Rasputin (TV film)

Rasputin

Rasputin

Životopisný / Drama / Historický

USA / Maďarsko, 1996, 135 (104) min

Vše tu stojí a padá s Alanem Rickmanem v titulní roli, který je zkrátka neodolatelný, bezvadně se shoduje s mojí představou toho svatého (a asi i šíleného) muže. Gesta, chůze, pohledy, řeč...všechno perfektní, tohle prostě JE Grigorij Jefimovič Rasputin, kterak kráčí, pije, souloží, modlí se, vypráví nemravné historky, směje se, pláče a v bolestech umírá. Kdyby se zaměřili jen a pouze na jeho osobu, mohlo vzniknout něco nevídaného, takhle se film rozpadá části s Gríšou a bez Gríši a ty bez jsou o poznání horší. I jindy vynikající Ian McKellen je jako car Mikuláš silně nevýrazný, o carevně ani nemluvě, ta jakoby nebyla. Nápad zvolit si coby vypravěče příběhu (na kterém, přiznejme si to, nešlo nic moc měnit, pokud se chtěli autoři držet známých skutečností) malého Alexeje mi taky moc neseděl, ten jeho ukníkaný hlásek, byl dost rušivý. A za závěrečných dvacet minut by zasloužil někdo minimálně vytahat za uši.(17.12.2007)

• Pavlínka9

Hmm..Dobře - pokud bychom šli po historických faktech - já bych byla spokojená, ale pokud za filmem hledáme nějaké filmařské umění a grandiózní výkony - tak to od filmu rozhodně neočekávejte. Rickman je brilatní a dokázal by zahrát i fialovou housenku, ale zbytek lidí v tomto filmu - a tím myslím jako i celý tým, který stál za kamerou - tak ten mi jasně dal podnět k tomu, abych to znovu nezapínala :)(31.3.2018)

Vlastně jsem ani moc nečetl komentáře ostatních, ale nelíbí se mi takové nízké hodnocení. Chápu, že pokud někdo nezná ruskou historii, tak ho to nemuselo bavit, ale aspoň mohl zapůsobit Rickman. Pokud někdo tento příběh zná, tak má možnost vidět poměrně dost důvěrnou rekonstrukci, kde sice nesedí pár faktů, ale je to americké, co bychom chtěli. Myslím si, že je tu k vidění Rickman v nejlepší formě a ostatní herci zdatně sekundují. Pokud Vás ruská historie nezajímá, tak se na to radši nedívejte a nehodnoťte :-) ... rusofilům ale doporučuji, aspoň jim to položí některé nezodpovězené otázky a budou víc číst :-)(27.7.2008)

Jako člověk historickými tématy téměř netknutý jsem byla nadšená. Kdyby se takhle učil dějepis na školách, místo suchých letopočtů a prázdných jmen, bylo by to jen dobře. Film je nabitý emocemi od začátku do konce a myslím, že jedno shlédnutí k jeho plnému docenění nestačí, aspoň já jsem ho v sobě musela nechat tak trošku "dozrát". Výkon Alana Rickmana myslím netřeba komentovat :-).(12.8.2008)

Nestačím se divit, jak precizně se drželi Američané skutečnosti o Rasputinovi. Kdybych nevěděla, jak opravdu Rasputin zemřel, tak bych snad ani neuvěřila, že se tomu tak stalo a že zas Američani nepřehání. Vzhledem k tomu, jak rozsáhla je to látka, tak bych spíš dala přednost dvoudílnému TV filmu. Herec jako by z oka vypadnul skutečném u Milkuláši, hlavně těma očima.(6.1.2006)

• - Natáčení zabralo 8 týdnů. (Rugero)

• - V době natáčení filmu nebyly ještě nalezeny ostatky prince Alexeje a jeho sestry Marie. Tak se stalo až v r. 2007. (petrsv)