Zift

Дзифт

Zift

Krimi / Drama / Mysteriózní

Bulharsko, 2008, 92 min

Niečo ako Film-noir, niečo ako bulharské Sin City. Film, ktorý svojím spracovaním a formou sa nedrží stereotypov, ide si svoje. Toto však nie je môj obľúbený žáner a akosi som sa v tomto nevidel, nebolo mi to jasné, je to veľmi absurdne prešpekulované až domotané. Historicko-politicko-mysteriózny film s vraždami, sexom, bitkami, či fyziologickými potrebami ukázanými veľmi realisticky. Mierne prekvapivá drsniacka prešpekulovanosť z Bulharska, ktorá je akoby bez odkazu.(26.7.2012)

Opravdu krásně natočený film. Chvíli má člověk pocit, že sleduje Bronsona s Tomem Hardym (téma stejné, vnitřní monology), chvíli zase některé záběry připomínají Aki Kaurismakiho pojetí scén (způsob snímaní, rychlost, skládání obrazu). Sonda do života bojovníka, který má přezdívku Můra a kouše asfalt (bulharsky dle překladu “zift”), aby cítil opravdovost chuti. Z vězení, kde byl neprávem, se dostává na “svobodu”, ale minulost si ho najde. Tak jako můra-hmyz má svou trajektorii nepředvídatelně chaotickou i Můra-člověk má dráhu svého života pekelně nevyzpytatelnou.(18.10.2015)

Film vybroušený, jako černý diamant, o který jde.... Absolutně mne nenapadá co mu vytknout. Dokonolá pocta žánru (připusťme, že se jedná o žánr) film noir! Jako přidanou hodnotu vnímám to, že je to perfektně navázáno na Bulharsko a pracuje se tam s bulharskými reáliemi...... Není to tedy nějaké slepé napodobování slavných vzorů..... Nabízí se otázka - je to v Bulharsku jen ojedinělá vlaštovka, nebo je bulharská kinematografie na vzestupu a plodí další podobné perly?(15.11.2010)

So extreme. Zift ve skutečnosti není tak formálně propracovaný, jak se na první pohled tváří, ale v tom jeho hlavní kouzlo nespočívá. Místy frivolní obrazové kompozice výborně slouží ději a spolu s výraznou hudbou udržují film ve vysokém tempu. A to jsem po vsetínském festivalu bulharského filmu nabyl dojmu, že tamní filmy stojí za hovno. (s tím hovnem to vlastně není nejšťastnější přirovnání – kdo Zift viděl, pochopí ;-)(23.2.2012)

Tak toto je veľmi milé prekvapenie. Nečakal som nič a dostal som toho neúrekom. Prepracovaná, inteligentná, drsná kriminálka z prostredia najnižšej vrstvy totalitnej bulharskej spoločnosti. Áno, trochu to pripomínalo SinCity, no narozdiel od zmieneného Zift dýchal reálnou špinou kriminálneho podsvetia. Páčila sa mi aj konštrukcia obsahovej skladby a to, ako bol príbeh prerozprávaný. Keby nebolo pár zbytočných scénok, v ktorých atmosféra trocha poľavila, tak idem doplna. Môžem len odporučiť. 85/100(31.3.2017)