poster

Válečníci: Cortéz (TV film)

 • Česko

  Nesmrtelní válečníci 5: Cortés

 • Velká Británie

  Heroes and Villains: Cortes

Dokumentární / Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie, 2008, 60 min

Režie:

Andrew Grieve

Scénář:

Andrew Grieve

Hudba:

John E. Keane

Komentáře uživatelů k TV filmu (23)

 • tahit
  ****

  Příběh se pokouší být průvodcem portrétu dobyvatele Cortése, který si podmanil mexickou říši Aztéků za pomoci ujařmených národů. Na rozdíl od historických románů odhaluje pouze ověřená fakta a některé momenty jeho života. Nicméně je pravdou, že některé části jeho osudu jsou méně podrobné nebo dokonce chybí, ale film tohoto druhu si nečiní nároky na úplnost, spíše chce poukázat na pravděpodobnost, jak to vlastně s Cortésem bylo a to bez hodnotících kladů či záporů nebo literárních příkras. A to se myslím z valné části podařilo.(19.6.2010)

 • NinadeL
  ***

  Řekněmež, že je možné tento hraný BBC dokument akceptovat jako úvod v kostce na dané téma. Ovšem nerada bych zůstala na tom, že za vším bylo možné najít Doñu Marinu jako deux ex machinu aneb za vším hledej nenávist bývalé otrokyně.(15.8.2011)

 • Allien.9
  ***

  Průměrný díl s mužem, kterého co se týče dějin přímo nesnáším. Cortés nebyl nic jiného než bezcitný vrah toužící po uznání a neštítil se prakticky ničeho, aby svých cílů dosáhl. Nojo... Hlavně, že je oslavován v učebnicích dějepisu jako mořeplavec a dobyvatel. A co ty masové hroby původních obyvatel Ameriky?!? No fuj!!!:-((23.1.2009)

 • m.krudenc
  *****

  Hraný dokument televize BBC o nechvalně známém dobyvateli Cortésovi, kterému se podařilo prakticky vyhubit Aztéckou civilizaci. Výborně natočeno a zpracováno, nemá chybu. Bravo(24.4.2015)

 • Yardak
  ****

  Britský dokumentární pohled na dobývání říše Aztéků španělským conquistadorem Hernánem Cortésem. Tato osobnost je velmi zajímavá postava dobývání Ameriky. Nemělo by se na něho pohlížet jenom jako na conquistadora hledajícího zlato a slávu, ale také na člověka, jenž chápal odlišnost aztécké kultury (doporučuji knihu - CORTÉS, Hernán: Dopisy - Druhý a třetí dopis o dobytí Tenochtitlánu, Praha 2000). Dokument se zaměřuje pouze na dobu 1519-1521 a Cortése představuje hlavně jako dobrého stratéga, jenž byl pohlcený křesťanskou vírou a službou pro svého krále.(2.11.2011)

 • mysiak
  **

  Dosť slabý a hlavne nazaujímavý diel...o niekom, o kom som nikdy v živote nepočul...ale že vraj Napoleon stojí za to...(20.3.2009)

 • Orlau32
  ****

  Dokumentární film BBC, bezvadně herci zahraný.(11.1.2009)

 • FilmFan24
  ***

  Hraný dokument televize BBC o nechvalně známém dobyvateli Cortésovi, kterému se podařilo prakticky vyhubit Aztéckou civilizaci.(18.7.2009)

 • Radiq
  ***

  Kterak zhovadilej Španěl byl takovej idiot, že vraždil ve jménu boha... Historicky opět zajimavy, filmově opět zajimavy, televizně opět nedosoleny, ale koukatelny.(9.7.2013)

 • tomtomtoma
  ****

  Tyto hrané dokumenty jsou prospěšné a pomáhají s větší popularizací historie. Je možné spekulovat o zařazení Hernána Cortése (hraje Brian McCardie) mezi nesmrtelné válečníky, ale jeho dopad na obrovskou říši Aztéků je nezpochybnitelný. Touha po obrovském bohatství a zaštiťování se božím jménem dokáže velké věci. Navíc pokud se za božím jménem skrývá banda brutálních zlodějů a vrahů. Trochu mě děsí, že je Cortésovi přikládáno tolik lidskosti a za ta nejhorší zvěrstva staví našeptávající ďábelský hlas ženy Dony Mariny (Vineeta Rishi). Ale budiž. Touha po bohatství přivedla zkázu, bolest, potoky krve, smrt i slávu a majetek. A Nové světy pod nadvládou království toho správného a jediného boha. Bojovat se musí umět a když to nejde silou, může to jít i lstí a zradou.(28.9.2014)

