkost. Zaráží mě počet hodnotitelů tady na čsfd. To už dneska nikdo filmy tohoto typu vážně nevyhledává?(14.1.2009)

Tak tento film a jeho zaradenie do vysielania na ČT2 mi prišlo "do rany" ! Na stánkoch vychádzajú DVD s pamätným britským TV seriálom "Ja, Claudius", na nočnom stolíku mám rozčítanú knihu Roberta Gravesa "Ja, Claudius" a som práve v časti, kde Claudius opisuje vládu svojho deda - Augusta .... Mal som v tých vzťahoch tak trochu guláš a tak tento TV film mi úžasne pomohol, aby som si vlastne dal do roviny, kto, s kým, kedy, a prečo .... Remeselne dobre odvedená práca filmárov mala svoje muchy v podobe slabšieho scenára. Ale , ako píše Pohrobek - historicky verné !(14.1.2009)

Uznávám - velkofilm je hodně špatné označení, ale televizní velkofilm by bylo již samo o sobě protimluv. Tady však kupodivu zápory takřka končí. Historicky dost věrné a těch pár maličkostí je vynahrazeno tím, že byl film konečně věnován postavě, která si to plně zaslouží - velkému Augustovi, který se neproslavil ani svým hrdinstvím (Caesar), svými láskami (Kleopatra) nebo svým nezřízeným životem (Nero, Caligula), nýbrž svými schopnostmi a činy, které za ním stojí. Velikost této historické postavy by pochopitelně skončila někde u unuděných obličejů diváka, kdyby nebylo Petera O'Toola, jenž se Octaviana s takovou bravurou ujal. Trvalo mi dvě a půl hodiny, než jsem pochopil, že se jedná zase "jen" o věčné O'Toolovo téma - o tíhu zodpovědnosti, kterou jsou drcena dříve tak nepoddajná bedra. Mladý O'Toole to činíval tak živelně, podmanivě (Lawrence z Arábie, Lord Jim) v dobách své největší slávy. Činí tak i nyní - vyrovnaně, ale stále energicky - (Vzestup zla, Trója). Dal bych rok života za to, kdyby O'Toole dostal podobnou a třeba i stejnou roli v nějakém pořádném filmě, a tak svoji hereckou i lidskou kariéru zakončil, jak se sluší, a plně. (O Oscaru, který by si zasloužil jako nikdo, ani nemluvě.)(5.7.2005)