Zift

Дзифт

Zift

Krimi / Drama / Mysteriózní

Bulharsko, 2008, 90 min

Niečo ako Film-noir, niečo ako bulharské Sin City. Film, ktorý svojím spracovaním a formou sa nedrží stereotypov, ide si svoje. Toto však nie je môj obľúbený žáner a akosi som sa v tomto nevidel, nebolo mi to jasné, je to veľmi absurdne prešpekulované až domotané. Historicko-politicko-mysteriózny film s vraždami, sexom, bitkami, či fyziologickými potrebami ukázanými veľmi realisticky. Mierne prekvapivá drsniacka prešpekulovanosť z Bulharska, ktorá je akoby bez odkazu.(26.7.2012)

Opravdu krásně natočený film. Chvíli má člověk pocit, že sleduje Bronsona s Tomem Hardym (téma stejné, vnitřní monology), chvíli zase některé záběry připomínají Aki Kaurismakiho pojetí scén (způsob snímaní, rychlost, skládání obrazu). Sonda do života bojovníka, který má přezdívku Můra a kouše asfalt (bulharsky dle překladu “zift”), aby cítil opravdovost chuti. Z vězení, kde byl neprávem, se dostává na “svobodu”, ale minulost si ho najde. Tak jako můra-hmyz má svou trajektorii nepředvídatelně chaotickou i Můra-člověk má dráhu svého života pekelně nevyzpytatelnou.(18.10.2015)

Docela zvláštní snímek. A také plný protikladů. Stylově dynamická akce (škoda, že jí bylo tak málo), vedle krásně noir atmosféry, drsné scény střídající ty poetické, živočišně fyzické hraní i častá nahota postav, které však pronášejí filozofické úvahy a do toho všeho všudypřítomný absurdní humor. Samotná kostra příběhu je vlastně dost jednoduchá, ale zpestřují ji flasbacky z Molecaho minulosti plus všechny výše zmíněné přidané hodnoty a taky dostatek výborné muziky. Těžko bych to asi doporučovala všem okolo, místy je to opravdu až bizarní, přesto si nemohu pomoci, má to zkrátka něco do sebe. A navíc, kde jinde můžete narazit na milenecký pár, co si navzájem říká můra a kudlanka?(4.6.2014)

Ahoj, drazí uživatelé.. Copak to tu máme? Povedené dílko ze země, jejíž kinematografie je ostatnímu zbytku světa cizí, či dokonce ukradená. Bohužel není možné sledovat novou filmovou tvorbu všech států, a tak se spokojujeme s tím zlomkem, který přichází do tuzemských kin. Naštěstí ale existují nadšenci, kteří šíří zajímavé snímky mezi filmové fanoušky. Ba co víc, pořádají super akce, jako například "Aero naslepo", při kterých se plný sál lidí skvěle baví a žasne, že existuje nový biják každým coulem originální, až překvapivě chytrý a krásně vyvážený, že se filmy netočí jen za velkou louží, a že není třeba stokrát přepracovávat omleté téma, stojí-li za filmem někdo s fantazií.. Mějme se filmově! Woo.(24.2.2012)

Tak toto je veľmi milé prekvapenie. Nečakal som nič a dostal som toho neúrekom. Prepracovaná, inteligentná, drsná kriminálka z prostredia najnižšej vrstvy totalitnej bulharskej spoločnosti. Áno, trochu to pripomínalo SinCity, no narozdiel od zmieneného Zift dýchal reálnou špinou kriminálneho podsvetia. Páčila sa mi aj konštrukcia obsahovej skladby a to, ako bol príbeh prerozprávaný. Keby nebolo pár zbytočných scénok, v ktorých atmosféra trocha poľavila, tak idem doplna. Môžem len odporučiť. 85/100(31.3.2017)