Rasputin (TV film)

Rasputin

Rasputin

Životopisný / Drama / Historický

USA / Maďarsko, 1996, 135 (104) min

Vše tu stojí a padá s Alanem Rickmanem v titulní roli, který je zkrátka neodolatelný, bezvadně se shoduje s mojí představou toho svatého (a asi i šíleného) muže. Gesta, chůze, pohledy, řeč...všechno perfektní, tohle prostě JE Grigorij Jefimovič Rasputin, kterak kráčí, pije, souloží, modlí se, vypráví nemravné historky, směje se, pláče a v bolestech umírá. Kdyby se zaměřili jen a pouze na jeho osobu, mohlo vzniknout něco nevídaného, takhle se film rozpadá části s Gríšou a bez Gríši a ty bez jsou o poznání horší. I jindy vynikající Ian McKellen je jako car Mikuláš silně nevýrazný, o carevně ani nemluvě, ta jakoby nebyla. Nápad zvolit si coby vypravěče příběhu (na kterém, přiznejme si to, nešlo nic moc měnit, pokud se chtěli autoři držet známých skutečností) malého Alexeje mi taky moc neseděl, ten jeho ukníkaný hlásek, byl dost rušivý. A za závěrečných dvacet minut by zasloužil někdo minimálně vytahat za uši.(17.12.2007)

Vlastně jsem ani moc nečetl komentáře ostatních, ale nelíbí se mi takové nízké hodnocení. Chápu, že pokud někdo nezná ruskou historii, tak ho to nemuselo bavit, ale aspoň mohl zapůsobit Rickman. Pokud někdo tento příběh zná, tak má možnost vidět poměrně dost důvěrnou rekonstrukci, kde sice nesedí pár faktů, ale je to americké, co bychom chtěli. Myslím si, že je tu k vidění Rickman v nejlepší formě a ostatní herci zdatně sekundují. Pokud Vás ruská historie nezajímá, tak se na to radši nedívejte a nehodnoťte :-) ... rusofilům ale doporučuji, aspoň jim to položí některé nezodpovězené otázky a budou víc číst :-)(27.7.2008)

Životopisné filmy o Rasputinovi si vždy vyberú jeden pohľad, väčšinou kritický. V tomto prípade ide o zhovievavý pohľad, ktorý sa snaží konanie Rasputina obhajovať a jeho prehrešky a extempóre tolerovať. A samozrejme, uvádza ho ako božieho muža, ktorý dokáže liečiť i predpovedať budúcnosť. Tento väčšinou jednostranný pohľad síce nezdieľam, ale inak film to nie je zlý, hlavne keď je podoprený v hlavnej (exentrickej) úlohe známym hercom Alanom Rickmanom a tiež tým, že sa nezaoberá len samotným Rasputinom, ale aj cárskou rodinou a ich tragédiou. A v tomto ohľade boduje. Celkovo však iba štandart, na televízne spracovanie možno lepší štandart.(7.9.2020)

• choze

Nemůžu si pomoct nesrovnat s jiným životopisným počinem rovněž z produkce HBO a také o ruské osobnosti a sice s Passerovým STALINEM. RASPUTIN s ním prohrává na všech frontách - chybí mu dramatičnost, naléhavost, spád a nic důležitého neřekne. Určitou atmosféru mu sice upřít nelze, ale při vší té nudě jsem si ji moc neužil. Rickmana zbožňuju a obsazen byl výborně, ale ani on to nezáchranil.(15.5.2005)

Nestačím se divit, jak precizně se drželi Američané skutečnosti o Rasputinovi. Kdybych nevěděla, jak opravdu Rasputin zemřel, tak bych snad ani neuvěřila, že se tomu tak stalo a že zas Američani nepřehání. Vzhledem k tomu, jak rozsáhla je to látka, tak bych spíš dala přednost dvoudílnému TV filmu. Herec jako by z oka vypadnul skutečném u Milkuláši, hlavně těma očima.(6.1.2006)

• - Natáčení zabralo 8 týdnů. (Rugero)

• - V době natáčení filmu nebyly ještě nalezeny ostatky prince Alexeje a jeho sestry Marie. Tak se stalo až v r. 2007. (petrsv)