poster

Augustus, první císař římský (TV film)

 • německý

  Imperium: Augustus

 • slovenský

  Augustus - prvý cisár

 • anglický

  Augustus

Drama / Historický / Romantický

Německo / Itálie / Španělsko / Rakousko, 2003, 89+87 min

 • Greg25
  **

  Ne vždy se historický film povede a tohle je bohužel jasný důkaz. Navíc neustále ospravedlňování Augusta musí nezasvěcené do římské historie přivést na myšlenku, že to byl ten nejlepší císař, který za nic nemohl a do všeho byl namočen proti své vůli, popřípadě přinucen nepříznivými okolnostmi.... Jednostranost pohledu je to, co tomuhle snímku ubírá nejvíce na hodnocení. Nemluvě o dost mizerném scénáři na televizní historické drama. 50%(21.1.2009)

 • B!shop
  *

  Nuda, nuda, nuda. Stylem to sice trosku pripomina Alexandera (dedek vypravi), jenze tohle je fakt jen televizni kravina. Sice to ze zacatku vypadalo jakz takz, jenze nakonec to bylo jen spousta kecu o nicem s celkem nevyraznejma hercema a naprosto trapnejma davovejma scenama. Nezachranil to ani Peter O'Toole, kterej vypadal jak kdyz ho vytahly z hrobu. Z ukazek jsem cekal aspon nejaky slusny bitvy, ale ty se taky moc nekonali. Nakonec jsem ale ani nebyl moc zklamanej, protoze jsem tak nak cekal, ze to bude hovadina a navic silene dlouha.(10.7.2005)

 • Katarine
  ***

  Náhodou, nebylo to nejhorší. Jen těch keců kolem a kolem, skoro žádný děj. A to, že si jeden nevezme druhého proto, že ho nemiluje? Copak se tehdy tak hrálo na city? No ale oba představitelé vznešeného Octavia si zaslouží můj obdiv, své role se ujali velmi dobře. A jednu hvězdu chci ještě přidat za hudbu a kostýmy - ty se dle mého názoru povedly z celého filmu asi nejvíc. Ještě jedna maličkost. Zaráží mě počet hodnotitelů tady na čsfd. To už dneska nikdo filmy tohoto typu vážně nevyhledává?(14.1.2009)

 • ripo
  ***

  Tak tento film a jeho zaradenie do vysielania na ČT2 mi prišlo "do rany" ! Na stánkoch vychádzajú DVD s pamätným britským TV seriálom "Ja, Claudius", na nočnom stolíku mám rozčítanú knihu Roberta Gravesa "Ja, Claudius" a som práve v časti, kde Claudius opisuje vládu svojho deda - Augusta .... Mal som v tých vzťahoch tak trochu guláš a tak tento TV film mi úžasne pomohol, aby som si vlastne dal do roviny, kto, s kým, kedy, a prečo .... Remeselne dobre odvedená práca filmárov mala svoje muchy v podobe slabšieho scenára. Ale , ako píše Pohrobek - historicky verné !(14.1.2009)

 • Pohrobek
  ***

  Uznávám - velkofilm je hodně špatné označení, ale televizní velkofilm by bylo již samo o sobě protimluv. Tady však kupodivu zápory takřka končí. Historicky dost věrné a těch pár maličkostí je vynahrazeno tím, že byl film konečně věnován postavě, která si to plně zaslouží - velkému Augustovi, který se neproslavil ani svým hrdinstvím (Caesar), svými láskami (Kleopatra) nebo svým nezřízeným životem (Nero, Caligula), nýbrž svými schopnostmi a činy, které za ním stojí. Velikost této historické postavy by pochopitelně skončila někde u unuděných obličejů diváka, kdyby nebylo Petera O'Toola, jenž se Octaviana s takovou bravurou ujal. Trvalo mi dvě a půl hodiny, než jsem pochopil, že se jedná zase "jen" o věčné O'Toolovo téma - o tíhu zodpovědnosti, kterou jsou drcena dříve tak nepoddajná bedra. Mladý O'Toole to činíval tak živelně, podmanivě (Lawrence z Arábie, Lord Jim) v dobách své největší slávy. Činí tak i nyní - vyrovnaně, ale stále energicky - (Vzestup zla, Trója). Dal bych rok života za to, kdyby O'Toole dostal podobnou a třeba i stejnou roli v nějakém pořádném filmě, a tak svoji hereckou i lidskou kariéru zakončil, jak se sluší, a plně. (O Oscaru, který by si zasloužil jako nikdo, ani nemluvě.)(5.7.2005)