Rasputin (TV film)

Rasputin

Rasputin

Životopisný / Drama / Historický

USA / Maďarsko, 1996, 135 (104) min

Chtít vtěsnat do 130´život carské rodiny a Rasputina je podle mého názoru nemožné.Tento film má skvělé obsazení a A.Rickman je jako Rasputin naprosto excelentní,nicméně ani jeho herecké umění nestaví tento filmík výše,než na ňákých 50%.Škoda, že se tvůrci spokojily s tak plytkým scénářem v takto rozsáhlém příběhu.(7.4.2011)

Tvorcovia akoby nvedeli, na čo sa majú zamerať. Či na cársku rodinu, alebo širšie historické súvislosti alebo len na osobu Rasputina. Rozhodli sa tak, že to zmixovali všetko dokopy. Ani pri celkovej minutáži 135 minút sa tak nepodarilo dať do popredia osobu Rasputina. Aj keď bol hlavným predstaviteľom, akoby ho nebolo ani vidieť. Na druhej strane - Rickmanovi takéto úlohy "všunutých" skvele sedia ....(6.1.2006)

Vše tu stojí a padá s Alanem Rickmanem v titulní roli, který je zkrátka neodolatelný, bezvadně se shoduje s mojí představou toho svatého (a asi i šíleného) muže. Gesta, chůze, pohledy, řeč...všechno perfektní, tohle prostě JE Grigorij Jefimovič Rasputin, kterak kráčí, pije, souloží, modlí se, vypráví nemravné historky, směje se, pláče a v bolestech umírá. Kdyby se zaměřili jen a pouze na jeho osobu, mohlo vzniknout něco nevídaného, takhle se film rozpadá části s Gríšou a bez Gríši a ty bez jsou o poznání horší. I jindy vynikající Ian McKellen je jako car Mikuláš silně nevýrazný, o carevně ani nemluvě, ta jakoby nebyla. Nápad zvolit si coby vypravěče příběhu (na kterém, přiznejme si to, nešlo nic moc měnit, pokud se chtěli autoři držet známých skutečností) malého Alexeje mi taky moc neseděl, ten jeho ukníkaný hlásek, byl dost rušivý. A za závěrečných dvacet minut by zasloužil někdo minimálně vytahat za uši.(17.12.2007)

• kingik

Podprůměrný film. Alan Rickman byl sice patřičně šílený, ale moc přesvědčivosti nepobral a ostatní se pohybovalo v intencích podprůměru a televizního odpadu. Občas se ale přece jen zablýsklo na lepší časy, třeba závěrečná scéna umírání si zasloužila i přísnější měřítko. Nuda se slabou realizací se ale předháněly až příliš často. 40%(20.2.2009)

Rasputin je velice rozporuplná postava ruských dějin, zdá se mi, že tento filmový pohled není zrovna šťastný, není totiž ani historický (ignuruje se fakt, že měl rodinu i děti na Sibiři apod) ani vyloženě podkreslený mýty o jeho osobě, zůstal na půl cesty. Že by Rickman nějak vyloženě exceloval, jak zde mnoho uživatelů uvádí, se říci nedá. Spíše mě potěšila výborně obsazená role cara Mikuláše II.(19.7.2014)

• - Natáčení zabralo 8 týdnů. (Rugero)

• - V době natáčení filmu nebyly ještě nalezeny ostatky prince Alexeje a jeho sestry Marie. Tak se stalo až v r. 2007. (petrsv)