O patro výš

Safety Last!

Komedie / Thriller / Romantický

USA, 1923, 74 min

Trpím klaustrofobií, proto na závěrečný výstup hodně dlouho nezapomenu :) Tato scéna je zjevným vrcholem filmu, ale najdou se tu i další úchvatné momenty, díky kterým jsem se bavil, nebo byl překvapen jejich originalitou. "O patro výš" tedy není jen záležitostí jedné (respektive dvou) geniálních scén (jako je tomu například u "Friga na mašině"), ale komplexní groteskou na nejvyšší úrovni. Dechberoucí! 9/10(9.10.2009)

Zábavný film s prvky grotesky, ale už se více tváří jako moderní film. Jsou tu nezapomenutelné scény jako visení na hodinách či prodej látek hysterickým ženám. Scénka s prodejem látek pro ženy posedlé nákupní horečkou zcela vystihují i dnešní ženy v nákupních horečkách. Jen se zkuste hádat se ženou, co potřebuje právě tuhle látku! Jako nápad výborné, ale místy dosti zlouhavé. Harold Lloyd hraje velmi dobře a spíše opravdu hraje než, že by napodoboval groteskní chování. Přesto k Chaplinovi má ještě daleko.(7.10.2012)

Před sto lety se v komediích nemluvilo, a jen se vršily gagy a honičky v rychlém tempu na sebe. Dnes je komikem každý, kdo umí říci padesátkrát za minutu fuck (to je hint na tebe, Rogene), ale to, co tady předvádí Harold Lloyd, to už dnes nikdo nepřekoná. Tohle je a bude pořád jeden z vrcholů filmové komedie.(15.7.2017)

Pravdupovediac prvé cca 2/3 som nebol moc spokojný. Lloydovi chýbala elegancia Chaplina, drive Bustera Keatona aj šialenosť Laurela a Hardyho. Ale potom nastúpilo jedno z najlepších a najlepšie vygradovaných finále kinematografie a ja som s úžasom kukal koľko komediálnych a zároveň dramatických nápadov sa dá vymyslieť okolo jednej scény. Proste dokonalosť.(25.2.2015)

• Frajer42

Tak vyloženě špatné to nebylo. Ten humor mi samozřejmě unikl, ale stačí pohled na rok vzniku a je docela jasné proč. Prostě z těch starých grotesek se zasměju asi pouze u Chaplina. Film je hrozně jednotvárný a všechny ,,vtipy" jsou na stejné bázi, což by nevadilo, kdyby se bylo bývalo jednalo o bázi vtipnou. Ozvučeno je vše docela pěkně, ale nějak to prostě není ono. Dám maximálně 2* a ty jsou čistě za odvahu hlavního hrdiny.(13.8.2012)

• - Bill Stroher, který hraje Pala nebyl herec, objevil se jen v tomto snímku, ale artista, který zdolával výškové budovy. (Kulmon)

• - Americký filmový historik Jeffrey Vance v roce 2006 odhalil, že Harold Lloyd byl mezi léty 1921 - 1927 dublován Robertem A. Goldenem. Golden byl však vždy uváděn jako asistent režie. Podle Vance Golden dubloval Lloyda např. ve scéně, kdy Harold tančí na římse, když mu do nohavice vlezla myš. (Kulmon)

• - Úryvek filmu bylo možné spatřit ve snímku Hugo a jeho velký objev (2011). (Nevka)