Válečníci: Cortéz (TV film)

• Česko

Nesmrtelní válečníci 5: Cortés

Heroes and Villains: Cortes

Dokumentární / Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie, 2008, 60 min

Andrew Grieve

Andrew Grieve

John E. Keane

Příběh se pokouší být průvodcem portrétu dobyvatele Cortése, který si podmanil mexickou říši Aztéků za pomoci ujařmených národů. Na rozdíl od historických románů odhaluje pouze ověřená fakta a některé momenty jeho života. Nicméně je pravdou, že některé části jeho osudu jsou méně podrobné nebo dokonce chybí, ale film tohoto druhu si nečiní nároky na úplnost, spíše chce poukázat na pravděpodobnost, jak to vlastně s Cortésem bylo a to bez hodnotících kladů či záporů nebo literárních příkras. A to se myslím z valné části podařilo.(19.6.2010)

Tyto hrané dokumenty jsou prospěšné a pomáhají s větší popularizací historie. Je možné spekulovat o zařazení Hernána Cortése (hraje Brian McCardie) mezi nesmrtelné válečníky, ale jeho dopad na obrovskou říši Aztéků je nezpochybnitelný. Touha po obrovském bohatství a zaštiťování se božím jménem dokáže velké věci. Navíc pokud se za božím jménem skrývá banda brutálních zlodějů a vrahů. Trochu mě děsí, že je Cortésovi přikládáno tolik lidskosti a za ta nejhorší zvěrstva staví našeptávající ďábelský hlas ženy Dony Mariny (Vineeta Rishi). Ale budiž. Touha po bohatství přivedla zkázu, bolest, potoky krve, smrt i slávu a majetek. A Nové světy pod nadvládou království toho správného a jediného boha. Bojovat se musí umět a když to nejde silou, může to jít i lstí a zradou.(28.9.2014)

Cortéz byl dobrý parchant, který přesně věděl za čím jde (za slávou a bohatstvím), co si vzít jako záminku (šíření křesťanské víry) a co všechno je pro to ochoten udělat (všechno). Je třeba číst trochu mezi řádky, nenechat se strhnout důrazem jen na hrdinské vlastnosti, ale vnímat celkově jeho osobnost. Na rovinu - conquistadoři byli nevybití krvelační hrdlořezové, kteří by pro kousek zlata deset vesnic vyvraždili, ale je dobré občas trochu tuhle historickou pravdu trochu zamaskovat hrdinstvím.(4.1.2016)

Průměrný díl s mužem, kterého co se týče dějin přímo nesnáším. Cortés nebyl nic jiného než bezcitný vrah toužící po uznání a neštítil se prakticky ničeho, aby svých cílů dosáhl. Nojo... Hlavně, že je oslavován v učebnicích dějepisu jako mořeplavec a dobyvatel. A co ty masové hroby původních obyvatel Ameriky?!? No fuj!!!:-((23.1.2009)

Britský dokumentární pohled na dobývání říše Aztéků španělským conquistadorem Hernánem Cortésem. Tato osobnost je velmi zajímavá postava dobývání Ameriky. Nemělo by se na něho pohlížet jenom jako na conquistadora hledajícího zlato a slávu, ale také na člověka, jenž chápal odlišnost aztécké kultury (doporučuji knihu - CORTÉS, Hernán: Dopisy - Druhý a třetí dopis o dobytí Tenochtitlánu, Praha 2000). Dokument se zaměřuje pouze na dobu 1519-1521 a Cortése představuje hlavně jako dobrého stratéga, jenž byl pohlcený křesťanskou vírou a službou pro svého krále.(2.11.2011)