Válečníci: Cortéz (TV film)

• Česko

Nesmrtelní válečníci 5: Cortés

Heroes and Villains: Cortes

Dokumentární / Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie, 2008, 60 min

Andrew Grieve

Andrew Grieve

John E. Keane

Britský dokumentární pohled na dobývání říše Aztéků španělským conquistadorem Hernánem Cortésem. Tato osobnost je velmi zajímavá postava dobývání Ameriky. Nemělo by se na něho pohlížet jenom jako na conquistadora hledajícího zlato a slávu, ale také na člověka, jenž chápal odlišnost aztécké kultury (doporučuji knihu - CORTÉS, Hernán: Dopisy - Druhý a třetí dopis o dobytí Tenochtitlánu, Praha 2000). Dokument se zaměřuje pouze na dobu 1519-1521 a Cortése představuje hlavně jako dobrého stratéga, jenž byl pohlcený křesťanskou vírou a službou pro svého krále.(2.11.2011)

Tyto hrané dokumenty jsou prospěšné a pomáhají s větší popularizací historie. Je možné spekulovat o zařazení Hernána Cortése (hraje Brian McCardie) mezi nesmrtelné válečníky, ale jeho dopad na obrovskou říši Aztéků je nezpochybnitelný. Touha po obrovském bohatství a zaštiťování se božím jménem dokáže velké věci. Navíc pokud se za božím jménem skrývá banda brutálních zlodějů a vrahů. Trochu mě děsí, že je Cortésovi přikládáno tolik lidskosti a za ta nejhorší zvěrstva staví našeptávající ďábelský hlas ženy Dony Mariny (Vineeta Rishi). Ale budiž. Touha po bohatství přivedla zkázu, bolest, potoky krve, smrt i slávu a majetek. A Nové světy pod nadvládou království toho správného a jediného boha. Bojovat se musí umět a když to nejde silou, může to jít i lstí a zradou.(28.9.2014)

Velmi slušně podaný díl o Hernánu Cortésovi. Přinejmenším tedy na finanční možnosti BBC. Nelze na něj samozřejmě pohlížet jako na celovečerní film; jedná se o polodokument. Hereckými výkony jsem byl sice zprvu zklamán, ale nakonec jsem jim přišel na chuť. Tvůrcům nicméně neodpustím, že zcela pominuli bitvu u Otumby, která byla nejklíčovější událostí celého tažení. Divákům ovlivněným romantickými pohádkami o krvelačných kolonizátorech a šlechetném Vinnetouovi chci připomenout, že Španělé vešli v konflikt s brutální kulturou praktikující lidské oběti a kanibalismus, která byla nenáviděna celým Mexikem. Právě proto se Cortésovi podařilo vybudovat mnohatisícovou armádu indiánských spojenců, díky níž nakonec Aztéky porazil. Oběti v řádech milionů na indiánské straně byly, ovšem díky nemocem, vůči nimž nemělo obyvatelstvo Ameriky - zcela izolované od ostatních lidských skupin - žádnou imunitu.(8.7.2009)

Najlepšia časť celého miniseriálu. Cortéz bol zaujímavý len rozvrátením Aztéckej ríše, čo bolo predtým a potom v jeho živote už tak zaujímavé nie je. Myslím, že udalosti s tým spojené boli znázornené veľmi hodnoverne. Na jednej strane dobyvační Španieli proti nemenej krvilačným Indiánom. Za malé negatívum ale pokladám popísanie Cortézovej osobnosti. Tu sa to tlačilo do katolíckej stránky, čiže Cortéz to mal všetko robiť pre svoju kresťanskú vieru? Určite to tak nebolo, išlo im všetkým len o peniaze, bohatstvo a v konečnom dôsledku to boli len neľútostní vrahovia.(6.5.2016)

Příběh se pokouší být průvodcem portrétu dobyvatele Cortése, který si podmanil mexickou říši Aztéků za pomoci ujařmených národů. Na rozdíl od historických románů odhaluje pouze ověřená fakta a některé momenty jeho života. Nicméně je pravdou, že některé části jeho osudu jsou méně podrobné nebo dokonce chybí, ale film tohoto druhu si nečiní nároky na úplnost, spíše chce poukázat na pravděpodobnost, jak to vlastně s Cortésem bylo a to bez hodnotících kladů či záporů nebo literárních příkras. A to se myslím z valné části podařilo.(19.6.2010)