 • ghatos
  ****

  Chutný polotovar. 74%.(29.3.2011)

 • štísko
  ***

  V takovýchto dokumentech se toho mnoho nového nedovím. Ale asi to ke studijním účelům točené není. Spíše to vnímám jako zajímavý pokus o popularizaci historie.(19.7.2010)

 • laepus
  ****

  Cortéz byl dobrý parchant, který přesně věděl za čím jde (za slávou a bohatstvím), co si vzít jako záminku (šíření křesťanské víry) a co všechno je pro to ochoten udělat (všechno). Je třeba číst trochu mezi řádky, nenechat se strhnout důrazem jen na hrdinské vlastnosti, ale vnímat celkově jeho osobnost. Na rovinu - conquistadoři byli nevybití krvelační hrdlořezové, kteří by pro kousek zlata deset vesnic vyvraždili, ale je dobré občas trochu tuhle historickou pravdu trochu zamaskovat hrdinstvím.(4.1.2016)

 • Matli
  ***

  Určutě zajímavé, rád jsem zase trošku poznal aztéckou říši, ale armáda a celkově bitvy nejsou na takové úrovni jako jsem u jiných Nesmrtelných válečníků zvyklý. 55%(14.1.2014)

 • drankeryth
  ****

  Ani tento hrany dokument zo serie Nesmrtelny valecnici ma nenechalo chladnym a musim ho hodnotit pozitivne. Zaujimavy pribeh o Cortezovi a nadhernom meste Aztekov. Dobijanie mesta bolo z hladiska dokumentu na slusnej urovni, ale keby som to mal brat ako nejaky film, tak je to urcite slabe.(13.4.2012)

 • Danny88
  ***

  Dokument celkom ujde. Ale z historickej stranky si treba uvedomit ako aj tento dokument pokazuje (spracovany na zaklade skutocnych historickych faktov) ze Cortes nebol krvilacnym vrahom ale statocnym silnym vojvodcom a dobyvatelom ktory chcel pokrestancit , zmenit a ziskat bohatstvo od tzv Azteckej "civilizacii" co vyustilo do krvavej vojny a k stretu dvoch civilizacii,v ktorej ta rozumna zvitazila. Povedz me si na rovinu kto bol vtedy krvilacnejsi ci Cortes, ktoremu islo o bohatstvo, slavu a velkost katolickej cirkvi alebo Aztekovia ktory vykonavali kanibalizmus a odporne ludske obete. Ti co Corteza oznacuju za krvaveho dobyvatela by si mali nastudovat historiu aby vedeli ako to naozaj bolo...alebo aspon si pozriet tento dokument ktory ho vykresli takeho ako v skutocnosti bol...budem velmi uprimny, nikdy by som nelutoval pad kultutury v ktorej kanibalizmus a vytrhavanie ludskych srdc zivym obetiam bolo brane ako normalna forma nabozenstva a preto aj suhlasim s uzivatelom Cartouche.(5.10.2011)

 • Edit13
  ***

  Setkání dvou kultur málokdy dopadá dobře. Méně podařený díl dokumentů BBC Nesmrtelní válečníci.(14.3.2009)

 • Arsenal83
  ****

  Najlepšia časť celého miniseriálu. Cortéz bol zaujímavý len rozvrátením Aztéckej ríše, čo bolo predtým a potom v jeho živote už tak zaujímavé nie je. Myslím, že udalosti s tým spojené boli znázornené veľmi hodnoverne. Na jednej strane dobyvační Španieli proti nemenej krvilačným Indiánom. Za malé negatívum ale pokladám popísanie Cortézovej osobnosti. Tu sa to tlačilo do katolíckej stránky, čiže Cortéz to mal všetko robiť pre svoju kresťanskú vieru? Určite to tak nebolo, išlo im všetkým len o peniaze, bohatstvo a v konečnom dôsledku to boli len neľútostní vrahovia.(6.5.2016)

 • rafix
  ****

  Velmi zdařilý snímek od BBC.(23.2.2011)

 • Urgost
  **

  40%(1.1.2013)

 • Kennedy_R
  *****

  Pro mě nejlepší díl celé skvělé historické série, pojatý jako dobrodužný film. I když bohužel smutná tragická epizoda lidských dějin a chamtivé křesťanské evropské civilizace.(17.8.2014)

<< předchozí 1 2
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace