Zift

Předloha:

Vladislav Todorov (kniha)

Emil Hristow

Kalin Nikolov

Ahoj, drazí uživatelé.. Copak to tu máme? Povedené dílko ze země, jejíž kinematografie je ostatnímu zbytku světa cizí, či dokonce ukradená. Bohužel není možné sledovat novou filmovou tvorbu všech států, a tak se spokojujeme s tím zlomkem, který přichází do tuzemských kin. Naštěstí ale existují nadšenci, kteří šíří zajímavé snímky mezi filmové fanoušky. Ba co víc, pořádají super akce, jako například "Aero naslepo", při kterých se plný sál lidí skvěle baví a žasne, že existuje nový biják každým coulem originální, až překvapivě chytrý a krásně vyvážený, že se filmy netočí jen za velkou louží, a že není třeba stokrát přepracovávat omleté téma, stojí-li za filmem někdo s fantazií.. Mějme se filmově! Woo.(24.2.2012)

So extreme. Zift ve skutečnosti není tak formálně propracovaný, jak se na první pohled tváří, ale v tom jeho hlavní kouzlo nespočívá. Místy frivolní obrazové kompozice výborně slouží ději a spolu s výraznou hudbou udržují film ve vysokém tempu. A to jsem po vsetínském festivalu bulharského filmu nabyl dojmu, že tamní filmy stojí za hovno. (s tím hovnem to vlastně není nejšťastnější přirovnání – kdo Zift viděl, pochopí ;-)(23.2.2012)

Tak toto je veľmi milé prekvapenie. Nečakal som nič a dostal som toho neúrekom. Prepracovaná, inteligentná, drsná kriminálka z prostredia najnižšej vrstvy totalitnej bulharskej spoločnosti. Áno, trochu to pripomínalo SinCity, no narozdiel od zmieneného Zift dýchal reálnou špinou kriminálneho podsvetia. Páčila sa mi aj konštrukcia obsahovej skladby a to, ako bol príbeh prerozprávaný. Keby nebolo pár zbytočných scénok, v ktorých atmosféra trocha poľavila, tak idem doplna. Môžem len odporučiť. 85/100(31.3.2017)

Film vybroušený, jako černý diamant, o který jde.... Absolutně mne nenapadá co mu vytknout. Dokonolá pocta žánru (připusťme, že se jedná o žánr) film noir! Jako přidanou hodnotu vnímám to, že je to perfektně navázáno na Bulharsko a pracuje se tam s bulharskými reáliemi...... Není to tedy nějaké slepé napodobování slavných vzorů..... Nabízí se otázka - je to v Bulharsku jen ojedinělá vlaštovka, nebo je bulharská kinematografie na vzestupu a plodí další podobné perly?(15.11.2010)

Niečo ako Film-noir, niečo ako bulharské Sin City. Film, ktorý svojím spracovaním a formou sa nedrží stereotypov, ide si svoje. Toto však nie je môj obľúbený žáner a akosi som sa v tomto nevidel, nebolo mi to jasné, je to veľmi absurdne prešpekulované až domotané. Historicko-politicko-mysteriózny film s vraždami, sexom, bitkami, či fyziologickými potrebami ukázanými veľmi realisticky. Mierne prekvapivá drsniacka prešpekulovanosť z Bulharska, ktorá je akoby bez odkazu.(26.7.2012)