Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1907 Rasputinovy legendární léčivé schopnosti přinesly naději ruskému careviči Alexejovi trpícímu hemofilií, a tak se stal členem nejužšího okruhu blízkých cara Mikuláše II. a mocným zákulisním hráčem. Rasputin je filmovým přepisem životního příběhu jedné z nejzajímavějších historických postav. Hrubý rolník ze Sibiře Rasputin (Alan Rickman), nazývaný také šílený mnich, byl charizmatický samozvaný svatý muž, který velmi mnoho cestoval, bez zábran holdoval alkoholu a požitkářsky si užíval dalších neřestí. Začátkem 20. století vyrazil Rasputin do neklidné ruské metropole Petrohradu, v níž vzrůstala politická nespokojenost, kvůli všeobecné bídě a represivní vládě. Tam se Rasputin setkal s carevnou Alexandrou (Greta Scacchiová). Filmové drama sleduje, jak Rasputin získal a upevňoval vliv na carevnu i na jejího milující manžela cara Mikuláše II. (Ian McKellen) díky jeho mystickým schopnostem zastavit krvácení jejich hemofilického syna Alexeje. Ale v národě sužovaném vnitřními i vnějšími problémy se Rasputinova neotesaná přítomnost u okázalého carského dvora, spolu s jeho skandálními zhýralostmi prováděnými v okolí hlavního města, stala symbolem slabých vůdcovských schopností cara. Tragické důsledky, ve které vyústila nestabilní situace, na sebe nenechaly dlouho čekat. Historické drama z originální produkce HBO získalo tři Zlaté glóby a tři ceny Emmy, jenž ocenily především skvělé herecké výkony Alana Rickmana a Grety Scacchiové. (HBO Europe)

(více)

Recenze (43)

Mi Nü-Chai 

všechny recenze uživatele

Vše tu stojí a padá s Alanem Rickmanem v titulní roli, který je zkrátka neodolatelný, bezvadně se shoduje s mojí představou toho svatého (a asi i šíleného) muže. Gesta, chůze, pohledy, řeč...všechno perfektní, tohle prostě JE Grigorij Jefimovič Rasputin, kterak kráčí, pije, souloží, modlí se, vypráví nemravné historky, směje se, pláče a v bolestech umírá. Kdyby se zaměřili jen a pouze na jeho osobu, mohlo vzniknout něco nevídaného, takhle se film rozpadá části s Gríšou a bez Gríši a ty bez jsou o poznání horší. I jindy vynikající Ian McKellen je jako car Mikuláš silně nevýrazný, o carevně ani nemluvě, ta jakoby nebyla. Nápad zvolit si coby vypravěče příběhu (na kterém, přiznejme si to, nešlo nic moc měnit, pokud se chtěli autoři držet známých skutečností) malého Alexeje mi taky moc neseděl, ten jeho ukníkaný hlásek, byl dost rušivý. A za závěrečných dvacet minut by zasloužil někdo minimálně vytahat za uši. ()

ripo 

všechny recenze uživatele

Tvorcovia akoby nvedeli, na čo sa majú zamerať. Či na cársku rodinu, alebo širšie historické súvislosti alebo len na osobu Rasputina. Rozhodli sa tak, že to zmixovali všetko dokopy. Ani pri celkovej minutáži 135 minút sa tak nepodarilo dať do popredia osobu Rasputina. Aj keď bol hlavným predstaviteľom, akoby ho nebolo ani vidieť. Na druhej strane - Rickmanovi takéto úlohy "všunutých" skvele sedia .... ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Zpackaný film...Životní osudy dobrodruha,smilníka,mystifikátora a manipulátora Grigorije Rasputina jsou natolik fascinující,že je až neuvěřitelné,jak mohl na základě takové látky vzniknout tak beznadějně průměrný film.Na to je už zapotřebí skutečný režijní talent...Co by asi dokázal vytěžit z námětu řekněme Miloš Forman... Jediným důvodem proč Rasputina shlédnout je výborný Alan Rickman v titulní roli. Greta Scacchi je natolik nevýrazná,až mi bylo Rasputina líto,že se musí s carevnou zahazovat.Ani herci ve vedlejších rolích nebyli svým hereckým projevem zajímaví a tak se snímek většině diváků rychle vytratí z paměti.Určitým kladem může být snad jen snaha držet se historických skutečností a nefabulovat.Zánik carské říše je ale pouhou kulisou pro osobní drama a proto film neobstojí ani jako pomůcka při výuce dějepisu.Celkové hodnocení s (výrazným) ohledem na Rickmanův výkon 45%. ()

choze odpad!

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct nesrovnat s jiným životopisným počinem rovněž z produkce HBO a také o ruské osobnosti a sice s Passerovým STALINEM. RASPUTIN s ním prohrává na všech frontách - chybí mu dramatičnost, naléhavost, spád a nic důležitého neřekne. Určitou atmosféru mu sice upřít nelze, ale při vší té nudě jsem si ji moc neužil. Rickmana zbožňuju a obsazen byl výborně, ale ani on to nezáchranil. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Hlavní podíl na dopad tohoto snímku má excelentní britský herec Alan Rickman. Jeho herectví je samo o sobě natolik špičkové, že když dostane roli v nějakém tuctovém filmu, dokáže jej povznést o několik schodů výše, než kam by film ve skutečnosti patřil. Rasputin není zrovna tuctový film, nicméně much by se na něm dalo najít docela dost. Ale právě Rickmanův výkon, energičnost jeho gest, výraz ve tváři, a hlavně slova, která říká, to jsou prvky, díky nimž divák zapomene na většiinu oněch much, resp. chyb a je schopen film vnímat jinýma očima, než by tomu bylo v případě obsazení téže role jiným hercem. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (2)

  • Natáčení zabralo 8 týdnů. (Rugero)
  • V době natáčení filmu nebyly ještě nalezeny ostatky prince Alexeje a jeho sestry Marie. Tak se stalo až v r. 2007. (petrsv)

Reklama

Reklama