poster

Válečníci: Cortéz (TV film)

 • Česko

  Nesmrtelní válečníci 5: Cortés

 • Velká Británie

  Heroes and Villains: Cortes

Dokumentární / Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie, 2008, 60 min

Režie:

Andrew Grieve

Scénář:

Andrew Grieve

Hudba:

John E. Keane
 • Arsenal83
  ****

  Najlepšia časť celého miniseriálu. Cortéz bol zaujímavý len rozvrátením Aztéckej ríše, čo bolo predtým a potom v jeho živote už tak zaujímavé nie je. Myslím, že udalosti s tým spojené boli znázornené veľmi hodnoverne. Na jednej strane dobyvační Španieli proti nemenej krvilačným Indiánom. Za malé negatívum ale pokladám popísanie Cortézovej osobnosti. Tu sa to tlačilo do katolíckej stránky, čiže Cortéz to mal všetko robiť pre svoju kresťanskú vieru? Určite to tak nebolo, išlo im všetkým len o peniaze, bohatstvo a v konečnom dôsledku to boli len neľútostní vrahovia.(6.5.2016)

 • laepus
  ****

  Cortéz byl dobrý parchant, který přesně věděl za čím jde (za slávou a bohatstvím), co si vzít jako záminku (šíření křesťanské víry) a co všechno je pro to ochoten udělat (všechno). Je třeba číst trochu mezi řádky, nenechat se strhnout důrazem jen na hrdinské vlastnosti, ale vnímat celkově jeho osobnost. Na rovinu - conquistadoři byli nevybití krvelační hrdlořezové, kteří by pro kousek zlata deset vesnic vyvraždili, ale je dobré občas trochu tuhle historickou pravdu trochu zamaskovat hrdinstvím.(4.1.2016)

 • tahit
  ****

  Příběh se pokouší být průvodcem portrétu dobyvatele Cortése, který si podmanil mexickou říši Aztéků za pomoci ujařmených národů. Na rozdíl od historických románů odhaluje pouze ověřená fakta a některé momenty jeho života. Nicméně je pravdou, že některé části jeho osudu jsou méně podrobné nebo dokonce chybí, ale film tohoto druhu si nečiní nároky na úplnost, spíše chce poukázat na pravděpodobnost, jak to vlastně s Cortésem bylo a to bez hodnotících kladů či záporů nebo literárních příkras. A to se myslím z valné části podařilo.(19.6.2010)

 • cartouche
  ****

  Velmi slušně podaný díl o Hernánu Cortésovi. Přinejmenším tedy na finanční možnosti BBC. Nelze na něj samozřejmě pohlížet jako na celovečerní film; jedná se o polodokument. Hereckými výkony jsem byl sice zprvu zklamán, ale nakonec jsem jim přišel na chuť. Tvůrcům nicméně neodpustím, že zcela pominuli bitvu u Otumby, která byla nejklíčovější událostí celého tažení. Divákům ovlivněným romantickými pohádkami o krvelačných kolonizátorech a šlechetném Vinnetouovi chci připomenout, že Španělé vešli v konflikt s brutální kulturou praktikující lidské oběti a kanibalismus, která byla nenáviděna celým Mexikem. Právě proto se Cortésovi podařilo vybudovat mnohatisícovou armádu indiánských spojenců, díky níž nakonec Aztéky porazil. Oběti v řádech milionů na indiánské straně byly, ovšem díky nemocem, vůči nimž nemělo obyvatelstvo Ameriky - zcela izolované od ostatních lidských skupin - žádnou imunitu.(8.7.2009)

 • Allien.9
  ***

  Průměrný díl s mužem, kterého co se týče dějin přímo nesnáším. Cortés nebyl nic jiného než bezcitný vrah toužící po uznání a neštítil se prakticky ničeho, aby svých cílů dosáhl. Nojo... Hlavně, že je oslavován v učebnicích dějepisu jako mořeplavec a dobyvatel. A co ty masové hroby původních obyvatel Ameriky?!? No fuj!!!:-((23.1.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace