Reklama

Reklama

Augustus, první císař římský

(TV film)
  • Německo Imperium: Augustus (více)

Obsahy(1)

Gaius Octavianus se narodil 23. září roku 63 př. n. l. jako syn Atie, neteře Gaia Julia Caesara. Byl tedy prasynovcem slavného Caesara, který ho také ve své závěti stanovil svým jediným nástupcem. Octavianus svého prastrýce velice ctil a jeho přízeň si vysloužil tím, že jej, ač po těžké nemoci, provázel na jeho výpravě do Hispánie proti Sixtu Pompejovi. Caesarovou násilnou smrtí v podstatě padla Římská republika a ačkoliv Octavianus ještě vytvořil s Caesarovým vojevůdcem Markem Antoniem a Markem Lepidem poslední triumvirát, osud římské demokracie byl zpečetěn. Po porážce Marka Antonia v bitvě u Actia se stal jediným vládcem Říma a o několik let později mu byl Senátem udělen oficiální titul Augustus, neboli Vznešený, který budou nadále užívat i další vládci Říma... O jeho cestě k moci, politických i soukromých úspěších a prohrách, vypráví dvojdílný italský koprodukční film, který je první částí mezinárodního projektu s názvem IMPERIUM, vzestup a pád císařství. Produkčně náročný cyklus si vytkl za cíl oživit několik kapitol z historie starověké Římské říše a podílela se na něm celá řada herců a tvůrců z celé Evropy. V roli starého Augusta, jenž provází děj obou částí prvního dílu, uvidíme např. skvělého Petera O'Toolea, v roli jeho ženy Livie Charlotte Ramplingovou. Režie této části projektu se ujal zkušený americký režisér Roger Young. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (27)

ripo 

všechny recenze uživatele

Tak tento film a jeho zaradenie do vysielania na ČT2 mi prišlo "do rany" ! Na stánkoch vychádzajú DVD s pamätným britským TV seriálom "Ja, Claudius", na nočnom stolíku mám rozčítanú knihu Roberta Gravesa "Ja, Claudius" a som práve v časti, kde Claudius opisuje vládu svojho deda - Augusta .... Mal som v tých vzťahoch tak trochu guláš a tak tento TV film mi úžasne pomohol, aby som si vlastne dal do roviny, kto, s kým, kedy, a prečo .... Remeselne dobre odvedená práca filmárov mala svoje muchy v podobe slabšieho scenára. Ale , ako píše Pohrobek - historicky verné ! ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Po první části mám pocit, že mám dost a snad už si ani nepřidám. To byl teda "pompézny vel´kofilm" jak noha. Davové scény za hubičku s unuděným komparsem ve mně vyvolávaly spíš pocit trapnosti, ale ne větší než scénář, který byl sbírkou zoufalých plků a to už si ani nechci představovat, jak by vstávaly vlasy na hlavě historikům. Každý tvůrce má právo na invenci, ale nic se nemá přehánět. Ten, který byl v Kleopatře (1963) za hada, je tady za měkkosrdcatého mazlíka, no, já to nerozseknu, ale pokračování si dám snad jen v návalu sebemrskačství. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Nuda, nuda, nuda. Stylem to sice trosku pripomina Alexandera (dedek vypravi), jenze tohle je fakt jen televizni kravina. Sice to ze zacatku vypadalo jakz takz, jenze nakonec to bylo jen spousta kecu o nicem s celkem nevyraznejma hercema a naprosto trapnejma davovejma scenama. Nezachranil to ani Peter O'Toole, kterej vypadal jak kdyz ho vytahly z hrobu. Z ukazek jsem cekal aspon nejaky slusny bitvy, ale ty se taky moc nekonali. Nakonec jsem ale ani nebyl moc zklamanej, protoze jsem tak nak cekal, ze to bude hovadina a navic silene dlouha. ()

Faye 

všechny recenze uživatele

Další televizní velkofilm. Napadá mě v této souvislosti Kleopatra (1999) ta měla navíc tu smůlu, že byla, je a navždy bude srovnávána se skutečným velkofilmem Kleopatra (1963). Tady se bohužel nepodařilo dosáhnout ani úrovně té televizní Kleopatry a jak píše ve svém komentáři kleopatra (mám tu nějak přeKleopatrováno) statisté se nudili při natáčení, a ani se to nepokoušeli maskovat, tak třeba to byl záměr režiséra. Já se nudila u filmu. Viděla jsem sice jenom druhou část, ale přišlo mi to historicky dost věrné nebo respektive věrné knize, kterou napsal Gajus Suetonius Tranquillus-Životopisy dvanácti císařů. Ovšem „bitva“ u Aktia, shrnutá na jednu bárku a na ní jeden muž Markus Antonius, to jsem se opravdu musela smát, protože u velkofilmu bych čekala, že bude k dispozici víc lidí. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Uznávám - velkofilm je hodně špatné označení, ale televizní velkofilm by bylo již samo o sobě protimluv. Tady však kupodivu zápory takřka končí. Historicky dost věrné a těch pár maličkostí je vynahrazeno tím, že byl film konečně věnován postavě, která si to plně zaslouží - velkému Augustovi, který se neproslavil ani svým hrdinstvím (Caesar), svými láskami (Kleopatra) nebo svým nezřízeným životem (Nero, Caligula), nýbrž svými schopnostmi a činy, které za ním stojí. Velikost této historické postavy by pochopitelně skončila někde u unuděných obličejů diváka, kdyby nebylo Petera O'Toola, jenž se Octaviana s takovou bravurou ujal. Trvalo mi dvě a půl hodiny, než jsem pochopil, že se jedná zase "jen" o věčné O'Toolovo téma - o tíhu zodpovědnosti, kterou jsou drcena dříve tak nepoddajná bedra. Mladý O'Toole to činíval tak živelně, podmanivě (Lawrence z Arábie, Lord Jim) v dobách své největší slávy. Činí tak i nyní - vyrovnaně, ale stále energicky - (Vzestup zla, Trója). Dal bych rok života za to, kdyby O'Toole dostal podobnou a třeba i stejnou roli v nějakém pořádném filmě, a tak svoji hereckou i lidskou kariéru zakončil, jak se sluší, a plně. (O Oscaru, který by si zasloužil jako nikdo, ani nemluvě.) ()

Galerie (19)

Reklama

Reklama